FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Next
AutorPoruka
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   13.12.12 23:22

Boske
To je jedna strana medalje, iste te 1979 godine, koju ti spominješ, u mom kraju se desio strahoviti zemljotres. Cijela Jugoslavija nam je došla u pomoć. To se ne zaboravlja.
Šta bi bilo da se to desi danas?
Ovo govorim jer me život naučio da ništa nije ni crno ni bijelo, a u prirodi ljudi je da bolje pamte lijepe nego ružne uspomene.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   13.12.12 23:24

@bojnik (citat):
Neću da šiljim zob, kako vele kod mene, moje je mišljenje slijedeće................

Kolega, zbog sličnog mišljenja o NATO i ja sam penzionisan u 48 godini.

Ovo što piše "Boske"??????? Istina, iz tog perioda više želja mi se nije ostvarilo, nego što jeste! Ali imao sam nadu. Wink

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   13.12.12 23:33

Kolega East&West, takva nam je sudba, mi smo potrošna roba, no bitno je ono što je doma, skladna obitelj, mir, neki hobi, dobro pojest (a ima fala Bogu uspješno je završena akcija "Rovokopač 2012"), a ono što bi bilo kad bi bilo, e vrag ga sam zna. Prijatelju Stazio i sada se pomaže, eto ti primjer kada je gorilo i u BiH i u CG slali smo kanadere, i Banja Luku smo svi obnavljali i Skoplje, i nedaj Bože više takvog zla, neponovilo se, kako kažem idemo dalje i sutra je novi dan, jbga računi i sutra dolaze. Pozdrav kolegama i ugodna noć, vele da će opet biti -20 kao sinoć. Sleep

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   13.12.12 23:36

Pod obnovom Banja Luke i Skopja sam mislio na potrese za vrijeme Jugoslavije.

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   13.12.12 23:42

No problem! Volim kad se medalja razgleda sa svih strana Very Happy

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   13.12.12 23:55

@Stazio (citat):
Boske
To je jedna strana medalje, iste te 1979 godine, koju ti spominješ, u mom kraju se desio strahoviti zemljotres. Cijela Jugoslavija nam je došla u pomoć. To se ne zaboravlja.
Ovo govorim jer me život naučio da ništa nije ni crno ni bijelo, a u prirodi ljudi je da bolje pamte lijepe nego ružne uspomene.

Znam kako je bilo kod vas Stazio, radio sam izvjesno vrijeme u Boki Kotorskoj nakon zemljotresa. Solidarnost je bila na razini i to je bilo potrebno i za mene u to vrijeme OK. Međutim što se desilo poslije? Nama se ( u drugim republikama) godinama odbijao izvjestan iznos za pomoć CG bez da nas je netko pitao jesmo li za ili protiv a znam od ljudi dolje ( bio sam na ljetovanju 1987) da su mnogi poslije zemljotresa dobili kredite i izgradili lijepe kuće a da im je mjesečna rata kredita, koji su tada vraćali,imala otprilike iznos u vrijednosti 1-2 šteke cigareta!? Netko je u toj priči ispao papak što bi se kod mene u Bosni reklo!

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 0:00

@bojnik (citat):
Pozdrav kolegama i ugodna noć, vele da će opet biti -20 kao sinoć. Sleep

Laku noć i tebi, taj minus će Sava(reka) prepoloviti pa kod nas -10. Smile

Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 0:11

@Boske (citat):
Koliko mi je poznato nitko nam ništa nije oteo, sve je privatizirano, odn. rasprodano. Ako je netko nešto ispod cijene kupio onda je to pogreška domaćih političara koje smo mi sami birali. Na jednoj strani se govori protiv UNO-a, NATO-a i EU a na drugoj se svim silama trudimo (i gotovo ih molimo) da nas prime u svoje integracije!
Što se Juge tiče izgleda da nostalgija čini čuda i da se loše stvari stvarno brzo zaboravljaju! Evo jednog teksta da se još jednom podsjetimo "starih dobrih" vremena:
Potkraj sedamdesetih godina
dvadesetog stoljeća nastupili su golemi poremećaji u ekonomskom životu
zemlje. Javnost je bila gotovo šokirana podacima da je trgovinski
deficit 1979. dostigao 7.225 milijuna dolara,
platni deficit 3.661 milijun dolara, a 1980. dugovi Jugoslavije popeli
su se na oko 20 milijardi dolara. Istodobno je inflacija 1981. skočila
na oko 45 %. S tržista je nestala mnoga uvozna roba, zemlja nije bila u
stanju plaćati uvoz nafte, opreme i sirovina, nastali su prekidi u
procesu proizvodnje, počela se uvoditi racionirana opskrba deficitarnim
proizvodima, nastupila je gospodarska kriza, koja će trajati do raspada Jugoslavije.

U duhu poratne socijalističke
tradicije reakcija na krizu bila je panična: u nekim općinama uvedeni
su bonovi za kavu, ulje, šećer, deterdžente itd., zabranjena daljnja
gradnja vikendica, počela je kampanja protiv privatnoga vlasništva.
Počela je i hajka na republike kao krivce, koji su spriječili
planiranje na saveznoj razini itd. Uveden je režim stalnih cijena gotovo
svoj robi.

Potkraj 1979., uoči izbijanja krize, savezna vlada je odlučila devalvirati dinar
za oko 30 % kako bi stimulirala izvoz, a poskupila uvoz kao odgovor na
katastrofalni trgovinski deficit i goleme otplate dugova. Tito
uoči smrtne bolesti nije odobrio devalvaciju jer nije podnosio da pada
međunarodni ugled zemlje, rekavši delegaciji savezne vlade i: "... lako
je vama devalvirati. To se može i s pola mozga, a gdje vam je bila pamet
da ste dopustili da do toga uopće dođe." Mjesec dana nakon Titove
smrti, savezna vlada je devalvirala dinar za 30 %, a zatim će se
devalvacije redati jedna za drugom sve do raspada Jugoslavije.

Evo, ja sam Jugo-nostalgičar. Tada mi/nam je bilo dobro, ali na žalost te zemlje neče nikad više biti.

Platni deficit i nije neki naročiti broj, nekoliko miljona protiv nekoliko miljardi celog platnog bilansa bivše juge.

Da, dug je tada stvarno bio ok 20 miljardi USD. A koliko su sada zadužene bivše republike SFRJ? Svaka po toliko i malo više. Dg Juge se je smanjivao godinama.

Svi što govorite, kako je bila kriza poćetkom osamdesetih, zaboravljate da je bila i recesija/kriza u celom svetu. Druga naftna kriza? Povečanje interestnih rata za (međudržavne) kredite? Promena deviznih razmera? Svi vi samo tumbate kako je juga bila loša, a ne pogledate na međunarodnu situaciju.

Pričate mi kako nije bilo kafe i praška, a kod svih je bilo nekoliko kila kafe i nekoliko đaka praška u kuči. Pa kakva kriza? Kao da nije bilo hrane u trgovinama, još se sečam kad sam se vratio iz JNA, da sam prvo otišao po auto, pa onda pravac trgovina. Nakupio sam za tada velike pare 100 DEM puna kolica dobrota kojih sam bio uskračen u JNA - Salame, kokakola, alkohol, sladkiši...

Što se današnjeg NATO-a tiče, šta fali Finski, Austriji, Švedski, švajcarskoj.... Ako nisi sposoban sam da braniš granice, neče ni NATO da ti pomogne. Ali dobar si da tvoje ljude šalju u Afganistan, Kosovo i šta ja znam još kde.

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 0:18

@Boske (citat):
@Stazio (citat):
Boske

Znam kako je bilo kod vas Stazio, radio sam izvjesno vrijeme u Boki Kotorskoj nakon zemljotresa. Solidarnost je bila na razini i to je bilo potrebno i za mene u to vrijeme OK. Međutim što se desilo poslije? Nama se ( u drugim republikama) godinama odbijao izvjestan iznos za pomoć CG bez da nas je netko pitao jesmo li za ili protiv a znam od ljudi dolje ( bio sam na ljetovanju 1987) da su mnogi poslije zemljotresa dobili kredite i izgradili lijepe kuće a da im je mjesečna rata kredita, koji su tada vraćali,imala otprilike iznos u vrijednosti 1-2 šteke cigareta!? Netko je u toj priči ispao papak što bi se kod mene u Bosni reklo!

To je druga strana medalje o kojoj si ti pričao, inflacija je "pojela" realno zaduženje.
Ne treba niko da se osjeća kao "papak" jer se pomagalo svima u nevolji, isto bi bilo da je zemljotres bio (ne daj Bože) kod tebe u Bosni.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 0:23

Još nešto: devalvacija Dinara u vreme Milke Planinc i vreme nepopularnih reformi je bila pogoj da se dobiju novi krediti.

Znači devalvacija je bila pokrenuta sa strane IMF, ali ipak se je spoljna zaduženost zemlje smanjivala.

Devalvacija privede u inflaciju, pa posle u nezadovoljstvo ljudi... pročitajte neku knjigu o specijalnom ratu.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 0:41

@Pero™ (citat):
Još nešto: devalvacija Dinara u vreme Milke Planinc i vreme nepopularnih reformi je bila pogoj da se dobiju novi krediti.

Znači devalvacija je bila pokrenuta sa strane IMF, ali ipak se je spoljna zaduženost zemlje smanjivala.

Devalvacija privede u inflaciju, pa posle u nezadovoljstvo ljudi... pročitajte neku knjigu o specijalnom ratu.

Pero spusti loptu na zemlju! Ako si ti jugo-nostalgičar i sve gledaš kroz rozane naočale to je tvoja stvar ali mene ubjeđivati da nam je u tim teškim vremenima bilo super je besmisleno. Nemoj da lupaš o tome da se spoljna zaduženost zemlje smanjivala kada to nema veze sa realnošću. Inflacija je galopirala, gospodarstvo je bilo u slobodno padu i to se više nije moglo ni kontrolirati niti zaustaviti. U to vrijeme su stigli svi računi zabluda realnog socijalizma na naplatu.
Možda si ti Pero sa tvojom obitelji u to vrijeme imao povlašteni položaj u društvu (razlozi me ne interesiraju) pa te to nije toliko pogađalo ali ja sam živio u sasvim drugačijem okruženju i znam da je preko 90% ljudi u mome okruženju bilo nezadovoljno!
I ne zaboravi da je u to vrijeme 20 milijardi dolara vrijedilo puno više nego danas. Isto tako ne smiješ smetnuti s uma da se na ovim prostorima otprilike 4 godine ratovalo a rat sam po sebi košta puno, da ne govorim o enormnim ratnim razaranjima koje je nakon završetka sukoba trebalo sanirati. Sve to košta puno novca i sve se to odrazilo da današnju zaduženost država nastalih raspadom SFRJ.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 0:48

@Pero™ (citat):

Pero, čitao ja knjige o specijalnom ratu. I tako 1980. godine, tokom bolesti JBT sedeli mi u kantini i nagađamo šta će biti posle njegove smrti. Svakojakih mišljenja je tu bilo, a meni izleti " USA tako radi da ćemo im se i sami baciti u naručje"

Zbog takvog razmišljanja zaradio sam partijsku opomenu, a USA su predano i strpljivo (30 godina pre i 20 posle) radile na pripremi zagrljaja. Jedino gde sam pogrešio, što sam tipovao da će se SFRJ tuto kompleto baciti u zagrljaj USA, a ne svaka vaška obaška. Možda to sada nije ni važno, a možda i jeste u smislu pitanja koje je postavio "Boske": Da li smo i koliko smo i sami krivi za stanje u kome se nalazimo? Pa krivi smo, kako da odoliš i ne poletiš u zagrljaj "milosrdnog anđela". Drugo je pitanje što je to sada postala "muka ježova".

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 1:37

@Boske (citat):
@Pero™ (citat):

Pero spusti loptu na zemlju! Ako si ti jugo-nostalgičar i sve gledaš kroz rozane naočale to je tvoja stvar ali mene ubjeđivati da nam je u tim teškim vremenima bilo super je besmisleno. Nemoj da lupaš o tome da se spoljna zaduženost zemlje smanjivala kada to nema veze sa realnošću. Inflacija je galopirala, gospodarstvo je bilo u slobodno padu i to se više nije moglo ni kontrolirati niti zaustaviti. U to vrijeme su stigli svi računi zabluda realnog socijalizma na naplatu.
Možda si ti Pero sa tvojom obitelji u to vrijeme imao povlašteni položaj u društvu (razlozi me ne interesiraju) pa te to nije toliko pogađalo ali ja sam živio u sasvim drugačijem okruženju i znam da je preko 90% ljudi u mome okruženju bilo nezadovoljno!
I ne zaboravi da je u to vrijeme 20 milijardi dolara vrijedilo puno više nego danas. Isto tako ne smiješ smetnuti s uma da se na ovim prostorima otprilike 4 godine ratovalo a rat sam po sebi košta puno, da ne govorim o enormnim ratnim razaranjima koje je nakon završetka sukoba trebalo sanirati. Sve to košta puno novca i sve se to odrazilo da današnju zaduženost država nastalih raspadom SFRJ.

Ne gledam ja kroz roza naočare, nego znam kako sam proživeo osamdesete.

Ne lupam da se je spoljnašna zaduživost smanjivala. TO je dejstvo, ako sam nečeš da potražiš, potražiču ti ja. Ti podatci su na internetu.

Inflacija je posledica devalvacije, devalvacija je posledica IMF, IMF je posledica rata na ''lepi način'' protiv YU.

Ne ja, nisam bio u nikakvoj povlaštenoj familiji. Pošto sam odrastao u onom što se kod nas kaže ''vrstne hiše'' svi smo imali isto. I oni što su išli nedeljom u crkvu i oni što nisu. I bili smo najbolji drugovi, nikad se nismo razdvajali ko ide u crkvu a ko ne!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tačno znam koliko je vredio jedan USD i koliko jedna DEM. A ima i kalkulatora na internetu koliko vredi jedan USD iz godine '80. Današnje zemlje su puno više zadužene, i ako gledaš da je danas GDP veči….

Nisu sve zemlje zadužene ratom. Pogledaj Sloveniju, ili recimo Makedoniju… Ili još bolje pogleda na Youtube dokumentarac Katastrijka

http://www.youtube.com/results?search_query=katastroika&oq=katastroika&gs_l=youtube.3..0.4124.7496.0.7935.11.7.0.4.4.0.129.771.2j5.7.0...0.0...1ac.1.qynUGjtZ8IE

Potraži si subtitlove koje znaš.

Brzo češ ugotoviti kde je poanta zaduživanja i vlasti novih političara.

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 8:42

kada su glavnokomandujuceg u operaciji pustinjska oluja u Kuvajtu Norman schwarzkopf-a pitali dali je neophodno toliko bombardovati KUVAJT dabi se iracani izbacili sa teritorije kuvajta ovaj je odgovorio..Sto vise srusimo danas nase ce nase firme graditi sutra. a pitaju novinari koce to da plati? kratko i jasno narod Kuvajta. samo zatvaranjem autoputa bratstvo jedinstvo sav tranzit iz evrope je preusmeren kroz Madjarsku. milijarde dolara umesto u ex YU zavrsile su u Madjarskoj.na isti nacin unistena je vojna industrija da nepricamo o turistickoj privredi koja je donosila velika devizna sredstva.sve u svemu po mom misljenju od raspada bivse drzave i prekida privredne i ekonomske saradnje svi zajedno smo imali veliku stetu. zasto je Beograd kupio spanske tramvaje a ne Rade Koncar iz Zagreba? zato sto EU nije htela dati kredit za hrvatski proizvod vec za spanski.

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 9:08

vladimir
Kada već spominješ ekonomski dio ove priče, prije nekoliko godina sam naišao na podatak da je firma "Boeing" (koja danas proizvodi "tomahawk" rakete) sa 40.000 zaposlenih, prije 1999 bila u velikim problemima. Na SRJ je 1999 ispucana velika količina tomahawk-a, proizvodnja je ponovo pokrenuta a kažu da je najviše para dala Evropa. To je biznis.
Što se tiče tramvaja, možda se nekome ko je odlučivao više dopalo da dobije stančić na Španskoj obali. Wink
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 11:06

libijci su bili zainteresovani za kupovinu m-84 .a onda je stigla ucena iz USA.AKO M-84 krene u Libiju YUGO nemoze u USA. kad vec pominjes 1999 ko sada postaje vlasnik telekoma,rudnika uglja,energetike na KOSOVU,upravo oni koji su bili najveci zagovornici otimacine KOSOVA. ISTA prica je bila sa EX YU.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 11:28

Prijatelju Vladimire, o tome sam i ja govorio, kada se vidi struktura vlasnika koji pruzimaju sve nabrojeno, sve je jasno. Mi smo poćeli sa popravcima libijskih brodova, eto dogodio se napad i sve palo u vodu, kao i sa naftnim kompanijama Crosco i INA koje su djelovale na tim područjima zahvaćene "arpskim proljećem" iliti demokracijom.

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 11:32

Ako nešto ne volim na forumima onda su to rasprave o teorijama urote! Netko postavi nekakvu teoriju koju on sam ne može dokazati a drugi je ne mogu opovrgnuti.
Pero jedan jednostavan primjer za tebe zašto je ekonomska situacija bila nikakva krajem 80-tih (usputno zaboravi teorije urote; sami smo se doveli u takvu situaciju):
Ja sam uvijek svoju plaću u to vrijeme preračunavao (često i mijenjao) u DM. U februaru 1987. sam zaradio 1100 DM a u aprilu iduće godine ispod 700 DM iako su nas u poduzeću ubjeđivali da smo dobili realnu povišicu! Mislim da je ovaj primjer dovoljno rječit.
Druga stvar koju ti želim reći je da je rasprava s nekim, tko kao ti zatvara oči pred realnošću i svu krivicu traži kod nekog drugog, za mene besmislena.
Sanjaj slobodno o prelijepoj, socijalističkoj idili koju nam eto, kojekakvi bjelosvjetski dušmani, uništiše!
PS: umalo da zaboravim: ovi višestranački izbori su svi lažirani (mračne sile) jer nemoguće je da narod nije birao komuniste pod čijom diktaturom im je bilo tako bajno i gdje nisu imali nikakvih problema. Svi su imali posao, stan, novaca u izobilju pa su mogli putovati do mile volje, automobile samo što im nisu poklanjali itd. Kako li su samo tada bili glupi oni koji su išli u pečalbu služiti kapitaliste kada je kod kuće teklo med i mlijeko!
Majku im imperijalističku...Što nas posvađaše i što nam uništiše nabolje društveno uređenje na svijetu!?

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 13:16

Nekim elementima te "socijalisticke idile" se danas zavidi. Npr. nema vise sigurnog zaposlenja kao nekada kad se citav radni vek provodio relativno bezbrizno i kada se jednom pronadjeno radno mesto tesko moglo izgubiti. Besplatno skolovanje i zdravstvena zastita su danas puki snovi, a u "socijalizmu" je bilo i daleko manje korupcije na najnizem nivou koji pogadja vecinu obicnih gradjana, nije se po pravilu moralo podmicivati toliko kao danas.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 13:20

BOSKE imao si dobru platu,,U februaru 1987. sam zaradio 1100 DM/ koja je firma u pitanju?
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 13:22

"Boske"
Na prvi pogled stvarno izgleda da Pero na zajedničku prošlost gleda kroz roze naočari, pogotovo što je otvoreno priznao da je Yugonostalgičar, ali kada se bolje pročitaju njegovi postovi, ima tu istine, vidii se da ništa ne preuveličava niti bilo čemu neosnovano umanjuje vrednost, k tome koristi pouzdane izvore podataka. Za razliku od tebe koji ništa ne vidiš, jer si zaslepljen mržnjom prema svemu što miriše, smrdi, vonja na EX YU.

Ova propast o kojoj pišu kolege je za tebe teorija urote-zavere? Da pronađeš negde šta u "strategiji niskog intenziteta" koju su vodile USA znači "contingency plan". Takva "fascikla" je postojala još od stvaranja svih Jugoslavija, samo je po potrebi ažurirana. Pred smrt JB je sa nje obrisana prašina, a posle njegove smrti je otvorena i sve faze su razrađene do detalja. Krajnji rezultat ne samo što vidimo, već osećamo i to dobro.

PS Umalo i ja da zaboravim.......što glupi narod na višestranačkim izborima nije birao komuniste? Mazohistički se predao presvučenim komunustima!

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 13:23

@Boske (citat):
@Stazio (citat):
Boske

Verujem da je gro tih sredstava koji je dugi niz godina odvajan za pomoc CG nenamenski utrosen tj. zloupotrebljen, pokraden. I u unutrasnjosti CG je bilo stete od zemljotresa, ali pomoc je bila preusmeravana uglavnom na crnogorsko primorje, tako nikose velelepne vile od kojih su pojedinci lagodno ziveli stvarajuci sebi bogatstvo na racun turista, istih onih od cijeg dela zarada su izgradjeni objekti.

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 14:11

Boske
Bilo je i toga, ne sporim, ali većina običnih ljudi (uključujći i moju porodicu) je bila zabavljena "o svom jadu" da bi se tada time bavila. Drug JBT je takođe tada bio tu, a mnogi oko njega su se "ogrebali". U ostalom, pravili su mu "dvorce" po cijeloj SFRJ a u mnoge nije nikada ni ušao. Za koga su pravljeni?
Bilo bi glupo da se ja sada u nečije ime izvinjavam, mogu samo da se zahvalim onima koji su pomogli.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 15:40

@vladimir (citat):
BOSKE imao si dobru platu,,U februaru 1987. sam zaradio 1100 DM/ koja je firma u pitanju?

Rudnici mrkog uglja Zenica!Jama i rad u smjenama.

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 15:56

East&West (citat):
"Boske"
Na prvi pogled stvarno izgleda da Pero na zajedničku prošlost gleda kroz roze naočari, pogotovo što je otvoreno priznao da je Yugonostalgičar, ali kada se bolje pročitaju njegovi postovi, ima tu istine, vidii se da ništa ne preuveličava niti bilo čemu neosnovano umanjuje vrednost, k tome koristi pouzdane izvore podataka. Za razliku od tebe koji ništa ne vidiš, jer si zaslepljen mržnjom prema svemu što miriše, smrdi, vonja na EX YU.

Ova propast o kojoj pišu kolege je za tebe teorija urote-zavere? Da pronađeš negde šta u "strategiji niskog intenziteta" koju su vodile USA znači "contingency plan". Takva "fascikla" je postojala još od stvaranja svih Jugoslavija, samo je po potrebi ažurirana. Pred smrt JB je sa nje obrisana prašina, a posle njegove smrti je otvorena i sve faze su razrađene do detalja. Krajnji rezultat ne samo što vidimo, već osećamo i to dobro.

PS Umalo i ja da zaboravim.......što glupi narod na višestranačkim izborima nije birao komuniste? Mazohistički se predao presvučenim komunustima!

Nema problema! Ja sam zaslijepljen mržnjom i ništa ne vidim, narod je glup ali srećom postoji jedna elita kao ti i Pero koji ste "insideri" i sve vidite i znate. Sada preostaje samo da zaslijepljenim masama otvorite oči, kao pokojni Stari svojevremeno.
Navešću vam još jedan primjer iz života: Mislim da vam je poznato da su npr. Njemačka i Austrija na kraju II Svjetskog rata bile razrušenije od Jugoslavije! Njemačka je uz to morala i ratnu odštetu plaćati. I koliko je potrajalo dok su naši prvi pečalbari krenuli raditi kod njih? Naravno ne dugo, oni su se izgradili i razvili industriju tako da su u drugoj polovici 60-tih već trebali dodatnu radnu snagu.
Valjda vam je jasno da su se bolje i brže razvijali jer su imali bolji i efikasniji društveni poredak. Dobar primjer je i Čehoslovačka koja je prije II Sv. rata industrijski i ekonomski bila rame uz rame s Njemcima a onda je stigao komunizam...Ostatak priče nam je poznat!

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   Today at 15:17

Na vrh Go down

Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/12Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt
» Karaule JNA - Slovenija
» Vakcine u JNA
» Karaula Janković
» PODMORNIČARSKE ZNAČKE...