FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1816
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   05.12.12 20:43

odlicna tema.kakav je bio odnos JNA prema malim nepriznatim verskim zajednicama. za Nazarene sam prvi put cuo nada sam dosao u JNA. njihova vera im je branila da nose oruzije.iz tog razloga,, odbijanje da zaduze naoruzanje,, slati su na  vojni sud i osudjivani . iako su po prici naseg kapetana momci bili u svakom pogledu OK. agonija ovih momaka trajala je sve do 30god zivota kada su prevodjeni u rezervni sastav. jasam ipak misljenja da se za ove ljude  moglo naci neko prihvatljivo  resenje.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3104
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   07.12.12 20:39

U to vreme pravo na tzv.prigovor savesti nije bio moguc. U JNA su se strogo drzali Zakona i takve osobe su osudjivane. Sa danasnjeg apekta mogli bi komentarisati svrsishodnost i korektnost takvih postupaka prema licima koji su iz verskih pobuda odbijali oruzje ali sa stanovista legaliteta takvog postupka u to vreme nema se sta prigovoriti.
Na vrh Go down
Gargamel
Gušter
Gušter

Broj komentara : 87
Član od : 2012-11-19

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   07.12.12 23:36

Nazalost bilo je legalno.
Na vrh Go down
Miroslav Jovanović
Gušter
Gušter

Broj komentara : 43
Član od : 2012-01-21
Dob : 51
M(j)esto Šarbane

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   15.12.12 17:45

Dosta ih je robijalo u zatvoru za starije maloletnike u Valjevu. Važili su za veoma disciplinovane, izuzetno tolerantne i dobre ljude. Pojam svađe, lopovluka ili fizičkog nasilja bio im je nepoznat.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   15.12.12 18:48

@Miroslav Jovanović (citat):
Dosta ih je robijalo u zatvoru za starije maloletnike u Valjevu. Važili su za veoma disciplinovane, izuzetno tolerantne i dobre ljude. Pojam svađe, lopovluka ili fizičkog nasilja bio im je nepoznat.

U vreme kada sam ja bio u KPD Valjevo vise ih tamo nije bilo.
Na vrh Go down
Miroslav Jovanović
Gušter
Gušter

Broj komentara : 43
Član od : 2012-01-21
Dob : 51
M(j)esto Šarbane

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   15.12.12 21:32

Ja živim u okolini Valjeva pa sam čuo priče 80ih godina. Valjda kad je nastupio raspad nije ih imalo smisla držati tamo. Nisam nikad imao simpatija za bilo koju sektu al im se divim na doslednosti. Zamislite samo šta su sve morali izdržati po raznim raportima kod koje kakvih oficira koji su službeno bili neverujući odnosno komunisti.
Na vrh Go down
Rodic Zeljko
Džomba
Džomba

Broj komentara : 146
Član od : 2009-05-30
Dob : 47
M(j)esto Kikinda

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   15.12.12 21:47

U vreme kad sam ja bio 87,Kosovska Mitrovica dolazilo je i takvih.Za nas i skinuli smo se pa nisu znali sve vojnike,a takvi kad bi došli za tri dana zna cela kasarna,koje,šta je,je li uzeo pušku ili ne.Uglavnom bi ih slali kuci i odlagali služenje.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   16.12.12 0:11

Ja živim u okolini Valjeva pa sam čuo priče 80ih godina. Valjda kad je nastupio raspad nije ih imalo smisla držati tamo. Nisam nikad imao simpatija za bilo koju sektu al im se divim na doslednosti. Zamislite samo šta su sve morali izdržati po raznim raportima kod koje kakvih oficira koji su službeno bili neverujući odnosno komunisti.

Ako nisi lično prisustvovao  onda ne znam po čemu sudiš i zamišljaš doživljaje pripadnika pojedinih sekti na raportu? A na doslednosti im se i ja divim.
Oni ni pisanim ni nepisanim pravilima nisu tretirani kao narodni neprijatelji niti ih je zbog toga neko ribao ili ispirao mozak. Jednostavno, kad prvi put nije prihvatio oružje, starešina mu je još jednom ponudio da se predomisli, pošto su bili principijelni i nijedan se nije predomislio, podneta je optužnica vojnom sudu, gde je vojni tužilac  dotičnom takođe predočio mogućnost odustajanja od tužbe u slučaju da prihvati oružje. Naravno ni tada nisu prihvatili nagodbu i sud je doneo presudu.

Često sam kao starešina vozila pratio vojnike do Ljubljane. U  bolnicu, prekomadu, pa i na sud. Sečam se jednog vojnika kojega sam uz put ubeđivao da popusti jer to mu bio već drugi put i bilo mi ga žao. Na pauzi suđenja, kada je trebao da razmisli o ponudi vojnog tužioca mirno i bez reči  je sedeo. Tu su mu bili otac i brat i pred njima  mu kažem otprilike:
"Ma primi je šta te košta, prećićeš kod mene u kuhinju i nećeš je ni videti do kraja vojnog roka". On je samo zamišljeno ćutao, a brat i otac skočiše: Ne dolazi u obzir! I naravno po drugi put zatvor.

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   16.12.12 16:53

@dpuric (citat):

U vreme kada sam ja bio u KPD Valjevo vise ih tamo nije bilo

Iz razgovora sa sluzbenicima zatvora i dokumentaciji znao sam da su takva osudjena lica u startu imala povoljan rezim izdrzavanja kazne i rasporedjivani su ba tzv poverljiva radna mesta. Gotovo svi su bili primerni osudjenici.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   16.12.12 18:28

sta je tu bilo po zakonu a sta ne. ustav je najvisi zakonodavni akt jedne zemje. JNA KAZE,,ustav ove zemlje garantuje vam pravo na veroispovest i maternji jezik a JNA to nepriznaje,, to znaci da sama JNA nepriznaje ustav svoje zemlje. kad smo polagali zakletvu obavezujemo se dacemo braniti i zemlju i ustav koji inace nepriznajemo. to uopste nema nikakvog smisla jer u pravnoj drzavi niko nemoze biti iznad zakona i ustava.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   16.12.12 18:35

Drug JBT je jednom prilikom rekao da se nećemo držati zakona "ko pijan plota", naslijednici su ovo "nadogradili i usavršili" i evo nas gdje smo. farao
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   16.12.12 20:05

Glavni zakon je RAD, RED i DISCIPLINA! Sve ostalo je nadogradnja. Svi mi i bez zakona znamo što je dobro a što loše, što je pravično a što nepravično ali nažalost rijetki slušaju glas svoje savjesti.

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   17.12.12 11:13

@vladimir (citat):
sta je tu bilo po zakonu a sta ne. ustav je najvisi zakonodavni akt jedne zemje. JNA KAZE,,ustav ove zemlje garantuje vam pravo na veroispovest i maternji jezik a JNA to nepriznaje,, to znaci da sama JNA nepriznaje ustav svoje zemlje. kad smo polagali zakletvu obavezujemo se dacemo braniti i zemlju i ustav koji inace nepriznajemo. to uopste nema nikakvog smisla jer u pravnoj drzavi niko nemoze biti iznad zakona i ustava.

Baš se ne slžem sa tobom, ustav ti garantuje u civilstvu, jezik i školovanje, logistički gledano, mora da bude samo jedan zvanični jezik. Tako je i u ''najdemokratskoj'' zemlji USA, u vojsci se tamo govori engleski, iako kuči govore španski/mehički, kineski, koreanski... Niko te nije maltretirao ako si sa svojim drugarima govorio po svoje. Slično je i sa crkvom, JNA je bila nepolitična, ali ako si hteo mogao si da se moliš ceo dan (na tiho) U multietničkim zajednicama je nemoguče da vojska održava sve crkve, ili sve, ili ništa.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 17782
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   17.12.12 12:56

@Pero™ (citat):
Baš se ne slžem sa tobom, ustav ti garantuje u civilstvu, jezik i školovanje, logistički gledano, mora da bude samo jedan zvanični jezik. Tako je i u ''najdemokratskoj'' zemlji USA, u vojsci se tamo govori engleski, iako kuči govore španski/mehički, kineski, koreanski... Niko te nije maltretirao ako si sa svojim drugarima govorio po svoje. Slično je i sa crkvom, JNA je bila nepolitična, ali ako si hteo mogao si da se moliš ceo dan (na tiho) U multietničkim zajednicama je nemoguče da vojska održava sve crkve, ili sve, ili ništa.

Pero je to dobro objasnio. Manjine uvijek budu u nečemu diskriminirane, mada postoji i pozitivna diskriminacija gdje su onda u nekim pravima povlaštene. To osobito dolazi do izražaja danas.
Nisam se u JNA imao prilike sresti s ektremnijim primjerima zahtjeva pojedinih pripadnika specifičnih vjerskih zajednica. Također sa mnom nije bilo ni svećenika, popova, hodža.... Za Božić ili Uskrs, vojnici-vjernici su čestitali jedan drugome bez velike pompe i tu nije bilo nikakvog problema. Jedan vojnik je imao u kaseti sličicu Djevice Marije, nitko ga nije prijavio, on nije mahao s njom okolo i opet nije bilo problema. Kad su ljudi normalni sa svih strana, nikad nema problema!
Zanimljivo, u bivšoj SFRJ je netko istovremeno mogao biti i Musliman (s velikim M) i izjasniti se kao ateist. Musliman kao pripadnik naroda, jasno. Ali ova pitanja nadilaze temu. Arrow
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1135
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   17.12.12 15:03

u mojoj jedinici je bio vojnik, koji je odmah posle 7 dana, na dan zaduzivanja oruzja, otpremljen u zatvor. Nije hteo da primi oruzje. Pripadnik neke sekte (verovatno Jehovin svedok). Sta je bilo sa njim nikada nismo saznali. Tada sam prvi put cuo za taj problem, kao i za (gotovo) pravilo, da idu u zatvore sve dok im traje vojna obaveza, radije nego da zaduze oruzje...

Pisao sam vec da je u mom bataljonu u 2 cete bilo svestenika sve tri vere...u pocetku malo pojacan nadzor, ali kada su glavni videli da ne rovare po pitanju religije, ostavljeni su na miru. Jednom od njih je bilo cak dopusteno da svira u orkestru Smile
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   17.12.12 19:42

mali je broj takvih ljudi bio i sigurno se moglo naci neko prihvatljivo resenje a ne postupati prema njima kao kriminalcima.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

Broj komentara : 1135
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   17.12.12 20:17

Moglo je...recimo, kao sto je bilo kasnije na nekim drugim mestima, da se sluzi kao neborac, bez puske...

ali, znajuci balkanski mentalitet, 2/3 vojske bi bili neborci Smile
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   17.12.12 20:44

@vladimir (citat):
mali je broj takvih ljudi bio  i sigurno se moglo naci neko prihvatljivo resenje a ne postupati prema njima kao kriminalcima.

Moglo se naći prihvatljivo rešenje, ali niko nije hteo da traži. Imam saznanja da je upravo i jedino JNA predlagala prihvatljivo rešenje. Da se baš iz razloga što ih je bio mali broj ne pozivaju na služenje vojnog roka. Mučni postupci sa njihovim ispitavanjem, terećenjem i osuđivanjem su najviše štetili JNA (ni krivoj ni dužnoj). Komandovanje je gubilo mnogo vremena, i ako je sve bilo po kratkom postupku. U krajnjem je to imalo i finansijsku težinu, a pogubno je uticalo na moral jedinica. U slučaju koji sam opisao, niko od nas nije mogao skriti tugu kad jedan pošten čovek ide u zatvor, a grupe došle iz sivih domova moraš obučavati (čitaj baktati se sa njima da ne naprave neko sr..e).

I još o traženju rešenja: U Srbiji se na prihvatljivo rešenje dosta dugo čekalo, prigovor savesti je priznat tek 2003. godine, a najveći zagovornik bila je VJ.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   17.12.12 20:55

@vladimir (citat):
mali je broj takvih ljudi bio i sigurno se moglo naci neko prihvatljivo resenje a ne postupati prema njima kao kriminalcima.

To je sve lijepo i krasno zamišljeno i najbolje je bilo da ih se nije uopće pozivalo na odsuženje vojnog roka.
Međutim, postojala je velika mogućnost zloupotreba, pogotovo u drugoj polovini 80-tih. Što da je svaki mangup rekao da je Jehovin svjedok? Kako bi se to riješilo? Pa, zatvorom, nego kako drugačije....... Like a Star @ heaven
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   17.12.12 20:56

moglo se sluziti sa oruzijem 1god a bez oruzija 2god pa ko voli.moglo se resiti i na takav nacin.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   17.12.12 21:13

@vladimir (citat):
moglo se sluziti sa oruzijem 1god a bez oruzija 2god pa ko voli.moglo se resiti i na takav nacin.

Naravno Vladimire da se moglo, tako nešto je kod nas kasnije (i kasno ) ozakonjeno i onda ???? Znamo šta je bilo, na konto iskrene i nepokvarene manjine izvlačila se lažljiva i pokvarena većina.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   18.12.12 3:45

@East&West (citat):
Mučni postupci sa njihovim ispitavanjem, terećenjem i osuđivanjem su najviše štetili JNA (ni krivoj ni dužnoj).

Na kakvu kaznu bi naposlijetku bili osuđeni ti ljudi? Zatvorsku....... i koliko dugo?
I što nakon izlaska iz zatvora? Vojni rok bi im se 'oprostio' ili bi ipak bili upućeni na odsluženje bez oružja? Question
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3252
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   18.12.12 7:17

Ja se sjecam, kad sam od vodnika trazio da me pusti na vikend, na njegovo: imas li kakav poseban razlog? ja rekao imam, Uskrs je. Samo se nasmijao i rekao: ne vracaj mi se bez flase sljive.
E, na povratku ja sam ponio kompletan rucak za ekipu u stacionaru. Onda mi je dezurni desetar na kapiji jebavo mozak pola sata kako ne mogu da unesem u kasarnu sarena jaja. Na kraju je dosao doktor, stazo i zabio ga u tri materne i unijeli smo dvije transportne vrece hrane. Bilo nas je tad 11-12, od cetiri vjere. Sjeli za sto, pozvali i ona dva-tri vojnika sto su lezali u stacionaru...
Bilo jednom, na Balkanu...
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   18.12.12 11:26

@Max Blitz (citat):
East&West (citat):
Mučni postupci sa njihovim ispitavanjem, terećenjem i osuđivanjem su najviše štetili JNA (ni krivoj ni dužnoj).
Na kakvu kaznu bi naposlijetku bili osuđeni ti ljudi? Zatvorsku....... i koliko dugo?
I što nakon izlaska iz zatvora? Vojni rok bi im se 'oprostio' ili bi ipak bili upućeni na odsluženje bez oružja? Question
OSUDJIVANI SU NA 2 GODINE.po izlasku iz zatvora isli su kuci  i cekali na novi poziv za odsluzenje vojnog roka. sa primanjem poziva prica se ponavljala i sve tako do 30 god zivota kada su prevodjeni u rezervni sastav.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   18.12.12 12:53

@vladimir (citat):
@Max Blitz (citat):
East&West (citat):

OSUDJIVANI SU NA 2 GODINE.po izlasku iz zatvora isli su kuci i cekali na novi poziv za odsluzenje vojnog roka. sa primanjem poziva prica se ponavljala i sve tako do 30 god zivota kada su prevodjeni u rezervni sastav.

Hvala, sad sam tek sasvim shvatio jer nisam upoznat, a ovo si rekao i u prvom postu, ali nerazumljivije. Znači ide u vojsku sa 18, nedugo potom dvije godina zatvora, i tako sve do 30-te.
Trebat će nam ipak E&W sa par vrlo konkretnih slučajeva iz prakse, što se kaže sa 'imenom i prezimenom'.
Zar i rezervni sastav ne duži oružje?
Radi se o tome da ja zaista o ovim stvarima imam jako malo saznanja, samo što je šturo bilo u novinama krajem 80-tih. Nije takvih bilo u mojoj jedinici, nisam čuo ni od poznatih ljudi takve priče, ni od ovih koji su odbijali oružje.
Evo, sad od vas saznajem nešto konkretnije.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Today at 7:26

Na vrh Go down

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/4Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe
» RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...
» Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)
» Cigarete
» POSLEDNJI ČIN maršala JNA