FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Primeran vojnik i nagradna odsustva

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutorPoruka
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 16:56

Da vidimo ko je nagradjen nekim nagradnim odsustvom, koliko, i zbog cega...

takodje bih voleo da se nosioci znacke Primeran Vojnik jave....

sto se mene tice, ja sam imao 2 nagradna odsustva za vreme vojnog roka...svako iz orkestra je dobio isto ; 10 dana povodom Dana Armije, i 7 dana zbog ucesca, doprinosa i plasmana na kulturnom delu programa Svearmijskog prvenstva LJAO '88 .

Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 16:58

@Max Blitz (citat):
@Stazio (citat):
Max, koliko nagradnog si imao ukupno? Ako nije vojna tajna.

Koja tajna? Pa to se zna, 15 dana, ili doma (pored redovnog) ili toliko skraćenja, kako je tko mogao i kome je što odgovaralo. Ja sam koristio skraćenje roka. Ajmo, tko je još bio primjeran vojnik? Samo priznajte, nemojte se sramit, . cyclops Like a Star @ heaven
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18479
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 17:04

Taj sam, primjeran vojnik. Nisam bio uvlakač, a tko ne vjeruje, neću se opravdavat. Stvar je u tome da sam ja s mora, vozio brod, pa mi je to sve skupa bilo prirodno i zanimljivo. Volio sam plovidbu, pa su se stvari posložile same po sebi. Da, 15 dana nagradnog, ili skraćenje roka, ili kući (pored redovnog). Ja išao kući ranije, bilo mi čak malo žao (vjerovali ili ne...)....... Very Happy
Negdje se davao i čin razvodnika za nagradu, uz značku ili desetarima čin mlađeg vodnika (mada nisu bili stažisti).... Wink Arrow

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 17:11

U mojoj kasarni polovina primernih vojnika dobila je znacku na grebanje...cetni evidenticari, kuriri komandira
i vozaci vaznih licnosti.
Iz mog voda - dvojica zasluznih komandira odeljenja, koji su svaki gram znacke i svaki dan tog 15dnevnog skracenja zaradili znojem i radom sa mladom vojskom, dakle, zasluzno.

Iz vojnog orkestra znacku je jedini dobio klavirista i vojni slikar Igor

btw, to je bilo jedino odsustvo koje se moglo ostaviti za kraj, ranije skidanje....ostalo - nisu davali, sem ako je vojnik ziveo u inostranstvu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 18:14

@Max Blitz (citat):
Negdje se davao i čin razvodnika za nagradu, uz značku ili desetarima čin mlađeg vodnika (mada nisu bili stažisti)....

Ovo nismo spominjali kada smo pričali o vojničkim činovima i kako su se mogli sve dobiti. Čin se također mogao dobiti i za nagradu, mimo kursa za desetare ili poslije prema specijalizaciji služenja. Odnosno uz sve nabrojane kriterije, moglo se i dodatno napredovati za nagradu. Rekoh, često je to išlo uz značku primjernog vojnika. Konkretno, da sam još ostao u JNA do 10. rujna, kada je bio Dan mornarice, bio bih još dobio i čin mlađeg vodnika, jer su se za takve stvari 'čekali' prigodni datumi. Da se ima s čim ispunit svečana priredba na pisti (igralištu) toga dana valjda.... Very Happy Very Happy Very Happy

Nisu bili rijetkost dodatni vikendi kući za nagradu ili prenočište van kasarne (ako i nisi imao ženu ili zaručnicu).

Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3169
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 18:25

Iako je ustrojena za vojnike koji su tokom obuke iskazali veliki rad i trud, savladali odlicno obuku i u svemu davali primer drugima vremenom su se mnoge stvari izdeformisale - tako da su znacke poceli dobijati kako je to neko primetio, kuriri, cate , clanovi orkestara... i drugi poltronski nastrojeni vojnici a mnogima zasluznim ona je promakla. Da napomenem da pitomci SRO nisu imali pravo na znacku
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 18:36

@dpuric (citat):
tako da su znacke poceli dobijati kako je to neko primetio, kuriri, cate

Koliko sam ja shvatio iz vlastitog viđenja, a i iz priča drugih, značka čati je išla 'pod obavezno', odnosno podrazumijevalo se da će je dobit. Zašto je to bilo tako? Question
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 18:49

@Max Blitz (citat):
@dpuric (citat):
tako da su znacke poceli dobijati kako je to neko primetio, kuriri, cate

Koliko sam ja shvatio iz vlastitog viđenja, a i iz priča drugih, značka čati je išla 'pod obavezno', odnosno podrazumijevalo se da će je dobit. Zašto je to bilo tako? Question

zato sto je bio komandiru "na ocima"...uspeo da se zblizi...komandiru cesto svejedno koju ce dvojicu - trojicu predloziti za nagradu, a dobar evidenticar mu je puno znacio u administrativnim poslovima...i eto ovome nagrade

Sto se tice orkestara...u mom orkestru znacku je dobio vojnik koji je bio "faca" i pre i posle vojske, a na kulturnom polju je uradio jako mnogo (naslikao 10ak ulja na platnu, organizovao nekoliko svecanih akademija itd itd) - opet, nije za strojeve zasluge, ali za sveukupne da - nekako su ga morali nagraditi.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 19:08

Evo i diplome, ovako je izgledala:

Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva    04.12.12 20:39

Max, ti primeran vojnik !!!! affraid Pobogu ,šta ti je to trebalo. Obzirom da mi je dobro poznato KAKO se ta značka dobijala,
ostao sam bez teksta. Shocked Izvini, do daljeg samo službena komunikacija. Laughing
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 21:32

U zalužanskoj kasarni samo grebatori dobivali značku "Primeran vojnik" Twisted Evil

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 22:04

Sleep

bojnik: komentar modifikovan dana: 17.05.13 7:35; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 22:15

@bojnik (citat):
Dečki, bila je to velika čast biti primjeran vojnik, Max svaka čast. Smile

Meni je tada stvarno i bila čast, ozbiljno. A rekao sam i kako sam je dobio, i kroz postove. Kad nitko nije htio vozit zbog vjetra i valova, ja jesam. Nije to bilo često, ali je bilo. A na drugoj strani BK zaljeva je trebalo vojsci odnijet sledovanje. Da ne grizu SDO i one pločice. Eto........ Like a Star @ heaven
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 22:20

Jedva 7 dana nagradnog. Da nije bilo neke kontrole borbene gotovosti iz VPS, niko se toga nebi ni sjetio. Sad
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 22:22

5 Dana nagradnog na uspjeh iz ŠRO. Ništa više!

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 22:27

Max
nagradno + krv + jeli još koliko bilo? To sam te pitao. Smile
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 22:36

@Stazio (citat):
Max
nagradno + krv + jeli još koliko bilo? To sam te pitao.

A, mislio si ukupno za cijeli vojni rok.... ne, to je to. Išao na redovno u sedmom mjesecu i jedan vikend u prvom. Ništa drugo nagradnog osim ovo gore. Arrow I opisao sam vam već da nisam previše oficire ni viđao.... nismo ni imali o čemu puno pričat....
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva    04.12.12 22:42

Moj prethodni post je bila samo šala. Laughing O vrednostima drugih sudim samo na osnovu onoga što vidim i čujem.
U mojoj kasarni, moj desetar Antonić je imao značku primernog vojnika i ovde odgovorno tvrdim, da je apsolutno
zaslužena. Za neke "nosioce" sam siguran da je nisu zaslužili. Njihovo ponašanje i način na koji su došli do tog priznanja,
je blago rečeno diskutabilan. Konačno, o tome su odluku donosili oficiri ,a i baš me briga , na osnovu kojih kriterijuma
su je doneli. Laughing Laughing
cheers

missar: komentar modifikovan dana: 05.12.12 0:59; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 22:47

Što ste prije "udarili" po ćatama, pa za ćate je preduslov bio da bude dobar i pouzdan vojnik. Bar je kod nas tako bilo. Naš ćata je bio pored toga i dobar čovjek.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 22:54

@missar (citat):
Konačno, o tome su odluku donosili oficiri i baš me briga , na osnovu kojih kriterijuma
su je doneli.

Čak bih rekao da su me moji oficiri iz jedinice tu bili 'zaboravili'. Mislim da je to išlo na prijedlog viših nadređenih na nivou kasarne koji su ipak pratili tko što radi. Jer su 'usluge' barkasa koristili svi, kako je kome trebalo. Bila je jedna kućica na obali s telefonom i dežurni 24h non-stop, koji je zaprimao pozive i proslijeđivao nama na barkasama gdje treba ići. Kao neka taxi služba, moglo bi se usporediti. Exclamation
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 23:00

Cijeli život su mi nekako prisutne te barkase koje "điravaju" po zalivu. Sada ih više nema, na red su došle jahte i kruzeri. Sad
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 23:00

@Stazio (citat):
Što ste prije "udarili" po ćatama, pa za ćate je preduslov bio da bude dobar i pouzdan vojnik. Bar je kod nas tako bilo. Naš ćata je bio pored toga i dobar čovjek.

Mislim da je čate trebalo nagrađivati na drugačiji način, jer su ipak bili dobri (ili loši) tajnici, odnosno sekretari(ce). Ne kao 'prave' vojnike. A bilo je dobrih, kako ne, velika većina. Uglavnom su to bili ljudi s fakultetom ili sa malo više 'soli' u glavi i šteta ih je bilo ne iskoristiti za neku papirologiju i organizaciju. Imao sam s čatom odličan odnos. U vezi zaduživanja goriva i maziva npr., tu se oficiri nisu ni petljali kad je sve štimalo. Like a Star @ heaven

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 04.12.12 23:08; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 23:02

Izgleda kao da smo svi mi bili neki grebatori, svi mi dobili neko nagradno… inače istina je ponekad daleko.

Ja sam dobio nagradno da mogu da idem za novu godinu kuči. Zašto nisam siguran, izglasali me moji drugovi iz kasarne. Inače nikad nisam uspeo da izađem u grad. Od voda s ubirali samo3-4 da imaju izlazak, pa onda kontrola dežurnog kasarne, tu sam uvek nahebao i nikad nisam prošao. Iako sam se potrudio da budem 100% po PS, dežurni je uvek našao neku glupost. Pa dobro , nismo zatvorenici. LJUDSKA armija smo. Da ga nije sramota!

I tako posle 2-3 pokušaja ja odustam, neka se hebu drugi. Ja sam radije otišao da prespavam ono poslepodne.

I tako možda zbog toga, možda zato što sam bio dobar drug sa svima, mene izglasali da mogu na vikend preko nove godine kuči. E tad počeli problemi. Poštom mi javili moji starci da če doči preko nove godine da me posete.

Nisam mogao da jim javim da mogu da idem kuči. Telefon u kasarni je bio uvek pun, a i tad nisam znao kako se zove bez para. Molim desetara da mi da dozvolu da idem u grad da se jim javim… Rekao je u redu, ali mi ne idemo, pitaj desetara iz susednjeg voda, oni imaju nešto da rade u domu JNA. Odem ja da pitam, naravno, odgovorio mi je ne… pa da, lako je biti neljudski i držati se PS-a.

I tako dođe sledeči dan, moji su več krenuli, nisam ni imao para da i ja krenem kuči, uspeo sam da kupim jednu novinu, da pojedem jednu porciju čevapa…. Pa uveče krenem prema mestu kde su mi starci rekli da če da dođu (motel uz ''autoput'') Tamo sam prespavao pola noči nekde na hladnom u žbunju. To mi je bila jedna od prvih lekcija JNA ''snađi se''

Eee i još jedna priča iz nagradnog. Pred kraj služenja smo na karauli imali kao sastanak naše generacije, oficir je pitao kome da podeli nagradno 15 dana. Niko od nas nije hteo da izpostavi nikog. Znali smo da si svi u neku ruku zaslužujemo. I da izpostaviš jednog, zahebao bi drugog. Na kraju oficir kaže, a šta da damo desetaru. Složili smo se, iako on nije radio ni 10% onog što smo mi. Samo da se završi sastanak.

Eeeee još jedna priča, onaj nagradni što sam zaslužio za novu godinu je bio jedini. Koliko se sečam vojniku je dužilo odsustvo + 2 wikenda(+putno vreme). E onih vikenda nikad nisam video. Kad bi moralo da mi zapadne, bila je univerzijada. Otpali vikendi. Niti nam nisu pisali vikende u skračenje!!!

Pero™: komentar modifikovan dana: 04.12.12 23:09; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 23:07

Max
Nisam mislio na nagrađivanje, ćate ispadoše najveći "uvlakači" a tako nije generalno bilo.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.12.12 23:37

@Stazio (citat):
Max
Nisam mislio na nagrađivanje, ćate ispadoše najveći "uvlakači" a tako nije generalno bilo.

Možda si me krivo razumio. Ovi čate s kojima sam ja imao posla su bili ljudi na mjestu. Što su oni pričali s oficirima u četiri oka ja ne znam. Samo smatram da im se nije trebala davati značka primjernog vojnika jer nisu bili vojnici u pravom smislu riječi. Možda pretjerujem. Trebalo je nagraditi one dobre i odlične čate, ali ne sa značkom. To je moj stav.... Idea Trebala je bit neka posebna vrsta nagrade, samo za čate.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   Today at 15:13

Na vrh Go down

Primeran vojnik i nagradna odsustva
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/7Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Primeran vojnik i nagradna odsustva
» Vojna policija
» Ljubljana, kasarna Boris Kidrič
» JNA vojnik
» Pula kasarna Vladimir Gortan