FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojna policija

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next
AutorPoruka
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Vojna policija   30.11.12 18:56

Vojna policija bez sumnje najomrazeniji deo JNA. Zasto je to tako bilo. Iskustva (Mislim da nema pripadnika JNA koji nije sa VP imao nekakva *posla*).
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 20:20

Stvarno zanimljivo, svi imaju neke doživljaje s njima.
Mene lično nikada nisu ni zaustavili ni legitimisali, skoro kao da nisu postojali a bar po Splitu ih je bilo dosta. Cool
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 20:22

Drotovi su notorno omraženi, bez obzira jeste li imali posla s njima Mad

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 20:26

Boske
Jesi li ti imao problema sa vojnom policijom? Cool
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 20:35

U JNA vojna policija je dobila na znacaju tek posle akcije *Radusa* kada je u obracunu sa tzv. Bugojanskom grupom stradao nepotreban broj ljudi. Tada je bilo jasno da se obucenom neprijatelju ne moze neposredno suprotstaviti kuka i motika vec dobro obucene jedinice vojske. Tada vojna policija menja i sistem obuke, pocinje da koristi savremeniju opremu i naoruzanje a povecava im se i broj.

E na forumu ce verovatno biti zanimljive price i licna iskustva pripadnika JNA. Ono sto je meni palo u oci jos u to vreme da je patrola VP stajala(ili se pesice kretala) i zverala levo desno trazeci pogodnu zrtvu (cesto smusene i pomalo smotane vojnike nad kojima se izzivljavala)
Da podsetim na jednoj drugoj temi sam vec naveo da su im posebna poslastica bili pitomci SRO-staze na kojima su voleli da se izdr..vaju.

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 20:41

Nas su u Splitu "ignorisali" a neki klasići su pravili sranja. Sjećam se da se jedan vratio iz grada sa Američkom mornarskom kapom. U Splitu je bio u "gostima" neki Američki ratni brod pa su se malo družili i pili sa Amerima i na kraju razmjenili kape. Lik je inače bio pomorac a njima se ništa ne treba čuditi. Neke je vojna policija dovozila pripite do kapije ali nije bilo nekih posljedica.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 21:33

U Aleksincu 1986g. vojska je manje-vise bila bezbrizna ugradu. Iako garnizon u njemu nije bilo VP. Imao sam tu nezahvalnu duznost da kao K-dir izvidjackog voda sa dva vojnika obavljam duznost patrole sa ovlascenima VP u gradu. I zaista NIKADA nisam proveravao vojnicima dozvole niti sam ih na drugi nacin kinjio. Jedino je bilo slucajeva (i to retkih) da se neko napije i napravi neko sranje. Je..ga, tada moras da intervenises.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 21:57

"dpuric"
Kao intendant usuđujem se da ti protivrečim.. Druge vrste jedinica su formirane, obučavane i opremane za suprotstavljanje "posebno obučenom neprijatelju" i neutralisanje poduhvata sličnih "Raduši". Namena VP JNA bila jeuglavnom ista i pre i posle Raduše. Imala je VP u svom sastavu PTJ (protivterorističke jedinice), no glavninu su činile jedinice VP opšte namene i Saobraćajna vojna policija. U vremenu kada je većina ovde služila dosta nadležnosti se sa VP prenelo na organe unutrašnjih poslove republika i pokrajina, naročito poslovi Saobraćajne policije. Recimo na vežbi JESEN 87, koju smo opisali na ovom forumu kompletno regulisanje i kontrolu saobraćaja obavljale su saobraćajne patrole SUP-a tadašnje SR Slovenije i SR Hrvatske.

- Vojnici su u VP regrutovani prema svim kriterijumima kao i za ostale rodove i specijalnosti (osim znanja i veština podrazumevam i ViP i NAVIP),
- Mnogi su posle odsluženog vojnog roka našli posao u plavcima SUP, MUP, neki kao šefovi obezbeđenja u preduzećima,
- To što su se neki bahato ponašali pod zaštitom belog opasača je stvar vaspitanja i karaktera dotičnih ili loše procene pretpostavljenih.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 22:23

Samo jednom su me tražili isprave i to kada sam išao u prekomandu iz Zadra u zagreb, bilo je to u Kninu na Željezničkome kolodvoru. U Kasarni Maršal Tito u ZG su bili paviljon preko puta mene i nikada nisam imao problema sa njima čak dapaće, sve je bilo fer i korektno, oni su obnašali svoju dužnost, a ja sam gledao da sve bude po PS-u. king

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 22:25

@Stazio (citat):
Boske
Jesi li ti imao problema sa vojnom policijom? Cool

Ja osobno nisam imao nikakvih problema s njima. Dva puta su me kontrolirali i sve je bilo sasvim korektno. Imao sam jedno,ajmo reći, neugodno iskustvo na prijavnici kasarne "Zalužani" ali o tome sam već pisao.

GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   30.11.12 22:26

Ovde se mozemo nadovezati na vec pokrenutu pricu u "manevrima...", o oznakama rodova ili vojnih skola BEZ IDEOLOSKIH OBELEZJA..... Exclamation
Vojna policija JNA je bila najspecificnija u tome...!Naime, znacka i kopce vojne policije, odnosno petokraka su bile ZUTE BOJE....... Exclamation

Ovo je opasac sa kopcom....

Grudna oznaka...

Ja znam da je razlog bio sledeci.......Po formiranju 1955. godine , Jugoslavija je bila vrlo 'bliska' sa Amerikom i gotovo odlucna da pristupi NATO.....Pa obzirom da su jedinice VP kod "njih" nosile zute petokrake kao oznaku , tako se pristupilo toj ideji...
Inace i na vozilima je na vratima bila nalepnica sa zutom petokrakom, a nasao sam podatak da se crvena petokraka lepila na vrata vozila VP , negde osamdesetih i to MIMO PROPISA...jer , sluzbeno po Pravilu je trebala biti zuta...

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 22:29

Žuti žutuju, crveni putuju... Wink

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 22:34

Bez obzira na nazivlje pripadnika vojne policije kroz vojnu povijest, pendrek ostaje pendrek

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 22:43

Mislim da je dosta njih poslije uzimala milicija za svoj rezervni sastav. Zanimljiva mi je ova Aleksandrova priča, ustvari znam da smo dosta "koketirali" sa Amerima tada, dobili dosta opreme ali nisam znao da smo baš bili blizu ulasku u NATO.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 22:46

Sumnjam da bi oni primili neku socijalističku zemlju u savez. Pa vidite kakav je i dan-danas red za čekanje!

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 22:51

Tada je Jugoslavija bila svakome interesantna. Što se tiče socijalizma malo bi ga "modifikovali" jedino ne znam da li bi moglo biti institucije doživotnog predsjednika. Ovako sa nesvrstanima je bilo mnogo udobnije. "Sa svakim dobro - ni sa kim iskreno".
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 22:54

Po proglašenju Informbiroa 1948.g. i prekidu tj. zahlađenju odnosa sa SSSR, Jugoslavijaje dobivala financijsku, vojnu i ostalu pomoć od Zapada. Ameri su tu vidili dobru priliku, a Tito ju je iskoristio (još jedan od razloga osnivanja Nesvrstanih), bez obzira na političko uređenje, Jugoslavija je igrala na obje strane, kod nas se ruku na srce bolje živjelo nego u svim ostalim zemljama Istoćnog bloka. A što se tiće govora oko ulaska SFRJ u NATO, to je bila obićna patka, ipak da bi Juga opstala bile su joj potrebni unutarnji i vanjski neprijatelji. Moje mišljenje, kako tko se složio s time.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 23:03

Nisam siguran, NATO tada i NATO danas nisu isto. Bio je veliki strah od SSSR i svako bi im dobro došao. Što se tiče Jugoslovenske politike slažem se sa tobom. Smile
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   30.11.12 23:06

Naravno da je bila "patka" ali smisljena.....ja bar mislim .Igralo se izmedju dve vatre , ali vrlo, vrlo mudro......
U tom periodu IB zaista je bilo govora , cak i vojne pomoci i opreme od "Amera..' medjutim posle ruka -ruci sa Rusima, otvara se mogucnost i ideja za nesvrstane(kasnije).

A evo i ovo je na primer zanimljivo a vezano za VP........Podrazumevalo se najspremnije jedinice, jedinice koje bi cuvale i sam poredak i ideologiju i slicno....Medjutim od polovine 80-ih mislim.....cak na zvezdi u sredini nisu imali ni JNA.....vec OS(oruzane snage) i TO(ter.odbr.) -za jedinice TO.....Vrlo , vrlo specificno....naravno, postojali su i stari amblemi sa jna , ali zvanicno se pravio taj Smile

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 23:08

aleksandar obradovic (citat):
Naravno da je bila "patka" ali smisljena.....ja bar mislim .Igralo se izmedju dve vatre , ali vrlo, vrlo mudro......
U tom periodu IB zaista je bilo govora , cak i vojne pomoci i opreme od "Amera..' medjutim posle ruka -ruci sa Rusima, otvara se mogucnost i ideja za nesvrstane(kasnije).

A evo i ovo je na primer zanimljivo a vezano za VP........Podrazumevalo se najspremnije jedinice, jedinice koje bi cuvale i sam poredak i ideologiju i slicno....Medjutim od polovine 80-ih mislim.....cak na zvezdi u sredini nisu imali ni JNA.....vec OS(oruzane snage) i TO(ter.odbr.) -za jedinice TO.....Vrlo , vrlo specificno....naravno, postojali su i stari amblemi sa jna , ali zvanicno se pravio taj Smile

Vojska je kod nas tada bila uistinu ogledalo društva!

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 23:13

Interesantno je zašto je USA dala toliku opremu (bilo je i aviona, tenkova, TČ - higins i d.r.), morali su imati neke garancije.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 23:15

@Stazio (citat):
Interesantno je zašto je USA dala toliku opremu (bilo je i aviona, tenkova, TČ - higins i d.r.), morali su imati neke garancije.

Pa da što duže zadržimo Ruse u slučaju kakvog sr...a!

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 23:18

Ali morali su biti i sigurni da to ne okrenemo na drugu stranu, sjećate li se "Tršćanske krize", to dugo nije bilo razrješeno.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   30.11.12 23:20

Videli su sansu.......ja mislim.! I pored komunistickog rezima , Jugoslavija nije tada bila toliko totalitarna kao ostale zemlje "istoka" , a pogotovo van bloka i onda je logicno........
Kasnije se i "guralo" sa opremom i sredstvima i na ime ratne stete od Nemacke, pa su"Ameri" (k'o Ameri Wink ) tu izvlacili korist!
A naravno PRVA LINIJA ODBRANE od SSSR bi bili mi!

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 23:23

Da, Turska i Grčka i dan danas imaju te opreme iz II s.r. mislim da još koriste čak i neke brodove iz te USA pomoći.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   Today at 10:43

Na vrh Go down

Vojna policija
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/12Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Vojna policija
» VP 3065/18 Sombor - Vojna policija
» Skopje august 85 vojna policija