FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Primjer vjerske tolerancije

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4112
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Primjer vjerske tolerancije   12.08.16 11:13

Najmanje sto su mogli

http://www.haber.ba/?p=341633

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18486
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primjer vjerske tolerancije   14.08.16 0:17

Jedan od najzanimljivijih prikaza proroka Muhameda nalazi u crkvi Samostana svetog Ante na splitskom Poljudu, koji je zbog slike na kojoj se Muhamed nalazi bio pošteđen turskih razaranja.
Slika prikazuje raspravu o bezgrešnom začeću i na njoj je prikazano 39 kršćanskih teologa okupljenih u jednoj dvorani, poput Dunsa Scota, Svetog Jeronima, Tome Akvinskog i drugih, ali i arapski filozof Albumanazar te Muhamed. Autor originalne renesansne slike u splitskom samostanu je Nikola Bralić, a stručnjaci je datiraju u dvije godine, 1515., odnosno 1518.
Zbog Muhamedova lika samostan je bio pošteđen u najezdi Turaka po Dalmaciji. Priča kaže da su od 1596. Turci po Dalmaciji poharali i popalili brojne crkve i samostane, među ostalim i one na Visu, Hvaru, Korčuli, Pelješcu, sve do zadarskih otoka. Kada su došli do Splita i u samostanu ugledali lik svoga proroka, odlučili su poštedjeti cijeli samostan.
Muhamed je u desnom donjem kutu, među likovima koji okružuju lik Marije u središtu. U njegovim rukama je natpis "Nullus est, ex Adam, qui non tenuerit Satan, preter Mariam et Filium eius", u prijevodu "Nema nikoga od Adama (ljudskog roda) koji ne bi rodio Sotonu osim Marije i sina njezina".
Inače su tekstovi koje teolozi na slici drže uzeti iz knjige "Oficium et Missae de Immaculata Conceptione", čiji je autor Bernardin de Bustis, a naručitelji slike su franjevci.
Poljudska crkva, posvećena Uznesenju Blažene Djevice Marije, sagrađena je kao jednobrodna crkva dvoranskog tipa u drugoj polovici 15. stoljeća.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Primjer vjerske tolerancije   14.08.16 12:53

Da ne bude zabune, to nije lik Muhameda Vjerovjesnika a.s. Njegov lik nije dozvoljeno slikati.

Inace, i sam Poslanik Muhamed a.s. je cesto isticao Marijine (Mejrem) vrline. Izmedju ostalog rekao je: "Mnogi su muskarci dostigli stepen potpunosti, a od zena su taj stepen dostigle samo Asja, faraonova supruga, i Mejrem, kcerka Imranova".

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primjer vjerske tolerancije   14.08.16 13:09

@PORUCNIK (citat):
Da ne bude zabune, to nije lik Muhameda Vjerovjesnika a.s. Njegov lik nije dozvoljeno slikati.

Inace, i sam Poslanik Muhamed a.s. je cesto isticao Marijine (Mejrem) vrline. Izmedju ostalog rekao je: "Mnogi su muskarci dostigli stepen potpunosti, a od zena su taj stepen dostigle samo Asja, faraonova supruga, i Mejrem, kcerka Imranova".

Ima više Muhameda?
Koliko mogu naći o tome navodi se da je prorok Muhamed ili samo Muhamed na slici.
Inače konkretna slika koja se danas nalazi u crkvi je kopija originalne (ne znam koja je bila sudbina Bralićeve slike), ali je isto stara, iz vremena baroka, a naslikao ju je 1727. godine splitski arhitekt i slikar Mihovil Luposignoli.

http://dalmatinskiportal.hr/vijesti/legenda-vezana-za-splitske-utvrde--turci-su-postedjeli-samostan-na-poljudu-kada-im-je-gvardijan-pokazao-sliku-na-kojoj-je-muhamed/9396

http://www.jutarnji.hr/arhiva/muhamed-spasitelj-samostana-u-splitu/3380864/

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Primjer vjerske tolerancije   14.08.16 14:53

Sam si napisao ko je na slici:

Slika prikazuje raspravu o bezgrešnom začeću i na njoj je prikazano 39 kršćanskih teologa okupljenih u jednoj dvorani, poput Dunsa Scota, Svetog Jeronima, Tome Akvinskog i drugih, ali i arapski filozof Albumanazar te Muhamed.

Muhamed je cesto ime kod muslimana. Mohamed je drugi oblik istog imena.
Najpoznatiji iz svijeta sporta je Muhamed Ali.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primjer vjerske tolerancije   14.08.16 14:57

@PORUCNIK (citat):
Sam si napisao ko je na slici...

Prenio sam kao zanimljivost iz linka (i linkove gdje je o tome) kako sam našao.
Meni je svejedno tko je na slici.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Primjer vjerske tolerancije   14.08.16 15:04

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):
Sam si napisao ko je na slici...

Prenio sam kao zanimljivost iz linka (i linkove gdje je o tome) kako sam našao.
Meni je svejedno tko je na slici.
Svejedno, napisao-prepisao...
Cinjenica da muslimani vjeruju da je Isa a.s, koji je vjeru sirio ljubavlju, bezgrijesno zacet u majci Mejremi i da su muslimani duzni slijediti njegovo ucenje.

milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 2741
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Primjer vjerske tolerancije   14.08.16 15:11

Da li mozemo izvuci zakljucak da je novinar pogrijesio u pisanju?

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2741
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Primjer vjerske tolerancije   14.08.16 15:18

Hocu reci.
Ako je na slici Abdumanazar te Muhamed arapski filozof a ne Muhamed vjerovjesnik a.s, tj prorok Muhamed.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primjer vjerske tolerancije   14.08.16 16:00

@milutins (citat):

O ovome je nešto pisala (kako je opisano) Ivana Prijatelj Pavičić, povjesničar umjetnosti iz Splita, specijalnost joj je umjetnost Dalmacije od 14. do 19. stoljeća...

@milutins (citat):
Hocu reci.
Ako je na slici Abdumanazar te Muhamed arapski filozof a ne Muhamed vjerovjesnik a.s, tj prorok Muhamed.

Zato sam i pitao postoji li još neki konkretni Muhamed kao vjerski velikodostojnik ili filozof da bi njegov lik bio naslikan, ne samo kao često ime u islamskom svijetu ili kao sinonim za bilo kojeg muslimana.
Tko zna zašto je samostan ostao sačuvan, možda je bilo suprotno, da Turci sliku nisu ni vidjeli. Ovakve crtice iz dalje prošlosti su inače materijal za legende, nije rijetkost, ako nema jasnih materijalnih dokaza kalo je točno bilo.
(U prvom linku se navodi da je gvardijan samostana čak namjerno pokazao sliku Turcima, kako bi ih umilostivio.)
Sve u svemu, prilog mi je bio baš za ovu temu, jer zaista ovdje vidim vjersku toleranciju.

Mada - načelno gdje su bili Mlečani i Austrija nije bilo suživota s Turcima, osim rijetkih primirja i privremenih interesnih sporazuma.
Bilo je ili - ili.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Primjer vjerske tolerancije   14.08.16 18:57

@Max Blitz (citat):
@milutins (citat):

O ovome je nešto pisala (kako je opisano) Ivana Prijatelj Pavičić, povjesničar umjetnosti iz Splita, specijalnost joj je umjetnost Dalmacije od 14. do 19. stoljeća...

@milutins (citat):
Hocu reci.

Zato sam i pitao postoji li još neki konkretni Muhamed kao vjerski velikodostojnik ili filozof da bi njegov lik bio naslikan, ne samo kao često ime u islamskom svijetu ili kao sinonim za bilo kojeg muslimana.
Tko zna zašto je samostan ostao sačuvan, možda je bilo suprotno, da Turci sliku nisu ni vidjeli. Ovakve crtice iz dalje prošlosti su inače materijal za legende, nije rijetkost, ako nema jasnih materijalnih dokaza kalo je točno bilo.
(U prvom linku se navodi da je gvardijan samostana čak namjerno pokazao sliku Turcima, kako bi ih umilostivio.)
Sve u svemu, prilog mi je bio baš za ovu temu, jer zaista ovdje vidim vjersku toleranciju.

Mada - načelno gdje su bili Mlečani i Austrija nije bilo suživota s Turcima, osim rijetkih primirja i privremenih interesnih sporazuma.
Bilo je ili - ili.

U islamu je u vrijeme  Poslanika Muhameda a.s. bilo strogo zabranjeno slikati likove ljudi i zivotinja. Zato je nastala posebna vrsta umjetnickog likovnog stvaralastva - arabeska.

I u CG ima slucaj da su neke turske barabe, koje su rusile hriscanske bogomolje, postedile crkvu u kojoj je na fresci bio naslikan lik u turskoj odjeci. Nek mi bude oprosteno ako pogrijesim, mislim da je rijec o crkvi na kojoj su naslikana braca: Mehmed-pasa Sokolovic i njegov brat, koji je bio pravoslavni svjestenik. Taj lik u turskoj odjeci je bio ktitor te crkve. Zaboravio sam mu imena. Moze se naci na google. Nek mi bude oprosteno, ako sam pogrijesio imena i mjesta, ali mislim da je to u Pivi.

VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 4822
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Primjer vjerske tolerancije   21.09.16 18:04

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primjer vjerske tolerancije   21.09.16 18:17

@VBČ (citat):

Ne bih ništa naglas pitao već produžio svojim poslom, ali bih se zapitao i pomislio.

U Zagrebu u prosjeku na svaku drugu-treću šetnju centrom grada (znači ne svaki put), vidim jednu-dvije ženske osobe naglašeno tradicionalno islamski odjevene, i vidi se da su strankinje (po puti lica i očima), ali nisam još nikad vidio i s potpuno prekrivenim licem, da se samo oči vide ili ni to.
Ja sam zadnji čovjek na svijetu koji bi njima nešto išao prilazit, pitat, ne dajbože gnajivit, ili bilo šta.

Zapravo bih najviše volio da se prema meni tako ponaša slučajni prolaznik kad ja dođem bilo gdje u svijet, ono teoretski u svaki mogući kutak. Za prvu komunikaciju ćemo već vidjet nekako.... Smile

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Primjer vjerske tolerancije   23.09.16 0:19

“Borit ću se za socijalnu pravdu, protiv diskiriminacije, a pogotovo za prava žena koje imaju vjerska obilježja”, priča Indira Sinanović...
Ona je prva žena s nikabom koja će učestvovati na izborima u BiH.

http://www.slobodnaevropa.org/a/indira-sinanovic-izbori/28005006.html

Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Primjer vjerske tolerancije   23.09.16 0:26

U BiH je još na snazi zabrana nošenja zara i feradže iz 1950, što je relikt iz zakonodavstva
Jugoslavije. No ovdje se ne radi ni o zaru ni o feradži, tako da pravno gledano ipak nije protuzakonito.

VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Primjer vjerske tolerancije   28.09.16 23:26

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Primjer vjerske tolerancije   Today at 1:26

Na vrh Go down

Primjer vjerske tolerancije
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-
» VJERA I VJERSKE LITURGIJE