FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18518
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   31.03.15 14:44

@Zoran108 (citat):
Što se tiče ovoga... "Probaj shvatit da za probleme takvih osoba nije kriva JNA", nisam nigdje prozivao JNA u takvim slučajevima. Samo sam napisao iskustvo vojnika koji je služio u mojoj četi.

Ok, nego mi se činilo da neki komentatori misle da je probleme osoba mogao riješit komandir jedinice, što nema veze.
Nije imao nikakve ovlasti za to, već je trebao provoditi zakon takav kakav je bio.

Pojedini (razumni) oficiri su čak takve osobe htjeli zaštititi na svoju ruku sklanjajući ih u skladišta i u kuhinju, ali je ipak prije toga trebalo makar na sekundu primiti pušku u ruke, i poslije više nikad, pa nisu ni to htjeli.
Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter

Broj komentara : 64
Član od : 2014-12-29
Dob : 47
M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   31.03.15 14:53

Tako je bilo i u slučaju kojeg sam opisao. Pozdrav.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   31.03.15 15:12

@Zoran108 (citat):
Tako je bilo i u slučaju kojeg sam opisao.

Ti si opisao slučaj služenja s kraja 80-tih u startu bez oružja 24 mjeseca kad je sve bilo po zakonu, bez dramatike i neizvjesnosti samim dolaskom u jedinicu.
Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter

M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   31.03.15 15:15

Yes
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   31.03.15 17:39

Kad je 'problem' odbijanja uzimanja oruzja izasao u javnost, Veljko Kadijevic je na TV govorio kako bi se moralo naci neko rjesenje, makar da se sluzi u nekim 'radnim jedinicama', gdje bi vojni rok duplo trajao. To bi obeshrabrilo mangupe.koji bi izbjegavali sluzenje vojnog roka na taj nacin.

Zoran108
Gušter
Gušter

M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   31.03.15 20:54

Meni činjenica da netko radije ide u zatvor nego u vojsku, nameće dvije stvari:
1) Takav vojsci i ne treba – samo problemi s njim
2) Ako radije bira zatvor, pa nakon odsluženja kazne opet dobije poziv i opet bira zatvor, stvarno trebaš biti totalno zao da ne vidiš kako je riječ o uvjerenju, a ne o mangupiranju.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   31.03.15 21:05

@Zoran108 (citat):
2) Ako radije bira zatvor, pa nakon odsluženja kazne opet dobije poziv i opet bira zatvor, stvarno trebaš biti totalno zao da ne vidiš kako je riječ o uvjerenju, a ne o mangupiranju.
Morala je biti neka sankcija u to vrijeme. Inace bi bilo dosta njih koji bi izbjegavalo vojni rok, pozivajuci se na pripadnost nekoj religiji, koja ne dopusta dodir s naoruzanjem. Mozda ih je trebalo, poslije odsluzene kazne zatvora, proglasiti za nesposobne za aktivnu vojnu sluzbu, jer je zatvor bio i tezi, a i vremenski duzi od samog vojnog roka.

Zoran108
Gušter
Gušter

M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   31.03.15 21:10

@PORUCNIK (citat):
@Zoran108 (citat):
Morala je biti neka sankcija u to vrijeme. Inace bi bilo dosta njih koji bi izbjegavalo vojni rok, pozivajuci se na pripadnost nekoj religiji, koja ne dopusta dodir s naoruzanjem. Mozda ih je trebalo, poslije odsluzene kazne zatvora, proglasiti za nesposobne za aktivnu vojnu sluzbu, jer je zatvor bio i tezi, a i vremenski duzi od samog vojnog roka.

Upravo to i jest moja poanta. Svakom normalnom zatvor je teži izbor od vojske, ako netko bira zatvor vidiš da nije nromalan. :-))
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   31.03.15 21:13

@Zoran108 (citat):

Upravo to i jest moja poanta. Svakom normalnom zatvor je teži izbor od vojske, ako netko bira zatvor vidiš da nije nromalan. :-))
Tako je vojnoljekarska komisija konstatovala da sam lud, kad sam rekao da ne zelim sa 28 godinaa da idem u penziju, pa me penzionisala affraid

Zoran108
Gušter
Gušter

M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   31.03.15 21:16

A?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   31.03.15 21:18

Pa riješeno je, možda kasno, ali je, nećeš oružje, ok kume, onda ideš 24.mj, pa kako ti drago, kratko i jasno.

Za to sam čuo tek kad sam već odslužio vojni rok, negdje 1987., prije se nisam s tim susretao....
Ali kako rekoh, odmah su krenule neke manipulacije i zajebancija makar u spiki, ali nisam to kasnije pratio iako je bilo nešto članaka.
Zapravo je bio kratak vremenski rok da bi se izvulka dublja analčiza od tog 'dvostrukog' služenja bez oružja, a možda bi vremenom uslijedile i nove zakonske odredbe/promjene.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   31.03.15 21:21

@Zoran108 (citat):
A?
Pa eto, imala  budala koja bi radije radila, nego u penziju. A jos iz Crne Gore. To je gore nego zatvor umjesto vojnog roka.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   31.03.15 21:26

@Max Blitz (citat):
Pa riješeno je, možda kasno, ali je, nećeš oružje, ok kume, onda ideš 24.mj, pa kako ti drago, kratko i jasno.

Za to sam čuo tek kad sam već odslužio vojni rok, negdje 1987., prije se nisam s tim susretao....
Ali kako rekoh, odmah su krenule neke manipulacije i zajebancija makar u spiki, ali nisam to kasnije pratio iako je bilo nešto članaka.
Zapravo je bio kratak vremenski rok da bi se izvulka dublja analčiza od tog 'dvostrukog' služenja bez oružja, a možda bi vremenom uslijedile i nove zakonske odredbe/promjene.
Moglo je, na primjer, u vrijeme primanja profesionalnih vojnika u radni odnos, da im se razreze novcana kazna (ili nadoknada) u visini bruto plate profesionalnog vojnika za vrijeme od 15, kasnije 12 mjeseci, koliko je trajao vojni rok.

SveJug
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   31.03.15 22:01

Ko kaze da nisu mogli zajedno!? Wink 

KomentarNaslov komentara: Re: Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama   Today at 15:05

Na vrh Go down

Odnos JNA prema malim vjerskim zajednicama
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-
» Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe
» RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...
» Karaula Drenak 82/83 (treći dio teme)
» Cigarete
» Karaula Janković