FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Primeran vojnik i nagradna odsustva

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18511
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   06.12.12 2:07

@East&West (citat):
Ovu dole ja prvi put vidim?

Vidite kako je ovaj forum edukativan, svatko nešto zna, pa se nadopunjujemo, ne znamo svi sve..... Laughing Cool
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   06.12.12 3:14

Jedne zimske noći, negdje '84. ili '85.g. (u stvari nije bilo jako kasno, ali je bila noć jer je zimsko doba), u Trogiru, s mosta koji povezuje grad s otokom Čiovom, upao je automobil u more probivši zaštitnu ogradu. Bile su četiri osobe unutra, automobil je počeo tonuti. Nije jako duboko na tom mjestu, ali dovoljno da se putnici utope. U tom trenutku se na tom mjestu zatekao vojnik iz baze Divulje koja je tu blizu. Bio je jedini očevidac nesreće, jer je bilo loše vrijeme, zima i nije bilo drugih prolaznika. Ne razmišljajući ni trena, skočio je u more i jednog po jednog promrzlog putnika izvlačio iz tonućeg automobila. Tek nešto kasnije su došli mještani čuvši da se nešto dogodilo. Bilo je i ozlijeđenih, a da nije bilo hrabrog vojnika, najvjerojatnije bi svi stradali. Navodno sam vojnik i nije bio neki plivač, a 'zaradio' je usput i upalu pluća zbog hladnoće. (Tako je pisalo u novinama.) Kakvu nagradu bi on trebao dobiti (ili je dobio)? Za tako nešto je malo značka primjernog vojnika. I love you
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   06.12.12 8:09

Sleep

bojnik: komentar modifikovan dana: 17.05.13 7:40; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   06.12.12 8:46

Nekoliko odgovora:
Ona nepoznata medalja je samo druga strana medalje za vojničke vrline.
Ovah vojnik iz Trogira što je max opisao je dobio priznanje za humanost (čini mi se da se zvalo "Spasilac godine" ili tako nešto) za tu godinu, medalju za hrabrost i 5 dana pritvora zbog bežanja u grad (koje nije nikada odslužio).
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   06.12.12 11:44

@zastavnik (citat):
Nekoliko odgovora:
Ona nepoznata medalja je samo druga strana medalje za vojničke vrline.
Ovah vojnik iz Trogira što je max opisao je dobio priznanje za humanost (čini mi se da se zvalo "Spasilac godine" ili tako nešto) za tu godinu, medalju za hrabrost i 5 dana pritvora zbog bežanja u grad (koje nije nikada odslužio).

Hvala druže zastavniče, eto vidite kako se podaci od svih skupa slažu u jedan mozaik, rekao sam ne znamo svi sve, ali zajedno.... Znate za taj slučaj iz prethodnog posta vidim, ali nisam točno siguran u godinu. Eto, pokazalo se i da je bježanje u grad katkad korisno, što da se nije zatekao tada na tom mjestu...... Very Happy cheers

P.S. Može netko nešto više o medalji za hrabrost?
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   06.12.12 15:25

Ali je savestan K-dant doneo resenje o kaznjavanju sa 5 dana vojn.pritvora. Nalog za izvrsenje se verovatno zaturio u vojnicnoj birokratiji...
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   06.12.12 16:30

poništio personalac...
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   06.12.12 18:08

Ma k-dir pritvora nije razumeo sta tamo pise...
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   06.12.12 18:17

Ništa nisam dobio osim PP-a koji sam uspio dobiti na račun jednog podoficira ali kako je to bio vrlo kratak period od 4 dana više me ubilo u pojam što sam kući bio dva dana a dva putovao.Kakav sam bio kao vojnik(osim fizičke i psihičke spremnosti) dobro da nisam dobio i nešto gore.U mom bataljonu mislim da su koliko ja znam bila samo dvojica sa značkom primjerenog vojnika ali oba su bili malo po posebnom tretmanu.Jedan je bio iz Sinja i dan-noć je odštopavao čućavce po kasarni,zavidavao i odvidavao što je trebalo i što nije a s onim velikim rolcangama je i spavao Laughing Drugi je bio kurir ali je bio i pismen,brz,okretan i razmišljao je unaprijed a čak je i sređivao one papiriće za izlazak u grad,vrlo dobar lol!

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Primeran vojnik i nagradna odsustva   06.12.12 18:43

Medalja za hrabrost JNA:

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   06.12.12 19:41

@Max Blitz (citat):
Medalja za hrabrost JNA:

Medalja za hrabrost
- dodjeljeno 205590
- sovjetska proizvodnja Vrijednost u  70-100 kuna
- jugoslavenska proizvodnja Vrijednost u 40-50 kuna
Slične su cene i u SRB, možda neki % niže.

Pojevtinila  hrabrost!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   06.12.12 19:56

@East&West (citat):
@Max Blitz (citat):
Medalja za hrabrost JNA:]

Medalja za hrabrost
- dodjeljeno 205590
- sovjetska proizvodnja Vrijednost u 70-100 kuna
- jugoslavenska proizvodnja Vrijednost u 40-50 kuna
Slične su cene i u SRB, možda neki % niže.

Pojevtinila hrabrost!

Nisam savim shvatio. Znam da se svašta prodaje na buvljacima. Ovo je očito lažnjak, ali je li napravljen prema pravoj medalji? Question

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   06.12.12 20:12

@Max Blitz (citat):

Nisam savim shvatio. Znam da se svašta prodaje na buvljacima. Ovo je očito lažnjak, ali je li napravljen prema pravoj medalji? Question

Može se ovo naći i na buvljaku, ali sve ređe. Uglavnom ide na kolekcionarskim sajtovima: kolekcionari, zbiralci..., ima i na ozbiljnijim evropskim kolekcionarskim sajtovima.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   07.12.12 12:18

U mojoj četi primeran vojnik obično bi bio čato.Te 82 god.vojnici komandne baterije uspjeli su se izborit za vojnika Vuković Rade-ta Crnogorca iz Bijelog polja.To je bila revolucija u komandi.Sječam se da su nas neke desetare zvali na informativni razgovor da obrazložimo što imamo protiv čate.Ali na prijedlog za primernog vojnika potpisali su se svi vojnici (osim čate).
Dugo se to komentiralo kod oficira jer Rade je bio običan vojnik ali ljudina i pol.
A te 81 i 82 god u Uroševcu za vrijeme početka kosovske prva revolucije takvoda ljudine ko rade nije bilo(ko Savo Kovačević za Prvu proletersku) pa su ga poštivali svi vojnici komandne baterije.Neznam gdje je sada taj moj drug Rade Vuković iz ili oko Bijelog Polja.
Ako neko nešto zna o njemu neka se javi na forumu.

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   07.12.12 12:55

lacoš
Dobro došao. Smile
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   07.12.12 13:41

Hvala stazio.Koja si klasa

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   07.12.12 13:47

Avust '85. mornarica
Molim te samo, da pratiš teme i u njima postaviš odgovarajuće postove. Smile
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   07.12.12 14:01

OK druže stariji vodniće.

GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   07.12.12 23:26

Nisam nosioc nikakvog ordena ni nagradnog odsustva.
Ups lažem dao sam krv i dobio nešto nagradnih dana.

Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   16.01.13 19:18

Bio predlozen sa strane vojske za znacku primeran vojnik. Na zalost nisam je dobio zbog objasnjenja da nisam zavrsio kompletnu obuku. Naime posle jedne vezbe negde u okolini Sentvida, Ljubljana zaradi upalu zglobova koje me je nateralo na lecenje u VMA. Umesto znacke dobio sam 7 dana. Kolega, mislim da se zvao Katic, koji je dobio umesto mene kao gest poklonio mi je onu malu sto se zabode u kragnu.
Neko je na forum napisao da se negde delilo i cin. Interesantno je reci da kao kurir kom kasarne nisam imao nijedan "cvarak".
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   16.01.13 20:04

Nije ti po formaciji sledovao cin
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   16.01.13 20:32

@SveJug (citat):
Neko je na forum napisao da se negde delilo i cin. Interesantno je reci da kao kurir kom kasarne nisam imao nijedan "cvarak".

Tako je. I čin negdje uz značku. Vojniku čin razvodnika, desetaru čin mlađeg vodnika. (Razvodnici su dobijali čin desetara po logici stvar poslije...)
I primanje u SKJ je isto bila česta nagrada uz značku, rekao bih čak i obavezna. Barem kod nas u Kumboru. Very Happy
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   16.01.13 21:22

@Max Blitz (citat):
@SveJug (citat):

Tako je. I čin negdje uz značku. Vojniku čin razvodnika, desetaru čin mlađeg vodnika. (Razvodnici su dobijali čin desetara po logici stvar poslije...)
I primanje u SKJ je isto bila česta nagrada uz značku, rekao bih čak i obavezna. Barem kod nas u Kumboru. Very Happy

Nepisano pravilo za čin uz značku, za prijem u SKJ ne znam.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   16.01.13 21:29

@Stazio (citat):
Nepisano pravilo za čin uz značku, za prijem u SKJ ne znam.

Nisam rekao da je bilo propisano pravilo, nepisano, jasno. Čak nije bilo toliko 'pravilo' za čin, to je bio rjeđi izuzetak.
Ovo za Partiju je bilo skoro 'obavezno' za primjernog vojnika. Kako gdje valjda i jedno i drugo.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   16.01.13 21:39

@Max Blitz (citat):
Nisam rekao da je bilo propisano pravilo, nepisano, jasno. Čak nije bilo toliko 'pravilo' za čin, to je bio rjeđi izuzetak.
Ovo za Partiju je bilo skoro 'obavezno' za primjernog vojnika. Kako gdje valjda i jedno i drugo.

I ja iznosim samo po svom sjećanju, iz svoje jedinice. Neutral
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Primeran vojnik i nagradna odsustva   Today at 21:13

Na vrh Go down

Primeran vojnik i nagradna odsustva
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/7Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Primeran vojnik i nagradna odsustva
» Vojna policija
» Ljubljana, kasarna Boris Kidrič
» JNA vojnik
» Pula kasarna Vladimir Gortan