FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Logorovanja u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Logorovanja u JNA   01.12.12 1:54

Mislim da smo svi bili na nekom ''kampiranju'' kao gušteri, a neki sa činom i više puta.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   01.12.12 8:45

Bio sam blizu kod tebe (sada)...planina Pivka

odmah posle zakletve, teski gusteri, 20ak dana Pivke, priprema za ZTV "Jesen 87"

spavali u malim satorima, ucili se strazi, skraceni kurs Vojnik i Odeljenje u napadu i odbrani...

Pokretno logorovanje po zimi, kao i zimski teren Pivka na kraju obuke, sam izbegao po sluzbenoj duznosti
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   01.12.12 10:07

U JNA nisam nikada logorovao. I na poligonu Manjača (gdje smo proveli 7 dana pred kraj obuke), smo spavali u čvrstim objektima (barakama).

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   01.12.12 10:16

Jedino logorovanje kao "gušter", septembar 85, 7 dana Plano kod Trogira, pješadijska, inžinjerijska i ABHO obuka. Spavali smo u "šatorima" napravljenim od 6 šatorskih krila.
Zajebavali smo se sa zaštitnim maskama pa kad su nam pustili suzavac imali smo "pocrkati", sad mogu u nosu osjetiti onaj miris. Crying or Very sad
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   01.12.12 19:51

SRO ZADAR 1985.G. Jesen, 1. prakticno logorovanje redovno za cin desetara Poligon Crvena zemlja kod Knina. Spavanje pod satorima na lio-lezajevima Ustajanje u 05.00 ceo dan na poligonu povratak pred mrak. Nedostatak vode- 1l za ceo dan za celokupne potrebe (ukljucujuci brijanje, umivanje i pranje ruku) To mi je najteze padalo.

Jesen 2. logorovanje (komandant centra pukovnik polagao prakticni ispit za generala) Okolina Benkovca. Vode u dovoljnim kolicinama

Januar 1986. Zavrsni prakticni ispiti. Poligon Slunj. Mars Zadar-Slunj na karoseriji kamiona, povremeno osmatrac vazdusnog prostora van cerade kamiona (a Sinjska bura...) Tamo smestaj u barakama, minus nenormanlan, gore bubnjare - nista, citav dan na snegu od min 1m, u pauzama igramo, pevamo da se zagrejemo.

Na staziranju 2 logorovanja u prolecnom i letnjem periodu, kao stazista spavao na krevetu pod satorom, lepo.

Na vrh Go down
Rodic Zeljko
Džomba
Džomba

Broj komentara : 146
Član od : 2009-05-30
Dob : 47
M(j)esto Kikinda

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   01.12.12 20:08

Logorovanje bilo je u avgustu 1988,Pešter vojni poligon.Preko dana plus 40,a noć 0.Spavali smo pod šatorskim krilima,tj.šatorima napravljenih od njih.Nešto sam proveo na straži oko poligona,ali nisam dugo bio jer sam odatle otišao u Kosovsku Mitrovicu na skidanje.Kako li su šatori izdržali ne znam,dosta su loše bili napravljeni.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   01.12.12 20:21

Potpisujem sve što je kolega staža Dpurić naveo, nekako mi je onaj prvi na poligonu Crvena zemlja bio najbolji, mislim najlakši, kako je išlo dalje, mogao si samo naslutiti hoće li slijedeće logorovanje biti gore ili bolje od prvog, pa si se tako i postavio, u biti dobro je došlo kasnije takvo isklustvo, samo tada smo imali 18, 19 godina. tongue

Gušter
Gušter

Broj komentara : 46
Član od : 2009-10-28

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   06.12.12 21:51

bio jednom i nikad vise
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   06.12.12 23:28

Pečena jagnjetina i Trogirsko domaće crno na kraju logorovanja, to je bio najbolji dio. Wink
Nekako "najupečatljiviji". drunken
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   07.12.12 9:20

Teško vam palo jedno, dva ili tri logorovanja u toku vojnog roka. A šta mislite kako je nama bilo - sa svakom generacijom vojnika po dva do tri logorovanja, pogotovo u pešadijskim jedinicama. Ni mi podoficiri i oficiri nismo mnogo bolje prolazili od vojnika.
Eto to su bile naše "velike privilegije" koje nam sada nabijaju na nos (tereni, logorovanja, prekomande, nemogućnost putovanja u inozemstvo, a tek deca - promene škola i društva prilikom svake naše prekomande, supruge ostaju bez posla prilikom naše prekomande). Pa Hvala na takvim "privilegijama" svako je mogao da ih ima pa zašto nije? Pozitivna stvar je što se tada relativno lako dobivao stan, posebno u manjim garnizonima koji nisu bili popularni za službu.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   07.12.12 9:45

Znam...znam Sad Zato ste masovno napuštali službu u JNA i hrlili u rudnike i željezare da tamo radite!!!

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18522
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   07.12.12 9:51

@zastavnik (citat):
Eto to su bile naše "velike privilegije" koje nam sada nabijaju na nos (tereni, logorovanja, prekomande, nemogućnost putovanja u inozemstvo, a tek deca - promene škola i društva prilikom svake naše prekomande, supruge ostaju bez posla prilikom naše prekomande). Pa Hvala na takvim "privilegijama" svako je mogao da ih ima pa zašto nije? Pozitivna stvar je što se tada relativno lako dobivao stan, posebno u manjim garnizonima koji nisu bili popularni za službu.

Ovo je jedna zanimljiva konstatacija koja je za temu 'Zašto ste upisali VA (školu)?'. Posljednje pitanje se odnosi baš na ove zaključke, pa ako biste mogli i tamo nešto prokomentirati, bolje bi se uklopilo u cilj teme - sagledavanje profila starješine JNA.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18522
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   07.12.12 9:53

@Boske (citat):
Znam...znam Sad Zato ste masovno napuštali službu u JNA i hrlili u rudnike i željezare da tamo radite!!!

Također konstatacija za ovu drugu navedenu temu. Molim tamo o oficirima i pitanjima koja nisu logorovanje u JNA.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   07.12.12 18:37

@zastavnik (citat):
Teško vam palo jedno, dva ili tri logorovanja u toku vojnog roka. A šta mislite kako je nama bilo - sa svakom generacijom vojnika po dva do tri logorovanja, pogotovo u pešadijskim jedinicama. Ni mi podoficiri i oficiri nismo mnogo bolje prolazili od vojnika.

Na nekim drugim temama sam govorio o *velikim privilegijama* i konstatovao tezinu oficirskog poziva. Logorovanja su sastavni deo oficirskog posla. Ali logorovanje za vojnika i oficira nije bas isto. Dok su vojnici gotovo po pravilu spavali pod satorima napravljenim od satorskih krila oficiri su spavali u satorima na krevetima (cak i ja kao stazista). Cak su u mojoj jedinici oficiri uvece kad vojska polega, znali da popiju po koju vise i da igraju poker (pare su bile tu).

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   08.12.12 9:11

#dpuric Slažem se sa tim, ali ipak je razlika u broju tih logorovanja. Dva-tri logorovanja u toku vojnog roka, bez obzira koliko izgledala teška, ipak su znatno lakša nego pet-šest logorovanja godišnje, pa makar spavali i u krevetima pod šatorom (i tako nekih 10 do 15 godina - to je ipak oko 60 do 80 logorovanja). Sad, neka logorovanja su bila lakša (leti i u dobrim vremenskim uslovima), a neka dosta teška (zimi i po lošem vremenu). Džabe ti krevet u šatoru, kad ti kroz šulje krilo pada kiša na glavu. A vojnicima smo obezbeđivali najlone da pokriju šatore da ne kisnu.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   08.12.12 13:23

E to je sudbina trupe. Biti oficir ili podoficir u trupi ili u nekoj strategijsko-operativnoj komandi ili Generalstabu nije isto. Oni logorovanja nisu ni okusili.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   08.12.12 17:26

Malo je starješina koji su čin zastavnika dočekali u trupi, o tome se vodilo računa, da im se nađe lakša dužnost.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   08.12.12 18:36

Ja sam otišao u penziju sa dužnosti baterijskog (četnog) starešine, znači pozadinac u četi, u JNA su to većinom bili vojnici tzv. ćate.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   08.12.12 19:45

@Stazio (citat):
Malo je starješina koji su čin zastavnika dočekali u trupi, o tome se vodilo računa, da im se nađe lakša dužnost.

Ovo je uglavnom bilo tasno. Za vreme mog staziranja u celom MAP-u u Aleksincu dva zastavnika (u vezi i poz.ceti) bili su komandiri vosova a jedan ref. opstih poslova u divizionu. Svi ostali zastavnici su bili ne nekim kancelarijskim duznostima.
Nas zastavnik izgleda nije bio te srece

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   09.12.12 0:52

U mornarici su zastavnici dobijali komandu na manjim pomoćnim brodovima (remorkeri i sl.). To su ipak bile dobre pozicije ali da ne izlazimo iz teme.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   20.12.12 11:51

Spavanje pod satorom je bilo na podmetacima, slicnim strunjacama u salama za fizicko...nije nesto, ali nije ni lose kad nije zima...

secam se komentara jednog Albanca, kad se govorilo o tome da predstoji logorovanje:

"opet spavaš u pRdmetać " Smile
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   20.12.12 12:53

"pRdmetać" je čuvao od hladnoće i vlage iz zemlje, prije toga su koristili slamu, lišće, borove iglice ...
To je bilo obavezno staviti, komandiri su morali voditi računa o zdravlju vojnika.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   20.12.12 15:15

Mi smo za logorovanja obezbeđivali i palete, preko kojih su se stavljali pometači.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   22.12.12 11:13

@Stazio (citat):

Kod mene u bataljonu su zastavnici bili komandiri tenkovskih vodova i zamenici komandira tenkovskih ceta.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   22.12.12 11:17

@zastavnik (citat):
Mi smo za logorovanja obezbeđivali i palete, preko kojih su se stavljali pometači.

Umeo sam i da zaspem na golim paletama, mrtav umoran samo se pruzim preko palete koja je ostala od sanduka sa granatama i zahrcem.
Podmetaci-strunjace su bili jedna od boljih stvari u JNA. Nama nikada nisu davali vrece za spavanje, vec samo te podmetace i cebad, vrece za spavanje smo vidjali samo kada bi ih premestali i pakovali pri transportu jedinice.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Today at 1:01

Na vrh Go down

Logorovanja u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/9Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Logorovanja u JNA