FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Manevri JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 10 ... 19  Next
AutorPoruka
Gargamel
Gušter
Gušter

Broj komentara : 87
Član od : 2012-11-19

KomentarNaslov komentara: Manevri JNA   25.11.12 23:22

judi, da li se tko sjeća onih vojnih vježbi JNA u bivšoj Jugi??

Što me konkretno zanima??

Sjećam se onomad, bio sam klinjo...neke 1980 i neke na području Slavonije, okolica Slavonskog Broda provodila se velika vojna vježba JNA, bili su uključeni svi rodovi tadašnje vojske (osim mornarice jeb ga valjda)!!

U vježbe je bilo uključeno stanovništvo, svatko je dobio neku ulogu, stara mi je bila zadužila komplet prve pomoći i bila je zadužena za pomoć ranjenima i morali su bit odsutni na 1 dan doslovno ...sve mi je to nekako kroz maglu....

Mladež se morala organizirat po noći i brojat tenkove , sjećam se da sam prebrojo preko 100 oklopnih vozila dok su prolazili kroz moje selo u 2-3 sata noći!!

Po selima su bili ukopani tpovi, tenkovi, pisale su se parole po zgradama, tipa: ni zrno žita neprijatelju i sl...

Aj ljudi, tko zna više o tome, kako su se zvale te vježbe...jel tko sudjelovo u njima, osvježite mi memoriju....

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 0:20

Sve si lepo opisao. Bilo je to proigravanje situacije u slučaju napada neke strane sile na SFRJ. Bolje reći akcija NNNI  "ništa nas ne sme iznenaditi". Vežba provere  organizovanovasti i usaglašenosti  svih struktura društva za vođenje oružane borbe i pružanje  opštenarodnog otpora.
To se uvek završilo pobedom koncepcije ONO (odnosnoi porazom mrskog neprijatelja kojega smo zvali "plavi"). U večernjim časovima je nastradao svinjski i janjeći podmladak i potoci tekuće problematike. Čak je i Mara dala svoj veliki doprinos: Sedi Mara na kamen studencu........

Ponekada su se slične aktivnosti organizovale da bi neki pukovnik položio za generala.

Eto malo sam kroz šalu kritikovao anomalije ondašnjeg sistema, a ne kako mi ovde neki kažu da  "svaku kritiku ondašnjeg sistema uzimam  osobno."

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 1:55

Secam se i ja te frke, i one groznice koja je hvatala radne ljude i gradjane, civile, moje komsije, danima pre pocetka te predstave, ceo kraj je bio u euforiji, ceo grad, svi u nasem kvartu. Bio sam balavac, osnovac, i najveci utisak na mene je ostavilo bacanje topovskih udara kojima se hteo docarati vazdusni napad "plavih", secam se sirena, ambulantnih i vatrogasnih kola, akcije spasavanja iz obliznjeg solitera u kojoj su stanare spustali sa spratova kroz onaj tunel za spasavanje koji lici na tobogan. Secam se i zamracivanja, tada je bilo dosadno posto mi deca nismo smeli da izlazimo napolje. Nije se ni u skolu islo tih dana, sto nije bilo lose. Very Happy I roditelji su nam bili angazovani sto u preduzecima, sto u civilnoj zastiti, svako je igrao neku ratnu ulogu, i to onako angazovano, uzivljavajuci se u nju. Very Happy I tih "ranjenika" se secam. Very Happy
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 1:59

"... sedi Mara na kamen studencu, stisla noge, ne da p...e Nemcu..." Laughing
Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 326
Član od : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 1:59

Hehe, sjećam se i ja kad nam je učiteljica u školi govorila kako ćemo nekakve deke stavljat na prozore da "neprijatelj" ne vidi da nam gori svjetlo. Pa kad nas budi ispitivali, šta ćemo reći i još svašta nešto. Ipak, ništa od toga nije bilo, izuzev što je nekakav kao desant padobranima izveden a mi gledali.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 2:02

@Marduk (citat):
Hehe, sjećam se i ja kad nam je učiteljica u školi govorila kako ćemo nekakve deke stavljat na prozore da "neprijatelj" ne vidi da nam gori svjetlo. Pa kad nas budi ispitivali, šta ćemo reći i još svašta nešto. Ipak, ništa od toga nije bilo, izuzev što je nekakav kao desant padobranima izveden a mi gledali.

To brate, da se herojski drzite, kako dolikuje pionirima. Laughing Hahahahaha... Joj koja su to luda vremena bila... Laughing
Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto Njemacka

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 2:05

Vjeruj mi, ne znam šta je bilo bolje: onda ono i kako smo mi odrastali - ili pak sad ovo i kako djeca odrastaju u ovoj plastici i sterilnosti svih oblika.
Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto Njemacka

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 2:10

U svakom slučaju veliko priznanje pokretaču ove teme koju smatram jednom od najboljih do sad na forumu.

Ako nastavi ovako, ne gine mu moderatorstvo Wink
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 2:18

@Bogart (citat):
@Marduk (citat):
To brate, da se herojski drzite, kako dolikuje pionirima. Laughing Hahahahaha... Joj koja su to luda vremena bila... Laughing

Da sada izgleda tako. Međutim kada je 1968. bila "čehoslovačka situacija" i mogućnost napada snaga Varšavskog uogovora-čitaj SSSR na SFRJ nije bilo svejedno. Sve je ličilo na manevar, jer se nije smelo ni prikazati da se država sprema za odbranu, a bila je izvršena potpuna mobilizacija i rezervnom sastavu je podeljna bojeva municija. U mom kraju svi rezervni oficiri su ugavnom bili naši učitelji i nastavnici, a njihovi vojnici su bili naši roditelji, rođaci i suseljani. Baš je bilo čupavo, svejedno mi klinci smo se molili bogu da što duže potraje jer osim što su svi nastavnici bili u rezervi i školaska zgrada je pretvorena u kasarnu. Organizacija i disciplina im je bila za 10, kakav alkohol i ostale gluposti opisane u temi "Rezervni oficiri".
Valjda težina i ozbiljnost zadatka, kao i snaga motiva utiču na ponašanje rezervnog sastava.???

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 2:19

@Marduk (citat):
Vjeruj mi, ne znam šta je bilo bolje: onda ono i kako smo mi odrastali - ili pak sad ovo i kako djeca odrastaju u ovoj plastici i sterilnosti svih oblika.

Moze se zaista i iz tog ugla posmatrati. Very Happy Nama ondasnjim klincima je ta igrarija u kojoj su ucestvovali nasi stariji bila zanimacija, danasnju decicu to verovatno ne bi interesovalo.
Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto Njemacka

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 2:23

Ok, možda da spomenem da je to bilo negdje 1977 ili 1978.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 2:25

@East&West (citat):
@Bogart (citat):
@Marduk (citat):

Da sada izgleda tako. Međutim kada je 1968. bila "čehoslovačka situacija" i mogućnost napada snaga Varšavskog uogovora-čitaj SSSR na SFRJ nije bilo svejedno. Sve je ličilo na manevar, jer se nije smelo ni prikazati da se država sprema za odbranu, a bila je izvršena potpuna mobilizacija i rezervnom sastavu je podeljna bojeva municija. U mom kraju svi rezervni oficiri su ugavnom bili naši učitelji i nastavnici, a njihovi vojnici su bili naši roditelji, rođaci i suseljani. Baš je bilo čupavo, svejedno mi klinci smo se molili bogu da što duže potraje jer osim što su svi nastavnici bili u rezervi i školaska zgrada je pretvorena u kasarnu. Organizacija i disciplina im je bila za 10, kakav alkohol i ostale gluposti opisane u temi "Rezervni oficiri".
Valjda težina i ozbiljnost zadatka, kao i snaga motiva utiču na ponašanje rezervnog sastava.???

Ne znam kako je bilo 68., secam se onih "ratnih igara" iz osamdesete. A skole su stvarno uvek dobijale novu namenu u vanrednim situacijama, sluzile za smestaj vojske. Osnovna skola koju sam pohadjao leti bi postajala baza mladima kojima je drzana predvojnicka obuka, toga se dobro secam, momci iz mog kraja bi pokusavali da smuvaju neku od tih seljancica u uniformama. Very Happy

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18526
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 3:49

@Gargamel (citat):

Aj ljudi, tko zan više o tome, kako su se zvale te vježbe...jel tko sudjelovo u njima, osvježite mi memoriju....

Odlična tema, čestitam, vidiš da se može! Very Happy E, sad bih i ja možda mogao počet izazivat s nečim, ali neću. Reći ću samo ovo. Kad sam tek došao na odsluženje, 1986.g. u Pulu, nakon tjedan dana se počelo šuškat da će naša klasa nakon zavšetka obuke, a prije prekomande sudjelovat u velikim manevrima koji se spremaju krajem godine. I to su nam često ponavljali. Kao, manevri se rijetko održavaju, pogotovo tako veliki, moramo bit spremni, obučeni i tako to. Na kraju nije od svega bilo ništa. Nisam saznao jesu li nas samo plašili da bolje svladamo obuku ili su se manevri stvarno otkazali. Al' često sam gledao vježbe bojevog gađanja s brodova u plovne mete. Moja jedinica je bila zadužena za tegljenje tih meta na more. Bile su crno-bijele ko' šahovsko polje, veličine 10x10m otprilike. Na njima su bile pokretne limene ploče, pa kad ih ošine rafal, nije bilo veće 'štete'. Jesu još nekom kad je došao rekli da će ić na manevre. Je li tko bio na pravim velikim manevrima? Like a Star @ heaven
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 8:54

U ono doba, protiv unutarnjih i vanjskih neprijatelja vođene su šire društvene akcije pod nazivom “Ništa nas ne smije iznenaditi” ili NNNI. Akcija je propala, ali naziv je svakako i danas aktualan, više nego ikad, možemo ga sada prevesti kao Nećete Nas Napraviti Idiotima. jocolor

Gušter
Gušter

Broj komentara : 46
Član od : 2009-10-28

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 14:49

kod nas su bila 3 manevra a jednom su nam kokosi capili neki vojnici valjda neprijateljski i jaja odnijeli
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA    26.11.12 15:17

@pozdravigasokoleejsokole (citat):
kod nas su bila 3 manevra a jednom su nam kokosi capili neki vojnici valjda neprijateljski i jaja odnijeli

To samo govori da niste u potpunosti primenili doktrinu ONO i DSZ. Naravno da je to "neprijatelj " iskoristio i zadao ozbiljan udarac. Cool
Žalosno je da su stradale "nevine" žrtve. Laughing
pozdrav cheers
Na vrh Go down
pozdravigasokoleejsokole
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 15:32

mi smo dobro i prosli jer su kod komsinice Mare provalili u supu i odnijeli prsut
Na vrh Go down
Gargamel
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 15:54

Kakva kradja, zar se to smjelo raditi?
Na vrh Go down
tadija
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2009-09-13

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 19:29

To je istina. I nama su krali jaja. Secam se jako dobro da su kokosi kokodakale a mi nismo smeli izaci napolje jer je bilo strogo zabranjeno da se uspostavlja kontakt sa "neprijateljom". Mislim da su oni to znali i koristili.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 19:54

Sa svojom jedinicom sam ucestvovao na zdruzenoj taktickoj vezbi JESEN 87...planina Pivka, Slovenija....kao kurir (ordonans) izmedju komandira cete i kom. voda sam noge polomio; a i bio je problem naci vod koji napreduje, i komandira cete koji stalno menja mesto...

osecali se kao da je stvarno rat...ratovali protiv "plavih"

secam se da su 3 vojnika koji su bili tu iz kraja, dzombe, dobili neki specijalan zadatak, "keca" i gornje delove trenerki za maskiranje, i isli po selima Plavih radi izvidjanja i prikupljanja obavestajnih podataka..

Moja jedinica nije u napredovanju prolazila kroz sela, tako da nisam video na koji nacin je civilno stanovnistvo bilo ukljuceno u vezbu; verovatno da su postojali odredjeni zadaci stanovnistva i civilne zastite protiv "sovraznika" Smile

Na vrh Go down
pozdravigasokoleejsokole
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 20:06

jednom je bio manevar i mi omladina smo morali sa nasima neke vrece da tovarimo iz seoske zadruge da ne bi pale u ruke neprijatelja
Na vrh Go down
tadija
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2009-09-13

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 20:59

Looodilo
Na vrh Go down
pozdravigasokoleejsokole
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   26.11.12 22:56

Eeeee pravo ludilo sa tim manevrima
Na vrh Go down
Gargamel
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   28.11.12 17:57

Da li je neko od vas ucestvovao u manevru kao vojnik?
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   28.11.12 18:14

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   Today at 14:32