FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next
AutorPoruka
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   20.12.12 15:09

@vladimir (citat):
kad se nema para i zavisis od drugog svaka drzava je nestabilna.
U Ukrajini je to još više izraženo jer nezavisno od novca postoje i mnoge podjele a Rusija je tu najviše zainteresovana. Moje je mišljenje da Rusija neće dozvoliti Ukrajinu u NATO po cijenu cijepanja iste. Azarbejdžan je posebna priča, puni su "petrodolara" (Alijev i uže okruženje) i igraju "balansero" politiku. Izvoze "kulturu" po Evropi, BG i LJ su već dobili njihove spomenike a i mi se spremamo. Pare, pare!
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   20.12.12 23:23

cinjenica je da vojna i ekonomska moc zemalja ODBK I BRIK raste a NATO,EU I USA pada.kljucni problem EU,NATO I USA je energetska zavisnost dok zemlje ODBK I BRIK taj problem uopste nemaju.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   20.12.12 23:40

Energetska zavisnost je problem Evrope, USA će to rješiti na ovaj ili onaj način. Irak i "Arapsko proljeće" govore u prilog tome. I još jedna važna činjenica i Evropa i Rusija imaju problem sa smanjenjem broja i starenjem stanovništva. Uvoz radne snage iz Afrike i Azije u Evropu je donio dodatne probleme.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   23.12.12 21:50

Još mi nije jasno kud bi mi da su ova dva bloka zaratila? U takvoj situaciji bi bilo gotovo nemoguće ostati "nesvrstan" jer bi to u principu bio svjetski rat!

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   24.12.12 0:15

@Boske (citat):
Još mi nije jasno kud bi mi da su ova dva bloka zaratila? U takvoj situaciji bi bilo gotovo nemoguće ostati "nesvrstan" jer bi to u principu bio svjetski rat!
Mislim da se desio neki njihov ograničeni sukob, SFRJ bi ostala po strani a u totalnom ratu bi nam bilo svima svejedno. bom
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   24.12.12 0:22

SSSR je zemlje VU koristio kao tampon zonu.danas NATO te iste zemlje koristi kao tampon zonu prema Rusiji. unazad 20 godina nijedna nova clanica NATO nije dobila nikakvo novo naoruzanje ili vojnu opremu od NATO pakta. jednostavno gazde su promenjene a uloge su ostale iste.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   24.12.12 0:25

@vladimir (citat):
SSSR je zemlje VU koristio kao tampon zonu.danas NATO te iste zemlje koristi kao tampon zonu prema Rusiji. unazad 20 godina nijedna nova clanica NATO nije dobila nikakvo novo naoruzanje ili vojnu opremu od NATO pakta. jednostavno gazde su promenjene a uloge su ostale iste.

Hebi ga, mali uvijek dobiju neke sporedne uloge Very Happy

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   24.12.12 0:33

najpametnije bi bilo sto se ratova tice da nedobijamo nikakve uloge neka i nas jednom zaobidju iz tih prica .
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   24.12.12 0:35

E da smo bili visoko u planinama kao Švajcarci pa da su nas obilazili, ali Balkan nikako, svi moraju tuda proći. Sad
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   24.12.12 1:31

Ipak sve činjenice govore u prilog tome da će se sve naše novonastale države priključiti NATO savezu. Svi se boje da ne ostanu u geopolitičkoj pustari sami!

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   25.12.12 11:25

TITO je geostrateski polozaj YU dobro unovcio i na zapadu,istoku i kod nesvrstanih.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   25.12.12 14:15

@vladimir (citat):
TITO je geostrateski polozaj YU dobro unovcio i na zapadu,istoku i kod nesvrstanih.
Ne samo položaj nego je unovčio i okolnosti koje su mu dobro išle na ruku. Dobar kockar dobije dobre karte i vješto se snađe.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   31.12.12 11:07

Nekada smo i mi njih pratili. Cool
(Jedan priručnik iz 1979 nabavljen na "buvljaku")

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18522
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   19.02.13 4:12

Da se prisjetimo kako je to izgledalo. Very Happy

Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   19.02.13 9:27

Ja mislim, mada je to teza koju zastupaju mnogi istoricari, da je Tito u zamenu za nepovratne kredite dobio zadatak da te zemlje oslobodjene u procesu antikolonijalizma odvoji da ne bi, po logici stvari, otisle u narucje SSSR-a. I u tome je uspeo.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   19.02.13 9:51

@dpuric (citat):
Ja mislim, mada je to teza koju zastupaju mnogi istoricari, da je Tito u zamenu za nepovratne kredite dobio zadatak da te zemlje oslobodjene u procesu antikolonijalizma odvoji da ne bi, po logici stvari, otisle u narucje SSSR-a. I u tome je uspeo.
Najšarenije društvo na jednom mjestu, od članica Britanskog Komonvelta do kubanskih revolucionarnih socijalista, careva, kraljeva a bogami i ljudoždera. Po meni je Pokret nesvrstanih doprinio emancipaciji "trećeg svijeta", bio dobar za ekonomske odnose i promociju SFRJ a u pozadini je sigurno bilo i drugih zanimljivih stvari.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   28.02.13 5:45

Završetkom Drugog svjetskog rata Jugoslavija je ušla u Istočni blok. Međutim, već 1948. dolazi do sukoba Tito-Staljin što je rezultiralo izbacivanje Jugoslavije iz Informbiroa.

Ratna doktrina se oslanjala na iskustvo partizana iz Drugog svjetskog rata – pošto se znalo da Jugoslavija ne može pružiti realan otpor sovjetskim tenkovskim divizijama u ravničarskim dijelovima SFRJ (Slavoniji i Vojvodini), čekalo bi se da agresor forsiranjem Save prijeđe u područje dinarskog planinskog masiva gdje bi se s neprijateljem ratovalo gerilski poput partizana iz Drugog svjetskog rata.
Sovjetski plan je bio da sovjetsko-mađarske snage uđu u Jugoslaviju, forsiraju Dunav i da se spoje u Beogradu sa snagama koje bi krenule iz Rumunjske a imale bi za cilj da oslabe desni bok jugoslavenske obrane i u glavnom gradu Jugoslavije instaliraju prosovjetsku kvislinšku vladu.
Legenda Drugog svjetskog rata, maršal Žukov napravio je plan masivnog padobranskog desanta na bosanski plato čime bi se, znajući za jugoslavenski plan obrane u dinarskom planinskom masivu, prišlo jugoslavenskoj obrani s leđa u cilju njenog razbijanja.

Nakon Staljinove smrti i dolaska Nikite Hruščova na vlast u SSSR-u, stabiliziraju se odnosi SFRJ i SSSR-a čime se uvelike smanjuje opasnost od sovjetske invazije na Jugoslaviju do Titove smrti.
U vremenu kada se Tito teško razbolio, na zapadu postoji bojazan da će Varšavski pakt vojno intervenirati nakon njegove smrti, znajući da će njegova smrt destabilizirati državu. Admiral flote JRM Branko Mamula u svojoj knjizi 'Smrt Jugoslavije' iznosi slijedeće:
"Zapadne obavještajne službe, zainteresirane priprema li Varšavski ugovor nešto kako bi promijenio položaj Jugoslavije, pratile su ove pokrete mnogo lakše nego mi i potvrđivale su, da se u Mađarskoj grupiraju snage. Prema njihovim procjenama, iz SSSR–a su na putu dvije svježe divizije. U Mađarskoj se već nalazila sovjetska grupacija od četiri divizije, od čega dvije oklopne, uz šest mađarskih divizija i značajne zrakoplovne grupacije za podršku. Uočen je i pojačan trajektni saobraćaj između Odese i Varne s ukrcanom vojnom tehnikom i opremom. Bugarska je u to vrijeme imala tri armije kopnene vojske koje su bile orijentirane prema Turskoj, Grčkoj i Jugoslaviji. Stizala je tehnika i oprema i za formiranje četvrte armije, pa bi prema Makedoniji i Albaniji bile ešalonirane dvije armije. Zapravo se ni tada ni kasnije nije uspjelo s dovoljno vjerojatnosti utvrditi, da li je tehnika i oprema bila namijenjena za četvrtu bugarsku armiju ili bi se bila formirala posebna sovjetska armija za slučaj odluke da se izbija na južni Jadran i Sredozemlje. U Bugarskoj su se, nedaleko od naše granice, izvodile zimske vježbe većih razmjera nego prethodnih godina, i mi smo ih mogli pratiti."

Nešto kasnije govori o susretu s načelnikom Glavnog Stožera mađarske vojske generalom Istvánom Oláhom u kasnu jesen 1980.:
"Na kraju razgovora o programima suradnje naših dviju armija, general Oláh mi je postavio pitanje, kako sam mogao razumjeti da će nas Varšavski ugovor napasti za vrijeme Titove bolesti. Umjesto odgovora upitao sam ga što bi on učinio u času kada odlazi stup države, a u svijetu se godinama kombinira s promjenama u Jugoslaviji nakon njegovog odlaska. Pošteno je odgovorio: "Osigurao bih zemlju od mogućih vanjskih i unutrašnjih opasnosti". I mi smo samo toliko učinili, rekao sam. Provjerio sam koliko su bili točni podaci o dolasku tri ruske divizije u Mađarsku u mjesecu veljači. Potvrdio je, da su jedna za drugom iz Ukrajine ušle dvije divizije radi smjene postojećih, a motostreljačka divizija iz Slovačke izašla je s dijelovima za obuku u zimskim uvjetima. Nakon vrlo otvorenih objašnjenja tokom kojih sam izrazio sumnju da se u kritično vrijeme u Mađarskoj slučajno našlo sedam sovjetskih divizija, general Oláh mi je rekao: "Nije nemoguće da vas u datom času napadnu snage VU iz Mađarske, pri čemu će mađarske snage izvršavati svoje obaveze što ni ja, niti mađarsko rukovodstvo ne možemo zaustaviti, ali Te uvjeravam da ću naći načina da te na vrijeme obavijestim."
study

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   28.02.13 6:07

Prije nekoliko godina, sada pokojni Francesco Cossiga, bivši talijanski predsjednik u talijanskom listu 'Corriere della Sera' u članku "Cossigino otkriće: Ostavili bismo Trst SSSR-u" iznio je činjenicu o postojanju talijanskog plana u slučaju sovjetske invazije na Jugoslaviju pod nazivom 'Alabarda':
"Kada je maršal Tito pao u agoniju, NATO je proglasio uzbunu prvog stupnja, žutu. No na eventualnu sovjetsku invaziju Jugoslavije, do koje bi došlo zbog nekog unutarnjeg poziva zbog raspada Jugoslavije, Atlantski savez ne bi reagirao ni na koji način, jer bi si Sovjeti preuzeli ono što im je pripadalo na temelju dogovora na Jalti.
Mi smo mislili da bi Sovjeti napali i mali pojas regije Venezie Giulie i znali smo dobro da ne možemo tražiti od Atlantskog saveza da izazove nuklearnu odmazdu za obranu Trsta. Plan je predviđao, nakon što bi sovjetske snage ušle u Jugoslaviju, povlačenje talijanskih vojnih jedinica iz Trsta i Venezie Giulie. Tu bi ostali samo šef policije, policija i karabinjeri radi održavanja reda i javne sigurnosti, sve dok sovjetske snage ne bi donijele odluku o preuzimanju tih dužnosti."

Priča o mogućnosti sovjetske invazije na SFRJ definitivno prestaje raspadom obje države. U ožujku 1991. general Kadijević, tajno odlazi u Moskvu kod tadašnjeg ministra obrane SSSR-a, posljednjeg sovjetskog maršala Dimitrija Jazova gdje ga otvoreno pita o spremnosti SSSR-a da intervenira u slučaju uplitanja zapadnih sila u jugoslavensku krizu, kao i podršci ukoliko JNA izvrši vojni puč. Jazov mu odgovara da Zapad neće intervenirati, ali i da SSSR ima previše svojih problema i da ne može intervenirati u Jugoslaviji. Ovako pitanje je postavio Jazovu i tadašnji srbijanski član predsjedništva SFRJ Borisav Jović, što je i sam potvrdio u dokumentarcu BBC-a "Smrt Jugoslavije". Jović je također pitao o mogućnosti kupovine eksplozivnih materijala i kerozina od SSSR-a, na što je Jazov odgovorio da je to moguće izvršiti samo regularnim kanalima što Joviću nije odgovaralo jer je na čelu vlade SFRJ bio premijer Ante Marković koji nije dopuštao djelovanje vlade u ovakvim stvarima.
study
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   25.03.13 5:28

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   11.04.13 2:55

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   11.04.13 3:08

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   11.04.13 16:55

Stanje vojnih snaga 1973.

NATO 2006.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   19.04.13 5:13

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   07.05.13 17:15

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   18.05.13 2:36

Ne volim stavljat samo linkove bez objašnjenja, ali evo jednog zaista zanimljivog, uz puno fotografija:

http://www.kingsacademy.com/mhodges/03_The-World-since-1900/09_The-Cold-War/09a_Start-Up-of-the-European-Cold-War.htm

I uz ovu ilustraciju: Very Happy

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   Today at 1:00

Na vrh Go down

Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 10/12Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt
» Karaule JNA - Slovenija
» Vakcine u JNA
» Karaula Janković
» PODMORNIČARSKE ZNAČKE...