FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Špijunaža u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 9 ... 13, 14, 15
AutorPoruka
GSZN
Gušter
Gušter

Broj komentara : 47
Član od : 2014-10-21

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   14.03.16 21:04

Gospodo,nisam želeo nikoga da uvredim.Jednostavno,ma koliko to teško padalo,nije svaka materija dostupna svakome.Hajde da poređamo naše suprotstavljene teze: ja tvrdim da su oružane snage bivše SFRJ bile veoma moćne,oponenti osporavaju.Tvrdim da je obaveštajno-bezbednosni sektor JNA bio u rangu najboljih službi u tadašnjem svetu,oponenti osporavaju.Probao sam da ponudim one argumente koji bi trebalo da su dovoljni (bez potezanja onog čemu nije mesto na ovom forumu).oponenti iznose da to nije dovoljno.Primer: bez obzira na visok forumaški čin Max Blitza,njegova tvrdnja o aerodromu Željava je potpuno pogrešna.Pri tome ne govorim o njegovoj današnjoj vrednosti i geografskom položaju,već u ondašnjoj SFRJ.Objavljeni su podaci o tome ko je sufinansirao izgradnju tog aerodroma i kakvi su bili hipotetički uslovi korišćenja.I šta ja da dalje pričam,ako to nije nekom dovoljno.SFRJ se ne bi raspala da nije bilo mnogo onih koji su bili za to zainteresovani.I NIKOM NIJE BOLJE nego što je bilo.Ovde uočavam prisustvo onih kojima smeta i ne valja sve što je bilo jugoslovensko,posebno armija koja je poslednja slomljena. Reci ću još nešto: Izneo sam tvrdnjo o značaju luke Rijeka.ZNAM neke činjenice,imao sam mogućnost da to znam. Verovao sam da to podelio sa osobama koje to umeju da cene,ali ovde se našao neko ko je to nazvao maltene lupetanjem.Neću više da polemišem.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18486
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   14.03.16 21:43

@GSZN (citat):
Primer: bez obzira na visok forumaški čin Max Blitza,njegova tvrdnja o aerodromu Željava je potpuno pogrešna.Pri tome ne govorim o njegovoj današnjoj vrednosti i geografskom položaju,već u ondašnjoj SFRJ.

Vi miješate prošlost i budućnost, nisam ja spominjao rušenje kompleksa 1992.
A rušeno je 'džaba', jer ne bi poslije služio nikome i ničemu, osim kako rekoh UNPROFOR-u, ali nije bio nužan ni za te svrhe.
Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 664
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   14.03.16 22:07

@GSZN (citat):
Gospodo,nisam želeo nikoga da uvredim.Jednostavno,ma koliko to teško padalo,nije svaka materija dostupna svakome.Hajde da poređamo naše suprotstavljene teze: ja tvrdim da su oružane snage bivše SFRJ bile veoma moćne,oponenti osporavaju.Tvrdim da je obaveštajno-bezbednosni sektor JNA bio u rangu najboljih službi u tadašnjem svetu,oponenti osporavaju.Probao sam da ponudim one argumente koji bi trebalo da su dovoljni (bez potezanja onog čemu nije mesto na ovom forumu).oponenti iznose da to nije dovoljno.Primer: bez obzira na visok forumaški čin Max Blitza,njegova tvrdnja o aerodromu Željava je potpuno pogrešna.Pri tome ne govorim o njegovoj današnjoj vrednosti i geografskom položaju,već u ondašnjoj SFRJ.Objavljeni su podaci o tome ko je sufinansirao izgradnju tog aerodroma i kakvi su bili hipotetički uslovi korišćenja.I šta ja da dalje pričam,ako to nije nekom dovoljno.SFRJ se ne bi raspala da nije bilo mnogo onih koji su bili za to zainteresovani.I NIKOM NIJE BOLJE nego što je bilo.Ovde uočavam prisustvo onih kojima smeta i ne valja sve što je bilo jugoslovensko,posebno armija koja je poslednja slomljena. Reci ću još nešto: Izneo sam tvrdnjo o značaju luke Rijeka.ZNAM neke činjenice,imao sam mogućnost da to znam. Verovao sam da to podelio sa osobama koje to umeju da cene,ali ovde se našao neko ko je to nazvao maltene lupetanjem.Neću više da polemišem.
GSNZ v tej zvezi samo še to: trdiš, da so bile oborožene sile SFRJ zelo močne, čemur nekateri ugovarjajo (ugovarjamo). Trdiš, da si za to predložil dokaze, ki bi morali biti dovolj za ta forum (po tvojem vse očitno ni za ta forum). Pa spoštovani GSNZ saj govoriš nekaj kar sploh ni res.  Nobenih dokazov nisi predložil, kljub temu, da si ogromno napisal. Prav tako ni res, da si trdil,  da so bile oborožene sile SFRJ zelo močne, ti si trdil, da je bila JLA ena najmočnejših vojsk na svetu, ne da bi predložil kakršen koli dokaz. GSNZ samo pisanje še ni dokaz. Jaz sem potem tvojim navedbam ugovarjal in predložil dokaze iz tuje in domače literature. Ti pa nič. Samo pisanje, ki ni dokazalo ničesar. 

Ne nameravam analizirati celega tvojega posta, ponavljalo bi se to kar sem napisal zgoraj. Ustavil bi se samo pri tvoji navedbi, citiram: "Ovde uočavam prisustvo onih kojima smeta i ne valja sve što je bilo jugoslovensko,posebno armija koja je poslednja slomljena", za kar seveda ne predložiš nobenega dokaza. Govorim v svojem imenu: realno in kritično razmišljanje o nekem času, neki državi in njeni vojski, ne pomeni, da imam kar koli proti bivši državi in njeni vojski, nasprotno trdim, da ni bilo slabo, so pa bile napake in je prav, da se na te napake opozori. 

Je pa  pisanje, ki sem ga citiral zanimivo še iz enega stališča znanega iz pretekle zgodovine vendar se ne bom spuščal v podrobnosti. 

Na koncu želim poudariti, tu se pa z GSNZ v celoti strinjam, da je najbolje to polemiziranje zaključiti.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   14.03.16 22:15

Samo ti prijatelju "lupetaj", nemoj da te plase forumski cinovi. Laughing
Max je svoj zaradio postavljajuci slike svog prijatelja Kim Jong-una a ja rostilja i golih cica. clown
Ja sam samo rekao da nije lijepo cijeniti neciju inteligenciju, obrazovanje i ono sto danas zna na osnovu toga kakvu je pusku nosio prije trideset i vise godina. Kao sto je neko nekad imao "mogucnost da zna" ono sto je bilo nevidljivo za druge, isto tako mozda neko danas ima uvid u neke stvari.
A sto se tice razilazenja u misljenjima, nije to razlog da ne diskutujemo. Znas kako se kaze....licno misljenje je kao supak, svako ga ima.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4113
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   15.03.16 0:39

Mislim da visoka kotiranost odbrambenih snaga SFRJ se ne odnosi samo na JNA, ni samo na OS, nego na koncepsiju ONO,osposobljenost svakog pojedinca i svake radne organizacije da se ukljuci i ONOR, prebacivanjen na tzv "ratni kolosjek", redovnom popunom robnih rezervi (bar tri godine da opstanemo, a da se nista ne proizvede), oslonac na sopstvene snage u proizvodnji naoruzanja i u uslovima embarga, konfiguracija terena pogodna za dugotrajni i iscrpljujuci rat itd.
Sve je to ulazilo u procjenu snage jedne drzave.
Pri analizi spremnosti (citao sam dio prevoda jedne NATO analize) nije beznacajan ni strojevi korak, iako djeluje smijesno. Tu se pominjalo i to da li vojnici pozdravljaju desetare ili samo aktivne starjesine.

Mladjo
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 230
Član od : 2012-03-31
Dob : 46
M(j)esto Kicevo Makedonija

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   15.03.16 15:28

Ono sto smo razvili kao koncept odbrane je bio unikatan u svetu ali za odbranu od vanjskog neprijatelja ...o petoj koloni i domacim neprijatelju niko nije razmisljao ...prema procenama bili smo neka sila u evropi u obavestajnom smislu bili smo JAKI ...mosad i ostale tajne sluzbe ne samo sto su suradivali nego su i slali ljude na obuku u JNA...obavestajna sluzba i kontra obavestajna sluzba armije je funkcionisala ok za velicinu i potrebe nase zemlje ...pomenuti tajni objekti po EX SFRJ  jos postoje i neki su jos tajni deo e razruseno i van upotrebe ali dobar deo svaka nasa republika cuva jos kao tajna ...bilo je to nekada davno na brdovitom balkanu u zemlji radnika i seljaka ...
Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   15.03.16 15:30

@Mladjo (citat):
 ...bilo je to nekada davno na brdovitom balkanu u zemlji radnika i seljaka ...

Ja bilo je nekoč!
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   15.03.16 23:03

arcibald01 i Maxe , manite se zute stampe i linkova kojima bespotrebno stvarate mogucu neprijatnost i tenziju.

Da vas sada covek pita sta ste vi to hteli reci i pokazati linkovima , ne verujem da bi umeli odgovoriti.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18486
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   15.03.16 23:34

Samo sam nastavio u revijalnom tonu, bitno je da npr, ovo nije žuta štampa...  Laughing   Laughing

@GSZN (citat):
http://www.pravda.rs/2016/03/14/evo-kako-je-propao-posao-veka-sfrj-10-milijardi-dolara-prohujalo-s-vihorom/.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   15.03.16 23:43

@Max Blitz (citat):

Samo sam nastavio u revijalnom tonu, bitno je da npr, ovo nije žuta štampa...  Laughing   Laughing

@GSZN (citat):
http://www.pravda.rs/2016/03/14/evo-kako-je-propao-posao-veka-sfrj-10-milijardi-dolara-prohujalo-s-vihorom/.

Slobo,Slobo...zaheba amere da se naoružaju kao ozbiljna armija..
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   15.03.16 23:58

@Max Blitz (citat):

@GSZN (citat):

Rekoh ....manite se zute stampe i linkova kojima bespotrebno stvarate mogucu neprijatnost i tenziju.

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   16.03.16 16:30

@alexandar (citat):
arcibald01 i Maxe , manite se zute stampe i linkova kojima bespotrebno stvarate mogucu neprijatnost i tenziju.

Da vas sada covek pita sta ste vi to hteli reci i pokazati linkovima , ne verujem da bi umeli odgovoriti.
Kaj pa če je v rumenem tisku resnica? Tudi resnica včasih povzroča neprijetnosti. Ali naj v tem primeru članek prepišem, objavim link ali "moram" biti tiho? Samo toliko, da vem, doslej sem namreč prilepil samo en link in že je vse narobe. Imam občutek, da postajam moteč in se samo, išče nekaj, da bi me trajno "skinili" s foruma.  Virtualne čine ste mi že tako odvzeli pred časom. Zdi se mi, da smo še desetletja oddaljeni od tega, da bomo razumeli, da nekaj napisano ne pomeni, da si "proti bivši ali kateri od sedanjih držav". V razvitem svetu nihče več ne razmišlja v tej smeri in je svoboda pisanja nekaj, kar se razume samo po sebi. Če pa se napiše nekaj o nekom kar ni res pa se plača odškodnina, kar je tudi prav. Predlagam Aleksandar, da razmišljate tudi v tej smeri. Pa brez zamere, je napisano dobronamerno, kot vse kar sem napisal doslej.  Tudi link, ki sem ga objavil. Pred tem sem preveril kaj je v članku res in kaj ni. In v članku, tudi če je v rumenem tisku, je bila resnica. In kaj sem hotel povedati z objavo linka? Tudi če si bi nekoč nekaj in nekdo pred katerim so trepetali mnogi ne pomeni, da te nekega dne ne pretepe neka ulična baraba. Torej, danes si nekaj, jutri si lahko nič. To je poanta. Velja za vse. Dovolj razumljivo?
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   16.03.16 18:49

Jovanka Broz o Dolancu...Partizanu od 1944 godine

Dolanc je hteo da me se reši pošto-poto jer sam znala da je bio član Hitlerjugenda i da je radio za nemačku tajnu službu.
 Po njenim rečima, u tom vremenu je, nekada neprikosnoveni vladar, već bio oronuo od bolesti i postao puka figura kojom je manipulisao, pre svega, Stane Dolanc, tadašnji svemoćni šef jugoslovenske javne i tajne policije.

JOVANIĆ IMAO DOKUMENTE

NAVODE Titove udovice o Dolancu kao vođi zavere potvrđuje i ispovest generala Đoke Jovanića, šefa Kontraobaveštajne službe JNA, koju je zabeležio njegov prijatelj i biograf Milan Šarac.
- General Jovanić je imao dokumentaciju o tome da je Dolanc bio član Hitlerjugenda i jedne od tajnih službi Trećeg rajha. Dolanc je saznao za kompromitujuće papire i počeo da radi na rušenju Jovanića i njemu odanih generala, ali i uklanjanju Jovanke. Ona je dobijala sve te informacije od oficira koji su obožavali Tita. Dolanc je uspeo da kompromituje generala Jovanića i Jovanku, lansirajući laž o puču koji pripremaju s ličkim generalima.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Today at 5:24

Na vrh Go down

Špijunaža u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 15/15Idi na stranicu : Previous  1 ... 9 ... 13, 14, 15
 Similar topics
-
» Špijunaža u JNA