FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Logorovanja u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
Zlaja1969
Gušter
Gušter

Broj komentara : 13
Član od : 2013-10-16
Dob : 47
M(j)esto Majdanpek

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Mon Feb 03, 2014 5:34 am

Da, da, ali pre svega toga ide čišćenje naoružanja. Ih, kad se setim. Prepešačiš 30 km, pa onda čišćenje. Smile
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-30
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Mon Feb 03, 2014 10:01 am

Lacošu: vidi se da je bilo hladno, fotografu su se tresle ruke.  Wink  Za rupu u ''kaminu'' po PS  si verovatno ti u pravu, kod nas je bila manja, jer je bila tvrda zemlja. Čizme se nam nisu smzavale jer nisu bile mokre. Sreču sam imao da je tu jesen na obuci samo dva puta padala kiša a i to u kasarni. Ali to je i nesreča jer je zemlja bila tvrda kao kamen, pa kopaj onda zaklone i rupe za šatore.

Alkohola na logorovanju nije bilo, ALI.... jednom smo se sa nekoliko drugova dogovorili da probamo da idemo u selo, nešto žešče da kupimo. Sačekamo da odu svi na spavanje...Dogovrili smo se sa stražarom, i da obavesti i sledečeg, da ne diže uzbunu. Odemo mi u selo, naravno trgovina odavno zatvorena, šetamo još amo, vidimo neka svetla... omladinski klub u školi, uđemo, tamo neki klinci i klinke malo mlađi od nas igraju stoni tenis. priđemo, počnemo malo da pričamo sa njima, odigramo nekoliko partija, pa krenemo natrag da neko nebi primetio da nas nema. Bilo je jadno i siromašno, igrali su na nekoliko složenih školskih stolova, ali primili su nas bez problema. Izgleda da oni što nemaju puno više vole da dele, nego oni što sve imaju. HVALA jim za gostoprimstvo.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2738
Član od : 2009-08-20
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Mon Feb 03, 2014 10:11 am

@Max Blitz (citat):
@Max Blitz (citat):
...evo pitomaca 4. voda 30. klase VA KoV smjer pješadija na vježbi forsiranja rijeke Bosne kod Visokog, 1977.

Na temi 'PJEŠADIJA' forsiraju rijeku, a ovdje ti isti pitomci postavljaju logor:

Sreca sto je seljak pokosio livadu i pokupio sijeno. Imao bi veliku stete,cime bi prehranio stoku preko zime?

Džomba
Džomba

Broj komentara : 170
Član od : 2013-05-25
Dob : 46
M(j)esto Svedska,Turska

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Fri Feb 07, 2014 7:45 am

Bilo je vojna vjezba na Deliblatkoj pescari,juni ili juli 88.Mislim da je ucestvovala prva vojna oblast,bilo je dosta vojske. Mi smo kao inzinjerija ucestvovali i minirali smo neke mostove. Znam da je sa mnom u camcu bio  major Mamula  i da smo bacali dinamit u rijeku i fatali ribu za veceru generala koji su prisustvovali vojnoj vjezbi. Ako se dobro sjecam bili smo pod satorima oko 7-10 dana.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18474
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Sat May 31, 2014 1:41 pm

Pripadnici saniteta na terenu (nemam detaljnije podatke)...

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Sat May 31, 2014 2:03 pm

@zastavnik (citat):
Mi smo u zimskim uslovima koristili ovo:

Za starešinski šator jedna, a za šator trpezariju 2 komada

U Serceru je to bilo standardno grejanje za ceo vod. Nisi morao da ides na logorovanje.

Na vrh Go down
Vojnik vozač
Gušter
Gušter

Broj komentara : 71
Član od : 2014-05-02
M(j)esto Lukavac

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Fri Jun 13, 2014 9:23 am

Moje prvo logorovanje van kasarne u Bitolju desio se 9 marta 1986 g., moja p-o četa u sastavu drugog bataljona krenula odmah posle doručka i dizanja zastave.
Mi vozači s kamionima u pravcu kasarna -s. kukurečani- s. lopatice i prva krivina prije D, Hisara desno u brda, smjenjujemo prvi bataljon na logorovanju.
Teren blatnjav ali dajčevi idu, postavlja se auto park, bataljon pravi zemunice za logorovanje, od šatorskih krila i polako prolazi prvi dan.
Drugi dan već promjena vremena, snijeg 20 cm, na terenu bili 10 dana.
Imao sam 10 logorovanja, vozio sam za prvi i drugi bataljon, dva puta za kuhinju,jednom za 41 diviziju i čak za rezerviste.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 467
Član od : 2014-07-07
Dob : 53
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Thu Jul 10, 2014 12:53 am

Ja bih trebao pomisliti koliko puta smo išli ali puno je toga bilo, često smo išli samo za 2 dana, cela nas je Istra bila puna od Pazina do Kopra, Barbarige, Kamenjaka, Lindar; uvek smo spavali u šatorima od šatorskih krilana tlu zemlja a gore podmetači. Mislim, da smo bili više od 8 puta i još jednom kod Ilirske Bistrice, dosta je bilo toga, pozimi strašno hladno  No
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Tue Sep 16, 2014 12:57 pm

Logorovanje pitomaca, Pula 1972.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4102
Član od : 2014-08-02
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Wed Sep 17, 2014 12:47 am

@javr (citat):
Citat :
Na jednom od tih kampiranja zaradio sam i tinitus (zujanje u ušima). E to mi je suvenir iz dana JNA. Nije strašno, preko dana i ne čujem, ali ako noču ne mogu da zaspim, gadno je. To slušam  več preko 25 godina. Ako čete me nekad noču videti na forumu, to je zbog toga jer nisam mogao da zaspim u krevetu, pa sam malo prčkao po internetu, naravno kasnije i uspešno zaspao.
kako si to zaradio ? Kod mene je isto, ali samo na desnoj strani. I visokih tonova (iznad 3kHz) ne čujem uopšte. To je kao da slušaš radio stanicu na srednjom talasu umesto na UKV.
Na jednom logorovanju, na vjezbi za gadjanje, bio sam odredjen za donosioca municije. Greskom k-dira poceo sam da dijelim municiju prije nego sto su pitomci ispucali predvidjenu. kad sam se nagnuo da spustim miniciju (manevarsku - jace puca), jedan pitomac je opaalio. Oda tada imam zujanje u lijevom uvu.
Isao sam na VMA na ispitivanje i utvrdili su da slabije cujem neke frekvencije. Napisali su dijagnozu - trauma acustica. Prepisali su mi apaurine, jer me je taada to prilicno iritiralo. Naravno, nisam ih pio.
Trazio sam da mi odobre slusanje muzike, jer tisinu nisam podnosio. U tisini je zvuk pistanja nepodnosljiv. Nisu mi odobrili. Tad je, kao bilo zabranjeno da pitomci imaju svoje kasetofone zbog 'stednje i stabilizacije'. Tako su me natjerali da krsim propise.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Sun Oct 19, 2014 1:21 am

1958.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Mon Oct 20, 2014 7:41 am

@PORUCNIK (citat):
@javr (citat):
Citat :
Na jednom od tih kampiranja zaradio sam i tinitus (zujanje u ušima). E to mi je suvenir iz dana JNA. Nije strašno, preko dana i ne čujem, ali ako noču ne mogu da zaspim, gadno je. To slušam  več preko 25 godina. Ako čete me nekad noču videti na forumu, to je zbog toga jer nisam mogao da zaspim u krevetu, pa sam malo prčkao po internetu, naravno kasnije i uspešno zaspao.
kako si to zaradio ? Kod mene je isto, ali samo na desnoj strani. I visokih tonova (iznad 3kHz) ne čujem uopšte. To je kao da slušaš radio stanicu na srednjom talasu umesto na UKV.
Na jednom logorovanju, na vjezbi za gadjanje, bio sam odredjen za donosioca municije. Greskom k-dira poceo sam da dijelim municiju prije nego sto su pitomci ispucali predvidjenu. kad sam se nagnuo da spustim miniciju (manevarsku - jace puca), jedan pitomac je opaalio. Oda tada imam zujanje u lijevom uvu.
Isao sam na VMA na ispitivanje i utvrdili su da slabije cujem neke frekvencije. Napisali su dijagnozu - trauma acustica. Prepisali su mi apaurine, jer me je taada to prilicno iritiralo. Naravno, nisam ih pio.
Trazio sam da mi odobre slusanje muzike, jer tisinu nisam podnosio. U tisini je zvuk pistanja nepodnosljiv. Nisu mi odobrili. Tad je, kao bilo zabranjeno da pitomci imaju svoje kasetofone zbog 'stednje i stabilizacije'. Tako su me natjerali da krsim propise.

Javr, nisam ti odgovorio, 

Na kraju jednog dana gađanja, več počinje noč, u planu nije bilo nočno gađanje, neko ostane samo još jedan deo voda, gađanje ležeči stav i ja baksuz višak. Pa mi naredi K voda da legnem praktično manje od metra do drugog i kaže koja je moja meta. Ovaj drugi je bio meni levo, pa su njegove čaure letele po meni a i zvučni pritisak je največi iz zatvarača  i cevi. Naravno oštetio sam si sluh za uvek.

Posle logorovanja (možda prekasno?) odem do lekara, predpiše mi 14 dana poštede od pucanja. Kažem to komandiru voda, odgovor uredu, ne moraš. (Ionako nismo imali u planu  Rolling Eyes ) ali ipak sam morao da trčkaram sa ostalima kad su ispucavali manevarsku municiju  pale

Čujem još sve frekvancije (primerno mojoj starosti)

Inače za članove našeg kluba TI

Zvuk vode pomaže zamaskirati tinitus, potražite po internetu, ima različitih dužina i različitih varijanti

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Mon Oct 20, 2014 7:57 am

@Pero™ (citat):

Javr, nisam ti odgovorio, 

Na kraju jednog dana gađanja, več počinje noč, u planu nije bilo nočno gađanje, neko ostane samo još jedan deo voda, gađanje ležeči stav i ja baksuz višak. Pa mi naredi K voda da legnem praktično manje od metra do drugog i kaže koja je moja meta. Ovaj drugi je bio meni levo, pa su njegove čaure letele po meni a i zvučni pritisak je največi iz zatvarača  i cevi. Naravno oštetio sam si sluh za uvek.

Posle logorovanja (možda prekasno?) odem do lekara, predpiše mi 14 dana poštede od pucanja. Kažem to komandiru voda, odgovor uredu, ne moraš. (Ionako nismo imali u planu  Rolling Eyes ) ali ipak sam morao da trčkaram sa ostalima kad su ispucavali manevarsku municiju  pale

Čujem još sve frekvancije (primerno mojoj starosti)

Pero to mi je malo čudno.Od puščane paljbe da ti strada sluh,neobično.Ja sam služio u artiljeriji kao vezista i bio sam relativno blizu oruđa kad opaljuju.Buka,tj razina ili jačina zvuka je nemjerljiva.U ratu ili sličnim prilikama je bezbroj situacija kad se puca iz pješačkog oružja faktički neposredno kraj uha kolege ili suborca.
Sve je moguče,pa tako i tvoj slučaj, ali mislim rijeđe

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Mon Oct 20, 2014 8:23 am

Što da ti lažem, nemam ništa od toga. Tad se mi to pojavilo i ostalo mi zauvek. Sličan slučaj je i kod poručnika. 

Malo teorije. M70 i slični pravi buku od 150 dB. Glasnost opada sa kvadratom udaljenosti, tako da je nekoliko metara dlje več niža opasnost. Treba uzeti u obzir i vazdušni val, ali neznam kako je to kod topa. Na višim frekvencijama povrede se dešavaju i kod manje snage dB, kod nižih frekvencija 150 nije nikakav problem. 

Ako  je ratno stanje, nije rat. ipak bi moralo malo da se pazi na zdravlje vojnika. 

PS: pravilno bi bilo kod manje dB jer dB nije mera za snagu nego razmerje. dB je logaritamska oznak za razmer snaga i 3 dB znači 2 puta više akustičke snage recimo 100 prema 200, dalje 200 prema 400 je 6 db (100-400)

PPS: evo sad kad ne radi tv, več ga čujem, i nije problem, naviko sam, ne boli. Ali kad želiš da zaspiš, pa ne možeš, sve ti smeta, a to i najviše
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Sun Oct 26, 2014 3:46 pm

Što bi to bilo? Smile

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Mon Oct 27, 2014 3:33 am

22.decembar u prirodi... Laughing
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Sat Nov 01, 2014 12:22 pm

Zanimljiva kolekcija na stranici zanimljivog imena Cheaper than dirt!, nije sve iz JNA, ali nešto je!

http://blog.cheaperthandirt.com/repurposing-military-surplus-gear-camping-school-style/

Ovo naše je Yugoslavian Complete Mess Kit in Carrying Bag, MLT-9098 Smile

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Sat Nov 01, 2014 1:58 pm

Izgleda da je i vojska Slovenije barem jedno vreme koristila isti dizajn posuda za jelo/cutura. Mozda je i greska jer se na internetu svasta prodaje. Prvi put vidim taj noz kao deo kompleta.

http://www.sportsmansguide.com/product/index/2-pk-used-slovenian-mess-kit-with-cover-olive-drab?a=1727240
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Sat Nov 01, 2014 2:52 pm

@BEOGRAD (citat):
Izgleda da je i vojska Slovenije barem jedno vreme koristila isti dizajn posuda za jelo/cutura. Mozda je i greska jer se na internetu svasta prodaje.

http://www.sportsmansguide.com/product/index/2-pk-used-slovenian-mess-kit-with-cover-olive-drab?a=1727240

Porcija na slici u linku je iz JNA, a je li je SLO army koristila, ... hm, možda.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Wed Nov 05, 2014 4:09 pm

Logorovanje, Premantura 1971.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Mon Mar 30, 2015 9:46 am

Tako je to bilo na terenu...

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Mon Mar 30, 2015 10:22 am

Otprilike.....nisam samo siguran za kuvara bez košulje?
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1218
Član od : 2015-01-22
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Mon Mar 30, 2015 10:24 am

Mozda zato sto su na terenu ali po PS sigurno nije.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   Mon Mar 30, 2015 10:28 am

@Kuhar-Debar. (citat):
Mozda zato sto su na terenu ali po PS sigurno nije.

Sećam se da su momci koji su bili odredjeni da kuvaju na terenu(plivanje)..čak morali imati i belu bluzu
Momci su bili iz naše čete i nisam siguran koliko su se razumeli u kulinarstvo.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb