FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Logorovanja u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
AutorPoruka
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   31.03.15 21:58

@Max Blitz (citat):
Tako je to bilo na terenu...

Slika je nastala posle poplave Dunava 1965-e kada je JNA bila koja je aktivno pomagala stanovnistvu i imas je ovde:

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t2882-pomozimo

Gušter
Gušter

Broj komentara : 27
Član od : 2014-06-03
M(j)esto leskovac

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   24.05.15 21:26

Dva logorovanja u toku vojnog roka , oba kao gušter. Jedno logorovanje na Slunju od 15 dana kao obezbeđenje na gađanju,a drugo na Varaždinskom bregu kada je potpukovnik polagao neki praktičan ispit.Oba teška , ali mi nije smetalo jer sam tada voleo da budem van kasarne.
Na vrh Go down
Kešo
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2015-09-26
Dob : 46
M(j)esto Vrbas Vojvodina

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   27.09.15 19:39

Služio sam vojni rok u Zagrebu. Maršal Tito kasarna, rod vojne policije, četa oklopnih transportera. Decembarska klasa, 1988/1989.
Krajem februara 1989 god. odlazimo na prvo logorovanje, nekih 20tak km od kasarne u neku šumu koja se  se zvala, velika snož ili tako nešto. Naravno... do tamo smo išli peške.
Kao što to uvek biva, na tom logorovanju nas je pratila kiša. Po ceo dan smo se mlatili po šumi, pa vojnik u napadu, vojnik u odbrani...blatnjavi mokri dolazili smo u logor gde je valjalo sve to osušiti, očistiti od blata i ujutru na smotri biti čist.
Jednom prilikom,uvežbavali smo snalaženje u prostoru pomoću topografske karte i busole. Naše odeljenje vodio je jedan splićanin koji je došao iz Bileće sa činom mlađi vodnik ŠRO. Odveo nas je negde bogu iza leđa. 
Gledali smo kartu, nišanili kroz busolu...ali puta do logora nije bilo. Posle više satnog lutanja, prepoznali smo put kojim smo došli do logora i rekli stažu da krenemo tim putem. Stažo je bio kategoričan da samo pomoću karte moramo stići do logora... što je u prevodu značilo nikad.
Na redio nam je da krenemo za njim nekom drugom stazom jer on "zna" pravi put. Nas 5-6 vojnika smo se okrenuli i pošli onim putem koji smo prepoznali. Stažo je urlao da se vratimo ali mi već iznureni od njegovog snalaženja nismo na to obraćali pažnju. 
Stigli smo u logor za nekih 20 tak minuta. Skinuli opremu umili se, i pravac na kazan. Posle nekih dobrih dva sata stiže staža u logor sa nekolicinom vojnika sav crven u licu,što od besa a sto od umora dok smo se mi kidali od smeha. Stažo je bio visok štrkljast i onako krakat pravac u šator kod komandira čete.  Komandir čete,Ahmić Zikret (inače veoma pravedan i čestit čovek) Izlazi besan iz šatora a za njim kaska stažo i kao malo dete na licu mu se oslikava sreća u smislu ... sada će te vi videti svoga boga!
Postrojio nas je i rekao: Ne slušate komandu?
E sada će te naučiti da slušate komandu. Pozvao je komandira našeg odeljenja i naredio mu je da od sada pa narednih 24h moramo biti pod komandom i da ništa ne smemo učiniti bez komande.
Nisam baš tog trenutka kapirao šta to znači, alu ubrzo sam shvatio. Izgledalo je to ovako:
Primer: (treba da obavimo malu nuždu) desetar komanduje U vrstu zbor, na levo, u kolonu po jedan za mnom... (na ivici logora) U vrstu zbor, na desno ravnajs, na levo krug, alatke vadi, sa pišanjem počni. (kada zavrsimo, komanduje) O tresi... alatke spakuj, na levo krug, na levo! u kolonu po jedan za mnom. Tako je bilo kada smo jeli, kada smo spavali kada smo se budili doruckovali ručali... svih 24 h ni jednu radnju nismo uradili bez komande. 
Nikada neću zaboraviti to logorovanje i Ahmićevu kaznu koja mi nebi pala na pamet ni u snu.
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 486
Član od : 2013-12-16

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   27.09.15 20:07

@Kešo (citat):
Služio sam vojni rok u Zagrebu. Maršal Tito kasarna, rod vojne policije, četa oklopnih transportera. Decembarska klasa, 1988/1989.
Krajem februara 1989 god. odlazimo na prvo logorovanje, nekih 20tak km od kasarne u neku šumu koja se  se zvala, velika snož ili tako nešto. Naravno... do tamo smo išli peške.
Kao što to uvek biva, na tom logorovanju nas je pratila kiša. Po ceo dan smo se mlatili po šumi, pa vojnik u napadu, vojnik u odbrani...blatnjavi mokri dolazili smo u logor gde je valjalo sve to osušiti, očistiti od blata i ujutru na smotri biti čist.
Jednom prilikom,uvežbavali smo snalaženje u prostoru pomoću topografske karte i busole. Naše odeljenje vodio je jedan splićanin koji je došao iz Bileće sa činom mlađi vodnik ŠRO. Odveo nas je negde bogu iza leđa. 
Gledali smo kartu, nišanili kroz busolu...ali puta do logora nije bilo. Posle više satnog lutanja, prepoznali smo put kojim smo došli do logora i rekli stažu da krenemo tim putem. Stažo je bio kategoričan da samo pomoću karte moramo stići do logora... što je u prevodu značilo nikad.
Na redio nam je da krenemo za njim nekom drugom stazom jer on "zna" pravi put. Nas 5-6 vojnika smo se okrenuli i pošli onim putem koji smo prepoznali. Stažo je urlao da se vratimo ali mi već iznureni od njegovog snalaženja nismo na to obraćali pažnju. 
Stigli smo u logor za nekih 20 tak minuta. Skinuli opremu umili se, i pravac na kazan. Posle nekih dobrih dva sata stiže staža u logor sa nekolicinom vojnika sav crven u licu,što od besa a sto od umora dok smo se mi kidali od smeha. Stažo je bio visok štrkljast i onako krakat pravac u šator kod komandira čete.  Komandir čete,Ahmić Zikret (inače veoma pravedan i čestit čovek) Izlazi besan iz šatora a za njim kaska stažo i kao malo dete na licu mu se oslikava sreća u smislu ... sada će te vi videti svoga boga!
Postrojio nas je i rekao: Ne slušate komandu?
E sada će te naučiti da slušate komandu. Pozvao je komandira našeg odeljenja i naredio mu je da od sada pa narednih 24h moramo biti pod komandom i da ništa ne smemo učiniti bez komande.
Nisam baš tog trenutka kapirao šta to znači, alu ubrzo sam shvatio. Izgledalo je to ovako:
Primer: (treba da obavimo malu nuždu) desetar komanduje U vrstu zbor, na levo, u kolonu po jedan za mnom... (na ivici logora) U vrstu zbor, na desno ravnajs, na levo krug, alatke vadi, sa pišanjem počni. (kada zavrsimo, komanduje) O tresi... alatke spakuj, na levo krug, na levo! u kolonu po jedan za mnom. Tako je bilo kada smo jeli, kada smo spavali kada smo se budili doruckovali ručali... svih 24 h ni jednu radnju nismo uradili bez komande. 
Nikada neću zaboraviti to logorovanje i Ahmićevu kaznu koja mi nebi pala na pamet ni u snu.

Mač sa dve oštrice, komanda se mora slušati, ali i ja sam u baš ovakvom slučaju isti kao ti, komandu slušam samo od boljeg od sebe. A po komandi tako raditi, sam isto iskusio ali ne na svojoj koži, nego sam gledao u kasarni. Manje više nisam imao problema, jer su znali kakav sam. Naime, a ako idem malo van teme, jedna četa vojnika je napravila neke pizdarije, i bila je noć, pizdarije nisu bile nešto strašne, ali se pojavio neki podoficir iz sasvim drugog dela kasarne, i do sada nisam video takvu zver od čoveka (posle sam sa njim razgovarao u kancelariji, nimalo normalan tip), on je naterao vojsku da razmontira krevete, iznesu na pisti, sklope ih, isto i kasete i da na komadnu krenu da spavaju, i tako par puta, uz dreku kakvu neverujem da je iko ikada čuo. Mrkla noć, naravno da sam ja mudrojeb, posle njemu rekao, u 4 oka, da to nije po pravilu službe.
Na vrh Go down
Mikula 67
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara : 1286
Član od : 2013-12-22
Dob : 49
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   27.09.15 20:08

Kešo, dobrodošao na forum cheers , za sećanje na logorovanje jedan +

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 18497
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   01.10.15 1:50

Premantura, 1972.

Na vrh Go down
taneski goran
Gušter
Gušter

Broj komentara : 15
Član od : 2015-10-23
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   24.10.15 19:30

Imao sam dva logorovanja jedno u Pazinu a drugo u Rjeci ,ovo drugo mi je ostalo u secanju jer smo bili blisu piste Grobnik gde su se vozile moto trle.Prilikom obezbedjenja strelista mi stariji vojnic isli smo da gledamo trke
Na vrh Go down
gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 764
Član od : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   25.10.15 17:21

Stogovo,bili smo tu i baza nam je bila kod onog centra veze koji se vidi na fotki.
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1219
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   25.10.15 17:58

@gerard ford (citat):

Stogovo,bili smo tu i baza nam je bila kod onog centra veze koji se vidi na fotki.
Zaista prelijep pogled.
Na vrh Go down
Lala Basaid
Desetar
Desetar

Broj komentara : 288
Član od : 2014-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   25.10.15 19:08

Bio sam JANURSKA KLASA 1987 u TITOV VELES na krivolak nije isla JANUARSKA klasa sve 3 cete smo imali pokretno LOGOROVANJE od prilike sredinom APRILA 15 dana prvo mesto gde smo prenocili kad smo izasli iz kasarne je bilo na ORIZARIMA posle neznam mesta gde smo se kretali zadnji dan logorovanja smo stigli do PRILEPSKOG JEZERA gde smo pokisli do gole koze jer smo cekali prevoz do kasarne za VELES do 00.30 bili smo 3 ceta komandir por.MARKO ANGELOVSKI lepse je bilo na logorovanju nego na KRIVOLAKU kako su pricali starije klase.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   03.11.15 18:58

St. vodnik I kl. iz VP 1159 Pula s kanisterom....

Na vrh Go down
gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   03.11.15 19:13

Max vodniku ti kratke hlače,ili to treba tako u mornarici?
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 486
Član od : 2013-12-16

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   03.11.15 19:17

@gerard ford (citat):
Možda bilo takvo pravilo službe za taj rod, ili ima neki praktičan razlog(da ne smoči nogavice), možda je to bila radna uniforma pa je sklepano nešto.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   03.11.15 19:20

@gerard ford (citat):

Ne bi baš tako trebalo, radne su hlače, pa.....
Na vrh Go down
gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   03.11.15 19:46

..u nekakvoj igri asocijacije u kanistru bi mogla bit rakija,a sobzirom kako se vodnik drži mislim da se nalio?
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1903
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   03.11.15 20:01

@gerard ford (citat):
..u nekakvoj igri asocijacije u kanistru bi mogla bit rakija,a sobzirom kako se vodnik drži mislim da se nalio?
Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   03.11.15 20:04

@gerard ford (citat):
..u nekakvoj igri asocijacije u kanistru bi mogla bit rakija, a sobzirom kako se vodnik drži mislim da se nalio?

Ne, tek se ide u konobu po vino.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   03.11.15 20:48

Meni vise lici na postara nakon podjele penzija drunken

gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   03.11.15 23:41

Još mu  samo fale tamburaši,bećarina.. Smile
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   03.11.15 23:54

E, ovi imaju full opremu.....

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   04.11.15 0:21

@Max Blitz (citat):

Deja vu, no nije ni čudo. Nakon toliko zalijepljenih slika i ja bih se izgubio u smislu gdje sam što postavio.  Very Happy

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1219
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   04.11.15 0:53

@pukovnik (citat):
@Max Blitz (citat):

Deja vu, no nije ni čudo. Nakon toliko zalijepljenih slika i ja bih se izgubio u smislu gdje sam što postavio.  Very Happy
Bice fico puno tezi u povratku dok se ovo sve pojelo.
Na vrh Go down
taneski goran
Gušter
Gušter

Broj komentara : 15
Član od : 2015-10-23
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Logorovanja u JNA   04.11.15 18:29

al se nekad dobro jelo
Na vrh Go down
013gonzo