FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next
AutorPoruka
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 0:06

Evo nove debate, razpišite se
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 0:15

Tako je Pero, tamo smo odlutali. Smile
Bogart
U tom periodu i sam Varšavski pakt je bio u "trzavicama", SSSR je već imao opoziciju u Mađarskoj i Čehoslovačkoj a ovamo opet u Italiji su bili jaki komunisti. Cijela Evropa je bila "čudna" a Tito je to sve odlično koristio.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 0:21

I kada niko od zapadnih demokrata ni tada nije postavljao pitanja o zrtvama Brozovog rezima zasto bi pitanje ideologije bilo prepreka, interesi su kao i uvek iznad svega.
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   01.12.12 0:23

Naravno....interes , interes i suvi interes , do dana danasnjeg.....

PS-A ti Pero iz prikrajka pa otvori temu... Wink Naravno zasluzeni plus...i od mene! Very Happy

aleksandar obradovic: komentar modifikovan dana: 01.12.12 0:25; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : Dodao PS...)
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 0:28

Naravno, interesi prije svega. Pogledaj samo "demokratije" u Južnoj Americi koje su podržavali. Makijavelizam ili kako god to zvali. Ali činjenica je da je Broz dobro "plivao" u tome. Meni nikada neće biti jasni svi ciljevi nastanka nesvrstanih. Mnogi su bolje živjeli kao kolonije nego kao slobodni pa su danas opet nečije "kolonije" ali pod mnogo gorim uslovima. Šaroliko društvo od Indije do Kube.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 0:30

Neko je na onoj temi koja je inicirala ovu napisao "ni sa kim iskreno", a to bi se moglo reci i za odnos dveju strana izmedju kojih je Jugoslavija lavirala prema njoj, naime mozete naci na podatke da su tokom mnogobrojnih dogovora o isporucivanju vojne pomoci Jugoslaviji i americki i sovjetski generali nastojali da opstruisu saradnju i Jugoslaviji ne daju najbolje sto imaju. Na primer kada je trazena licenca za sovjetski tenk T 72 jedva je dobijena, sovjetski vojni vrh se tome protivio, dakle nisu ni oni nasim glavesinama preterano verovali.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 0:37

Ja sam to napisao misleći i na našu i na politike Amera i Rusa. Inače mislim da u SSSR-u vojne strukture nisu uvijek bile baš najposlušnije ili im se baš nije moglo sve narediti.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 0:44

Na pregovorima o vojnoj saradnji vodjenim u SAD pedesetih godina jugoslovenskim predstavnicima je bilo ocigledno da americki oficiri zele da ih prevezu zedne preko vode i ne isporuce sve sto je jugoslovenska strana trazila i sto joj je obecano, americki oficiri su svim silama nastojali da smanje kolicinu opreme i da ona bude sto losijeg kvaliteta.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   01.12.12 0:48

Da krenemo redom.......
Posle sukoba sa IB, ipak je postojala bojazan da SSSR ne intervenise , i zaista mislim da je u prvim godinama to i bio razlog okretanja SFRJ, odnosno vojnih struktura pogotovo ka NATO....
Inz.Sobotka (projektovao Zeljavu) je svedocio da je od NATO-a dobio sva uputstva o projektovanju i izgradnji "podzemnih gradova JNA"....To je poznata cinjenica!

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 0:48

Ma svi su imali viškove iz II s.r. i to su htjeli da "valjaju", ono modernije što su imali se teško davalo i bližim saveznicima.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   01.12.12 0:50

@Bogart (citat):
Na pregovorima o vojnoj saradnji vodjenim u SAD pedesetih godina jugoslovenskim predstavnicima je bilo ocigledno da americki oficiri zele da ih prevezu zedne preko vode i ne isporuce sve sto je jugoslovenska strana trazila i sto joj je obecano, americki oficiri su svim silama nastojali da smanje kolicinu opreme i da ona bude sto losijeg kvaliteta.

"Gura " se zastarelo i losije.....cist finansijski momenat...!

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 0:50

Mislim da bi morali da počnemo od Jaltske konferencije. Tamo se dogovarali o podeli Europe.

Koliko se sečam (ne nisam bio tamo lol! ) za Mađarsku, Jugoslaviju i Grčku je bio dogovor da bude uticaj 50-50.

No kasnije su Sovjeti uzeli Mađarsku za svoju, zapad je ugušio grčki komunistički otpor posle rata a Jugoslavija je ostala nešto između.

Pero™: komentar modifikovan dana: 01.12.12 1:05; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 0:53

aleksandar obradovic (citat):
Da krenemo redom.......
Posle sukoba sa IB, ipak je postojala bojazan da SSSR ne intervenise , i zaista mislim da je u prvim godinama to i bio razlog okretanja SFRJ, odnosno vojnih struktura pogotovo ka NATO....
Inz.Sobotka (projektovao Zeljavu) je svedocio da je od NATO-a dobio sva uputstva o projektovanju i izgradnji "podzemnih gradova JNA"....To je poznata cinjenica!
Osim vojne opreme i naoruzanja od NATO-a je stizala i tehnicko-tehnoloska pomoc, a ne treba zaboraviti ni finansijska sredstva, otuda ona cuvena prica da nas je marsal "zaduzio za sva vremena".
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 0:56

Čitao sa Čerčilove memoare II s.r., Staljin ga je "preveslao" žestoko na Jalti, što i on sam indirektno priznaje. king
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 1:03

@Stazio (citat):
Čitao sa Čerčilove memoare II s.r., Staljin ga je "preveslao" žestoko na Jalti, što i on sam indirektno priznaje. king
Verovatno ti je poznato i kako su Sovjeti od Ruzvelta dobili nesto odresenije ruke, americku delegaciju su proveli kroz deo Ukrajine u kome su bili vise nego ociti tragovi unistavanja od strane nacistickih okupatora, racunalo se na utisak koji ce to ostaviti kod Ruzvelta kao Jevrejina, i kada su se Amerikanci vlastitim ocima uverili kako izgledaju posledice totalnog rata koji su nacisti vodili protiv zitelja SSSR-a to ih je omeksalo i bili su popustljiviji prema sovjetskim zahtevima.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 1:08

On je na Jalti bio već jako bolestan ali znam da ga je Staljin već bio "obradio" po nekim pitanjima. Čerčil je to lično primao i bio jako ljut (smatrao je da ga je Ruzvelt prodao). Ipak su Sovjeti već bili u nezadrživom naletu ka Evropi.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 1:38

@Stazio (citat):
...............Ipak su Sovjeti već bili u nezadrživom naletu ka Evropi.

Jaltska konferencija je bila u početku februara 45, tad je bilo več odavno jasno da su sovjeti jedna od najjačih armija, a bili su i dosta blizu Berlina. Samim time, englezi i amerikanci su morali da jim daju ustupke, iako jih nisu voleli jer su bili sovjeti komunistička zemlja. Zamislite da su tad sovjeti i nemci podpisali premirje, pa svi nemci krenu na zapad, rat bi još neko vreme trajao uz velike gubitke zapadnih saveznika.

Zanimljivo bi bilo da se sazna bar odprilike neki podatak koliko su sovjeti pomagali JNA do rezolucije informbiroa. Verovatno jim je bilo u interesu da imaju Jugoslaviju pod kontrolom i da samim time imaju izlazak na jadransko more.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 1:50

@Pero™ (citat):
@Stazio (citat):

Jaltska konferencija je bila u početku februara 45, tad je bilo več odavno jasno da su sovjeti jedna od najjačih armija, a bili su i dosta blizu Berlina. Samim time, englezi i amerikanci su morali da jim daju ustupke, iako jih nisu voleli jer su bili sovjeti komunistička zemlja. Zamislite da su tad sovjeti i nemci podpisali premirje, pa svi nemci krenu na zapad, rat bi još neko vreme trajao uz velike gubitke zapadnih saveznika.

Zanimljivo bi bilo da se sazna bar odprilike neki podatak koliko su sovjeti pomagali JNA do rezolucije informbiroa. Verovatno jim je bilo u interesu da imaju Jugoslaviju pod kontrolom i da samim time imaju izlazak na jadransko more.
Ima verovatno i o tome dosta podataka, o obimu sovjetske pomoci posleratnoj Jugoslaviji, ali ne sme se zaboraviti ni to da je tokom rata SSSR primio znacajnu vojnu i materijalnu pomoc od zapadnih saveznika, postoje danas mnogi koji tu zapadnjacku pomoc Sovjetima minimiziraju, tesko je proceniti koliko je ona uticala na dizanje "medveda" oborenog pod udarima nacistickih armada.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 2:02

Kao prvo o zapadnoj pomoči sovjetima: naravno da ju je bilo. Verovatno je i puno značila, ako ne fizički, onda barem moralno. Procenjivati koliko je značila u vojnom smislu, je isto kao procenjivati dali je bila jNA četvrta ili peta sila u Europi. Bila je sila i kraj.

Znam da je sve zapisano nekde, i da smo mi ozbilji istoričari i da imamo previše vremena sve bi našli. Ali zanima me dali je to nekde bar odprilike zavedeno na internetu.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 10:36

Do kraja rata ne mnogo, poslije su davali i to treba vidjeti koliko. Puno je ljudi poslato na školovanje i "školovanje" u SSSR. Neki su ni krivi ni dužni poslije zbog toga završili na Golom Otoku.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 19:30

@Pero™ (citat):
Mislim da bi morali da počnemo od Jaltske konferencije. Tamo se dogovarali o podeli Europe.

Koliko se sečam (ne nisam bio tamo lol! ) za Mađarsku, Jugoslaviju i Grčku je bio dogovor da bude uticaj 50-50.

No kasnije su Sovjeti uzeli Mađarsku za svoju, zapad je ugušio grčki komunistički otpor posle rata a Jugoslavija je ostala nešto između.

Mislim da je samo za Jugoslaviju vazio odnos 50/50 dok je Madjarska ostala u sferi sovjetskog uticaja a Grcka cini mi se 80/20 u korist Zapada. Upravo je preko Jugoslavije SSSR hteo taj odnos u Grckoj da promeni pa je Jugoslavija pomagala (i vojno) Marekosove partizane u grckoj.

Na vrh Go down
dpuric

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 19:38

@Pero™ (citat):
@Stazio (citat):

Cinjenica da su jedinice Crvene armije izuzetno pomogle oslobadjanje Jugoslavije. Jos dok rat zvanicno nije zavrsen SSSR je ustupio JA oruzja za NEKOLIKO DIVIZIJA, otpoceli skolovanje oficirskog kadra u SSSR , imali svoje instruktore u jedinicama JA ( ti instruktori su i bili prvi kamen spoticanja i predznaci zahladjivanja odnosa Jugoslavije i SSSR).

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   01.12.12 21:51

Mislim da SSSR nije ustupao divizije JA nego da su naši hvatali priključak za njima. Otvaranje Sremskog fronta je nešto što je urađeno pod uticajem ili nagovorom SSSR-a. Po meni tu je izginulo mnogo ljudi koji su "mobilisani" po oslobođenim područjima i na brzinu obučavani i slati na front. Oficiri JA su bili nepripremljeni a JA neopremljena za takvu vrstu ratovanja.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   02.12.12 1:15

Zna li neko nešto o strategiji odbrane u slučaju napada SSSR i saveznika 1948 - 1953 godine?
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   02.12.12 1:25

@Stazio (citat):
Italija je bila bolje opremljena od drugih, zato sam to pitao. A zanimalo me i zbog PVO u JRM. Smile

Mislim da možemo ovde o Italiji jer je tada bila članica NATO saveza. Jeste Italija bila tehnički opremljenija od drugih suseda tadašnje SFRJ. Takođe je poznato da je prema tadašnjim procenama i analizama izražavala pretenzije na najveći deo teritorija SFRJ.

Vojna nauka nas uči da se potencijalni agresor procenjuje kompleksno: po kvantitetu i kvalitetu oružja, brojnosti i osposobljenosti ljudstva, postojanju i čvrstini savezništva, ugledom u svetu, istorijom i iskustvima iz prethodnih ratova, itd,itd

I da ne davim: JNA je odmah u svojim procenama priznala da je Italija tehnički opremljenija i nadmoćnija, ali da je prednost na "našoj" strani:
- jer branimo svoje teritorije,
- iz prošlosti poznato da su Italijani slabi vojnici,
- da će se ako baš zagusti pronaći i uključiti drugi saveznici

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   Today at 9:31

Na vrh Go down

Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/12Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt
» Karaule JNA - Slovenija
» Vakcine u JNA
» Karaula Janković
» PODMORNIČARSKE ZNAČKE...