FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojna policija

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next
AutorPoruka
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   30.11.12 23:29

Mislim da bi po pravilima mogli da otvorimo i temu....na primer KRIZNE SITUACIJE ili slicno.......Bilo ih je , i mogli bi o tome tamo...
A sto se tice VP , evo i sledece stvari. Verujem da je svima poznato da su vojnici pripadnici VP kasnije , u civilstvu imali mogucnosti i redovno su bili primani na radna mesta obezbedjenja u fabrikama, bankama, portiri i ostalo......Znaci imali su korist i to egzistencijalnu u odnosu na ostale rodove.......
Kako god...mislim da preko svega iznetog i ovoga sada imamo jednu vrlo lepu temu i mislim da cemo je fino nadgraditi cinjenicama, i komentarima Very Happy

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 23:37

Tako je "malo" smo izašli van teme ali bi bila zanimljiva. Svako od nas ima "gomilu" teorija koje je čuo i želio da ispriča. Red je da je general otvori.
Što se tiče koristi od vojnog roka, JNA je valjala mnogima da dobiju C i veću kategoriju, da dobiju potvrdu za upravljanje građevinskim mašinama, postanu ronioci i dr.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   30.11.12 23:54

@bojnik (citat):
Bez obzira na nazivlje pripadnika vojne policije kroz vojnu povijest, pendrek ostaje pendrek

Sviđa mi se ovo, i što je više demokratije, pendrek sve duži!?
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   01.12.12 0:01

Jugoslavija je tih godina tretirana kao deo juznog krila NATO pakta, upravo sa spomenutom Turskom i Grckom, sa SAD i Turskom su potpisani vojni ugovori koji su tako nesto i formalizovali. Dakle pedesetih godina Jugoslavija je bila pod NATO kisobranom, vojna oprema ne bi stigla da ugovori nisu postojali.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   01.12.12 0:15

Stazio....ti si prvi spomenuo, osmisli.......pokloni se i pocni.... Wink

E&W....kakva su tvoja iskustva sa kolegama 'panduruma"....Mislim u smislu odnosa kolega sa kolegom naravno......!
Jesu li bili mozda " naduveni' ili je opet zavisilo od same licnosti.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   01.12.12 0:21

Pero je otvorio a ja počeo. Cool
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   01.12.12 0:51

aleksandar obradovic (citat):
Stazio....ti si prvi spomenuo, osmisli.......pokloni se i pocni.... Wink

E&W....kakva su tvoja iskustva sa kolegama 'panduruma"....Mislim u smislu odnosa kolega sa kolegom naravno......!
Jesu li bili mozda " naduveni' ili je opet zavisilo od same licnosti.

Retko smo se viđali. U Bataljonu VP IX armije nije bilo puno oficira. Od komandira čete pa na više, ostalo su bili podoficiri i vojnici. Povremeno su oni po manjim mestima kontrolisali disciplinu vojnika prilikom izlaska u grad. Recimo da za 12 godina nikada nisu dolazili u garnizon gde si ti služio. U Novom Mestu su već bili češći gosti. Ono malo situacija kada smo imali bliske susrete prema meni kao oficiru su bili izuzetno korektni, moglo bi se reći snishodljivi, ono izvinite ne bi mi nego pravila.........takođe i saobraćajna VP, fer i korektno. Gledali dokumenta i ispravnost vozila kao i plavci u to vreme.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   01.12.12 1:00

Ej kad se setim.......kod nas je patrola obavljala posao VP. Secas se...kako da ne?!
Desetar komandir straze i odabere dva vojnika.......ide se u patrolu , milina, od "MILERA" do hotela redom , svi te caste....sto ti kazes snishodljivi....a ti king

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   01.12.12 1:18

Ej kad se setim.......kod nas je patrola obavljala posao VP. Secas se...kako da ne?!
Desetar komandir straze i odabere dva vojnika.......ide se u patrolu , milina, od "MILERA" do hotela redom , svi te caste....sto ti kazes snishodljivi....a ti king

Malo si zaboravio,nije baš tako jednostavno. Sve je to regulisao VR dnevnom zapovešću . Vođa patrole, članovi patrole i rezerve-zamene. Nekad sami, nekad pomoćnik DOf na čelu, nekad pešice, nekad FIAT "promaja".

A ovo drugo se dobro sećaš: Miler prva i poslednja stanica.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   01.12.12 9:14

u Mariboru je bilo vojne policije, ne secam se koje jacine, u kasarni Vojvoda Misic...pisano je na temi o toj kasarni

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t1176-vp-4095-kasarna-vojvode-misic

sto se mene tice, apsolutno nikad nisam imao nijedan problem sa njima...nas je bilo malo, 7-8, tako da su nas sve vodje patrole poznavale, znali su da imamo dozvole i nikad nisu kontrolisali...

Imao sam susret sa patrolom vojne policije na aerodromu Beograd, u povratku svog puta po instrument. Patrola je bila u plavim uniformama, a ja imao sa sobom gitaru koja i ne spada u torbu, kofer, i paket po velicini PS...putovao sam samo sa objavom, bez vojne knjizice (bile su u Ljubljani u Vojnoj bolnici radi upisivanja krvne grupe ) Smile

dakle, imao sam sve karakteristike vojnog begunca Smile

S obzirom da je na objavi pisala svrha putovanja, objasnio sam desetaru vodji patrole da nema sta da se buni...bilo mu je malo krivo sto putujem u Maribor odakle je on Smile

Upozorio sam ih da je u toku ukrcavanje u avion, tako da su me pustili bez problema...

Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   01.12.12 13:05

East&West (citat):
Desetar komandir straze i odabere dva vojnika.......ide se u patrolu , milina, od "MILERA" do hotela redom , svi te caste....sto ti kazes snishodljivi....a ti  king
Malo si zaboravio,nije baš tako jednostavno. Sve je to regulisao  VR dnevnom zapovešću . Vođa patrole, članovi patrole i rezerve-zamene. Nekad sami, nekad pomoćnik DOf na čelu, nekad pešice, nekad FIAT "promaja".

A ovo drugo se dobro sećaš: Miler prva i poslednja stanica.

Ma nisam zaboravio... Very Happy
Hocu da kazem da oni koji su isli u patrolu , nisu bili VP, a obavljali su tu duznost.......uvek su se pozajmljivale lepse kosulje, uprtaci, cizme, letnje pantalone sa boljom "straftom".....da IZGLEDAMO.....! I izgledali smo pogotovo u ocima mlade vojske.
Vise puta sam bio u patroli......u prolece je dosla nova klasa i oni su bili gusteri.Pa zamisli onda celo leto....ti dzomba vreme da ides kuci sve blize, a mlada vojska k'o mlada vojska-gledaju te kao  king

Isao sam u patrolu dok sam bio kod naseg Bojketa Smile (nek' mu je vecna slava i hvala), posle kod tebe Boga mi nisam.... Wink

GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   01.12.12 17:46

East&West (citat):
"dpuric"
Kao intendant usuđujem se da ti protivrečim.. Druge vrste jedinica su formirane, obučavane i opremane za suprotstavljanje "posebno obučenom neprijatelju" i neutralisanje poduhvata sličnih "Raduši". Namena VP JNA bila jeuglavnom ista i pre i posle Raduše. Imala je VP u svom sastavu PTJ (protivterorističke jedinice), no glavninu su činile jedinice VP opšte namene i Saobraćajna vojna policija. U vremenu kada je većina ovde služila dosta nadležnosti se sa VP prenelo na organe unutrašnjih poslove republika i pokrajina, naročito poslovi Saobraćajne policije. Recimo na vežbi JESEN 87, koju smo opisali na ovom forumu kompletno regulisanje i kontrolu saobraćaja obavljale su saobraćajne patrole SUP-a tadašnje SR Slovenije i SR Hrvatske.

- Vojnici su u VP regrutovani prema svim kriterijumima kao i za ostale rodove i specijalnosti (osim znanja i veština podrazumevam i ViP i NAVIP),
- Mnogi su posle odsluženog vojnog roka našli posao u plavcima SUP, MUP, neki kao šefovi obezbeđenja u preduzećima,
- To što su se neki bahato ponašali pod zaštitom belog opasača je stvar vaspitanja i karaktera dotičnih ili loše procene pretpostavljenih,

Ja u prvom delu komentara nista drugo nisam ni rekao (mozda sam samo sazeo u 1-2 recenice to sto si i ti kasnije rekao).
Drugi deo komentara ima za cilj da pokrene price drugih zasnovane na iskustvu - dobrom ili losem, u ozbiljnom ili zabavnom smislu.

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   01.12.12 18:02

Interesantno da (bar u Srbiji) milicija (SUP)nije u rezervni sastav primala bivse pripadnike VP. To je donekle i razumljivo jer su svi oni bili u jedinicama VP u rezervnom sastavu. Ali su zato gotovo svi koji su sluzili vojni rok u granicnim jedinicama bili u rezervnom sastavu milicije. CUDNO. Kada sam kod nekih kolega u vojnom odseku pokusao da saznam zasto je to tako dobio sam odgovor da jedino granicare u okviru svog VES-a ne mogu da rasporede u rezervni sastav pa ih onda sutnu u miliciju.
Na vrh Go down
Rodic Zeljko
Džomba
Džomba

Broj komentara : 146
Član od : 2009-05-30
Dob : 47
M(j)esto Kikinda

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   01.12.12 20:14

U Kosovskoj Mitrovici bili su samo kada je neka proslava,ovako retko bi ih bilo.Ponekad nekog doprate iz grada,ali taj bi ujutro bio bez pertli i prvi na doručku.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   01.12.12 20:24

Isti slućaj u Hrvatskoj većina vojnika koji su bili u Vojnoj policiji JNA su kasnije bili u pričuvnom sastavu policije, mislim da je bilo to nekako uvriježeno pravilo.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   01.12.12 21:45

@bojnik (citat):
Isti slućaj u Hrvatskoj većina vojnika koji su bili u Vojnoj policiji JNA su kasnije bili u pričuvnom sastavu policije, mislim da je bilo to nekako uvriježeno pravilo.

Mislim da je to primenjivano u svim republikama. I ne samo u rezervnom sastavu, već i aktivnom, čini mi se više u Saobraćajnoj policiji. I što da ne, dobijao SUP-MUP gotov kadar, nisu uložili žutu banku u njihovo školovanje i obuku.
Imao sam i neke koristi od toga jer sam često putovao autom širom Yu i Ex-Yu. Svi, u prvom momentu, neprijatni susreti sa plavcima su završavali pozdravima, ponekad i u nekom ugostiteljskom objektu. Dešavalo se da se međusobno prepoznamo ili u toku razgovora saznamo ko je gde bio i radio. Uglavnom, bila rutinska kontrola ili neki sitan prekršaj, sve je izglađeno.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   01.12.12 21:54

Zna li ko kakva je bila obuka VP i koliko je trajala? Jesu li postojali neki centri za obuku?
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   01.12.12 22:13

@Stazio (citat):
Zna li ko kakva je bila obuka VP i koliko je trajala? Jesu li postojali neki centri za obuku?

Pogledaj gore postavio Kemo link sa ovog foruma o VP u Mariboru, tako je bilo i u ostatku JNA. Jako lepo opisano, može se i tamo nastaviti sa pitanjima, da se ne dupliramo. Neutral
Na vrh Go down
purger

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   01.12.12 22:14

E$W kako se vojna policija ponašala prema vama oficirima?
Jesu li imali ipak nekog straha pa su vas izbjegavali?Ipak su to bili redovni vojnici.
Što su od vas mogli tražiti da vas sretnu na cesti?
Ako ste recimo bili u civilu da li su i onda imali pravo vršit nekakve kontrole?

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   02.12.12 17:11

@purger (citat):
E$W kako se vojna policija ponašala prema vama oficirima?
Jesu li imali ipak nekog straha pa su vas izbjegavali?Ipak su to bili redovni vojnici.
Što su od vas mogli tražiti da vas sretnu na cesti?
Ako ste recimo bili u civilu da li su i onda imali pravo vršit nekakve kontrole?

Prema Pravilu policijske sluzbe u JNA vojnici-policajci (*morali su imati bar cin razvodnika*) su mogli kontrolisati podoficire. podoficiri oficire zakljucno sa Kap.I kl. a oficiri oficire iznad cina majora osim u slucajevima izvrsenog krivicnog dela kada su mogli intervenisati nezavisno od toga.

Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   02.12.12 23:22

Kako su se rješavale stvari kod nekih lakših krivičnih djela da li je civilna policija imala pravo intervenirat?

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   02.12.12 23:26

U saobraćajnom incidentu su morali obavezno pozvati VP, za ostalo ne znam.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   02.12.12 23:28

@purger (citat):
Kako su se rješavale stvari kod nekih lakših krivičnih djela da li je civilna policija imala pravo intervenirat?

Koliko mi je poznato i civilna policija je imala pravo intervenirati s tim da, ako su sudjelovala vojna lica, morali su odmah i vojnu policiju obavijestiti.

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   02.12.12 23:28

Što VP je radila i uviđaje?Govoriš o saobračajnim nesrećama u kojoj su sudjelovala vojna vozila ?

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   02.12.12 23:33

Da, bio sam prisutan više puta kada su to radili na putu. Nešto kao zajednički uviđaj. Ne znam detalje.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   Today at 18:53

Na vrh Go down

Vojna policija
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/12Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Vojna policija
» VP 3065/18 Sombor - Vojna policija
» Skopje august 85 vojna policija