FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Na Raport !!!

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   09.12.13 13:53

Na Raport !!!...zove te kapetan,reče mi ćata Fikret iz Tuzle (moj dobar drug) otvorivši vrata spavaone...

Sećam se da je bilo kasno leto,topla Prizrenska noć koju remeti samo orkestrirano hrkanje zaspale vojske...U neko doba,ulazi dežurni desetar Ljubo iz Podgorice i traži da ustanemo svi i sa opremom izadjemo u hodnik, gde nas čeka poručnik...Poručnik Žikica je tu noć bio dežurni oficir kasarne i kako je ujutro bio zakazan ''komadantski pregled'' za celu kasarnu,hteo je da izvrši proveru...
Šta se desilo u mom mozgu da ja odbijem to naredjenje neznam ni sada!? Ne samo da sam odbio naredjenje,nego sam i izdao ''naredjenje'' mom odeljenju da nastavi da spava...što su oni jedva dočekali (znali da ću ja naj....ti)
U hodniku se čuo zveket oružja,šlemova i ostale opreme ali nas više nisu zvali...

Stojim ispred kancelarije i pokušavam da zaližem kosu koja mi je padala preko čela(takva je bila moda...šišanje samo gde titovka nepokriva)....ćata me zove da udjem..
Ulazim a u kancelariji kapetan,poručnik i vodnik...i počinje paljba od poručnika!!!...ko si ti da odbijaš naredjenja,da li si svestan gde se nalaziš,zašto sam se ja školovao tolike godine da mi jedan balavac odbija naredjenja.....ćutim i slušam,šta ću...bar sam se naspavao pa šta bude..

Desetaru zašto si odbio narednje,pita kapetan Dzevad..uz neki osmeh koji nemogu objasniti..
Druže kapetane odgovaram ja ''pametnjaković''...koliko je meni poznato po pravilniku JNA niko nema pravo da budi vojsku posle povečerja osim ako nije u pitanju uzbuna,što u ovom slučaju nije bio razlog...KAKVA IZJAVA !!..sam sebe nisam mogao prepoznati..
Kapetan se nasmejao i naredio mi da izadjem

Jedina sankcija koju sam dobio,bila je da me je lično poručnik vodio na šišanje i bio prisutan šišanju po P.S.

Na kraju da napišem da mi poručnik tu glupost nije uzeo za zlo,nastavio je da ima korektan odnos prema meni....iako sam ja napravio zaista veliki prekršaj.

Moj poručnik je nastradao ubrzo nakon mog izlaska iz JNA i ovo je jedan delić sećanja na tog dobrog čoveka i oficira JNA.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   09.12.13 14:07

"dinosaurus" Priča sa dušom zaslužije PLUS sunny

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   09.12.13 14:15

East&West (citat):
"dinosaurus" Priča sa dušom zaslužije  PLUS  sunny

Hvala Weste ,nekada se šalim u komentarima i to je bio deo JNA ali želim i da nešto ostane zapisano što se zaista desilo,nešto što je ozbiljno i nešto što je vezano za ljude koji nažalost više nisu živi a ostali su mi jako urezani u sećanje.
Na vrh Go down
Delboy
Džomba
Džomba

Broj komentara : 129
Član od : 2013-03-14
Dob : 47
M(j)esto Uzice

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   11.12.13 22:54

Isao sam cesto na takozvane raporte jer nisam bas bio uzoran vojnik po njihovim merilima .Imao sam par tuca , pijanstava i odbijanja naredjenja desetara koji su bili moji klasici ali su pokusavali da se dodvore oficirima sto je kod mene stvaralo otpor .Sa raporta izadjem sa dodatnim pozarstvom , strazom ili prekorednim ribanjem wc-a ali nista strasno .Porucnik zbog nediscipline ma sta to znacilo nije hteo da me pusti na vikend kuci , izvlacio se na pripravnost i povecan nivo bezbednosti(demonstracije na Kosovu) tako da sam ceo vojni rok isao samo na redovno odsustvo .A nije mi se nesto ni islo jer sam bio 800km od kuce pa bih morao da se vracam maltene kako dodjem.Raport bi se zavrsavao za nekoliko minuta cim bi ovaj odrezao kaznu i nikom nista do sledeceg puta  Very Happy 
Na vrh Go down
Pejnovic Branko
Gušter
Gušter

Broj komentara : 14
Član od : 2014-09-14

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   15.12.14 16:52

Moj pobratim milan iz Kragujevca i ja smi tolko puta bili kod kap Zaklanog,da je ovaj na kraju digao ruke od nas,pogotovo kad smo dobili tri meseca produzetka vojske koji su se vodili ko rezerva.Uglavnom smo isli na raporte zbog bezanja u grad kasnjenja iz grada,pijancenja....Totalno neprimeran vojnik.
Na vrh Go down
Mikula 67
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara : 1285
Član od : 2013-12-22
Dob : 49
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   16.12.14 12:59

Mislio sam da nikad neću doživeti u vojsci da budem sankcionisan a kamoli da idem na raport jer sam ozbiljno shvatao odsluženje vojnog roka
i nisam bio sklon ekcesima, ali neleži vraže valjda i odsluženje vojnog roka nije potpuno ako sve neisprobaš Laughing
Te noći sam bio dežurni i posle ponoći predah dežurstvo pomoćniku i krenuh na spavanje, normalno čim
sam spustio glavu na jastuk odoh u carstvo snova.Mojima se pripila kafa a cela oprema za kuvanje je bila kod mene sa sve šoljicima,
oprema za kuvanje kafe se sastojala (što Vas većina zna) od porcije, parčeta žice sa utikačem i dva žileta razdvojena vojničkim dugmetom.
Tada je u pitomačkim sobama strogo bilo zabranjeno korišćenje električnih aparata a posebno kuvanje kafe.I tako ti moji popiše kafu,
sva sreća što su "aparuturu" vratili u čizmu gde sam je inače držao, ali šoljice sa sve socom od kafe mi ostaviše na stolu preko puta mog kreveta.
Baš to veče je dežurni oficir rešio da ide u obilazak soba i normalno čim je ušao u moju video šoljice odmah je izvršio naglo razbuđivanje sa elementima.... affraid
Počelo je rasturanje ormana (razbacivanje onako divno popakovanih stvari...) u potrazi za "rešom"
koji normalno nije našao jer ga i nije bilo Very Happy
Ujutro raport kod ppuk Markovskog ( mornari iz Splita znaju dotičnog Makedonca urokljivog pogleda Very Happy )lepo me je ispresecao ali pošto nije našao "dokazni materijal"
nije znao šta da radi sa mnom.
Počele su pretnje sa pritvorom i ... uglavnom epilog je 7 dana prekorednog "održavanja mokrog čvora i dva prekoredna dežurstva" u sadejstvu
sa cimerima iz sobe Very Happy

P.S. Nadam se da Vas nisam smorio...

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4109
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   16.12.14 16:33

Uh, koliko ih je bilo, nema sanse da mogu prebrojati...

more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   03.01.15 21:16

Bio sam dosta ozbiljan za jednog dvadesetogodišnjaka pa sam obaveze dosta savjesno obavljao.Pogotovo nakon obuke.Dobro bilo je sitnih detalja koji nisu bili baš po PS-u ali nisu bili za raport.Možda sam malo i zakinut činjenicom da nikad nisam bio na raportu,tj.što nisam osjetio "čari"tog čina.
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1218
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   05.02.15 1:56

Ne sjecam se da sam ikad bio na raportu ali daleko od toga da sam bio primeran vojnik.
Na vrh Go down
nitrowinja
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2015-01-09
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   09.02.15 2:52

Bilo ih je dosta. Tri opravdana i desetak neopravdanih. Prvi opravdani jer sam patosirao gentosa na jutarnjoj fiskulturi. Pet puta ostav zbog lika koji nas sve pravi budalama. Kap. se samo izdrao na mene i nije bilo sankcija. Drugi zbog tuce sa desetarom ( zbog njega sam dobijao onih desetak bezveze raporta). On mene nije podnosio zato sto sam iz Beograda i ne dam da me neko pravi budalom. A njemu je najveci uspeh u zivotu sto je postao desetar pa se izivljavao nad vojnicima. Zato je i dobio preko nosa. Cak sam tako namestio tucu da su svi videli da je on prvi krenuo da me udari pa je ispalo kao samoodbrana. Isli smo zajedno na raport, meni nista njemu "nagradno" ciscenje tenka. Treci (debelo) opravdan je kasnjenje iz grada. Izlaz smo imali do 21h. Mi se zapili. Nas dvojica kolega u treningu sto se tice alkohola ali treci se komirao. Svi koji su imali izlaz do 21h se vec vratili samo nas nema. Poslali i VP da nas traze po Osijeku. Dosli smo oko 00h. DOF nas izribao (nas dvojicu) ali opet je bio ok. Poslao nas na spavanje a ujutru kod k-dira cete na raport. "Nagradno" glancanje tenkova nedeljom haha. Ovi neopravdani su bili zbog tog desetara i vec sam bio dosadio kapetanu. Kako udjem u kancelariju i pocnem pricu ide odgovor "Izlazi napolje" haha.
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 486
Član od : 2013-12-16

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   11.02.15 14:20

@dinosaurus (citat):
Na Raport !!!...zove te kapetan,reče mi ćata Fikret iz Tuzle (moj dobar drug) otvorivši vrata spavaone...

Sećam se da je bilo kasno leto,topla Prizrenska noć koju remeti samo orkestrirano hrkanje zaspale vojske...U neko doba,ulazi dežurni desetar Ljubo iz Podgorice i traži da ustanemo svi i sa opremom izadjemo u hodnik, gde nas čeka poručnik...Poručnik Žikica je tu noć bio dežurni oficir kasarne i kako je ujutro bio zakazan ''komadantski pregled'' za celu kasarnu,hteo je da izvrši proveru...
Šta se desilo u mom mozgu da ja odbijem to naredjenje neznam ni sada!? Ne samo da sam odbio naredjenje,nego sam i izdao ''naredjenje'' mom odeljenju da nastavi da spava...što su oni jedva dočekali (znali da ću ja naj....ti)
U hodniku se čuo zveket oružja,šlemova i ostale opreme ali nas više nisu zvali...

Stojim ispred kancelarije i pokušavam da zaližem kosu koja mi je padala preko čela(takva je bila moda...šišanje samo gde titovka nepokriva)....ćata me zove da udjem..
Ulazim a u kancelariji kapetan,poručnik i vodnik...i počinje paljba od poručnika!!!...ko si ti da odbijaš naredjenja,da li si svestan gde se nalaziš,zašto sam se ja školovao tolike godine da mi jedan balavac odbija naredjenja.....ćutim i slušam,šta ću...bar sam se naspavao pa šta bude..

Desetaru zašto si odbio narednje,pita kapetan Dzevad..uz neki osmeh koji nemogu objasniti..
Druže kapetane odgovaram ja ''pametnjaković''...koliko je meni poznato po pravilniku JNA niko nema pravo da budi vojsku posle povečerja osim ako nije u pitanju uzbuna,što u ovom slučaju nije bio razlog...KAKVA IZJAVA !!..sam sebe nisam mogao prepoznati..
Kapetan se nasmejao i naredio mi da izadjem

Jedina sankcija koju sam dobio,bila je da me je lično poručnik vodio na šišanje i bio prisutan šišanju po P.S.

Na kraju da napišem da mi poručnik tu glupost nije uzeo za zlo,nastavio je da ima korektan odnos prema meni....iako sam ja napravio zaista veliki prekršaj.

Moj poručnik je nastradao ubrzo nakon mog izlaska iz JNA i ovo je jedan delić sećanja na tog dobrog čoveka i oficira JNA.

To nije prekršaj! Ti si pravilno postupio, sa tim da poručnik nebi ispao budala morao je da uradi nešto, to je u ovom slučaju šišanje.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18479
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   10.02.16 21:53

Na raportu...

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   10.02.16 22:36

@Max Blitz (citat):
Na raportu...

Nije ovo bio raport, bar ne po PS.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   10.02.16 22:48

Po spuštenim pogledima dvojice bih rekao da je bio.... Smile

Slika je najverojatnije namještena da izgleda kao raport jer je stajala u kasarni '1.maj' u Puli kao dio izložbe 'Bježanje iz kasarne preko ograde, hvatanje i raport uhvaćenih"... i trebala je služiti kao primjer novim klasama...
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   10.02.16 23:06

@Max Blitz (citat):
Po spuštenim pogledima dvojice bih rekao da je bio.... Smile

Slika je najverojatnije namještena da izgleda kao raport jer je stajala u kasarni '1.maj' u Puli kao dio izložbe 'Bježanje iz kasarne preko ograde, hvatanje i raport uhvaćenih"... i trebala je služiti kao primjer novim klasama...
Sudio sam po odjeci... Na raport se ne ide u vjetrovkama, to sam dobro zapamtio study

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   10.02.16 23:20

@PORUCNIK (citat):
Sudio sam po odjeci... Na raport se ne ide u vjetrovkama, to sam dobro zapamtio...

Ne bude se ni u mantilu u kancelariji kao vodnik I kl. ....
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   11.02.16 0:55

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):
Sudio sam po odjeci... Na raport se ne ide u vjetrovkama, to sam dobro zapamtio...

Ne bude se ni u mantilu u kancelariji kao vodnik I kl. ....
I ne stoji, obicno. Bice da su na brzinu usli na neki dogovor da nesto odrade.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   11.02.16 0:57

@PORUCNIK (citat):

Da, ušli su u kancelariju odradit slikanje na 'temu' raporta, kako rekoh ranije. Smile
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   11.02.16 1:25

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):

Da, ušli su u kancelariju odradit slikanje na 'temu' raporta, kako rekoh ranije. Smile
Ne vjerujem da je to bila tema. jer bi se potrudili da ispostuju minimum propisa.
Bice da je kancelarija u skladistu, a vojnici koji tu rade usli da izvijeste starjesinu da nisu zavrsili posao, a on se spremio da ide kuci geek

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   11.02.16 1:35

Slika je bila izložena u kasarni u one svrhe, također kako sam napisao.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   11.02.16 4:43

@Max Blitz (citat):
Slika je bila izložena u kasarni u one svrhe, također kako sam napisao.
Moguce da je neko nasao takvu sliku u gomili slika i kao "najpriblizniju" okacio je na tablu.
Zna se kako se obavljao raport. Nikad grupno. Uvijek se zapisivalo u raportnu knjigu i to koji je ispad bio u pitanju, izjava izgrednika, misljenje i preduzeta mjera od strane pretpostavljenog. bile su i jos rubrike da se disciplinska mjera brise itd.
Dvojica su mogli biti na raportu samo ako je, recimo, k-dir cete vodio vojnika na raport kod k-danta bataljona, ili k-dant bataljona kod k-danta brigade.

PORUCNIK: komentar modifikovan dana: 13.02.16 18:21; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 480
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   11.02.16 12:16

PORUČNIK, tako je bilo po propisu a u praksi je bilo i drugačije.
Lično sam bio na raportu kod komandanta kasarne ali ne sam. Bilo nas je četvorica. Svi zajedno.
Prisutni i komandir voda, oficir koji je bio dežurni na dan kad se dogodio prekršaj i oficir za bezbednost.
Predočen prekršaj, izdata kazna i posle razprava ko je bio glavni krivac za taj prekršaj.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   12.02.16 21:37

@PORUCNIK (citat):

Zna se kako se obavljao raport. Nikad grupno. Uvijek se zapisivalo u raportnu knjigu i to koji je ispad bio u pitanju, izjava izgrednika, misljenje i preduzeta mjera od astrane pretpostavljenog. nile su i jos rubrike da se disciplinska mjerea prise itd.
Dvojica su mogli biti na raportu samo ako je, recimo, k-dir cete vodio vojnika na raport kod k-danta bataljona, ili k-dant bataljona kod k-danta brigade.
Malo me je zbunilo poručniče ova tvoja definicija šta je raport i kako se je obavljao po PS.Na priloženom videu koji se zove službeni razgovor a po meni to je raport vojnog orkestra kod k-dira tog vojnog orkestra koji na kraju i izriče kaznene mjere za sve.Službeni razgovor mi je poznat jer su mi se pojedini vojnici obraćali za službeni razgovor kod našeg k-dira gdje sam te molbe prenosio njemu i išlo se je u kancelariju jedan po jedan.
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 844
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   12.02.16 22:21

Javi se na raport... Znači ide jedan, pa i ako ih ima više, onda ide jedan po jedan, bar ja tako mislim
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 507
Član od : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   13.02.16 13:41

Bio sam jednom mora se obuć sveča no izlazno odijelo opasač i slično. Pa na ribanje komandantu, Question
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Na Raport !!!   Today at 15:17

Na vrh Go down

Na Raport !!!
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Međusobno obraćanje vojnika, podoficira i oficira u JNA, PS OS SFRJ
» Nepisana pravila u vojsci
» Kazne u JNA