FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Next
AutorPoruka
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 16:17

@Bogart (citat):
Nekim elementima te "socijalisticke idile" se danas zavidi. Npr. nema vise sigurnog zaposlenja kao nekada kad se citav radni vek provodio relativno bezbrizno i kada se jednom pronadjeno radno mesto tesko moglo izgubiti. Besplatno skolovanje i zdravstvena zastita su danas puki snovi, a u "socijalizmu" je bilo i daleko manje korupcije na najnizem nivou koji pogadja vecinu obicnih gradjana, nije se po pravilu moralo podmicivati toliko kao danas.

Ako nista drugo dve stvari u SFRJ su bile dobro resene - obrazovanje i zdravstveno-socijalna zastita. Obrazovanje je svakome bilo dostupno (i sirotinji, uz studentske kredite i stipendije) Sada siromasan moze da bude genije bez para ne moze da se skoluje. Ko ima para ode na neki od privatnih univerziteta tipa udjes-izadjes, dobijes diplomu menadzera ovoga ili onoga i kupis radno mesto. Isto je i sa zdravstvom

Kuba, prokuzena zemlja od strane SAD ima potpuno besplatno zdravstvo i obrazovanje i najveci broj lekara na 100.ooo stanovniaka na svetu.

Ali zato u SFRJ nisi smeo da dovodis u pitanje politiku SKJ i licnost i delo JBT. Ali se islo na letovanje i zimovanje svake godine (doduse na Jadran), moglo se kupiti bar nacionalno vozilo (fica, stojadin)
I sta vrerdi sto predsedniku drzave mozes da psujes majku ako zivis kao ker!

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 16:59

dpuric

Citat :

Ako nista drugo dve stvari u SFRJ su bile
dobro resene - obrazovanje i zdravstveno-socijalna zastita. Obrazovanje
je svakome bilo dostupno (i sirotinji, uz studentske kredite i
stipendije) Sada siromasan moze da bude genije bez para ne moze da se
skoluje. Ko ima para ode na neki od privatnih univerziteta tipa
udjes-izadjes, dobijes diplomu menadzera ovoga ili onoga i kupis radno
mesto. Isto je i sa zdravstvom

Kuba, prokuzena zemlja od strane
SAD ima potpuno besplatno zdravstvo i obrazovanje i najveci broj lekara
na 100.ooo stanovniaka na svetu.

Ali zato u SFRJ nisi smeo da
dovodis u pitanje politiku SKJ i licnost i delo JBT. Ali se islo na
letovanje i zimovanje svake godine (doduse na Jadran), moglo se kupiti
bar nacionalno vozilo (fica, stojadin)
I sta vrerdi sto predsedniku drzave mozes da psujes majku ako zivis kao ker!

Čisto teorijski su zdravstvo i školstvo bili dobro riješeni, međutim u praksi su stvari izgledale drugačije. Što je vrijedilo onom seljaku koji je živio u nekom zabačenom selu u bosanskim brdima ako je i, eventualno, imao zdravstvenu knjižicu? Nije imao struje niti telefona da nazove hitnu pomoć a i da ju je mogao nazvati hitna ne bi mogla do njega doći jer nije bilo puta. Jedino su mu preostala, kao mogućnost transporta bolesnika, volovska ili konjska zaprega a prva ambulanta možda 15 km udaljena. Međutim kada je snijeg padne i do 2 m i ova mogućnost otpada!
Ovo da je obrazovanje svima dostupno je isto čista propagandna floskula. Ja sam osobno primjer za to jer, iako sam bio odličan u osnovnoj i vrlo dobar učenik u srednjoj školi, nisam iz financijskih razloga mogao studirati. Nisam imao nikakvu šansu da dobijem stipendiju iako su stipendije dobivali učenici čiji su roditelji bili puno boljeg imovnog stanja.
Toliko o pravdi i pravednosti i jednakim šansama za sve!
PS: ne žive svi kao kerovi, mnogi žive sada puno bolje nego prije a i na ulicama je puno više i to skupih auta, tisuće i tisuće provode zimske praznike na talijanskim i austrijskim skijalištima, mnogi su izgradili kuću na moru ili kupili apartman, telefon je dostupan već gotovo svoj djeci još u osnovnoj školi, po nekoliko TV aparata i kompjutora nisu rijetkost u mnogim domaćinstvima, mladež po ulicama po garderobi ne zaostaje nimalo za vršnjacima sa zapada...Mogao bih još i o tome kako su sela u mojoj mladosti bila puna stoke a danas jedva možeš pronaći domaćinstvo s kravom, polja zarastaju jer su se svi pogospodili i žele ugodan život bez rada...itd...itd...

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 20:49

Boske

Covece ja zivim u Srbiji. Za 80% stanovnistva ovde je jad i beda.Moje misljenje je na neki nacin personifikacija tih ljudi koji su kao (u socioloskom smislu) srednji stalez u doba SFRJ relativno dobro ziveli i mnogo,mnogo bolje nego sada. Mozda je u drugim delovima nekadasnje SFRJ durgacije...
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 21:01

Bojim se da smo skrenuli sa zadane teme scratch

Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 21:01

@Boske (citat):

PS: ne žive svi kao kerovi, mnogi žive sada puno bolje nego prije a i na ulicama je puno više i to skupih auta, tisuće i tisuće provode zimske praznike na talijanskim i austrijskim skijalištima, mnogi su izgradili kuću na moru ili kupili apartman, telefon je dostupan već gotovo svoj djeci još u osnovnoj školi, po nekoliko TV aparata i kompjutora nisu rijetkost u mnogim domaćinstvima, mladež po ulicama po garderobi ne zaostaje nimalo za vršnjacima sa zapada...Mogao bih još i o tome kako su sela u mojoj mladosti bila puna stoke a danas jedva možeš pronaći domaćinstvo s kravom, polja zarastaju jer su se svi pogospodili i žele ugodan život bez rada...itd...itd...

I ti ovo pripisuješ kvalitetu novih društvenih odnosa, nastalih pod okriljem USA, NATO i EU??

Rekao bih da je to trošenje očevine (dedovinu smo sprcali), što je najgore zaduživanje naslednika do reda praunuka skupim-lihvarskim kreditima onih istih za koje kažeš "da su se bolje i brže razvijali jer su imali bolji i efikasniji društveni poredak". Shataš ti to "Boske" znam da shvataš, ali voliš malo biti antiprotivan što napisa počivši Branko Ćopić. Pomenuo je kolega "bojnik" jednu banku iz države u kojoj ti živiš. Lagodnog života zasnovanog na otimačini niko nije imun. Posebna je priča što kod nas ( mislim na jugoistočnu Europu) uvek nađu pouzdane saradnike (koje smo fakat mi birali na demokratskim izborima) za sve vrste dela, nedela i zlodela. Nemam nameru da se predstavljam ni elitom niti sveznajućim i svevidećim jer to nisam, ali imam iskustvo, na žalost negativno. Ono mi govori da je temelj-osnova NATO-ve moći strah. I to strah svake vrste, jer na strahu je i napravljen i na strahu egzistira.

Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 21:07

Evoluirali smo nemamo više ruke do poda rabbit
Do kada bi se trebali držati nekog pisanog djela napisanog pod svijećom?Kotač se okreće nikada nećemo saznati što je ispravno!

GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 21:15

@purger (citat):

Debelo!
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 21:18

@purger (citat):

Molim administratore i moderatore, da ostave ovu temu otvorenu. Napisaču kasnije koji su razlozi i kde je povezanost između JNA koja je bila deo SFRJ, političkih događanja, i života u SFRJ.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 21:21

Zar sada treba prestati pisati o NATO savezu? Question
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 22:27

dečki da stanemo na loptu, što se mene tiće tema je zatvorena, idemo dalje. bounce

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 22:54

@bojnik (citat):
dečki da stanemo na loptu, što se mene tiće tema je zatvorena, idemo dalje. bounce

Ova tema je i otvorena da bi se iznijela vlastita razmišljanja i iskustva. To što su moja razmišljanja i iskustva oprečna mišljenjima i iskustvima nekih kolega ovdje na forumu nije nikakva tragedija. Različitosti su valjda dozvoljene, na kraju krajeva ne živimo pod (nedaj Bože) nekom diktaturom silent

Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 23:04

@Boske (citat):
@vladimir (citat):
BOSKE imao si dobru platu,,U februaru 1987. sam zaradio 1100 DM/ koja je firma u pitanju?

Rudnici mrkog uglja Zenica!Jama i rad u smjenama.

BOSKE svaka cast.ja jednom u godinu dana prebacim preko ruku 10t uglja za centralno grejanje nemogu dase odmorim godinu dana. taj rad u rudnicima nemoze se parama platiti.

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 23:05

Ma Boske nema problema i da fala Bogu neživimo pod diktaturom, svatko ima za pravo iznijeti svoje mišljenje, ovakve polemike su dobrodošle jer su po mome mišljenju dobre, ni dva brata nemisle isto, zar ne.

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 23:19

Malo smo "zakuvali", malo "skrenuli" ali mi je drago da ni u jednom momentu nismo prešli onu liniju kada razgovor postaje nemoguć. Smile
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 23:26

@vladimir (citat):
@Boske (citat):
@vladimir (citat):
BOSKE imao si dobru platu,,U februaru 1987. sam zaradio 1100 DM/ koja je firma u pitanju?

Rudnici mrkog uglja Zenica!Jama i rad u smjenama.
BOSKE svaka cast.ja jednom u godinu dana prebacim preko ruku 10t uglja za centralno grejanje nemogu dase odmorim godinu dana. taj rad u rudnicima nemoze se parama platiti.

Ovo je jama u kojoj sam odradio 14 mjeseci svog radnog vijeka. Doduše bilo je to poodavno ali još se živo sjećam tog perioda mog života.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 23:26

@Boske (citat):
@Pero™ (citat):
Još nešto: devalvacija Dinara u vreme Milke Planinc i vreme nepopularnih reformi je bila pogoj da se dobiju novi krediti.

Znači devalvacija je bila pokrenuta sa strane IMF, ali ipak se je spoljna zaduženost zemlje smanjivala.

Devalvacija privede u inflaciju, pa posle u nezadovoljstvo ljudi... pročitajte neku knjigu o specijalnom ratu.

Pero spusti loptu na zemlju! Ako si ti jugo-nostalgičar i sve gledaš kroz rozane naočale to je tvoja stvar ali mene ubjeđivati da nam je u tim teškim vremenima bilo super je besmisleno. Nemoj da lupaš o tome da se spoljna zaduženost zemlje smanjivala kada to nema veze sa realnošću. Inflacija je galopirala, gospodarstvo je bilo u slobodno padu i to se više nije moglo ni kontrolirati niti zaustaviti. U to vrijeme su stigli svi računi zabluda realnog socijalizma na naplatu.
Možda si ti Pero sa tvojom obitelji u to vrijeme imao povlašteni položaj u društvu (razlozi me ne interesiraju) pa te to nije toliko pogađalo ali ja sam živio u sasvim drugačijem okruženju i znam da je preko 90% ljudi u mome okruženju bilo nezadovoljno!
I ne zaboravi da je u to vrijeme 20 milijardi dolara vrijedilo puno više nego danas. Isto tako ne smiješ smetnuti s uma da se na ovim prostorima otprilike 4 godine ratovalo a rat sam po sebi košta puno, da ne govorim o enormnim ratnim razaranjima koje je nakon završetka sukoba trebalo sanirati. Sve to košta puno novca i sve se to odrazilo da današnju zaduženost država nastalih raspadom SFRJ.

Probaču jednu po jednu stvar da ti odgovorim.

Neznam zašto je jugo-nostalgičar loše. Ja mislim da se tada bolje živelo. Zašto sam zbog svog mišljenja i uverenja lošiji čovek? Mislim da svi mi znamo da jugoslavije nikad neče vše biti.

Inflacija je uzrokovana devalvacijom. Napisao sam ko ju je tražio. Gospodarstvo - pa radnici su isto radili kao pre inflacije. Sve je to ekonomija, koja ako ima inflacije...

Još jednom da pomenem, ja nisam bio nikakav član partije, niti su moji roditelji bili nešto što bi statusom dobivali neke bonuse. Kao što sam rekao živeo sam u kučama što se kod nas kaže ''vrstne hiše''. iste kuče su imali i oni što su išli nedeljom u crkvu i oni što nisu. Kde si ti bio, i kakvi su bili uslovi nezna, Juga je bila velika, pa valjda je bilo svašta.

Da je 90% ljudi bilo nezadovoljno, možem da razumem, bio je i ovde sličan broj. Uvek su ljudi nezadovoljni, pa i sad su.

Koliko je vredeo jedan dolar tačno znam. I ako prekalkuliraš u današnje pare videčeš da je tada Juga bila puno manje zadužena nego sadašnje republike. Da ne kažem da je recimo sada BNP Slovenije 90% u ''storitvama'' (koji jepravi prevod?).

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 23:34

E prijatelju Boske, sada ću se svaki puta kad pogledam u svojoj numizmatičkoj zbirci novčanicu od 1000 starih ili 10 novih dinara sa likom Alije Sirotanovića sjetiti sebe, svaka ti čast, i tu isto tako potpisujem svaku riječ od kolege Vladimira, jednom godišnje se malo baci uglja za zimu pa se dolazi k sebi pola godine, svaka čast Boske, trebalo je i to radit. cheers
za kolegu Peru, svatko ko ima u garaži Yugo 45 je za mene "jugonostalgičar" (šalamala) jocolor

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 23:51

Ehhhhh, Bojniče,

Alija je bio na novčanici od 20.000 dinara.

Na novčanici od deset je bio metalac Arif Heralić

A za Yugo... da imam stvarno veliku garažu, stavio bi tamo i jedan Yugo 55... ali nemam No
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   14.12.12 23:57

Mea culpa mea maxima culpa,u pravu si Pero,metalca iz Zenice Arifa Heralića se vrlo često mješa s jednim drugim likom s novčanice: Alijom Sirotanovićem koji se nalazi na novčanici od 20.000 dinara iz 1987.moram ponoviti znanje, no ja se time bavim amaterski, pa su pogreške u granicama normale, a za Jugo može da je jedan za pecanje, da novi ne habam. Very Happy

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re:   15.12.12 0:17

Mislite na ovu novčanicu.... čini mi se nešto i vredela.... Laughing

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18514
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   15.12.12 0:18

@Boske (citat):

Ova tema je i otvorena da bi se iznijela vlastita razmišljanja i iskustva. To što su moja razmišljanja i iskustva oprečna mišljenjima i iskustvima nekih kolega ovdje na forumu nije nikakva tragedija. Različitosti su valjda dozvoljene, na kraju krajeva ne živimo pod (nedaj Bože) nekom diktaturom silent

Boske, ne znam koliko si dugo u Austriji i kad si i zašto otišao. Možda si negdje i spomenuo, nemam ovaj tren taj podatak. Istina je da ljudi koji su u otišli na rad u inozemstvo (i tamo ostali na duže vrijeme ili za stalno), vremenom steknu drugačije poglede na stanje koje su u trenutku odlaska ostavili, od onih koji konstantno žive na prostoru bivše Juge. Pogotovo ako su ljude na odlazak nagnali politički razlozi. Oni bivšu državu onda ne mogu ni smisliti.
Naši ljudi u inozemstvu vremenom steknu zapadne navike, i radne i ove druge. Naravno, radom steknu i solidne materijalne uvjete. I nije to sve skupa loše. Ipak, naš čovjek još uvijek neće raditi jednako ovdje ili da je otišao npr. u Švicarsku. Čini mi se da tamo malo više ipak mora. Kod nas je još uvijek 'snađi se druže'. I oni koji imaju nekakav stalan posao, fušare okolo sa svime i svačime. Zato je naizgled kod nas ipak puno novih automobila i šoping centri su puni.
Također, puno ljudi stenje pod teretom kredita i dugova. Nije to plaćeno u cashu.
Prije se radilo malo, a ipak se nešto imalo. Prosječnom čovjeku ipak ne treba puno više od stalnog posla, automobila, dvosobnog stana i neke plaćice s kojom će ipak pristojno živjeti. Ali i da ima puno praznika, i 29. novembara, 1. majeva, Novih godina, ljetovanja u radničkim odmaralištima, svinjskih polovica i jabuka preko sindikata.... To je nekakav mali sretan život.
Pričao sam prije par dana s jednim Amerikancem koji se ljuti na nas jer smo neradnici i zabušanti i nikakav posao s nama ne može kako treba napraviti. On kaže da radi 12-14 sati dnevno, nikad ne ide na praznike, rijetko koji vikend, odnosno samo nedjelju. Ima par automobila, stanove, kuće, vilu s bazenom... Pitao sam ga kad to onda stigne koristiti i bar malo uživati u plodovima rada. Nije mi odgovorio......
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   15.12.12 0:23

@Pero™ (citat):
Ehhhhh, Bojniče,

A za Yugo... da imam stvarno veliku garažu, stavio bi tamo i jedan Yugo 55... ali nemam No

Yugo je bio moj prvi, drugi i treći auto. Malo je prokišnjavao, "duvalo" sa svih strana ali sam ih volio. Smile
Za Arifa sam nedavno pročitao da je "skončao" u bijedi. Zaboravljeni heroji.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt    15.12.12 0:34

@Stazio (citat):
@Pero™ (citat):
Ehhhhh, Bojniče,

Yugo je bio moj prvi, drugi i treći auto. Malo je prokišnjavao, "duvalo" sa svih strana ali sam ih volio. Smile
Za Arifa sam nedavno pročitao da je "skončao" u bijedi. Zaboravljeni heroji.

Arif Heralić je bio radnik željezare u Zenici, ulagač u SM peći u čeličani. Umro je ranih sedamdesetih godina u krajnjoj bedi i siromaštvu
kao invalid rada. Imao je 11 dece, od kojih je tek sedmoro preživjelo tužnu romsku sudbinu.Bio je i na novčanici od 1ooo dinara.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   15.12.12 0:34

Max dobro si opisao odnos prema radu i mentalitet naših ljudi. Dok sam živio u Jugoslaviji često sam čuo onu poznatu krilaticu: "Nema nigdje da se tako malo radi a dobro živi kao kod nas"! Međutim sve je to kratkoročno. Ako hoćeš bolji život i standard mora se uložiti puno rada, truda i znoja i to na svim razinama društva. Kod nas bi ljudi htjeli bolji život i standard kao na zapadu ali nisu se baš spremni žrtvovati. Koliko sam samo puta čuo od mojih rođaka u Bosni kakve su probleme imali da nađu radnike kada su kuće gradili iako ima toliko nezaposlenih i navodno se živi na granici siromaštva?! A što da ti kaže ovaj Amerikanac? Pa i ja imam vrlo malo slobodnog vremena. Radim tjedno u prosjeku 50 sati (iako je zakonski radni tjedan 38,5 sati) ali mora se. Prvo jer to firma traži i ako nisi spreman na to brzo ćeš dobiti otkaz a drugo jer trebaš novac ako hoćeš da nešto u životu postigneš ( ti prekovremeni sati se plaćaju 50% više).

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18514
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   15.12.12 0:45

@Boske (citat):
Radim tjedno u prosjeku 50 sati (iako je zakonski radni tjedan 38,5 sati) ali mora se. Prvo jer to firma traži i ako nisi spreman na to brzo ćeš dobiti otkaz a drugo jer trebaš novac ako hoćeš da nešto u životu postigneš ( ti prekovremeni sati se plaćaju 50% više).

Evo, onda pitam tebe. Vrlo konkretno. Koliko imaš praznika godišnje? Je li ideš na ljetovanje, zimovanje... ? Radiš li subotom...
Imaš li dovoljno vremena za obitelj? Ili bi ipak da imaš malo manje novaca i radnih obaveza i da imaš više slobodnog vremena ili to nikako ne ide jedno s drugim?
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   Today at 1:12

Na vrh Go down

Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/12Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt
» Karaule JNA - Slovenija
» Vakcine u JNA
» Karaula Janković
» PODMORNIČARSKE ZNAČKE...