FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Na Raport !!!

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Na Raport !!!   03.12.12 0:57

Da vidimo kada je ko od nas bio na raportu, i zasto...i sa kojim posledicama...

(za drugove bivse staresine: najcesci razlozi pozivanja na raport, i najcesce izrecene kazne)

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 1:08

Jednom kod komandira klase u ŠRO zbog neke pretjerane zajebancije - prekoredno požarstvo u hodniku. Smile
U trupi se na raport išlo kod komandira baterije ili kod komandanta (morao sam prisustvovati ako je moj vojnik nešto zeznuo)
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 1:39

Pisaću zašto sam ja bio na raportu, a vojnike nisam pozivao sami su sebe pozvali-prozvali.

Prvi put sam na raportu bio kao pitomac i to sutradan finala EP u košarci 1975. godine u BG. Pobegao u grad i još kasnio.

Drugi put, takođe kao pitomac. Opet 1975. godine. Bio veliki rok koncert u Pioniru. Pamtim po prvom nastupu Parnog valjka i pesme "Prevela me mala..........

Nas pitomce nisu kažnjavali prekorednim radom, već zabranom izlaska u grad. Oba puta po dva dana.

Više nikada, imao sam dobre ocene i stalnu dozvolu za grad.

A bilo raporta i kao ofiicir. I to više puta. Živom čoveku se svašta dešava. Smile

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 2:05

Za E&W...

Ovo je jedna od mojih prvih ploča...

Inače raport? Šta je to? Suspect

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 2:16

Za Kema Specijalca: pjesma "Vojnički raport"

cheers cheers cheers
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18474
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 2:17

@Pero™ (citat):

Inače raport? Šta je to?

Prijavak!................dragi Pero. Very Happy
(na hrvatskom)

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 2:28

@Max Blitz (citat):
@Pero™ (citat):

Inače raport? Šta je to?

Prijavak!................dragi Pero. Very Happy
(na hrvatskom)

Žao mi je što se preko foruma i napisanih reči ne razumemo kao uživo.

Znam šta je raport, ali ga nisam imao osim u jednom slučaju.

Meni zapadne da sam dežurni/požarni čete, pa sedim ja tamo za klupom nasred hodnika, dođe jedan oficir (pa što baš meni???????????)

Ja ustanem, pozdravim ga... pa on počne, a kde je raport.... pojma nisam imao, niko mi nije rekao šta da pričam ako dođe neka kontrola. Ipak posle nije bilo nekih srnja.

A i znam šta bi bilo iči na raport, meni to nije nikad sledilo.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 2:40

@Pero™ (citat):

Pero, ja sam shvatio da si se ti šalio, pa sam se i ja našalio, mada se stvarno na hrvatskom jeziku raport kaže prijavak. Čak su neki koristili tu verziju i u JNA, nije bilo problema. Kako se na slovenskom kaže raport/prijavak? Question

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 2:49

@Max Blitz (citat):
@Pero™ (citat):

Pero, ja sam shvatio da si se ti šalio, pa sam se i ja našalio, mada se stvarno na hrvatskom jeziku raport kaže prijavak. Čak su neki koristili tu verziju i u JNA, nije bilo problema. Kako se na slovenskom kaže raport/prijavak? Question

Prijavak podnosi, raport podnosi dežurni taj i taj, dodajući čin. Ali ako se ide na odgovornost, da li se i tada na hrvatskom kaže prijavak? U JNA kad se išlo na odgovornost bio je raport. Kada vojnik ili starešina sam zahteva neko svoje pravo, onda se zvalo službeni razgovor.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 3:00

Nema frke, max blitz, samo debatiramo

Verovatno raport dođe od engleskog TO RAPPORT, što je u stvari iz francuskog... itd.

Sa zvaničnim pričanjima naše nove vojske nemam pojma. Raport bi bio verovatno ''Poročilo''.

Što bi u prevodu na SH značilo izvesti stanje, situaciju, itd. Ali nemoj da me uzmeš na 100% kao sigurnog. Daleko sam ja od SLO vojske, zapravo nisam nikad ni bio tamo.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 3:03

@East&West (citat):

Prijavak podnosi, raport podnosi dežurni taj i taj, dodajući čin. Ali ako se ide na odgovornost, da li se i tada na hrvatskom kaže prijavak? U JNA kad se išlo na odgovornost bio je raport. Kada vojnik ili starešina sam zahteva neko svoje pravo, onda se zvalo službeni razgovor.

Riječ raport ne postoji u hrvatskom jeziku. To je tuđica, i to francuska. Znači prijavak je u svakom slučaju. E, sad nije isto je li se prijavak podnosi npr. ujutro dežurnom oficiru ako ste mu bili pomoćnik noću, (znači predajete mu izvješće), ili morate ići na prijavak zbog nekog prekršaja ili nediscipline (višem pretpostavljenom). To je razlika, zar ne? A službeni razgovor je opet nešto treće, najčešće ga zahtijeva podređeni da razgovara s nadređenim, a može i obrnuto. Rolling Eyes
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 3:08

East&West (citat):
@Max Blitz (citat):
@Pero™ (citat):

E&W

teoretski si ti u pravu i tako bi moralo da bude.

Meni su samo rekli, sada češ ti da budeš dežurni. Niko mi nije rekao šta da radim, prebrojavam vojnike, kako da odgovaram na moguču kontrolu... itd...

Inače sistem je radio sam od sebe, ja kao dežurni nisam imao posla, bila su još 2 požarna na svojim hodnicima, vojska spavala...

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 3:23

@Pero™ (citat):

Verovatno raport dođe od engleskog TO RAPPORT, što je u stvari iz francuskog... itd.
Raport bi bio verovatno ''Poročilo''.

Da, 'google' kaže da je na slovenskom raport - poročilo. Možda imate i neki poseban vojni izraz, tko bi znao. Very Happy
Dakle, Kemo, mijenjaj naziv teme u 'Na Poročilo'!!!........................... Laughing Cool Laughing
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 3:29

@Stazio (citat):
Za Kema Specijalca: pjesma "Vojnički raport"

cheers cheers cheers

Hvala na pesmi..Smile

Ja sam se trudio da budem dobar vojnik, tj svi mi, da ne izgubimo mesto i pozicije u orkestru, te su nas raporti mimoisli...sem jednom , zamalo, kad smo, nehotice, "preklali" sliku dozivotnog nam predsednika...ali se to nekako izgladilo i zaboravilo, pa smo se izvukli kolektivno Smile

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 10:56

Evo mog slućaja slanja na prijavak:

vrijemeradnje: rujan 1985.g.
mjesto radnje: Zadar, ŠROA AŠC VP 5835
tijek radnje: idem ja tako od objekta B1 (žuti paviljon) preko piste za postrojavanje prema telefonskoj govornici koja se je nalazila na objektu kino sale kod ulaza prva lijevo, kad odjedanput povik: pitoooomaaac.
okrenem se, kad ono na klupi između čempresa sjedi dežurni oficir, zabacio ruke preko naslona klupe, i kaže: što je pitomac, ti neznaš da pozdraviš.
ja lagano čelom nazad, te da ponovim radnju, a on kaže: dolazi vamo (naravno ostao sjedeći u tome položaju)
ja vojnički kako su nas ućili do njega strojevim korakom korak dva stanem pozdravim i krenem druže ? (hebiga njegov položaj na klupi mi neodaje tajnu epoleta, nevidim koji je čin)
a on meni, hebo te ko te naućio činovima, ustane kad ono kapetan. Ime prezime od koga si koja jedinica i sutra na prijavak svome komandiru.
Sutra poslije jutarnje smotre, upicanio se, došao do k-dira voda, pokucao i dalje je povijest.
završetak i posljedice: a jesam se nametlao oko paviljona u krug pa nikada stati, kasnije sam kroz neko izvjesno vrijeme rekao što je bilo, a jesmo se smijali i ja, i moj staža i moj k-dir
a kapetan?
kada su se stvorili uvjeti da u hodniku nije bilo nikoga (svjedoka) platila mu je šapka, letila je ko leteći tanjur (znam nije lijepo, ali tada sam imao 19 godina) Very Happy

Na vrh Go down
avanturist111
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2011-11-22

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 13:51

ja sam jedno vrijeme skoro svaki tjedan bio na raportu, ne sjećam se više zbog čega ,koji su bili razlozi ali malo malo pa sam se obukao u onu uniformu za izlazak i fino na raport kod nekog poručnika ,
prešlo mi je to u naviku a i oni su uvidjeli da nema baš puno smisla da me stalno zivkaju dapopričamo i nakon nekog vremena su odustali
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 15:47

kako brate svaki tjedan na raportu, a zaboravio zašto Question da možda poručnik nije imao kakve skrivene namjere Embarassed

GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3169
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 17:01

Treba razlikovati raport kao strojevu radnju (kada potcinjeni pretpostavljenom, najcesce ispred stroja podnosi izvestaj o stanju u jedinici, spremnosti za zadatak i sl) i raport kao sluzbenu radnju radi disciplinskog prekrsaja i - ili propusta u radu.

Kao pitomac SRO jednom sam isao na raport kod k-dira baterije jer sam na poligonu Bokanjac izgubio polovinu sipke od automata M-56 koja mi je posle puzanja ispala iz torbice sa okvirima. Pre toga me je k-dir voda ribao jedno pola sata. K-dir bat. se,c;ini se, malo i zacudio sto sam doveden na raport. Izgubio, pa sta. Nenamerno.
Kao stazista privodio sam vojnike na raport kod K-dira bat. Po zasluzi. A imao sam k-dira (vec sam opisao kakvu sam podrsku od njega imao) da je uvek od mene trazio misljenje o vrsti disciplinske kazne. Uglavnom prekoredna pozarstva ili zabrana izlaska u grad (za sr..nje u gradu)

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 17:57

Pih,mogao bi danima pisati u ovoj temi jer osim raporta kao požarni,dežurni ili pomoćnik dežurnog zbog svoje živosti davao sam ih svako malo pa mi je to već postala rutina lol!

Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 18:09

Za teze stvari kod nas se islo na raport kod k-danta brigade...

znalo se, kad Puki pozove na raport - Druze kapetane, dovedite mi Tog i tog, ili tu dvojicu, da im dam 30 dana vojnickog pritvora....Sad

Ne secam se nikoga ko je pri raportu izgovorio duze od Druze Pukovnice, vojnik....a da ga ovaj nije presekao sa : 30 dana...
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 18:27

Jednom prilikom sam bio pomoćnik dežurnog bataljona a dežurni je bio Zastavnik kojeg smo parkirali u krevet oko 1 sat navečer mrtvog pijanog dok sam ja bio već pri kraju pa su i mene legli da nekako dočekamo jutro.Znam da je bila neka ludnica i da sam ja morao predati raport Pukovniku a Zastavnik dežurnom kasarne i da sam jedva piskutao a on ionako blijed je držeči ruku mislio da ću ja pasti Laughing .To sam saznao kasnije kroz neki razgovor s njim dok sam držao nastavu mladoj vojsci u ljetnoj učioni ili u prirodi na otvorenom.Zastavnik je nekako izdržao jer je bio već dobro istreniran ali je jedva dočekao 13 sati da upali stojadina i otpraši kući.Sutradan me pitao kako je bilo s Pukovnikom a rekao sam mu da se pola ne sječam.On se nasmijao i rekao mi da mu je Pukovnik rekao da je mislio da ću pasti pred njim a on za mnom od alkoholnih isparavanja.Taj dan sam jedva preživio ispijajući litre sokova i vrteći se po krevetu cijeli dan.Sreća je da je Pukovnik bio na prvi pogled opasan ali je bio ljudina kao i Zastavnik s kojim sam prošao raznoraznih smješnih vježbi.Naš Poručnik je sve uvijek znao ali je bio kao tip flegma i lagano prelazio preko više stvari koje je mogao a koje nije kažnjavao je sa tek toliko nekim prekorednim dežurstvom što bi na kraju svima odgovaralo.Pukovnik i Zastavnik su u međuvremenu umrli a Poručnik je živ i zdrav Wink

Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 19:15

Bio dva puta i to kao stažista. Oba puta me poslali dežurni oficiri mome komandiru čete na raport; prvi put kad sam dozvolio vojsci da stresa lišće sa drveća a ja otišao u kantinu. Dežurni oficir bio kapetan Čugalj (važio kao najzahebaniji oficir u kasarni). I tako naišao taj "dobri" kapetan pored dijela kruga koji je moj vod dužio kad ono vojska se uspentrala na drveće i otresa lišće (da bi ga se što brže riješili jer im bilo dojadilo svaki dan skupljati). Naravno da su mene pitali je li smiju a ja odmah odobrio jer mi se ideja svidjela; potreseš dva tri dana zaredom i onda imaš mir jer krošnje ostanu gole. I tako dotrča moj vojnik po mene u kantinu i veli Čugalj me traži. Ja imao neki svoj "tvrdoglavi" dan, priđem kapetanu nonšalantno i ovlaš pozdravim a on "ostav!" I tako 3-4 puta. Kad se toga zasitio upitao je zašto sam vojsci dozvolio da se vere po drveću? A ja: "Zašto ne? Postoji li možda propis koji to brani?" Tu je stvarno poludio, skakutao je po kasarnskoj ulici k'o da je sto vragova ušlo u njega. E da skratim, ja sutradan na raport kod kapetana, ispričam mu sve a on se uvalio od smijeha. Veli: "Mogu zamisliti Aleksu kako je skakutao okolo!" Sve u svemu rekao je da više ne puštam vojsku na drveće i to je bilo to.
Drugi put sam bacio kurira dežurnog oficira niz stepenice ispred trpezarije. Bio je nekakav beogradski fićfirić pun sebe i već me je i na straži provocirao, budio mene i stražu prerano itd. Sve u svemu ja sam dolazio sa nekog dežurstva i među zadnjima išao na doručak. On je izlazio s nekim kolegom iz trpezarije i meni:"gde si stažo gušteru nad gušterima!" i još me onako fakinski laktom u rebra. Naravno, to je prevršilo čašu i ja ga dograbim za prsa i bacim ga niz zaleđene stepenice (bilo je dosta visoko desetak stepenika ako se ne varam). On se nekako pridigne i krene na gore prema meni a ja se već pripremio da mu, u najboljem stilu starih majstora kung -fua), oslikam đon čizme na čelo. U tom momentu me neko zgrabi otraga a ja, pomislivši da se njegov kolega uključio u bitku, zamalo ne smjestih lakat dežurnom oficiru u vilicu. Da skratim dežurni me osobno odveo kapetanu na raport jer mi nije vjerovao da ću se sam javiti. I tako, ispriča on u kratkim crtama, mome kapetanu što se desilo i iziđe vani. Moj kapetan, otkačen kakav je bio, me upita: "Jesi li imao makar nož kad si tako spreman za tučnjavu?" Znao je i on da je ovaj kurir govno ali me ipak malo izgrdio jer kako to izgleda da se stažista tuče a vojska gleda, pa zašto se nisam strpio i ovoga negdje na samoći uhvatio itd. Sve u svemu ni ovaj put nije bilo posljedica po mene.

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3169
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 20:02

Nesto se ne secam kako je to u JNA bilo propisano ali mi se cini da oficiri i podoficiri nisu mogli biti kaznjeni pritvorom. U Kraljevini Jugoslaviji znam da je postojala mera oficirskog pritvora do 30 dana. IMA LI DRUGACIJIH MISLJENJA
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 21:58

Nemam PS JNA pri ruci, ali mi se čini da je mogućnost kazne zavisila od komandne dužnosti a ne od čina. scratch
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.12.12 22:32

Ja tražio na tavanu, ali nema, vidjet ću dali kolega ima još koji na životu, pa ćemo malo više o toj temi, no možda nam pomogne kolega W&E scratch

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   Today at 20:43

Na vrh Go down

Na Raport !!!
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/4Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ
» Nepisana pravila u vojsci
» Kazne u JNA
» Na Raport !!!