FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Primeran vojnik i nagradna odsustva

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18493
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   11.10.14 15:04

@vladimir (citat):
kosta koliko I jedna fabrika u Srbiji ,nije malo.

Ne Smile .
Usporedba je veličine s kovanicom, kupuje onaj tko da više na licitaciji.
Na vrh Go down
zile54
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
Član od : 2014-10-20
Dob : 62
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   31.10.14 12:28

Ja sam služio vojni rok 1977.-1978. godine, i ne slažem se sa komentarima da se značka Primeran vojnik dobijala, kako kažu pojedinci na grebanje. Mislim da je bilo potrebno samo da si normalan, zreo u tim godinama i da izvršavaš svoje zadatke...

Prvu značku sa likom Vrhovnog komadanta (manju, levo na slici), dobio sam otprilike na polovini služenja vojnog roka, posle 7 meseci... (da li neko zna za koje zasluge se dodeljivala, koji je bio kriterijum, u četi je tada 4 vojnika dobilo tu značku).

Značku Primeran vojnik sam dobio pred kraj vojnog roka, otprilike malo manje od 14 meseci. Otprilike značku je dobijao jedan vojnik na nivou čete.  Imao sam i nagradno odsustvo od 7 dana i značka je nosila 15 dana nagradnog odsustva..

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   31.10.14 12:54

@zile54 (citat):
Ja sam služio vojni rok 1977.-1978. godine, i ne slažem se sa komentarima da se značka Primeran vojnik dobijala, kako kažu pojedinci na grebanje. Mislim da je bilo potrebno samo da si normalan, zreo u tim godinama i da izvršavaš svoje zadatke...

Sa 23 god starosti budes koliko toliko zreo i ako si ozbiljno svacao zadatke, razumljivo. Takvi su bili popularni kod oficira (znam iz licnog izkustva). Smile

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   31.10.14 13:20

@SveJug (citat):

Sa 23 god starosti budes koliko toliko zreo i ako si ozbiljno svacao zadatke, razumljivo. Takvi su bili popularni kod oficira (znam iz licnog izkustva). Smile
Kolega u vojsku se išlo sa 18/19 godina,normalno.
Po meni, mi mlađi smo ozbiljnije shvačali i izvršavali zadatke.Vi stariji ste previše razmišljali i pametovali,pa su vas zbog toga stavljali za evidentičare,kurire i sl. Laughing .
A znaš kako se kod nas veli-ko je bliže vatre bolje se grije Wink

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   31.10.14 16:05

Jeb...te u JNA se netko s 23, 24,..26 smatrao ozbiljnim...  scratch

Iz današnje perspektive... Laughing
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   31.10.14 16:20

@Max Blitz (citat):

A danasnja perspektiva u tim krajevima je da deca do 30+ zive kod mame i tate, a u dobrom delu slucajeva roditelji  ih izdrzavaju.

BEOGRAD: komentar modifikovan dana: 31.10.14 17:59; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   31.10.14 16:22

@BEOGRAD (citat):
A danasnja perspektiva u tim krajevima je da deca do 30+ zive kod mame i tate, a u dobrom delu slucajeva roditelji i ih izdrzavaju.

Naravno. Smile
Uvijek ima vremena za nešto više... Laughing

Čemu naglo odrast, evo, ja ne bih nikad. Laughing
To je dosadno.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   31.10.14 19:09

@lacoš (citat):
@SveJug (citat):

Kolega u vojsku se išlo sa 18/19 godina,normalno.
Po meni, mi mlađi smo ozbiljnije shvačali i izvršavali zadatke.Vi stariji ste previše razmišljali i pametovali,pa su vas zbog toga stavljali za evidentičare,kurire i sl. Laughing .
A znaš kako se kod nas veli-ko je bliže vatre bolje se grije Wink

Jeste da ih odvoje mame i tate Laughing  i da se mlado lakse savija i formira pa zbog toga. Nas su dobijali formirane, gotove. Wink

Samo malo ekstra info, prosek starosti u nasem vodu (obucni centar Ljubljana) je bilo 23,5 god. study

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   31.10.14 19:23

@BEOGRAD (citat):
@Max Blitz (citat):

A danasnja perspektiva u tim krajevima je da deca do 30+ zive kod mame i tate, a u dobrom delu slucajeva roditelji  ih izdrzavaju.
Kako mogu roditelji da izdržavaju decu od 25-30 godina, kad i njih izdržavaju njihovi roditelj penzioneri sa 75+ godina scratch
Na vrh Go down
Slodok
Gušter
Gušter

Broj komentara : 4
Član od : 2014-11-04

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.11.14 12:32

Ja sam sakupio 30 dana to je bilo tada maksimum  vanrednog skracenja...ali i pored toga drzali su me 20 dana duze,pa kad sam dosao kuci isplatili su mi skoro 20 mesecnih placa ...za svaki dan po jednu placu.Nisu me pustili zato sto nije bilo zamenje.Nisam bio u partiju pa nisu mi dali primjerni vojnik,ali zato dali su mi nagradna odsustva.'84
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.11.14 12:39

@Slodok (citat):
Ja sam sakupio 30 dana to je bilo tada maksimum  vanrednog skracenja...ali i pored toga drzali su me 20 dana duze,pa kad sam dosao kuci isplatili su mi skoro 20 mesecnih placa ...za svaki dan po jednu placu.Nisu me pustili zato sto nije bilo zamenje.

A?
Nije bilo zamjene?
Pa koja je to tako odgovorna dužnost bila??

20 plaća??? Prvi put čujem išta približno tome... scratch

I dobrodošao na forum Slodok! Smile
Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 665
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   04.11.14 14:48

@Slodok (citat):
Ja sam sakupio 30 dana to je bilo tada maksimum  vanrednog skracenja...ali i pored toga drzali su me 20 dana duze,pa kad sam dosao kuci isplatili su mi skoro 20 mesecnih placa ...za svaki dan po jednu placu.Nisu me pustili zato sto nije bilo zamenje.Nisam bio u partiju pa nisu mi dali primjerni vojnik,ali zato dali su mi nagradna odsustva.'84
Ti si pa res imel srečo, 20 plač. jaz sem bil zaradi napake en dan dalje v vojski (v JLA sem prišel 26. avgusta, domov pa odšel 26. januarja, moral pa bi odslužiti že 25. januarja). Pa nisem dobil ene plače, niti dovolj denarja mi niso dali, da bi prišel domov. Če ne bi imel svojega denarja bi se lahko iz Niša v Slovenijo vozil z avtoštopom. Tudi jaz nisem bil v partiji, pa nisem dobil niti dneva nagradnega dopusta pa moram reči, da nisem bil problematičen vojak.

Slodok, daj napiši kaj več o tej odškodnini 20-tih plač. Kje si to služil vojaški rok?
Na vrh Go down
miro81
Džomba
Džomba

Broj komentara : 141
Član od : 2015-01-08
Dob : 55
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   05.02.15 22:03

Pa,da jos ja malo objasnim kako je bilo u mom primeru u vezi nagrada,znacki i odsutstva za catu(Prizren okt.81-nov 82)
U vojsko sam bio pozvan kao veterinarska(zbog skole)sluzba-bolnicar.Zatim dobijem poziv za Prizren via Beograd. Trazim ja po karti Prizren okolo Beograda pa po nekom vremenu ugotovim,da to znaci samo preko Beograda i jos dalje na Kosovo. Da granata malo skratim-dodjem ja u kasarnu gde mi kazu,da moja skola nema veze ni moj VES,i da sam obicni "prasinar"! Imao sam par izlazka u grad a vise na telef.pozivnicu kao normalno. Ko sam prosao obuko su moji sovojnici otisli u prekomandu na granicu,a ja sam zbog naocala ostao na jos jednoj obuci sa novom granic.pesadijom! Poslje dva dana,kad su svi otisli u prekomandu,dobio sam izlazak u grad.Doznao sam,da moram u jutro na raport kod kapetana moje cete.Kad sam poslje podne izlazio u gradu sreo se jos sa trojicom iz kasarne,pa smo malo setali i pili,kad"uleti'kasarnicki pinzgauer sa dez.oficirom i dva vojnika(Prizren nije imao VP(MP) i optuzili nas,da smo se "razkazivali"po ulicama. Nista nije pomoglo,da smo to negirali i odvezu nas na portu kasarne gde nas je dez.oficir pitao sta bilo. Mene hteo pustiti,da odem u svoju cetu,a posto su ostali urlali,da sem isto pian kao oni,zadrzali su i mene i prespavali prespavali smo u pritvoru(dva kreveta-certi decka)2x2.
Ujutro ja neobrijan i sa izguzvanim odjelom-hajd na raport kod kapetana. On mi nije ni spomenuo "incident"u gradu,vec me samo pitao ako mu ocu biti cato,umesto,da idem jos jednom na obuko sa mladom vojskom.
Kod tog kapetana bilo mi super,mada mi nije dao nikakve znacke,a obecao mi sedam dana nagradnog. Bas sam se brinuo za "moju"vojsko. Nisam dopustio(mozda bi morao)kradze toj mojoj novoj vojsci-pomogao sam jim sa ljekovima(majka mi slala)zuljevi,bolovi,nahoda.zacepljen nos,kasalj. Svako vece sam imao "vizitu"za sve"moje"cetri spavaone(decki su mi bili zahvalni).
Kapetan imao poverenja u mene,tako,da mi je podpisao cjeli blokcic za izlaze i mogao sam jih pisati za sve koji su trebali.
Da sada predem na nagrade. U maju (prvi put) sam dobio,da mozem za vikend kod kuce(za dva dana-Ljubljana sa vozom).
Dopisivao se sa njima,ko ce kamo. Na kraju ona dva dosla dole-spavala u ?hotelu? Bio sam sa njime sub.in ned.posljepodne.U poned.vracala sta se za Skopje na avion. Mene nisu pustili,da nih ispratim. Imali smo nastavu na poligonu uz cestu za Pristinu. Kad sam u 8.10 na avtobusu video odjelo sp.des.moje majke,srusio se mi svijet-trebao sam vise od sad,da sam se umirio.
Sada stvarno u kratko. Kapetan otisao u stab garnizona,ja bi morao dobit cin razvodnika(kazao pukovnik,zadnji dan mojeg sluzenja na bojevom gadzanju-nebih ni smeo davat municijo vojsci)dobio porucnika,koji me uvjek "spominjao"gde je mojih sedam dana nagradnog. Poslje jednog susreta sa mom kapetanom,citali su mi izvanredno sedam dana-porucniku pao nos. I tako me zadnji dan vukao na streliste sat i po daleko-spasio me pukovnik i pustio me u kasarnu,da sam se razduzio i na moju veliku tugu uspio se oprostit jedino od "mog"prvog voda-jos danas mi je zao!
Sve ukupno:dva dana krv,sedam dana nagradnog,petnajst dana odsudstva i trideset dana skracenja:-)
Srdacne pozdrave svima JLA-sima! Miro granata flower
Na vrh Go down
http://miroslav.korosec@gmail.com
oggy
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2015-03-24
M(j)esto BJ

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   24.03.15 16:51

Hm, evo mene opet. Dobio sam značku "Primernog vojnika". Plus 15 dana nagradnog koje sam spojio s redovnim tako da sam u "komadu" bio 30 dana doma. Inače, ne znam zašto sam dobio tu značku, iskreno, bio je jedan kolega iz Slavonskog Broda koji mi je krv popio, da sam "grebo" jer je on htio značku. Kad sam došao kući, tata mi, onako ozbiljan kakav je već bio, kaže: "Stigla je kuverta iz vojske... ". A ja se smrznuko, pa kog sam vraga napravio... Ali na kraju sam značku morao vratiti jer sam na 00 noć napravio glupost
života, pa sam na sam dan skidanja završio kod "bezbednjaka" na raportu, čitav sat prije razduživanja opreme... heh, mladost, ludost...
Na vrh Go down
oggy
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2015-03-24
M(j)esto BJ

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   24.03.15 20:33

@oggy (citat):
Hm, evo mene opet. Dobio sam značku "Primernog vojnika". Plus 15 dana nagradnog koje sam spojio s redovnim tako da sam u "komadu" bio 30 dana doma. Inače, ne znam zašto sam dobio tu značku, iskreno, bio je jedan kolega iz Slavonskog Broda koji mi je krv popio, da sam "grebo" jer je on htio značku. Kad sam došao kući, tata mi, onako ozbiljan kakav je već bio, kaže: "Stigla je kuverta iz vojske... ". A ja se smrznuko, pa kog sam vraga napravio... Ali na kraju sam značku morao vratiti jer sam na 00 noć napravio glupost
života, pa sam na sam dan skidanja završio kod "bezbednjaka" na raportu, čitav sat prije razduživanja opreme... heh, mladost, ludost...
E, da, da se nadovežem na vlasstiti post: kad su nam uručili značke, četvorici iz moje klase i jednom septembarcu, čini mi se, jedan poručnik me odmah za ruku povukao i rekao: "e, a sad u partiju...". Hehehehe. Pitao me poslije par dana jesam razmislio da se "učlanim". Ali već sam bio malo pametniji pa sam ga odbio. Začudo, nije se naljutio.
Na vrh Go down
NELE.R
Džomba
Džomba

Broj komentara : 102
Član od : 2015-03-01
M(j)esto Apatrid

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   27.03.15 17:42

Primerni vojnici da vam se pridruzim.Ja sam dobio znacku 22.12.1982.Imao sam i nekih 7 dana nagradnog sa obuke iz Nisa.Da li sam zasluzio ili ne pričali su drugi.Meni je prijala Julijana tako smo je zvali.Kada slušam koliko su se drugi trudili da je dobiju i sta su sve prosli u vojsci dao bi im svoju značku.Ja sam sluzio na takvom mestu da je samo po sebi nagrada.Jednostavno je dobih,tog trenutka neko je morao a ja sam bio u top formi onih dana.

Džomba
Džomba

Broj komentara : 118
Član od : 2015-01-15

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   27.03.15 21:22

Cestitam primernim vojnicima na dobijenim znackama, ja je nisam dobio, ono sto sam mogao dobiti to je pritvor i u losijem slucaju zatvor.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   27.03.15 22:10

@Brkakougar (citat):
Cestitam primernim vojnicima na dobijenim znackama, ja je nisam dobio, ono sto sam mogao dobiti to je pritvor i u losijem slucaju zatvor.

Evo ti jednu od mene pa makar i na slici. Cool

Džomba
Džomba

Broj komentara : 118
Član od : 2015-01-15

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   27.03.15 22:52

Zahvaljujem druze pukovnice na paznji i trudu, mada moram malo da pojasnim da u to vreme nisam razmisljao o toj znacki i nemam bas predstavu o kriterijumima ko je zasluzio da je nosi, ja kao sto rekoh borih se da ne budem kaznjen jer nije bilo lako u to vreme nositi se sa oficirima koji se bore za poene i pokazivanje moci nad vojnicima od 19-20 godina, nije bilo lako, ali je bilo ponekad i zabavno uvek se hodalo po ivici, dal ce skliznes ili ne.
Na vrh Go down
NELE.R
Džomba
Džomba

Broj komentara : 102
Član od : 2015-03-01
M(j)esto Apatrid

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   28.03.15 17:31

evo jos jedne

Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2015-04-14

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   06.05.15 12:27

Ja sam dobio 7 dana nagradnog za vanredno davanje krvi,imam relativno rijetku krvnu grupu tako da su me digli navečer oko 23h i pitali želim li dati krv,bila je neka saobraćajka sa poginulima u okolici Kotora.Budući da sam bio na izdvojenom položaju Pristan(zna kolega Max Blitz)poslali su po mene gliser kom.kasarne, kap.bojnog broda Finžgara.Nikad neću zaboraviti lica obitelji koja su čekali dok ne završi operacija njihove rodbine.Mi djeca 18-19g daleko od kuće a spašavamo faktički život nekome....nakon nekoliko dana stiže obavijest,7 dana nagradnog ujahajjjj!!!Very Happy
Lovim prvi let iz Dubrovika za Zagreb...

Značku primjerenog vojnika u četi za našu klasu koja je nosila 15 dana nagradnog dobio je jedan kolega iz Osijeka...zasluženo!!!!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   20.10.15 22:29

East&West (citat):
Značka "Primeran vojnik" donosila je je 15 dana nagradnog odsustva. Osim te značke, vojnik je mogao zaraditi Medalju odličnom strelcu i Medalju za vojničke vrline. Već sam zaboravio da li su i te dve medalje nosile koji dan odsustva.

Ovu medalju za vojničke vrline je dobio mornar...

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   21.03.16 1:06

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   20.07.16 15:57

Zaslužena na š/b 'Galeb', a roditelji su dobili ovakvo priznanje...

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   Today at 6:42

Na vrh Go down

Primeran vojnik i nagradna odsustva
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 7/7Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 Similar topics
-
» Primeran vojnik i nagradna odsustva
» Vojna policija
» Ljubljana, kasarna Boris Kidrič
» JNA vojnik
» Pula kasarna Vladimir Gortan