FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Koje jezike govorite?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
istrijan71
Gušter
Gušter

Broj komentara : 8
Član od : 2011-11-14
Dob : 45
M(j)esto POREČ - ISTRA

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   16.03.13 10:43

Hrvatski, talijanski, engleski i njemački se snalazim (više puta me razbole ruke... Very Happy )
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   01.05.13 15:18

Od stranih jezika mogao bih reci da samo njemacki razumijem i govorim kao i nesto talijanskog ali nedovoljno za neki ozbiljniji razgovor.Recimo taj njemacki koji smo ucili u osnovnoj i srednjoj skoli to je ustvari jezik koji se je govorio u bivsem DDR dok u zapadnoj njemackoj,austriji,svicarskoj je malo drugaciji tj.dijalekti i ima razlike.Kad znas gramatiku tog jezika onda dijalekti nisu neki veci problem.Ako si u stranoj zemlji najbrze se uci ako se druzis sa ljudima iz te zemlje a pogresno je ako mislis da ces taj jezik nauciti druzeci se sa svojim zemljacima gastarbajterima koji su naucili iskrivljeni njemacki tj. bez gramatike i padeza.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2734
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   01.05.13 16:09

Perfektno engleski,solidno spanski i talijanski,razumem poljski i naravno srpski kao i ostale jezike naroda i narodnosti Ex Yu(osim albanskog i slovenskog)
Na vrh Go down
DjAlf
Gušter
Gušter

Broj komentara : 12
Član od : 2013-09-28
Dob : 45
M(j)esto Celje-Slovenija

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   29.09.13 16:46

Pa evo ja govorim hrvatski,engleski i još malo pa cu da naucim i spanjolski kolko se kod nas gledaju one tv novele djeca jih redovno gledaju he he

Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 511
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   29.09.13 17:32

I speak english. To sam učio u školi i uvijek imao peticu, a profesorica na faksu (političkih znanosti/nauka) mi je rekla da sam trebao studirati jezike umjesto politologije.
Vezano uz jezike evo jedne anegdote iz obiteljskog kruga. Bilo je to u jesen 1994. Moja kćer, tada gimnazijalka, upisala je kao dodatni predmet talijanski jezik (inače je učila engleski i govori ga bolje od mene). Jednom prilikom pita me: - Tata, znaš li ti talijanski? - Odgovorim: - Da. - Ajde reci nešto na talijanskom. - Ja: - Pagliuca, Mussi, Benarrivo, Albertini, Costacurta, Maldini, Donadoni, Berti, Massaro, Baggio, Signori. - Ona: - Ne varaj, to su talijanski nogometaši! Laughing
Na vrh Go down
jun91 osijek
Džomba
Džomba

Broj komentara : 144
Član od : 2011-11-21
M(j)esto subotica

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   01.12.13 16:42

Pozdrav svima dugo me nije bilo al evo i ja da se ubacim na ovu temu,govorim mađarski to mi maternji,srpski jer tu živim,al ni hrvatski me neće prodat Very Happy Evil or Very Mad nešto malo nabadan engleski i nemački
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
Dob : 53
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   01.12.13 19:24

Mene stalno bole ruke......od tih jezika.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18471
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   07.12.13 4:25

我讲一点中国语文.

Wǒ jiǎng yīdiǎn zhōngguó yǔwén. Very Happy
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   07.12.13 11:05

@Max Blitz (citat):
我讲一点中国语文.

Kako ti napreduje ta nauka Max. Wink 
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   07.12.13 11:15

@Stazio (citat):
@Max Blitz (citat):
我讲一点中国语文.

Kako ti napreduje ta nauka Max. Wink 

Zadovoljavajuće, da sam manje na forumu, bilo bi i bolje.
Nije tako komplicirano kako se čini.
Mogu se osnovno sporazumjet. Very Happy 
Najčešće je jedan znak neki pojam ili riječ i ima svoj izgovor i onda ih slažeš u rečenice kao puzzle.
Prave gramatike kakvu imaju indoeuropski jezici ima malo, odnosno drugačija je.
Za čitanje novina treba oko 3000 znakova i to se smatra elementarnom pismenošću.
Ova transliteracija na latinska slova se zove pinyin i pomoćno je sredstvo za nekineze.
Službeno je uvedena tek 1982.

Zanimljivo je da su sva Maova djela napisana na oko 3000 znakova, što misliš zašto?
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   07.12.13 11:22

Ne znam. Mao je bio obrazovan čovjek, pogotovo za to vrijeme. U stvari ne znam kakvi su njima standardi pismenosti (3000, 6000 znakova??? Rolling Eyes ). Ne znam ni kakva je logika slaganja tih simbola u rečenici.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   07.12.13 11:32

@Stazio (citat):
Ne znam. Mao je bio obrazovan čovjek, pogotovo za to vrijeme. U stvari ne znam kakvi su njima standardi pismenosti (3000, 6000 znakova??? Rolling Eyes ). Ne znam ni kakva je logika slaganja tih simbola u rečenici.

Pa djela su mu napisana na minimum znakova za pismenost da bi ih mogao čitati širok sloj naroda, zar ne?

- 3000 znakova - novine
- 4-5000 znakova - srednja škola
- 7000 znakova - fakultet
- 10000 znakova - profesor na fakultetu

Znakova ukupno ima oko 120000, ali se većina više ne koristi ili su pojednostavljeni.
Kad se kineski piše pinyinom, obavezno se na samoglasnike stavljaju oznake naglasaka (na barem jedan u riječi), to je ključna stvar.
Svaki samoglasnik (a, e, i, o, u, ü) se izgovara na četiri načina, ima još i ë (ravno e), znači ima ih ukupno 25. Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   07.12.13 15:13

@Stazio (citat):
Ne znam ni kakva je logika slaganja tih simbola u rečenici.

Kad bi doslovno prevodio znak po znak, zvučalo bi smiješno, puno glagolskih oblika infinitiva i bez padeža. Very Happy 

Treba malo uć u štos, puno toga se izvuče iz konteksta same rečenice, kao i okolnih rečenica u nekom tekstu.
Znak može imati i više različitih značenja, koji se prevode ovisno o kontekstu.
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   18.08.14 15:30

Pasji jezik odlično razumem i govorim, sve ostalo nabadam.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   18.08.14 23:03

@Četni evidentičar (citat):
Pasji jezik odlično razumem i govorim, sve ostalo nabadam.

Ako imaš neki riječnik za posuditi, hitno mi je potreban.

Laughing  Laughing
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   21.08.14 21:49

U mojoj psihofizičkoj konstalaciji manifestira se apsoloutna dominanca pozitvnih aspekta pasjeg individiuma. Pa je sve onako spontano, bez riječnika, druže Stazio.

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 467
Član od : 2014-07-07
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   22.09.14 19:01

Studirao engleski i nemački i postao profesor oba jezika. Pričam hrvatski ili srbsko nekakvu mješavinu. Znam i pisati i čitati ali dal je gramatički ok; znam da nije. Dosta dobro razumem i pričam još italjanski bolje od italjanskog rumunjski i slabo francuski te španjolski. Kad sam više putovao u Mađarsku znao sam osnovne stvari i sad još ostali neke rječi i rečenice. Mislim da je za Slovenca dosta pa nekad i previše Razz
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   22.09.14 21:20

@ianmarkk (citat):
Studirao engleski i nemački i postao profesor oba jezika. Pričam hrvatski ili srbsko nekakvu mješavinu. Znam i pisati i čitati ali dal je gramatički ok; znam da nije. Dosta dobro razumem i pričam još italjanski bolje od italjanskog rumunjski i slabo francuski te španjolski. Kad sam više putovao u Mađarsku znao sam osnovne stvari i sad još ostali neke rječi i rečenice. Mislim da je za Slovenca dosta pa nekad i previše Razz

(+) salutiranje
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   23.09.14 1:11

@ianmarkk (citat):

Također jedan + samo bi bilo dobro da ako imaš volje objasniš zašto ti Rumunjski tako dobro leži,tj. zbog sličnosti s kojim jezicima.

ianmarkk
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 467
Član od : 2014-07-07
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   23.09.14 7:51

@Matrix (citat):
@ianmarkk (citat):
Studirao engleski i nemački i postao profesor oba jezika. Pričam hrvatski ili srbsko nekakvu mješavinu. Znam i pisati i čitati ali dal je gramatički ok; znam da nije. Dosta dobro razumem i pričam još italjanski bolje od italjanskog rumunjski i slabo francuski te španjolski. Kad sam više putovao u Mađarsku znao sam osnovne stvari i sad još ostali neke rječi i rečenice. Mislim da je za Slovenca dosta pa nekad i previše  Razz

Također jedan + samo bi bilo dobro da ako imaš volje objasniš zašto ti Rumunjski tako dobro leži,tj. zbog sličnosti s kojim jezicima.
Oduvek sam želio naučiti jedan romanski jezik i pošto italjanski nekako znam a francuski mi bio pretežak zbog izgovora i mnoštvo naglasaka + komplikovana gramatika i odustao sam. Rumunjski je smes starog latinskog, malo italjanskog i dosta reči našeg izvora. Nema težak izgovor, nikakvih akcenta (ko francuski) i mnoštvo naših reči npr: bolnav, bogat, vreme, čas, zapada itd. Jasno, da se malo drugčije piše ali sve u svemu jednostavno. Nabavio sam Rumunjski za učenje i napravio za mesec dana 50 lekcija, sam sam se čudio koliko dobro več mogu razumeti obične stvari. Počeo slušati njihovu muziku: Alb si Negru, Bug, Animal X itd. i stavio rumunjski jezik na mobilni telefon. Ja jednom vidim reč napisanu u bilo kojem jeziku odmah je zapamtim (ako je u latnici ili cirilici), znam čitati i grčki alfabet jer sam učio u gimnaziji..... sunny
Na vrh Go down
gospodine
Gušter
Gušter

Broj komentara : 44
Član od : 2014-04-15
M(j)esto Praha

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   28.09.14 12:58

Ucim japanski, ako ima neko ko ga zna neka mi se javi.
Na vrh Go down
sloboda 71
Gušter
Gušter

Broj komentara : 14
Član od : 2015-03-25
Dob : 67
M(j)esto tuzla(podgorica)

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   09.05.15 13:28

GOVORIM REGIONALNIM JEZIKOM       kako,zašto,.....prilazi mi lijepa oko 35 g. dama i traži pomoć u vezi pronalaženja ....... kaže da je azilant a govori vrlo lijepo,kulturno,pismeno,...... ja se malo iznenadio kako govori i pitam je odakle je misleći da je  iz nekih zemalja trenutno obuhvaćenih ovim trendom azilanata-sirija,jordan,irak,iran,...... i rekavši joj da dobro govori NAŠ jezik, kaže da je iz  jedne naše bivše zajednice. ona mi reče da ona govori REGIONALNI jezik. i zaista je podržah u tome i sada taj njen termin za jezik koristim i ja.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4101
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   09.05.15 13:59

U dnevnicima skola u CG pistoji predmet "maternji jezik". Bilo je prepucavanja kako ce se zvati: srpski, crnogorski, bosnjacki itd, pa je tako odluceno. Stvar se ispolitizovala da se strajkovalo na filoloskom fakultetu u niksicu, demonstriralo itd.
Svidja mi se kako je Tito to nazivao - "naski" jezik Smile

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   09.05.15 14:25

Konstantno se miješa standardni književni jezik (škole, mediji, službena komunikacija...), koji mora imati jasna pravila pisanja i izgovora s onim govornim jezikom iz birtija uz pivu (ili npr. iz JNA), (i koji je sasvim nebitan u smislu slobode kako će tko govoriti).

To nije i ne može biti isto.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   09.05.15 17:09

@sloboda 71 (citat):
GOVORIM REGIONALNIM JEZIKOM       kako,zašto,.....prilazi mi lijepa oko 35 g. dama i traži pomoć u vezi pronalaženja ....... kaže da je azilant a govori vrlo lijepo,kulturno,pismeno,...... ja se malo iznenadio kako govori i pitam je odakle je misleći da je  iz nekih zemalja trenutno obuhvaćenih ovim trendom azilanata-sirija,jordan,irak,iran,...... i rekavši joj da dobro govori NAŠ jezik, kaže da je iz  jedne naše bivše zajednice. ona mi reče da ona govori REGIONALNI jezik. i zaista je podržah u tome i sada taj njen termin za jezik koristim i ja.
moj osobni stav je taj da imam svoj materinji jezik kojega govorim i koristim (dakako uz koje gramatičke pogreške) a to je Hrvatski jezik, puno je u Hrvatskoj i dijalekata ovisno od kojega područja gdje se koriste (Zagorje, Istra i sl.) u svakodnvnici koristim jednostavnost izričaja (ulica, kafić, trgovina). Ostale jezike zemalja u okruženju  poštujem i normalno razumijem (a tko ne) osim makedonskoga, albanskoga i slovenskog nešto malo ali jako malo u natruhama. kao što si naveo terminologiju "NAŠ" jezik ili "REGIONALNI" jezik je za mene stran, ali pošto tako razmišljaš ( to treba poštivati ), tko sam ja da ti što spočitavam, i zato ti od mene ide jedan plus. Nastavi sa aktivnošću na Forumu. lol!

I na kraju što je pjesnik htio reći: na Forumu razmjenjujemo razmišljanja, makar se i ne slagali sa njima, najviše što ti se može dogoditi je to da ti netko udari minus i onda te povuće u fajt bez kraja ili baniranja, vjeruj meni imam iskustva u tome.

KomentarNaslov komentara: Re: Koje jezike govorite?   Today at 3:23

Na vrh Go down

Koje jezike govorite?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Koje jezike govorite?
» Srednje vojne skole
» Značke in znaki v RV in PVO
» Izviđači u JNA