FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Logorovanja u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   06.01.14 6:31

PATAK...prepoznaćeš karaulu ORČUŠA

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   06.01.14 6:39

PATAK...i deo sela Orčuša

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18522
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   09.01.14 15:39

Iz Fronta...

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   12.01.14 7:19

Na vrh Go down
Mikula 67
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe

Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara : 1288
Član od : 2013-12-22
Dob : 49
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   12.01.14 11:05

Mi iz ŠRO RM klasa septembar 87 imali smo logorovanje na planini Jadrtovac (sam kamen) iznad
Šibenika u trajanju od 25 dana.Tad smo za komandire dobili staže iz ŠRO Bileć kako bi se što bolje
izvela pešadijska obuka (e jesu se istrenirali na nama).Spavanje pod šatorskim krilima, straže,
gađanje iz svih vrsta pešadijskog naoružanja, ABHO (nudili su nam 7 dana nagradno ko izdrži 5 min.
u šatoru sa suzavcem bez maske Laughing ),topografija orjentacija na karti (imali smo potporučnika koji
nam je bio k-dir voda i koji nas je tako dobro obučavao o orjentaciji da smo mi išli iza njega i pevali
"Čoban vodi ovčice...") i dr.
Najviše mi je u sećanju ostalo napad-odbrana gde je moje odeljenje imalo tu čast da napada i dok
je Zaća zasipao odbranu topovskim udarima i suzavcem a mi se pripremali za napad dune neki vetrić
i sav suzavac sa brda potera ka nama e tada sam prvi put osetio dejstvo suzavca  Sad , mislim da
nikad u životu nisam brže stavio masku i onda trk uz brdo... What a Face
Mada je bilo i lepih trenutaka kad smo pod okriljem noći išli u obližnje selo da se snabdemo vinom... Very Happy

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 480
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   12.01.14 11:19

Mikula, dali ste se koristili i ono pesmu
Imali smo vođa puta, ima kartu pa zaluta...   Very Happy  Very Happy  Very Happy
Na vrh Go down
Mikula 67

Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara : 1288
Član od : 2013-12-22
Dob : 49
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   12.01.14 11:27

@zokika (citat):
Mikula, dali ste se koristili i ono pesmu
Imali smo vođa puta, ima kartu pa zaluta...   Very Happy  Very Happy  Very Happy

Da, hahahahahaha

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   12.01.14 20:20

Patak evo i Batlavsko jezero,selo Orlane.Logor je bio kod parkiranih kola
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   12.01.14 20:21

Na vrh Go down
Zlaja1969
Gušter
Gušter

Broj komentara : 13
Član od : 2013-10-15
Dob : 47
M(j)esto Majdanpek

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   26.01.14 17:28

Iščitah vaše postove. Slična su to iskustva.
Bio sam onaj najgori mogući prašinar, hehe... Brdska, granična pešadija. Nisam nikada otišao na karaulu, ostao sam u niškoj kasarni, na Panteleju, kao ćata. Septembarska klasa 1988/89. Obuka je bila četvoromesečna, pa sam je, što se logorovanja tiče, prošao tri puta.
Imao sam tu ''sreću'' da pored tih redovnih logorovanja (tri puta stacionarno, tri puta pokretno), provedem i dodatnih šezdesetak dana na Kosovu, opet pod vedrim nebom, jer smo mi bili neki interventni bataljon za tu pokrajinu.
Ali, da se vratim na logorovanja.
Zajedničko im je bilo da smo na njih kretali pod uzbunom, u neko doba noći. Do odredišta uglavnom pešačenje, naravno... Smile
E, sad, kod ovih stacionarnih, prepešačiš tih tridesetak km, postaviš logor i ne mrdaš više daleko odatle. Ali, kod pokrentih, svaka tri dana iznova rušiš logor, pešačiš tu turu od 30-tak km, pa postavljaš logor. I tako u krug.
Imam jako mnogo zanimljivih doživljaja, ali za početak, napisaću svoj prvi utisak sa prvog logorovanja. Postavili smo logor u nekoj šumi. Okolo ugažen sneg koji se pretvorio u blato, zima, hladno je. Shvatam da nikakve vatre nema niti će je biti. Najednom postajem svestan da se narednih 15 dana neću ogrejati. Jutro je zapravo najgore. Uveče ne znaš da li da skineš čizme ili ne. Ako ih skineš, one se noću od hladnoće ukrute, pa ne možeš da ih navučeš. Ako ih ne skineš, ukrute ti se na nogama, pa ne možeš da hodaš prvih pola sata.
Što reče neko u nekom od prethodnih postova, kada smo se vratili u kasarnu doživeli smo je kao kuću. Smile
Ipak, svega toga ne prisećam se sa gorčinom, već sa prijatnom dozom sete.
Toliko za sada.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   26.01.14 19:05

Zlaja1969, dobrodosao na forum, lepo za pocetak +
Na vrh Go down
Zlaja1969
Gušter
Gušter

M(j)esto Majdanpek

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   29.01.14 13:15

Jednog dana na logorovanju čitav dan smo bili bez vode. Nigde izvora u blizini, a cisterna se valjda negde pokvarila i nikako da stigne. Tek u neko doba noći, dođe požarni i reče mi (ćata sam bio, pa je moje i magacionerovo bilo da se bakćemo tim stvarima) da je cisterna stigla i da dele vodu u pozadini. Pošaljem ja radno odeljenje i zaista, oni se vrlo brzo vratiše sa vodom. Razdeliše je po vodovima, a jedan deo su doneli u četnu stanicu gde smo spavali magacioner i ja. U onom mraku, osetih da je pored mene ''legao'' jedan kanister. Dohvatim ga, onako žedan, i nagnem... Bljak! Dograbio sam pogrešan kanister, onaj sa uljem za čišćenje oružja. Otpio sam jedan dobar gutljaj pre nego što sam shvatio šta pijem. U stvari, dobro sam prošao, jer da sam dograbio onaj tzv. ''drnč'', ne znam šta bi bilo... Smile
Na vrh Go down
Zlaja1969
Gušter
Gušter

M(j)esto Majdanpek

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   29.01.14 13:16

@dpuric (citat):
Zlaja1969, dobrodosao na forum, lepo za pocetak +
Hvala, generale... Wink
Na vrh Go down
LUPE44
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 368
Član od : 2013-12-02
M(j)esto Futog Okolina Novog sada

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   30.01.14 0:13

Zlaja je još i dobar kako je moja generacija prošla 88me u novemru na Tankosiću(okolina Uroševca) 7 dana logorovanja a -15 dnevna temp. Spavalo se pod šatorima.Ujutro čizme se bele koliko se smrznu od dnevne vlage prethodnog dana,Trčali smo preko dana da se zagrejemo a noću tražili višak ćebadi za spavanje.Jedini ja imao vreću za spavanje u celoj bateriji i na kraju mi uze kapetan vreću na kvarno.Naime ja dobio posetu i oko 17h odem u kasarnu na 2 sata da vidim se sa svojima a kapetan mi mazne vreću tada.Sreća uživao je samo tu noć.Sutradan se vratili u kasarnu.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   30.01.14 0:27

Pitanje za one što su logorovali?

Mi smo morali da ukopamo mesto za spavanje, dobili nešto sena, tri čebeta, kakve vreče za spavanje, napravili smo i jedan kvazi kamin sa kao dimnjakom iz konzervi. Noču smo se menjali za ''dežurnog'' kod vatre, naravno njemu je bilo toplo, onima na kraju hladno, ali nije smrzavalo!

Na logorovanju smo večinu vremena provodili na gađanju ili trčkanju sa manevarskom municijom.

Kod vas nije bilo tako?
Na vrh Go down
LUPE44
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 368
Član od : 2013-12-02
M(j)esto Futog Okolina Novog sada

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   30.01.14 0:38

Ama i mi smo ukopavali za šatore ali ja kao gušter nabavim vreću od jednog zeme tajno.Kad sam bio zamenik dežurnog baterije moj desetar je tada koristio vreću
Na vrh Go down
Zlaja1969
Gušter
Gušter

M(j)esto Majdanpek

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   30.01.14 0:42

@Pero™ (citat):

Mi smo morali da ukopamo mesto za spavanje, dobili nešto sena, tri čebeta, kakve vreče za spavanje, napravili smo i jedan kvazi kamin sa kao dimnjakom iz konzervi. Noču smo se menjali za ''dežurnog'' kod vatre, naravno njemu je bilo toplo, onima na kraju hladno, ali nije smrzavalo!

Na logorovanju smo večinu vremena provodili na gađanju ili trčkanju sa manevarskom municijom.

Kod vas nije bilo tako?

Kod nas nije bilo ukopavanja, niti je bilo ikakve vatre, osim u šatoru komandanta čete. Btw, manevarska tu i tamo, ali gađanja su bila potpuno posebno...

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   30.01.14 1:06

@Pero™ (citat):

Kod vas nije bilo tako?

Na letnjoj obuci u plivanju i ostalom......imali smo veliki šator u koji je bio smešten deo čete koji je došao na obuku(mislim bez radio izvidjačkog voda).
Sa obe strane šatora,nalazila se gumena podloga preko koje smo mi poredjali naše vreće za spavanje...vreće za spavanje su inače sastavni deo opreme
izvidjačkih grupa...
Starešine su imale poseban manji šator...
Vreme provodili u izvidjačkoj obuci koja se sprovodi u letnjim uslovima

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   30.01.14 1:10

Zlaja, koja generacija (mesec) si bio, mi smo imali logorovanje u jesen, prvo je bilo nekde blizu nule, drugo do -20.

Bez vatre bi bilo gadno, ali me čudi da vas nisu naučili kako se prave šatori i za zimske uslove.

Malo sam pogledao na google kde je Majdanpek, pa kod vas zime nisu baš najtoplije, ako si u ratnim uslovima rezervist tamo.
Na vrh Go down
Zlaja1969
Gušter
Gušter

M(j)esto Majdanpek

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   30.01.14 23:58

@Pero™ (citat):
Zlaja, koja generacija (mesec) si bio, mi smo imali logorovanje u jesen, prvo je bilo nekde blizu nule, drugo do -20.

Bez vatre bi bilo gadno, ali me čudi da vas nisu naučili kako se prave šatori i za zimske uslove.

Malo sam pogledao na google kde je Majdanpek, pa kod vas zime nisu baš najtoplije, ako si u ratnim uslovima rezervist tamo.

Hah, pa ne pričam o ratnim uslovima, moja logorovanja su bila krajem osamdesetih.... Ne znam, imali smo te šatore, klasične, od šatorskih krila, one čuvene ''podmetače'' unutra, ništa više. Vatre je bilo samo u oficirskom šatoru. Inače, septembarac sam, (88), koliko se sećam stacionarno logorovanje je bilo negde krajem novembra, a pokretno u decembru... A, opet, Majdanpek, to je mesto odakle sam... Služio sam u Nišu, a logorovanja su bila negde okolo, ne znam gde...

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   31.01.14 1:12

Ne mislim da si ti bio u ratu, nego ako bi se slučajno desio rat, da znaš kako. Ni podmetača mi nismo imali, samo čebad i malo slame. To mi inije smetalo zbog umora sam zaspao.

Probaču da ti opišem ''kamin'' za šator, kao što smo imali, ne crta mi se. Kodnogu se na sredini ukopanog šatora iskopa rupa odprilike 25x30 cm, dubine toliko da se na kraj stavi nekoliko malo večih konzervi što služe kao dimnjak, naravno iza šatora. Pa se loži na dostupne materiale - drva, i uvek mora da bude budan dežurni da vatra ne stane usred noči. Na svake dva sata promene se ''kreveti'' pa drugi dežura.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   31.01.14 7:54

Pero po opisu kamina u šatoru izgleda da smo svi gradili po istom nacrtu.Za razliku od tebe ja sam za dimnjak iskoristio cijev od peći.Klasić je bio čato pa kad smo tovarili dajca ubacili smo cijev koju je čato dužio u magacinu.Mi smo u bočnoj strani šatora izdubili rupu 50x50cm,otprilike na sredini,i tu ložili.Sječam se da su nam neki seljaci dovezli bale slame koje smo rasturili i slamu stavili na pod ,a na slamu stavili podmetaće.
Na žalost taj komfor je kratko trajao.Stariji vodnik popizdio jer se vojska napila i ritnuo u dimnjak s obrazloženjem da če se pijana banda zapalit i da če on završiti u zatvoru zbog toga.A i bilo je malo nezgodno ložit zbog slame koje je bilo svukud.
Da je bilo hladno,bilo je.Več je neko opisao kako se smrznu mokre čizme.Mi smo u centru logora stalno ložili pa bi ujutro u čarapama donjeli čizme do vatre da se odmrznu kako bi ih mogli obuti.

Moji kolege sa logorovanja,slika je loša ali malo dočarava ambijent.

Na vrh Go down
Zlaja1969
Gušter
Gušter

M(j)esto Majdanpek

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   31.01.14 11:20

Nikad čuo. Ali, dobro, preživelo se... Smile
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   31.01.14 14:32

Mi smo u zimskim uslovima koristili ovo:

Za starešinski šator jedna, a za šator trpezariju 2 komada

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   31.01.14 19:07

@Max Blitz (citat):
...evo pitomaca 4. voda 30. klase VA KoV smjer pješadija na vježbi forsiranja rijeke Bosne kod Visokog, 1977.

Na temi 'PJEŠADIJA' forsiraju rijeku, a ovdje ti isti pitomci postavljaju logor:

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Today at 1:00

Na vrh Go down

Logorovanja u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 7/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Logorovanja u JNA