FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next
AutorPoruka
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   02.12.12 1:34

Tako sam i ja tada mislio, ali danas na to gledam malo drugačije, bez ideološke podloge. Italija je tada (i danas) imala jaku mornaricu i avijaciju, zanima me kako bi to izgledalo (naravno teoretski).
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   02.12.12 2:00

@Stazio (citat):
Tako sam i ja tada mislio, ali danas na to gledam malo drugačije, bez ideološke podloge. Italija je tada (i danas) imala jaku mornaricu i avijaciju, zanima me kako bi to izgledalo (naravno teoretski).

Ne razumem "ideološke podloge" ? Njihove aspiracije su u to vreme bile stvarne i teritorijalne, a ne ideološke?? Ili možda lažem ili sam neobavešten ili zaboravan??? confused
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   02.12.12 2:10

Govorim o sebi i mojim "ideološkim podlogama" iz tog vremena. Sve smo gledali "drugom dioptrijom" u odnosu na danas. Tebe nisam uzimao u tom kontekstu. Smile
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   02.12.12 2:26

@Stazio (citat):
Govorim o sebi i mojim "ideološkim podlogama" iz tog vremena. Sve smo gledali "drugom dioptrijom" u odnosu na danas. Tebe nisam uzimao u tom kontekstu. Smile

Dobro, ja sam kriv što nisam sačekao da još neko odgovori. Istrč'o pred rudu. silent
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   02.12.12 2:34

Interesovao sam se strategiju JA 1948, u slučaju napada SSSR, zna li ko šta o ovome?
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   02.12.12 2:44

@Stazio (citat):

Jedno je teoretska sposobnost vojnika (recimo italije) koliko je dejanski bila mogučna snaga okupiranja nekih teritorija. Italija nije imala nikakve teorije da zauzme nešto. Mornarica i avijacija ne mogu da zauzmu ništo.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   02.12.12 4:24

Imenjak Pero je u pravu. Gdje cizma ne prodje, to nije zauzeto!
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   02.12.12 10:55

Za ono što je njih moglo eventualno interesovati (Istra do Rijeke i neka od ostrva) imali su dovoljno. Ja samo teoretišem kako bi to eventualno izgledalo t.j. "šta bi bilo kad bi bilo". Ne zaboravite na Tršćansku krizu (nisu bili sami) i da su oni bili tamo od 1918 do '43. Parola "Život damo, Trst ne damo" se brzo ugasila. Rolling Eyes
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   02.12.12 16:56

@Stazio (citat):
Mislim da SSSR nije ustupao divizije JA nego da su naši hvatali priključak za njima. Otvaranje Sremskog fronta je nešto što je urađeno pod uticajem ili nagovorom SSSR-a. Po meni tu je izginulo mnogo ljudi koji su "mobilisani" po oslobođenim područjima i na brzinu obučavani i slati na front. Oficiri JA su bili nepripremljeni a JA neopremljena za takvu vrstu ratovanja.

Potpuno tacno.Ja nisam govorio o ustupanju divizija vec o kopletno ustupljenom naoruzanju za nekoliko divizija (ukljucujuci i vazduhoplovnu).

Na vrh Go down
dpuric

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   02.12.12 17:04

@pera84 (citat):
Imenjak Pero je u pravu. Gdje cizma ne prodje, to nije zauzeto!

Mislim da je komentar na mestu. U tom cilju JNA je u malim mestima po br. stanovnika u Sloveniji imala jake garnizone (Postojna, Pivka, Vrhnika). Jedini najbolji prirodan pravac za prodor iz Italije bio je preko Postojne (gde su kao prirodna prepreka postojala Postojnska vrata koja se lako brane) Postojalo je po dubini jos nekolika znacajnih geostrateskih prirodnih prepreka ukljucujuci kao poslednui Velebit.

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   02.12.12 17:13

Znam da nije u pitanju NATO pakt nego Varšavski, ali kod nas u Slavoniji iza 1968 pa i prije su se radili poslije rijeke Drave fortifikacija na drugoj crti obrane u smislu betonskih bunkera prema rijeci Savi, gledano od Mađarske u širini od Papuka do Dunava, e onda ukoliko neprijateljske postrojbe pređu i tu liniju puno je lakše, slijedi Bosna koja je puna prirodnih zapreka

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   02.12.12 18:08

Slušao sam priče da je u vremenu 1948-53. godine u cilju odbrane od VU bilo planirano delimično do potpuno plavljenje celog Banata, Bačke, Baranje i Severne Slavonije?? Mislim da je takav način zaprečavanja, kao i način zaprečavanja protiv snaga VU kako je opisao "bojnik", napušten posle 1968. godine i smirivanja "čehoslovačke krize". Naoružanje i tehnika su toliko uznapredovali da je taj statički vid odbrane bio besmislen.

U kasnijem periodu kao mogući vidovi agresije na SFRJ razmatrane su agresija sa radikalnim ciljem (potpuna okupacija - manje verovatna) i agresija sa ograničenim ciljem (verovatnija- okupiranje dela teritorije i priključenje zemlji matici). Protiv oba vida planirana je strategija "elastičnog odgovora" i taktika "partizanskog-gerilskog ratovanja", a ne "odsudna odbrana" upravo zbog nadmoći potencijalnih agresora kako u ljudstvu, tako i u tehnici.

Ovo nisu moji stavovi, već prepričavanje sećanja i znanja. Smile

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   02.12.12 18:53

Mi u RM smo uvijek "razmatrali" neke desantne osnove na obali. To znači da su na nas računali kao na "topovsko meso" koje će malo zadržati agresora dok se drugi ne snađu. Shocked
jbg. tako smo mi to doživljavali (ako ko pretekne). Smile
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   02.12.12 18:58

cheers

East&West: komentar modifikovan dana: 12.03.13 1:04; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   02.12.12 19:30

Kao Japanci na Iwo Jimi. Neutral
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   02.12.12 22:41

Kolega East&West je u potpunosti u pravu, većim dijelom su te fortifikacije bile u jako lošem stanju još 80-ih godina. Bilo je kombinacija svakakvih, no to je i glede operativno-planskih zadaća normalno, uzimaju se sve opcije, a ključni je ipak faktor u izmjenama takvih planova, napredak vojne tehnologije i namjere neprijateljske strane u kojem obimu vrše napad sa zauzimanjem teritorija ili uništavanjem ključnih ciljeva na terenu bez slanja kopnenih snaga (moje mišljenje, može i ispravak ako griješim)

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   09.12.12 17:57

bez obzira na vojnu snagu JNA pitanje je koliko bi pripadnika JNA htelo da ratuje protiv SSSR. JA licno verujem ni polovina.
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   09.12.12 18:15

@vladimir (citat):
bez obzira na vojnu snagu JNA pitanje je koliko bi pripadnika JNA htelo da ratuje protiv SSSR. JA licno verujem ni polovina.

Vladimire tada i u to vrijeme mislim da bi odaziv na mobilizaciju bio velik.
Sjeti se samo Bugojanske skupine i tko je sve bio uključen u potjeru i otkrivanje iste od civila,milicije,vojske, lovaca pa do seoskih baba Laughing

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   09.12.12 18:19

@vladimir (citat):
Ne mogu se složiti sa ovim. Interesantno bi bilo takvu analizu napraviti po raznim periodima od '48 do '91, sigurno bi rezultati varirali ali bi taj procenat bio minimalan, pogotovo ako bi SSSR (Varšavski pakt) izvršio napad na FNRJ (SFRJ).
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   09.12.12 21:30

setite se golog otoka i koliko je ljudi bilo na njemu.najvise iz Srbije i Crne Gore zbog podrske SSSR-u. ovakvi bi docekali crvenu armiju kao oslobodioce od titovog rezima.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   09.12.12 22:10

Da je nas netko izvana napao najmanje 95% vojno sposobnog stanovništva bi bilo spremno braniti svoju zemlju i to u svakom periodu od II svjetskog rata do 90-ih. Ja nisam bio ideološki zadojen, bio sam i dosta kritičan prema društvu i poretku u to vrijeme ali da nas je netko izvana napao pristupio bih obrani zemlje bez dvoumljenja i bez obzira o kojem bi se agresoru radilo!

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   09.12.12 22:12

@vladimir (citat):
setite se golog otoka i koliko je ljudi bilo na njemu.najvise iz Srbije i Crne Gore zbog podrske SSSR-u. ovakvi bi docekali crvenu armiju kao oslobodioce od titovog rezima.
Primjer ti baš i nije neki kao ni podatak glede zatvorenika.
Ako se i složimo s tvojom konstatacijom (ja definitivno ne) ipak je to u to doba bio jako mali postotak ljudi kojih se ondašnji režim trebao bojati.

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   09.12.12 22:15

Slažem se sa Boskeom.
Da ne bi bili nesporazuma govorim o vremenu koje si ti Vladimire spomenuo.
Sve ono kasnije je neka druga priča.

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   09.12.12 22:24

Definitivno svaka agresija na bivsu SFRJ i JNA do njenog postojanja bi bila "krupan zalogaj" za bilo kog agresora, a jedan od najbitnijih razloga je i odaziv na mobilizaciju i spremnost na odbranu. Od prve borbene linije pa do seoskih cuvara stada , mislim da bi se svako odazvao eventualnoj mobilizaciji.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   09.12.12 22:44

@vladimir (citat):
Veliki dio ljudi koji su "poravljani" na Golom otoku su bili istinski patriote i bez obzira na sve što su prošli nisu imali dileme šta im je domovina. Naravno, postojalo je i određeno, ne ni tako malo, jezgro izrazito prosovjetski nastrojenih kadrova i u vojsci i u partiji. Neki od njih nisu ni stigli do Golog otoka već su ostali po SSSR-u, nakon školovanja i raznih obuka. Obračun sa Staljinom JBT je vješto iskoristio za sve svoje unutardržavne političke potrebe i učvršćivanje vlasti a slanje ljudi na otok Goli je bilo samo jedan od instrumenata za to.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt   Today at 10:35

Na vrh Go down

Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/12Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Jugoslavija/JNA i NATO + Varšavski pakt
» Karaule JNA - Slovenija
» Vakcine u JNA
» Karaula Janković
» PODMORNIČARSKE ZNAČKE...