FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Primeran vojnik i nagradna odsustva

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutorPoruka
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.01.13 18:38

Za vreme mog staziranja u mojoj kasarni samo su desetari dobijali znacku Primeran vojnik
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.01.13 18:53

@dpuric (citat):
Za vreme mog staziranja u mojoj kasarni samo su desetari dobijali znacku Primeran vojnik

To, naravno, nije bilo propisano pravilo, ali je bila većina. Znam nekoliko vojnika koji su dobili značku. Zanima me i ovo za primanje u tadašnju Partiju, iako nije presudno pitanje za temu.
Spominjem to, jer se prije smatralo također osobitom nagradom.
Ti si kasnije služio, kada je otišlo u povijest? Question
Na vrh Go down
dpuric

Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   18.01.13 8:33

Jos je bio aktuelan SKJ. U SRO u vodu je bilo 10-ak clanova.Te godine su napravili presek tako da se u SRO nije masovno primalo. Primljeno je nas cetiri
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   18.01.13 8:49

Evo nešto iz mog iskustva.Što se tiče primjernog vojnika kod nas to nije morao biti desetar.
U večini slučaja to bi bio čato.Iz moje klase bio je vojnik uz protivljenje oficira,ali vojska ga je izabrala jednoglasno.Što se tiče partije ja mislim da je došao kao član več u vojsku.
Znam da su na koji smo bili na kursu za desetare po završetku "silili da uđemo u partiju,uz prijetnju da nam neće dati činove.Pošto ja i nisam ići na taj kurs odbio sam članstvo,i još neki,
ali smo svejedno dobili činove.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 54
Član od : 2012-05-31

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   18.01.13 9:25

Dobio značku Primeran vojnik. Što je interesantno: od 22 čovjeka u samostalnom MB vodu, čak je 7 vojnika dobilo tu značku i to za obuku. A taj vod je u toj generaciji prošao 6 bojevih gađanja. Za značku se tada dobilo 14 dana nagradnog, na to sam dobio još 7 dana (vjerojatno zbog sviranja u orkestru) in dva dana za davanje krvi. Pošto nisam koristio odsutstva (Niš - Kopar je ipak dug put), u armiji sam efektivno proveo 10 mjeseci i 2 tjedna.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   18.01.13 11:43

@janezmb (citat):
Dobio značku Primeran vojnik. Što je interesantno: od 22 čovjeka u samostalnom MB vodu, čak je 7 vojnika dobilo tu značku i to za obuku.

Da ste bili na Sinaju nebi dobili više. Kod nas u cijeloj kasarni dobila su je 2 ili 3 mornara/vojnika.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Primeran vojnik i nagradna odsustva   29.06.13 0:42

Je li tko kad vidio zlatnu značku primjernog vojnika? scratch
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   29.06.13 0:52

Za ovu se dobijalo dvostruko nagradno. Laughing Laughing
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   29.06.13 2:06

Kod mene u ceti su na kraju svi dobili nagradno. Oni koji su zadnji dosli na odsluzenje su najbolje prosli jer im je najvise i dodeljeno da bi se ranije skinuli. U to vreme se vrsila reorganizacija oblasti u korpuse, i iz nekog ludog razloga, martovska klasa zavrsi obuku ranije.Posto na objektima generalno nije bilo mesta za duplu posadu, krenuli su da dele nagradna  odustva. Onda nas sve spuste u onu kasarnu 4 Juli u Ljubljani ( valjda se tako zvala), a tu su neki dobijali po koji dodatni dan, jer je oficirima dosadilo da gledaju kako se beskorisno vucaraju po kasarni. Sve u svemu neki su dobili i po 15 dana i bez znacke.Naravno onim jadnicima iz martovske, su odmah rekli da ne racujaju na isto.Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   29.06.13 8:29

Da li je ovo mozda prvi primerak znacke primeran vojnik?

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   30.06.13 10:04

Pozdrav za sve.Za one koji znaju malo vise iz zivota JNA interesuje me od koje godine je zvanicno uvedeno nagradjivanje znacka primjeran vojnik.Da li pocetkom 80-tih ili jos ranije.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Primeran vojnik i nagradna odsustva   07.09.13 2:39

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   24.09.13 21:39

Predzadnja strana moje vojne knjizice Smile 

SveJug: komentar modifikovan dana: 28.09.13 17:59; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
cato8687
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2013-09-11

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   24.09.13 22:28

U mojoj jedinici ćato je bio isključen iz nagrade Primjeran vojnik. Zašto ? Ne može - zato što je ćato.
Ipak, pporučnik je par dana prije kraja roka 'na crno' dao po pet dana nagradnog nama četvorici za koje je on smatrao da je nepravda da nismo dobili: 'T. nađi mi mesta u dnevnoj zapovesti' !
Skidam mu kapu - njegovo ime je Zoran Majić. Na znanje ...
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   28.09.13 18:10

@cato8687 (citat):
U mojoj jedinici ćato je bio isključen iz nagrade Primjeran vojnik. Zašto ? Ne može - zato što je ćato.
Ipak, pporučnik je par dana prije kraja roka 'na crno' dao po pet dana nagradnog nama četvorici za koje je on smatrao da je nepravda da nismo dobili: 'T. nađi mi mesta u dnevnoj zapovesti' !
Skidam mu kapu - njegovo ime je Zoran Majić. Na znanje ...

Neznam dali se to krsilo sa PS-om ali kome da se zalis? Negde se takve odluke donosile i bile "bog i batina". Ja sam (kao sto sam ranije rekao) bio predlozen sa strane vojske za znacku ali posto nisam zavrsio kompletnu obuku nisam je dobio, vec 7 dana nagradnog. Smile

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   07.10.13 22:44

Pitao bih upućene što znaju u vezi kvota značaka primjernog vojnika.

Koliko su propisi pokrivali ovo područje? Kako je to bilo u teoriji, odnosno u praksi?
Koliko je bilo predviđeno značaka za podijeliti po četi?
Jesu li se sve predviđene uvijek i podijelille?
Prevedno je bilo podijeliti u nekoj četi pet ili deset ako je toliko i zasluženo, a u nekoj ni jednu ako nije, ali sam siguran da to tako nije funkcioniralo.
Naravno da je vrlo teško uspoređivati sve čete i VES-ove općenito u JNA, ali ovdje prvenstveno mislim na velike garnizone s puno vojske, gdje je pojedine čete bilo ipak moguće uspoređivati ako su imale slične zadatke.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   08.10.13 1:04

Koliko znam, kvote nisu postojale. Značka se dodeljivala vojnicima prema uspehu na obuci. Ponegde se to strože primenjivalo, a ponegde je i nekom internom odlukom više komande bila određena maksimalna kvota po četi.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   08.10.13 9:29

Za dobar uspeh na obuci? Suspect 

Neznam, verovatno je bilo tako, ali ako je bilo podeljavanje sa postrojavanjem, onda sam siguran da u mojoj generaciji u celoj četi niko nije dobio značku primernog vojnika. A u stvari svi smo se dobro odrezali i trudili. Valjda bi neko mogao nešto da dobije.

Ne sečam se ni značke dobrog strelca. OK, možda nismo ispunjavali kriterije, što opet ne znači da nismo pucali najbolje što smo bili sposobni i da se nismo trudili.

Učlanjivanje u SKJ smo imali na karauli. Opet bio neki sastanak svih vojnika i komandira (ja sam tad bio gušter), reko nam je ko želi, pa prvo se nije niko javio, pa je insistirao da se barem jedan javi, nagovarao, pitao svakog, itd... Posle se ipak jedan javio, naravno prostovoljno, bez neke prisile. Zbog toga nije imao nikakvih privilegija ili skračenja.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   08.10.13 10:17

@zastavnik (citat):
Koliko znam, kvote nisu postojale. Značka se dodeljivala vojnicima prema uspehu na obuci.

U mom slucaju je bilo tako. Naime posle jedne vezbe negde u okolini Sentvida, Ljubljana zaradi upalu zglobova koje me je nateralo na lecenje u VMA Sad . Umesto znacke dobio sam 7 dana. Smile
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   08.10.13 10:40

Pa ti si deo vojnog roka preživeo u toplicama i još se buniš. Mad 

Šalim se, znam da ti nije bilo lako. Ali zanimljivo mi je da su te poslali u VMA-BG. Kao da u LJ nebi bilo dosta vojnih bolnica, a verovatno bi te primili i u civilnu. Otvori jednom temu kako je bilo u Rimskim toplicama.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   08.10.13 13:15

@Pero™ (citat):
Pa ti si deo vojnog roka preživeo u toplicama i još se buniš. Mad 

Šalim se, znam da ti nije bilo lako. Ali zanimljivo mi je da su te poslali u VMA-BG. Kao da u LJ nebi bilo dosta vojnih bolnica, a verovatno bi te primili i u civilnu. Otvori jednom temu kako je bilo u Rimskim toplicama.

Malo off tema, imam objasnjenje zasto, nastavicu pod VMA Bg. Treba da slikam/skeniram papire. Mislio nsam da otvorim temu uvezi bolesti za vreme JNA ali me je jedan moderator odbio od toga. Smile
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 2:31

@PORUCNIK (citat):
....Takvo priznanje u sluzbi nijesam bas cesto predlagao (nisam imao pravo da ga dodijelim).

Zašto nisi imao pravo dodjeljivanja značke, odnosno nije tvoja bila zadnja tko će je dobiti, a mogao si predlagati?

Kakvo je tvoje (tj. starješine-oficira) viđenje značke primjernog vojnika?

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 12:15

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):
....Takvo priznanje u sluzbi nijesam bas cesto predlagao (nisam imao pravo da ga dodijelim).

Zašto nisi imao pravo dodjeljivanja značke, odnosno nije tvoja bila zadnja tko će je dobiti, a mogao si predlagati?

Kakvo je tvoje (tj. starješine-oficira) viđenje značke primjernog vojnika?

Vojni Leksikon, Vojno izdavački zavod Beograd 1981, stranica 714.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 13:58

@zastavnik (citat):
Koliko znam, kvote nisu postojale. Značka se dodeljivala vojnicima prema uspehu na obuci. Ponegde se to strože primenjivalo, a ponegde je i nekom internom odlukom više komande bila određena maksimalna kvota po četi.

Ne znam na koju obuku mislite, jer je u mojem slučaju (i jedinici gdje sam bio) bilo drugačije.
Nakon temelje obuke, one od tri mjeseca, nije je dobio nitko, niti je bilo previđeno da je dobije. Razmilili smo se po prekomandama.
Tamo bila neka veća ili manja, duža ili kraća specijalistička obuka, vrlo različito od jedinice do jedinice.
U mojoj su se značke dijelile za minuli rad i zalaganje na obavljanju zadataka a ne na uspjesima na obuci, tako da smo ih dobili par mjeseci prije skidanja.
Ne mogu se točno sjetit koji praznik se čekao za tu prigodu, možda 1. maj ili 4. juli Dan borca, nisam siguran (u mojem slučaju). Prije će bit ovo drugo.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 15:41

@Max Blitz (citat):
Nakon temelje obuke, one od tri mjeseca, nije je dobio nitko, niti je bilo previđeno da je dobije.

Nama je obuka trajala svih 12 meseci i takodje niko nije dobio značku...možda Kosovo i nije bilo za primerne vojnike Laughing
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   Today at 10:37

Na vrh Go down

Primeran vojnik i nagradna odsustva
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/7Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Primeran vojnik i nagradna odsustva
» Vojna policija
» Ljubljana, kasarna Boris Kidrič
» JNA vojnik
» Pula kasarna Vladimir Gortan