FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Primeran vojnik i nagradna odsustva

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutorPoruka
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 17:20

" Značka primjeran vojnik, propisom ustanovljen znak priznanja koji se dodjeljuje najboljim vojnicima JNA za primjerno izvršavanje vojničkih dužnosti. Ustanovljen je 1974. Pravo na značku stiče vojnik ako postigne odličan uspjeh u vojnoj obuci i služi za primjer u svakom drugom pogledu..............."

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18514
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 17:30

@pukovnik (citat):
Ustanovljen je 1974. Pravo na značku stiče vojnik ako postigne odličan uspjeh u vojnoj obuci i služi za primjer u svakom drugom pogledu..............."

Super.  cheers 

Kod nas nije tako bilo.  Smile

Ako se obukom smatra cijeli vojni rok ili njegov veći dio onda ajde upada i ta formulacija.

I 1974. je po mnogome pretpovijesno doba i tad je vojni rok trajao 100 godina i sve je bilo tako mistično, značajno i važno.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 18:03

Nemam živaca za natezanje i čitanje između redova ili proizvoljna tumaćenja. Naveo sam dio onoga što piše u Vojnom leksikonu. Ako ti kažeš da nije bilo tako to samo može znaćiti da se netko nije pridržavao (ili mu pridavao neku veću pozornost jer je to ipak vojničko priznanje a on je tu da služi i ne razmišlja previše) donešenih propisa.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 18:35

@pukovnik (citat):
Nemam živaca za natezanje i čitanje između redova ili proizvoljna tumaćenja.

Druže pukovniče, nema između redova, nego se malo šalim.  Very Happy 

Ok, neki su imali obuku cijeli vojni rok, neki šest mjeseci, neki tri.
(I sve varijante i podvarijante između toga.)

Kod nas je bilo jasno, tri mjeseca (malo manje) temeljne pješadijske obuke, nije imala veze s mornarskim vještinama, poslije to drugo, opet zavisno gdje je tko dospio.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 18:51

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):
Nemam živaca za natezanje i čitanje između redova ili proizvoljna tumaćenja.

Druže pukovniče, nema između redova, nego se malo šalim.  Very Happy 

Ok, neki su imali obuku cijeli vojni rok, neki šest mjeseci, neki tri.
(I sve varijante i podvarijante između toga.)

Kod nas je bilo jasno, tri mjeseca (malo manje) temeljne pješadijske obuke, nije imala veze s mornarskim vještinama, poslije to drugo, opet zavisno gdje je tko dospio.

Dio teksta kaže: "  Pravo na značku stiče vojnik ako postigne odličan uspjeh u vojnoj obuci i služi za primjer u svakom drugom pogledu....." a to znaći sve od obnašanja vojničkih dužnosti, kolegijalnosti, spremnosti za pomoć manje sposobnima, odnosa prema starješinama, urednosti, ponašanja prilikom izlaska u grad i u samom gradu, povratka iz grada i sa odsustva..................
Dakle ne samo za uspjeh u obuci već i cjelokupnom ponašanju tijekom vojnog roka.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 18:53

@Pero™ (citat):
I tako možda zbog toga, možda zato što sam bio dobar drug sa svima, mene izglasali da mogu na vikend preko nove godine kuči. E tad počeli problemi. Poštom mi javili moji starci da če doči preko nove godine da me posete.

Nisam mogao da jim javim da mogu da idem kuči. Telefon u kasarni je bio uvek pun, a i tad nisam znao kako se zove bez para.  Molim desetara da mi da dozvolu da idem u grad da se jim javim… Rekao je u redu, ali  mi ne idemo, pitaj desetara iz susednjeg voda, oni imaju nešto da rade u domu JNA. Odem ja da pitam, naravno, odgovorio mi je ne… pa da, lako je biti neljudski i držati se PS-a.

I tako dođe sledeči dan, moji su več krenuli, nisam ni imao para da i ja krenem kuči, uspeo sam da kupim jednu novinu, da pojedem jednu porciju čevapa…. Pa uveče krenem prema mestu kde su mi starci rekli da če da dođu (motel uz ''autoput'') Tamo sam prespavao pola noči nekde na hladnom u žbunju. To mi je bila jedna od prvih lekcija JNA ''snađi se''

Lomim se da ti zveknem 'minus' zbog postupka.
Zar je bio problem da se obratis starjesini, ispricas u kakvoj si trenutnoj nevolji i rijesena stvar. Siguran sam da bi on, ili te pustio u grad da javis svojima, ili bi im sam javio da ti dolazis. A i pozajmio pare za put.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 19:17

@pukovnik (citat):
Dio teksta kaže: "  Pravo na značku stiče vojnik ako postigne odličan uspjeh u vojnoj obuci i služi za primjer u svakom drugom pogledu....." a to znaći sve od obnašanja vojničkih dužnosti, kolegijalnosti, spremnosti za pomoć manje sposobnima, odnosa prema starješinama, urednosti, ponašanja prilikom izlaska u grad i u samom gradu, povratka iz grada i sa odsustva..................
Dakle ne samo za uspjeh u obuci već i cjelokupnom ponašanju tijekom vojnog roka.

Upravo tako sam i ja shvatio (i onda i sad), potrebno je nekad reći riječ više.

Kad se kaže samo 'uspjeh na obuci' zaista nije sasvim jasno.
Kojoj obuci? Koliko dugoj? Koji vid, rod, specijalnost.....
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 19:31

Svaka je specijalnost po sebi specifična, sukladno rodu vojske u kojem smo služili!!!!!

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 19:48

@Max Blitz (citat):
Upravo tako sam i ja shvatio (i onda i sad), potrebno je nekad reći riječ više.

Kad se kaže samo 'uspjeh na obuci' zaista nije sasvim jasno.
Kojoj obuci? Koliko dugoj? Koji vid, rod, specijalnost.....

"' Oćeš da ti dadnem jedan šamar?" - bejaše pitanje iz "Sećaš li se doli Bel" ??

Tako ću Max tebi jednu roditeljsku zaušku  Laughing , nemoj da mi nerviraš pukovnika nepotrebnim pitanjima. Na početku teme ti si postavio povelju  koja se dodeljivala uz značku i na njoj brate sve piše. Dobijali to i roditelji primernog vojnika i OUR ako je momak bio zaposlen.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 19:48

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):
....Takvo priznanje u sluzbi nijesam bas cesto predlagao (nisam imao pravo da ga dodijelim).

Zašto nisi imao pravo dodjeljivanja značke, odnosno nije tvoja bila zadnja tko će je dobiti, a mogao si predlagati?

Kakvo je tvoje (tj. starješine-oficira) viđenje značke primjernog vojnika?

Mislim da je imao neki pravilnik o dodjeli znacke PV, po tackama.
Valjda sam, zaista, bio 'djubre', ali sto se tice nekih stvari, strogo sam se drzao vojnih propisa. U dva slucaja sam se lomio za prijedlog, i obje odluke su bile negativne. U jednom slucaju mislim da sam pogrijesio, pa prosao ili ne prosao prijedlog, a u drugom sam, i dan-danas pod dilemom, nakon, skoro, tri decenije.
Ispricacu vam jedan slucaj.

Dosao sam u rodno selo na jedan godisnji odmor. jednog dana su dosli neki rodjaci iz grada da posjede, jedan bratuced i njegova majka. On je bio vojnik i dosao je na odsustvo. Sluzio je u tenkovskoj jedinici, a k-dir mu je bio moj cimer iz vojne gimnazije.
Bio sam jako blizak sa cimerom, zajedno smo provodili neke praznicne vikende i djelove raspusta kod njegovih ili mojih roditelja, mnogo soli i hljeba zajedno pojeli, mnoge cigarete dijelili...

Pitao sam  rodjaka kakav je vojnik. Rekao mi je da su mu nudili da ide na kurs za desetara, ali da je on odbio. Dobio je 7 dana nagradnog odsustva. Cestitao sam mu. Razumio sam sto nije htio da bude desetar, sto bi znacilo ponovni odlazak na obuku s regrutima itd.

Nekako smo dosli do teme o znacki PV. Izmedju redova - kako bih mogao da svom prijatelju dam neki mig, a da onda moj rodjak dobije to priznanje.

I znate sta je 'oficirsko djubre' reklo na to:

- Ne pada mi na pamet da bilo sta sugerisem. Ako je zasluzujes, Dusko ti je nece uskratiti.

Caca je bio tu, ali se nije uplitao u taj dio razgovora. I on je volio Duska, kao i mene Duskov otac. Rodjaci su prikrivali razocaranje. Mozda su taj razgovvor zaboravili, ali mi se cini da nisu oprostili. Nikad ga poslije, nismo pominjali.

Ako moderatori smatraju da treba, slazem se da ovaj post prebace na temu 'oficiru u JNA'.

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 19:52

Ajme majko!!! prosto nevjerojatno!!!

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 19:53

East&West (citat):
Dobijali to i roditelji primernog vojnika i OUR ako je momak bio zaposlen.

scratch 

E, nemam više koga pitati jesu li i roditelji dobili neku obavijest o tome (ili čak tu diplomu na adresu).
Ne znam, ne mogu se sjetit.

Kakav OUR druže E&W???????  Shocked 

U moje vrijeme su u JNA išla djeca na roditeljskoj grbači!

I opet vi nešto iz prahistorije!  Laughing
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 19:59

@PORUCNIK (citat):
Nekako smo dosli do teme o znacki PV. Izmedju redova - kako bih mogao da svom prijatelju dam neki mig, a da onda moj rodjak dobije to priznanje.

- Ne pada mi na pamet da bilo sta sugerisem. Ako je zasluzujes, Dusko ti je nece uskratiti.

Caca je bio tu, ali se nije uplitao u taj dio razgovora. I on je volio Duska, kao i mene Duskov otac. Rodjaci su prikrivali razocaranje. Mozda su taj razgovvor zaboravili, ali mi se cini da nisu oprostili. Nikad ga poslije, nismo pominjali.

Samo dokaz u koliko različitoj zemlji smo živjeli zavisno od kraja.

Moj stari je rekao 'dobro', a majka se malo uplašila 'da nije to nešto ozbiljno'.

Prijatelji zahebavali - sigurno si bio cinkaroš.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 20:43

@Gringo (citat):
Ajme majko!!! prosto nevjerojatno!!!

Opisacu kako je prosao moj brat rodjeni, na temi 'zasto sam upisao VA'.
Da ne ispadne da se samo hvalisem kako sam bio 'dobar covjek'.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 21:13

@Max Blitz (citat):
East&West (citat):
Dobijali to i roditelji primernog vojnika i OUR ako je momak bio zaposlen.

scratch 

E, nemam više koga pitati jesu li i roditelji dobili neku obavijest o tome (ili čak tu diplomu na adresu).
Ne znam, ne mogu se sjetit.

Kakav OUR druže E&W???????  Shocked 

U moje vrijeme su u JNA išla djeca na roditeljskoj grbači!

I opet vi nešto iz prahistorije!  Laughing

Mi pišemo o vremenu JNA, značka egzistira od 1974. Do vremena  kada je vaša usmerenjačka generacija došla u JNA, IKOM Zagreb i AUREA Celje su naštancali  ohoho značaka. Posle smo angažovali i Aurometal Subotica. I anegdota iz mo(je)g vremena: Jedan momak iz Subotice "žalio" mi se da je zaposlen u Aurometal-u, a dobio značku IKOM Zagreb.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 21:24

Zaista visok kriterijum za dobijanje značke,koliko vidim imao sam dva kvaliteta za dobijanje iste..
Urednost i pristojno ponašanje u gradu ali očigledno nedovoljno Shocked ...šteta...
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 21:32

@dinosaurus (citat):
Zaista visok kriterijum za dobijanje značke,koliko vidim imao sam dva kvaliteta za dobijanje iste..
Urednost i pristojno ponašanje u gradu ali očigledno nedovoljno Shocked ...šteta...

To misliš na vojsku-JNA ,ili forum Laughing.
Ako je forum,kad dođem u BG malo čemo prošetati, pa da te procjenim .
Ako ne budem gladan i žedan,  možda te predložim Wink

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 21:47

@lacoš (citat):

Very Happy Za JNA je kasno..hajde da pokušamo zajedno za forum,
a Šojić nije cicija,biće i Lepa Brena za dve osobe ako treba...

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 21:50

East&West (citat):
I anegdota iz mo(je)g vremena: Jedan momak iz Subotice "žalio" mi se da je zaposlen u Aurometal-u, a dobio značku IKOM Zagreb.

E, i ja sam birao djelove garderobe radno-ratne uniforme sa etiketom "Vunarski kombinat - Bijelo Polje" , u kojem sam imao dosta rodjaka i komsija zaposljenih bounce
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 21:52

@dinosaurus (citat):
@lacoš (citat):
@dinosaurus (citat):

Very Happy Za JNA je kasno..hajde da pokušamo zajedno za forum,
a Šojić nije cicija,biće i Lepa Brena za dve osobe ako treba...

Bogati lacos, tvoji kriterijumi su stroziji od mojih bijeg

Na vrh Go down
Saša Nikolić
Gušter
Gušter

Broj komentara : 13
Član od : 2014-02-22
M(j)esto Srbija

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 23:30

@PORUCNIK (citat):
@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):
....Takvo priznanje u sluzbi nijesam bas cesto predlagao (nisam imao pravo da ga dodijelim).

Zašto nisi imao pravo dodjeljivanja značke, odnosno nije tvoja bila zadnja tko će je dobiti, a mogao si predlagati?

Kakvo je tvoje (tj. starješine-oficira) viđenje značke primjernog vojnika?

Mislim da je imao neki pravilnik o dodjeli znacke PV, po tackama.
Valjda sam, zaista, bio 'djubre', ali sto se tice nekih stvari, strogo sam se drzao vojnih propisa. U dva slucaja sam se lomio za prijedlog, i obje odluke su bile negativne. U jednom slucaju mislim da sam pogrijesio, pa prosao ili ne prosao prijedlog, a u drugom sam, i dan-danas pod dilemom, nakon, skoro, tri decenije.
Ispricacu vam jedan slucaj.

Dosao sam u rodno selo na jedan godisnji odmor. jednog dana su dosli neki rodjaci iz grada da posjede, jedan bratuced i njegova majka. On je bio vojnik i dosao je na odsustvo. Sluzio je u tenkovskoj jedinici, a k-dir mu je bio moj cimer iz vojne gimnazije.
Bio sam jako blizak sa cimerom, zajedno smo provodili neke praznicne vikende i djelove raspusta kod njegovih ili mojih roditelja, mnogo soli i hljeba zajedno pojeli, mnoge cigarete dijelili...

Pitao sam  rodjaka kakav je vojnik. Rekao mi je da su mu nudili da ide na kurs za desetara, ali da je on odbio. Dobio je 7 dana nagradnog odsustva. Cestitao sam mu. Razumio sam sto nije htio da bude desetar, sto bi znacilo ponovni odlazak na obuku s regrutima itd.

Ako moderatori smatraju da treba, slazem se da ovaj post prebace na temu 'oficiru u JNA'.

Druže Poručniče, dobio si danas od mene plus za post o oficirskoj plati u JNA. Pravila ne dozvoljavaju da ocenjujem dva puta u jednom danu, pa ćem to sutra rešiti. Podsetio si me na rođaka koji se prema meni poneo kao i ti prema svom. Ni njega, kao ni tebe  ta " mala usluga" ništa nije koštala. Ali, ta vremena su bila drugačija. Tvoj postupak je bio apsolutno ispravan ako se uzme u obzir vreme u kom se odigrao. Očigledno je da smo tada živeli u pravednijem društvu.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   17.08.14 23:57

@Saša Nikolić (citat):
Druže Poručniče, dobio si danas od mene plus za post o oficirskoj plati u JNA. Pravila ne dozvoljavaju da ocenjujem dva puta u jednom danu, pa ćem to sutra rešiti. Podsetio si me na rođaka koji se prema meni poneo kao i ti prema svom. Ni njega, kao ni tebe  ta " mala usluga" ništa nije koštala. Ali, ta vremena su bila drugačija. Tvoj postupak je bio apsolutno ispravan ako se uzme u obzir vreme u kom se odigrao. Očigledno je da smo tada živeli u pravednijem društvu.

Vapitanje, moralni principi, oficirski kodeks, postovanje propisa, SKJ principi... Ko je to postovao, onda zna koliko je 'kostala' ta 'mala usluga'.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   11.10.14 4:59

I to smo doživjeli!
Značka primjernog vojnika koja se prodaje na netu, za dočaravanje veličine, uspoređuje se s kovanicom eura. Very Happy

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   11.10.14 8:13

kosta koliko I jedna fabrika u Srbiji ,nije malo.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   11.10.14 9:33

@vladimir (citat):
kosta koliko I jedna fabrika u Srbiji ,nije malo.

Eto, da si sačuvao svoju značku i novac od nje pametno investirao, sada bih se ja prepisivao sa tajkunom Smile

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   Today at 1:13

Na vrh Go down

Primeran vojnik i nagradna odsustva
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/7Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Primeran vojnik i nagradna odsustva
» Vojna policija
» Ljubljana, kasarna Boris Kidrič
» JNA vojnik
» Pula kasarna Vladimir Gortan