FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Manevri JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Next
AutorPoruka
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   28.11.12 18:30

Na združenoj taktičkoj vezbi "JESEN 87" učestvovao sam kao starešina sa jedinicom iz Novog Mesta. 345. planinska iz Kranja i mi smo igrali "plave". Pružili smo maksimum, ali nas je "crveni" slistio kao slana papriku. Mi smo to tada zvali"Takovoje državno rešenje".

To je na zapadu bivše nam domovine bila, čini mi se, poslednja regularno izvedena vežba JNA uz saradnju svih struktura sistema odbrane i stanovništva.

I ne samo saradnju, već i međusobno poštovanje i bez nasilnih poseta sušnicama za meso, kletima i ostalim objektima od posebnog zanačaja. Takođe, nije bilo veće štete nanete objektima i usevima meštana. I ono što je bilo, utvrdile su zajedničke komisije i ljudi su obeštećeni.

East&West: komentar modifikovan dana: 28.11.12 18:37; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   28.11.12 18:34

@East&West (citat):
Na združenoj taktičkoj vezbi "JESEN 87" učestvovao sam kao starešina sa jedinicom iz Novog Mesta. 345. planinska iz Kranja i mi smo igrali "plave". Pružili smo maksimum, ali nas je "crveni" slistio kao slana papriku.
To je na zapadu bivše nam domovine bila, čini mi se, poslednja regularno izvedena vežba JNA uz saradnju svih struktura sistema odbrane i stanovništva.

znaci...vi ste bili kontra nas "crvenih" tamo...mislim da se secam nekih sa planinskim uniformama...gde ste tacno bili, u kojim rejonima? meni se nesto mota po glavi Sodrazica, Ribnica...

znam da smo zarobili jedno odeljenje "plavih", zatekli dvojicu u nezgodnoj poziciji stvaranja nagazno razmaznih mina Smile
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   28.11.12 18:51

@Kemo Specijalac (citat):
East&West (citat):
Na združenoj taktičkoj vezbi "JESEN 87" učestvovao sam kao starešina sa jedinicom iz Novog Mesta. 345. planinska iz Kranja i mi smo igrali "plave". Pružili smo maksimum, ali nas je "crveni" slistio kao slana papriku.

znaci...vi ste bili kontra nas "crvenih" tamo...mislim da se secam nekih sa planinskim uniformama...gde ste tacno bili, u kojim rejonima? meni se nesto mota po glavi Sodrazica, Ribnica...

znam da smo zarobili jedno odeljenje "plavih", zatekli dvojicu u nezgodnoj poziciji stvaranja nagazno razmaznih mina Smile

Tamo su bili planinci, mi smo bili kod Starog Trga i Loža, mikro lokacija Babno Polje. Posle 1,5 km je Prezid-Hrvatska. Nas su napadali "crveni" iz Ljublajne-Šentvida. I sve nas zarobili i pozatvarali u vatrogasnom domu u istoimenom mestu. Međutim, kao"sovražniki" imali smo jednu " domaču izdajalku". Bila je to kelnerica u jednoj jedinoj kafanici.
Odbila da služi "crvene" bez mog odobrenja. Onda je njihov starešina (inače moj dobar drugar) došao po mene, dao sam dozvolu tako da su "zmagovalci" ipak posluženi.

Interesantno, u prvi mah se ta "plava" i "crvena" vojska gledala kao pravi neprijatelji. Posle,kada su se pronašli poznanici, rođaci "zeme" kavanica je bila premala.

Na vrh Go down
Gargamel
Gušter
Gušter

Broj komentara : 87
Član od : 2012-11-19

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   28.11.12 20:05

zaista zanimljivo, hvala na ovakvim lijepim pricama
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   28.11.12 20:25

@pozdravigasokoleejsokole (citat):
Eeeee pravo ludilo sa tim manevrima

Sada stvarno izgleda kao ludilo. Tome je malo doprineo i naš izlapitis. Međutim, tada nije bilo tako. Mnogi ljudi su to veoma ozbiljno doživljavali i uživljavali se u ulogu branioca. Barem u Sloveniji gde sam ja službovao, a boga mi i u susednoj Hrvatskoj, imajući u vidu koje bio njihov zajednički zapadni sused. No hvala bogu vremena se menjaju, sada su saveznici i uskoro između njih ni granice neće postojati.
Peace god Peace
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   28.11.12 20:29

Mrzio sam manevarsku municiju jer je cijev puške poslije izgledala kao dimnjak treće visoke peći u Zeničkoj željezari!

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   28.11.12 20:36

@Boske (citat):
Mrzio sam manevarsku municiju jer je cijev puške poslije izgledala kao dimnjak treće visoke peći u Zeničkoj željezari!

Barem vi staže ste mogll zabušavati. "Zauzet" komandnim obavezama, podeliš ćorke gušterima pa neka pucaju do mile volje. A da je bilo likova među vojskom koji su voleli "prangijati" bilo je. A bilo takvih i među rezervistima. Previše gledali Batu Živojinovića i Ljubišu Samardžića?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18531
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   28.11.12 20:43

@East&West (citat):
Previše gledali Batu Živojinovića i Ljubišu Samardžića?

Mad A Borisa Dvornika!?
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   28.11.12 20:45

@Max Blitz (citat):
East&West (citat):
Previše gledali Batu Živojinovića i Ljubišu Samardžića?

Mad A Borisa Dvornika!?

Jest i njega, pokoj mu večni.
Na vrh Go down
Gargamel
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   28.11.12 20:57

Velik je to covjek bio
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   28.11.12 21:12

Bili smo, za vrijeme obuke na nekakvom dugačkom maršu (mislim 40-tak km) pod borbenim dejstvom. Svaki put kad naiđemo na kakvu baruštinu poručnik (pod čijom smo komandom bili) baci topovski udar i komanduje: "Topovski s leva...topovski s desna" Nadlijetali su nas i nekakvi avioni, mislim da su to bili "Galebovi", i svaki put smo morali zaleći i onim "ćorcima" otvariti vatru na njih. Sutradan mi je trebalo 2 sata da uniformu dovedem u nekakvo, koliko-toliko, normalno stanje a za pušku najmanje sat vremena. Hebao sam, onako ispod glasa, i JNA, i manevre, i avione a bome nije onom poručniku ni mama ostala pošteđena. Mislim da 20% pitomaca ŠRO nije izdržalo do kraja, iza nas su išla sanitetska vozila i kupila ih. Nekolicina je pokušala simulirati iscrpljenost ali im to nije pošlo za rukom jer su u tim vozilima sjedili iskusni oficiri sanitetlije koji su bez greške raspoznavali tko je stvarno na kraju snaga a tko simulira Evil or Very Mad

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   28.11.12 21:16

Tako im je i trebalo kad simurilaju Wink Hvala Boske na informacijama
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   28.11.12 23:03

@East&West (citat):
@Kemo Specijalac (citat):
East&West (citat):

Tamo su bili planinci, mi smo bili kod Starog Trga i Loža, mikro lokacija Babno Polje. Posle 1,5 km je Prezid-Hrvatska. Nas su napadali "crveni" iz Ljublajne-Šentvida. I sve nas zarobili i pozatvarali u vatrogasnom domu u istoimenom mestu. Međutim, kao"sovražniki" imali smo jednu " domaču izdajalku". Bila je to kelnerica u jednoj jedinoj kafanici.
Odbila da služi "crvene" bez mog odobrenja. Onda je njihov starešina (inače moj dobar drugar) došao po mene, dao sam dozvolu tako da su "zmagovalci" ipak posluženi.

Interesantno, u prvi mah se ta "plava" i "crvena" vojska gledala kao pravi neprijatelji. Posle,kada su se pronašli poznanici, rođaci "zeme" kavanica je bila premala.

hahahahahahahaha... Ovo je dobro. Laughing Laughing Laughing Pa osetila je zena ko ce biti pobednik u ratu, zato nije htela da se bakce sa "crvenima". Laughing

Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   30.11.12 18:14

Izraz *manevri* se upotrebljavao do, cini mi se, kraja 60-tih i poc 70-tih godina. Posle toga u zvanicnoj upotrebi je bio termin *zdruzene takticke* ili *zdruzene takticko-operativne vezbe*. Takvih vezbi na strategijskom nivou nije bilo (one su proradjivane u obliku komandno-stabnih igara). U takvim vezbama primarnu ulogu imale su jedinice JNA i TO uz sporadicno ucestvovanje stanovnistva, dok su vezbe o kojima je nekoliko forumasa ovde pisalo bile vezane za citav sistem ONO i DSZ i izvodile su se pod parolom - nazivom *Nista nas ne sme iznenaditi* Tu su primarnu ulogu imali TO i civilne strukture sistema a u takve vezbe JNA se samo sporadicno ukljucivala.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   30.11.12 19:32

Sećam se te vežbe. Glavna baza za snabdevanje je bila u našoj kasarni u Velikim Blokama, a tu je bilo i rukovodstvo vežbe. Mi smo bili "žuti" i opsluživali smo kontrolore i sudijski aparat.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   30.11.12 19:56

"dpuric"
Poslednji manevar u JNA bila je "Sloboda 71". Ostalo si verno opisao. ZTV smo najčešće zvali po godišnjim dobima, zatim po nekim vojnim ili geografskim pojmovima, uz obavezno dodavanje godine i to samo zadnja dva broja,

"zastavnik"
Tada sam svratio u V.Bloke, čisto da vidim kako izgleda "garnizon" kojim su nas toliko plašili (što kaže jedan forumaš ovde "slali su vas u kažnjeničke garnizone"). Posle više nikada nisam bio u Blokama do avgusta ove godine, na proputovanju do Babnog Polja. Tada mi Bloke nisu izgledale kao idealno mesto za život mladog čoveka, ali recimo sada u ovim godinama mislim da bi bilo savršeno mesto za živeti. Pozdrav.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   30.11.12 20:01

Druže kapetane E&W, koji je ovo amblem, odnosno značka na vašem avataru? Question
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   30.11.12 20:15

Ma važno je da su nam se vratili drugovi "nesvrstani" Very Happy
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   30.11.12 20:24

@Max Blitz (citat):
Druže kapetane E&W, koji je ovo amblem, odnosno značka na vašem avataru? Question

To je statusna oznaka potporučnika sa završenom Vojno ekonomskom akademijom. Nije se mogla drugačije dobiti ili kupiti. Šta je na njoj interesantno? Jedna od retkih oznaka JNA na kojoj nije bilo ideološkog obeležja-petokrake.

"Stazio" pozvao ja nesvrstane na doobuku, ali ne vredi. Tera to po svome, pa to ti je. Wink

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   30.11.12 20:28

Kad ih vidim, lakše mi je nekako. Very Happy
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   30.11.12 20:32

Jeste da su Bloke bile malo (malo više) zabačene, ali i to je imalo svojih prednosti.
Manje-više bile su ozloglašene kao kažnjenički garnizon, ali ja to nisam tako doživljavao. Narod se prema nama odnosio skoro kao u Srbiji, za razliku od severnih krajeva Slovenije.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   30.11.12 20:36

@Stazio (citat):
Kad ih vidim, lakše mi je nekako. Very Happy

Gde me ti i Max nađoste u Babnom Polju? Treba tamo da odvedem malo ove "nesvrstane" da se smrznu, više ne bi delali sranja. To je najhladnije mesto u Sloveniji. Tamo niti jedna voćka ne dozori. Dešava se da je samo na 200 metara razdaljine razlika u temperaturi od 10 C?? Bez obzira mesto je živopisno i dobar narod tamo živi, za SLO uslove sirotinja. Meni je tamo te 1987. godine bilo lepo svih 28 dana. Što kažu "Kod bogatoga na glas, kod sirotinje na čast"

Eto i drug "zastavnik" tvrdi i overava ! Wink

GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   30.11.12 20:39

@East&West (citat):
@Max Blitz (citat):

To je statusna oznaka potporučnika sa završenom Vojno ekonomskom akademijom. Nije se mogla drugačije dobiti ili kupiti. Šta je na njoj interesantno? Jedna od retkih oznaka JNA na kojoj nije bilo ideološkog obeležja-petokrake.

"Stazio" pozvao ja nesvrstane na doobuku, ali ne vredi. Tera to po svome, pa to ti je. Wink
Kako je to bilo moguće? affraid ?
Ima li kakvo objašnjenje Question

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   30.11.12 20:41

Druže zastavniče, dobra večer i dobro došli na forum! Nisam vas još stigao pozdraviti do sad. Nadam se da ste raspoloženi za dobru zabavu, ali i za koji ozbiljniji komentar (to sam već primijetio), s nama vojnicima. Nedostaje nam starješina na forumu i jako mi je drago da ste nam se pridružili. Samo naprijed s pričama iz života u JNA..... Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   30.11.12 20:45

@East&West (citat):
Jedna od retkih oznaka JNA na kojoj nije bilo ideološkog obeležja-petokrake.

Tek sad i ja vidio da je i Purger pitao. Ok, ostavljam ovo. Slučajno? Ma, nije ništa bilo slučajno u JNA. Very Happy
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Manevri JNA   Today at 10:53

Na vrh Go down

Manevri JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/19Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Next
 Similar topics
-
» Manevri JNA