FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojna policija

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Next
AutorPoruka
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   03.12.12 7:41

@purger (citat):
Kako su se rješavale stvari kod nekih lakših krivičnih djela da li je civilna policija imala pravo intervenirat?

Civilna policija je neizostavno morala da obavesti organe VP čim utvrdi da se radi o vojnom licu. U slučaju da se radilo o kriv. delu za koje je zaprećena kazna zatvora od 5 i više godina mogla je civilna policija da liši slobode vojno lice a da ga odmah čim se uslovi stvore preda VP.
Uostalom po ZKP takva lica je mogao da lisi slobode svako (tzv. građansko hapšenje) i da ga ODMAH preda organima unutrašnjih poslova.

Na vrh Go down
HariD
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2012-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   03.12.12 12:24

pozdrav svima
vidim da ljudi koji su sluzili u vojnoj policiji bas i nisu dobro dosli,citajuci ove komentare tako sam zakljucio.

Evil or Very Mad dali da brisem ili mogu ostati lol!
pozdrav
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   03.12.12 12:51

Ostani druže, prema meni ste bili dobri. Smile
Slobodno se uključi ovdje se ljudi vole šaliti, a ti nam sigurno imaš što ispričati o vp.
cheers
Na vrh Go down
HariD
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2012-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   03.12.12 13:04

@Stazio (citat):
Slobodno se uključi ovdje se ljudi vole šaliti, a ti nam sigurno imaš što ispričati o vp.
cheers

Vojna tajna bounce
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   03.12.12 13:55

@HariD (citat):
@Stazio (citat):
cheers

Vojna tajna bounce
HariD, dobrodošao na forum. Iskoristi vreme do zakletve i pričaj slobodno.Već posle zakletve,zna se šta sledi za
odavanje vojne tajne, da ti ne pričam... Cool
pozdrav cheers
Na vrh Go down
dpuric

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   03.12.12 16:47

@HariD (citat):
pozdrav svima
vidim da ljudi koji su sluzili u vojnoj policiji bas i nisu dobro dosli,citajuci ove komentare tako sam zakljucio.

Evil or Very Mad dali da brisem ili mogu ostati lol!
pozdrav

Dobro dosao HariD!Mogao si da vidis i ozbiljnih komentara ovde. Ako smatras da je o VP suvise kriticnih komentara - razuveri nas. Bilo je razlicitih situacija. Neki su imali negativnog neki pozitivnog iskustva. Opleti...

Na vrh Go down
covik
Gušter
Gušter

Broj komentara : 17
Član od : 2012-12-25

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   27.12.12 16:56

@Stazio (citat):
Zna li ko kakva je bila obuka VP i koliko je trajala? Jesu li postojali neki centri za obuku?

Kraljevo centar za obuku saobraćajne policije.VP 8415,obuka je trajala 52 dana. Inače tu su i vojnici iz ŠRO polagali C kategoriju kao i pitomci iz drugih država koji su bili na obuci ili doškolovanju u JNA.Sjećam se da su iz Rajlovca dolazili "plavci" a bilo ih je i crne boje kože.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   27.12.12 17:21

@covik (citat):
Kraljevo centar za obuku saobraćajne policije.VP 8415,obuka je trajala 52 dana. Inače tu su i vojnici iz ŠRO polagali C kategoriju kao i pitomci iz drugih država koji su bili na obuci ili doškolovanju u JNA.Sjećam se da su iz Rajlovca dolazili "plavci" a bilo ih je i crne boje kože.

Zdravo Čovik, dobro došao na forum! Very Happy
Vidim da bi imao štošta interesantnog za reći, slobodno budi opširniji s više detalja i zanimljivosti. Brzo će se drugi forumaši uključiti u razgovor sa svojim iskustvima i pitanjima...
Sudjeluj i na drugim temama koje su ti zanimljive...... Arrow
cheers

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   27.12.12 21:40

@covik (citat):
@Stazio (citat):
Zna li ko kakva je bila obuka VP i koliko je trajala? Jesu li postojali neki centri za obuku?

Pozdrav covik, baš sam prije par dana nešto gledao o motociklistima u JNA. Znaš li šta o tome (vrste motora, oprema, obuka)? cheers
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   27.12.12 22:21

Vojna policija u KMT ZG bila je koliko se nevaram smještena u prvome objektu desno od glavnog ulaza, odnos prema ostalima u KMT je bio korektan (bar moje iskustvo)

Na vrh Go down
covik
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   28.12.12 9:04

@Stazio (citat):
Pozdrav covik, baš sam prije par dana nešto gledao o motociklistima u JNA. Znaš li šta o tome (vrste motora, oprema, obuka)? cheers

Moto Guzzi falcone 500

Moto Guzzi V35

Moto Guzzi V75

Od opreme smo imali kacigu i kožno odjelo(vrhunsko) koje se nakon svakog korištenja moralo prvo očistiti a zatim i premazati s nekom pastom za kožu.

Obuka vožnje i teorije je bila u sklopu obuke saobraćajne policije i trajala je 52 dana.

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   28.12.12 9:09

@covik (citat):
@Stazio (citat):

Moto Guzzi falcone 500

Moto Guzzi V35

Moto Guzzi V75

Od opreme smo imali kacigu i kožno odjelo(vrhunsko) koje se nakon svakog korištenja moralo prvo očistiti a zatim i premazati s nekom pastom za kožu.

Obuka vožnje i teorije je bila u sklopu obuke saobraćajne policije i trajala je 52 dana.

Znači saradnja sa Italijom po tom pitanju, kao i za kampagniole. Gledao sam i neke BMW motore na slikama u Titovoj pratnnji, jeli bilo toga kod vas?

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   28.12.12 9:16

niko nije voleo vojne policajce ali je bilo i preterivanja. u mojoj kasarni glavni kuvar je bio desetar Hamdija.obozavao je da maltretira vojne policajce koji su kao i ostali dolazili da rade u kuhinji.jesu oni bili gusteri ali su ipak bili i vojni policajci. iako je bio upozoravan od vojnih policajaca da prestane da maltretira gustere VP ovaj se na to nije mnogo obazirao.Jednog dana prilikom izlaska u grad uhapsili su VP desetara Hamdiju i napisali prijavu.prvo nedolicno ponasanje,pijanstvo,pruzanje otpora prilikom hapsenja zbog cega je i upotrebljena vaspitna palica.celu noc je proveo u pritvoru VP i dobio je upozorenje dace svaki put kad izadje u grad proci isto.desetar Hamdija nikad vise nije izlazio u grad ali je nastavio sa svojim blesavim ponasanjem u kuhinji.jedno jutro na dorucku je pripadniku VP dao spek i potpuno raspadnuto kuvano jaje.iako je lepo zamoljen da zameni raspadnuto jaje koje nije moglo dase jede ovaj je to odbio.VP je sa sve tacnom udario Hamdiju lice i bacio na pod kuhinje.toliko je bio iznerviran ovakvim ponasanjem daje preskoci liniju i nastavo daga bije.normalno da niko nije reagovao jer je zasluzio i vece batine.

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   28.12.12 9:49

Evo spiska motora i motocikla koji su bili u službi VP JNA:
"Moto guci falkone" od 500 kubika
"Moto gucija V-35"
moped "Tomos APN6"
moped "Tomos kolibri 14"
moped "Tomos T-12"
motocikl "Kavasaki 750 ZXR"
"Honda kastom" od 125 kubika
"Java 350 TS"
skuter "Vespa pijađo LML"

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   28.12.12 10:21

@bojnik (citat):
"Moto gucija V-35"
moped "Tomos APN6"
moped "Tomos kolibri 14"
moped "Tomos T-12"
"Java 350 TS"

Znači oni BMW oko Tita su bili milicajci. Nisam znao za vespice, to je bilo fensi. Wink Smile

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   28.12.12 10:27

Bilo je prijatelju i bembura, a ovaj ti je spisak motora i motocikla koje vojska Srbijeprodaje kao višak ostalo od JNA pa neznaju što bi s time, a svaki je muzejski primjerak.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   28.12.12 11:03

@bojnik (citat):
Bilo je prijatelju i bembura, a ovaj ti je spisak motora i motocikla koje vojska Srbijeprodaje kao višak ostalo od JNA pa neznaju što bi s time, a svaki je muzejski primjerak.
Za motor ne znam, ali sve kampagniole sa otpada u Kumboru su brzo prodate. Glavni kupci su bili lovci. Jedan moj prijatelj ih je dosta kupio, sredio i preprodao.

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   28.12.12 11:24

Ovakvu istu "mašinu", američki Indian 500, sa prikolicom, vozio je moj djede prije II sv. rata. Cool

Naravno, ovo nije on ali je imao isti stajling Wink

Na vrh Go down
covik
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   28.12.12 12:06

Ja sam napisao spisak motora koje smo imali u Kraljevu,pri kraju mog vojnog roka stigle su i "koze" iliti APN4.

Za vespu nisam nikad čuo niti sam je vidio u kasarni.
Na vrh Go down
covik
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   28.12.12 12:10

Imali smo i fićeka i stojadina u policijskoj boji te pinca,kampanjolu i UAZa (čini mi se da se tako zvao) u smb boji te fiata 132 tamno modrog.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   28.12.12 13:28

@vladimir (citat):
niko nije voleo vojne policajce ali je bilo i preterivanja.

Baš me zanima je li se desetar Hamdija tako ponašao i u civilstvu prema policiji?
Očito je "liječio" neke svoje osobne frustracije i probleme na krivi način. Bilo je takvih u JNA, koji su u vojnoj policiji vidjeli najveće neprijatelje u samom startu, ne vidjevši da su to bili momci na odsluženju vojnog roka kao i svi mi. Exclamation
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   28.12.12 17:17

Obično se pod kampanjolom smatralo vozilo FIAT 1107JD, to je bilo originalno FIAT-ovo vozilo, dok je AR-ka bila zastavina sa talijanskim motorom. Zastava AR-55 ne može biti kampanjola jer nije FIAT nego je Alfa-Romeo (ona oznaka AR upravo to znači)
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   28.12.12 17:48

@Max Blitz (citat):
@vladimir (citat):
niko nije voleo vojne policajce ali je bilo i preterivanja.

Baš me zanima je li se desetar Hamdija tako ponašao i u civilstvu prema policiji?
Očito je "liječio" neke svoje osobne frustracije i probleme na krivi način. Bilo je takvih u JNA, koji su u vojnoj policiji vidjeli najveće neprijatelje u samom startu, ne vidjevši da su to bili momci na odsluženju vojnog roka kao i svi mi. Exclamation

covek je totalna budala.jednom je maltretirao plavce veziste sve dok jedan plavac nije otvorio prozor trpezarije,iskocio napolje i otisao kod dezurnog oficira majora po cinu plavca i prijavo sta ova budala radi sa njima.Plavci su od majora dobili voljno a Hamdija je morao sam da cisti trpezariju. da ceo vojni rok nesme da izadje u grad? ja to nemogu da shvatim.

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   28.12.12 18:26

@vladimir (citat):
niko nije voleo vojne policajce ali je bilo i preterivanja. u mojoj kasarni glavni kuvar je bio desetar Hamdija.obozavao je da maltretira vojne policajce koji su kao i ostali dolazili da rade u kuhinji.jesu oni bili gusteri ali su ipak bili i vojni policajci. iako je bio upozoravan od vojnih policajaca da prestane da maltretira gustere VP ovaj se na to nije mnogo obazirao.Jednog dana prilikom izlaska u grad uhapsili su VP desetara Hamdiju i napisali prijavu.prvo nedolicno ponasanje,pijanstvo,pruzanje otpora prilikom hapsenja zbog cega je i upotrebljena vaspitna palica.celu noc je proveo u pritvoru VP i dobio je upozorenje dace svaki put kad izadje u grad proci isto.desetar Hamdija nikad vise nije izlazio u grad ali je nastavio sa svojim blesavim ponasanjem u kuhinji.jedno jutro na dorucku je pripadniku VP dao spek i potpuno raspadnuto kuvano jaje.iako je lepo zamoljen da zameni raspadnuto jaje koje nije moglo dase jede ovaj je to odbio.VP je sa sve tacnom udario Hamdiju lice i bacio na pod kuhinje.toliko je bio iznerviran ovakvim ponasanjem daje preskoci liniju i nastavo daga bije.normalno da niko nije reagovao jer je zasluzio i vece batine.

Čudi me da to nije došlo do komandanta kasarne i da taj dotični desetar nije smijenjen. Mjesto glavnog kuhara je dosta odgovorna i važna funkcija i to mjesto prepustiti nekome tko je bio tako nediscipliniran i neodgovoran je u najmanju ruku čudno!

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   28.12.12 19:43

Ovo je deo kolekcije mojeg drugara!

BMW kao što je na slici iza Guzzi-ja (samo beli ) bio korišćen je u gardijskoj brigadi (Titiovoj) za pratnju.

@bojnik (citat):
"Moto gucija V-35"
moped "Tomos APN6"
moped "Tomos kolibri 14"
moped "Tomos T-12"
"Java 350 TS"

U JNA su Moto-Guzzi korišćeni  u nastavnim jedinicama SbVP za obuku, te za pratnju vojnih kolona u  jedinicama SbVP, Tomosi su korišćeni za obuku i kao kurirski motocikli u komandama pukova i brigada. Ostalo nije bilo aktuelno u JNA već je na neki način zalutalo u VS.

Interesantno da su u velikim kasarnama,tipa Maršalka dežurni oficiri za obilazak kasarne koristili Tomos automatik. Takođe, u kasnijem periodu JNA nije nabavljala motocikle za kurirske poslove, već je u saradnji sa vojnim odsekom mobilisala vojnika-vozača  koji je imao motocikl i A kategoriju.

PS:  A desetar Hamdija, kako se ponašao, ne bi me začudilo da je već davno rahmetli. confused

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna policija   Today at 4:48

Na vrh Go down

Vojna policija
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/12Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Vojna policija
» VP 3065/18 Sombor - Vojna policija
» Skopje august 85 vojna policija