FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojnici po ugovoru u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18499
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Vojnici po ugovoru u JNA   06.12.12 19:24

Prema posljednjem ustrojstvu početkom 90-tih godina, na službi u JNA je bilo oko 5.600 tzv. vojnika po ugovoru. O čemu se tu točno radilo? Kada je zakonski otvorena ta mogućnost? Takva i slična pitanja bismo razmotrili na ovoj temi. Trebaju nam osobna iskustva vojnika po ugovoru, priče oficira koji su s njima radili, kao i priče vas, vojnika koji ste služili vojni rok. Je li tko razmišljao o takvoj mogućnosti nakon završetka vojnog roka? Je li netko i ostvario svoju zamisao? Kakvi poslovi su se nudili vojnicima po ugovoru? Je li to bio začetak stvaranja manje profesionalne vojske kao što su ove danas na ovim prostorima? Izvolite drugovi...............
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   06.12.12 20:05

Secam se kao kroz maglu kad je uvedena ta mogucnost i popularisana u stampi...

uglavnom su zaposljavani kao komandiri odeljenja, vozaci i rukovaoci
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   06.12.12 21:15

Kad sam bio na odsluženju u Kumboru, vozili smo barkasom i ostatke hrane iz menze u tzv. 'bidonima', na Rose, malo mjesto nasuprot Herceg Novog. Tamo je bila vojna ekonomija, uzgajale su se svinje. Doduše, nisam nikada bio baš tamo, jer su iskrcaj s broda obavljali vojnici koji su služili na ekonomiji, došli bi za tu priliku do obale. Dalje su 'bidone' odvozili tamićem. Njihov 'šef' da ga tako nazovem, jer mu nisam uspio dokučiti službenu funkciju, a nije imao čin, je bio jedan izuzetno drag i dobrodušan vojnik. Bio je sa sela, valjda je i kući imao svinje i bio je izuzetno zadovoljan mjestom koje mu je dopalo u odsluženju vojnog roka. I jednog dana, mi se pozdravili, izljubili, razmijenili adrese, jer se on za dan-dva trebao skinuti. Kad li, za jedno mjesec dana, on me opet dočeka na pristanišu! Mislio sam da sanjam. Otkud ti opet ovdje pitam ga ja sav začuđen. E, kaže htio sam ti prirediti iznenađenje. Toliko mu se svidjelo raditi na vojnoj ekonomiji da se u međuvremenu 'aktivirao', tj. postao vojnik po ugovoru i vratio se na isto mjesto na kojem je odslužio vojni rok. Što je dalje bilo ne znam. Ako ta farma postoji, ne bih se začudio da je još tamo! I love you Very Happy
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   06.12.12 22:08

U JNA nisu postojali vojnici po ugovoru. postojali su podoficiri i oficiri po ugovoru. Tek kasnije, krajem '91 i u '92. godini počeli su se primati po ugovoru i na vojničke dužnosti, ali to više nije bila JNA već VJ i to i nije tema za ovaj forum.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   06.12.12 22:44

@zastavnik (citat):
U JNA nisu postojali vojnici po ugovoru. postojali su podoficiri i oficiri po ugovoru. Tek kasnije, krajem '91 i u '92. godini počeli su se primati po ugovoru i na vojničke dužnosti, ali to više nije bila JNA već VJ i to i nije tema za ovaj forum.

Uz dužno poštovanje, mislim da ovo nije točan podatak. Naravno da nećemo razmatrati VJ i dalje što je bilo. Molim da se i ostali uključe s nekim informacijama. Moguće je razmimoilaženje u definiciji vojnika. Studija: Davor Marijan: "Jedinstvo - posljednji ustroj JNA", spominje 5.600 vojnika po ugovoru u JNA. Odnosi se na razdoblje 1987.-1990.g. Like a Star @ heaven
A i ova priča iz mog prethodnog posta je istinita. Nisam ovdje da bih namjerno širio dezinformacije, a moguće je da nešto nenamjerno pogriješim.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   06.12.12 23:25

Prema podacima portala 'Bili smo vojnici - ostali smo ljudi', posljednje godine svog postojanja, JNA je dočekala s najmanjim brojnim stanjem ljudstva u svojoj povijesti. Prvog siječnja 1990.g., mirnodopska JNA imala je 275.341 čovjeka, od čega: 25.101 oficira, 19.165 podoficira, 539 vojnih službenika, 2.027 vojnika po ugovoru, 38.423 civila na službi u Armiji, 189.855 vojnika i pitomaca škole rezervnih oficira. Po ratnom ustroju, imala je 1.058.378 ljudi. Like a Star @ heaven
Oba izvora koja sam do sada naveo mogu se pronaći preko tražilice.

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   06.12.12 23:50

Znam za doktore, veterinare, geodete i neke inžinjere koji su se "aktivirali" kao oficiri, stažiste i neka druga lica kao podoficiri, civilna lica na službi u JNA, ali ne mogu da se sjetim da sam upoznao ni jednog vojnika po ugovoru u JNA.
Možda je to bilo u inžinjeriji, pozadinskim službama, bolnicama ili neki posebni vozači?
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.12.12 0:35

Ni ja se ne sećam da je u jedinicama JNA u Sloveniji bilo angažovanih vojnika po ugovoru. Možda je bilo konkursa, ali se niko nije prijavio , tada je tamo sve bilo takoreći gotovo i koji bi se Slovenac javio za Vpu? U BG sam došao krajem 1990. i zatekao neke vozače- ugovorce, njih desetak. Biće da je to bio početak prijema-popune. Maxblitz, to potvrđuju i podaci koje si pronašao. Planirano 5600, popunjeno 2027 Vpu.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.12.12 0:50

@East&West (citat):
Možda U BG sam došao krajem 1990. i zatekao neke vozače- ugovorce, njih desetak. Biće da je to bio početak prijema-popune. Maxblitz, to potvrđuju i podaci koje si pronašao. Planirano 5600, popunjeno 2027 Vpu.

Krivo ste razumjeli. Radi se za sad o dva izvora koji spominju različite podatke. Ne radi se o planiranom i popunjenom. To se ovdje nigdje ne spominje. Prvi podatak je više od duplo veći od drugog. Svejedno nije nula, kužite? Jesu li ti vozači koje ste vidjeli bili u propisanoj uniformi JNA? Sigurno su i oružje dužili. Ako jesu, onda je dilema riješena, postojali su vojnici po ugovoru. Jasno mi je da je cijela ta ideja bila u povojima i jednostavno se nije stigla razviti. U kojem smjeru je bilo planirano da se razvije? Da bi JNA u nekoj daljoj budućnosti postala profesionalna vojska u cijelosti? Sad nagađam, naravno. Zastavnik bi mogao teoretski objasniti smisao i svrhu 'vojnika po ugovoru', očito ima neka saznanja. Like a Star @ heaven
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.12.12 1:20

Plan "Jedinstvo" (koji citiraš) bio je plan preustroja ili preformiranja JNA sa armija na Vojne oblasti. Njime je bilo planirano smanjenje brojnog stanja mirnodobske JNA (svih kategorija od vojnika do generala), uz modernizaciju opreme (kupnju nove i osavremenjavanje postojeće). Kao nova kategorija uveden je Vpu i verovatno je cifra 5600 bila plan, koji se u realzaciji zaustavio na 2027???

Najmanje tri motiva za uvođenje kategorije Vpu:
- pouzdanije upravljanje-rukovanje složenijim i skupim sistemima naoružanja,
- smanjenje brojnog stanja-smanjnje izdataka za hranu, smeštaj (Vpu su stanovali kod svoje kuće),
- smanjenje broja civila u JNA na račun Vpu- opet ušteda u plati, doprinosima na kraju krajeva i pravima koja su CL imali po zakonu (sindikat...........)

Tu su i neki neformalni
- zbrinjavanje sinova i rođaka vojnih lica (mislim šta jest, jest)

Svakako da je to bila klica buduće profesionalizacije. Uvideo je tadašnji vojni vrh da je JNA preglomazna, inertna,..................... ali već je bilo kasno.

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.12.12 1:41

Meni nuđen taj ugovor, znači nastavio bih u činu vodnika i bio bih komandir voda. Konkretno mi je nuđen ostanak i besplatan smještaj u kasarni u kojoj sam bio. Ugovor je bio na tri godine s mogućnošću da pređe u stalni radni odnos što podrazumijeva i napredovanje. Mogao sam praktički biti podoficir jer sam imao SSS i ŠRO.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.12.12 1:51

@Boske (citat):
Meni nuđen taj ugovor, znači nastavio bih u činu vodnika i bio bih komandir voda. Konkretno mi je nuđen ostanak i besplatan smještaj u kasarni u kojoj sam bio. Ugovor je bio na tri godine s mogućnošću da pređe u stalni radni odnos što podrazumijeva i napredovanje. Mogao sam praktički biti podoficir jer sam imao SSS i ŠRO.

Boske, nije to isto. Ti bi bio podoficir po ugovoru, sa mogućnošću napredovanja i kasnijeg aktiviranja. I najčešće se posle isteka prvog ugovora primalo za stalno.
Vojnik po ugovoru nije mogao napredovati dalje od desetara. Njima je takođe ugovor produžavan na tri godine, ali do navršenih 35 godina života i ćao nema više.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.12.12 8:53

Planom "Jedinstvo" bila je predviđena delimična profesionalizacija vojničkog sastava u JNA. Zakonom o OS SFRJ i drugim zakonima koji su regulisali odbrmbeni sistem nije bilo predviđeno postojanje vojnika kao profesionalnih lica. Stoga su 1989. godine izmenjene neke zakonske odredbe koje su omogućile da se i vojnici primaju po ugovoru na službu. Analize su pokazale da je daleko isplativije da se na određene dužnosti prime ljudi na duže vreme, nego da se svakih 6 meseci iznova obučavaju za te dužnosti. To se odnosilo na određene dužnosti u pozadinskim službama, kao i u rodovima (artiljerija, PVO, oklopne jedinice, veza, pomorstvo, VOJIN). Pošto sam bio na službi u Sloveniji, nije mi poznato da se to primenjivalo pre kraja '91 godine, jer sam siguran da nije bilo u Sloveniji, a ni u BiH, gde sam bio od odlaska iz Slovenije do konačnog povlačenja JNA u SRJ.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.12.12 12:48

@East&West (citat):
Boske, nije to isto. Ti bi bio podoficir po ugovoru, sa mogućnošću napredovanja i kasnijeg aktiviranja. I najčešće se posle isteka prvog ugovora primalo za stalno.
Vojnik po ugovoru nije mogao napredovati dalje od desetara. Njima je takođe ugovor produžavan na tri godine, ali do navršenih 35 godina života i ćao nema više.
Ispravka: mogli su napredovati do ml. vodnika (vonički čin), bar je tako bilo kasnije.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.12.12 19:08

Sve koja sam znao da su u JNA primljeni kao vojnici po ugovoru (nije ih bilo puno- vozaci i neki k-dir odeljenja) svi su tamo nasli uhlebljenje - primljeni su preko veze
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.12.12 19:22

@dpuric (citat):

Sve koja sam znao da su u JNA primljeni kao vojnici po ugovoru (nije ih bilo puno- vozaci i neki k-dir odeljenja) svi su tamo nasli uhlebljenje - primljeni su preko veze

Od koje godine su, prema tvom saznanju, u JNA počeli dolaziti 'vojnici po ugovoru'. Kakvi k-diri odjeljenja? Odmah desetari? Imao si takvog u jedinici? Ne zna se puno o ovome, pa su važni svi koji znaju nešto opširnije.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.12.12 20:32

Malo pre zvanicnog prestanka JNA u nekim jedinicama bilo je navedenih lica. Ovde se opet javlja problem ko kako tumaci period prestanka JNA. Tako da u pojedinim bivsim republikama SFRJ u to vreme takvih kategorija verovatno nije ni bilo dok je u drugim koje taj rok smatraju da je bio duzi bilo.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.12.12 20:40

@dpuric (citat):

Malo pre zvanicnog prestanka JNA u nekim jedinicama bilo je navedenih lica. Ovde se opet javlja problem ko kako tumaci period prestanka JNA. Tako da u pojedinim bivsim republikama SFRJ u to vreme takvih kategorija verovatno nije ni bilo dok je u drugim koje taj rok smatraju da je bio duzi bilo.

Pa znaš gdje i kada je kraj JNA, Slovenija i ljeto '91., (do 18.7., kad su slovenski vojnici službeno otpušteni iz JNA). Ali, ajde, može se do kraja '91. još nešto reć, a da nije rat.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.12.12 21:02

Pa znaš gdje i kada je kraj JNA, Slovenija i ljeto '91., (do 18.7., kad su slovenski vojnici službeno otpušteni iz JNA). Ali, ajde, može se do kraja '91. još nešto reć, a da nije rat.

Pa o tome i govorim, JNA je u Srbiji i Crnoj Gori postojala do formiranja Vojske Jugoslavije, a to sigurno nije bilo 1991.g.
Za neke sredine JNA nije postojala od sredine 1991, ili kada vec.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.12.12 21:10

Zasto vojnici po ugovoru?

Licno misljenje da se sa ovom kategorijom zapocelo iz vrlo pragmaticnih razloga koji nisu samo obuka i rukovanje slozenim sistemima i sl.
To je period kada polako nestaje dotadasnji polet za vojnikovanjima. Veliki broj obveznika se ne odaziva na pozive za mobilizaciju, izbegava sluzenje vojnog roka, rezervisti imaju nekakve *svoje* zahteve... Pa je neko procenio da ce odredjenim brojem vojnika po ugovoru nadopuniti praznine koje zbog navedenih razloga nastaju, da ce izborom podobnih ucvrstiti kolektive jedinica a i uhlebiti nekoga.Poceli su vec i ozbiljni sukobi pa je manjak u ljudstvu trebalo nekako nadomestiti...
Svaki razlog ne treba izolovano posmatrati ali ovako u celini deluje logicno.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.12.12 21:21

@dpuric (citat):

Pa o tome i govorim, JNA je u Srbiji i Crnoj Gori postojala do formiranja Vojske Jugoslavije, a to sigurno nije bilo 1991.g.
Za neke sredine JNA nije postojala od sredine 1991, ili kada vec.

U redu, shvaćam. Tema se odnosi na pravu JNA, a ne vojsku pod formalno tim imenom još neko vrijeme poslije. Nisam računao da je za ovu priču baš toliko presudno tih pola godine plus-minus. (Ispada da je.) Budući da je ideja o profesionalizaciji JNA došla puno ranije, i nema veze sa zbivanjima poslije. (Ili možda ima?)
Nadovezao bih se ovdje na tvoj post koji si vidim ostavio na temi 'Specijalci u JNA'. Konkretno, je li u sastavu 63. padobranske brigade i 72. gardijske (specijalne) brigade (i nekim drugim diverzantskim jedinicama), prije 7. mj. '91.g. postojalo vojnika po ugovoru, a da nisu bili vozači i 'pomoćno osoblje', nego pravi profesionalni vojnici sa specijalnim vještinama.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.12.12 21:25

@dpuric (citat):

Zasto vojnici po ugovoru?

Licno misljenje da se sa ovom kategorijom zapocelo iz vrlo pragmaticnih razloga koji nisu samo obuka i rukovanje slozenim sistemima i sl.
To je period kada polako nestaje dotadasnji polet za vojnikovanjima. Veliki broj obveznika se ne odaziva na pozive za mobilizaciju, izbegava sluzenje vojnog roka, rezervisti imaju nekakve *svoje* zahteve... Pa je neko procenio da ce odredjenim brojem vojnika po ugovoru nadopuniti praznine koje zbog navedenih razloga nastaju, da ce izborom podobnih ucvrstiti kolektive jedinica a i uhlebiti nekoga.Poceli su vec i ozbiljni sukobi pa je manjak u ljudstvu trebalo nekako nadomestiti...
Svaki razlog ne treba izolovano posmatrati ali ovako u celini deluje logicno.

Od '86 je skraćen vojni rok na 12 mjeseci, oprema je postajala sve složenija, za neke VES-ove se teško moglo naći kvalitetnog kadra, .... pa se neko u GŠ ili civilnom rukovodstvu dosjetio ugovoraca. Mislim da su ovo osnovni razlozi, nastali iz potrebe a ne zbog nekakve politike. Poslije je svakako bilo svega.
Na vrh Go down
pelister1
Džomba
Džomba

Broj komentara : 103
Član od : 2011-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.12.12 21:44

Mislim da je vojnik po ugovoru,postojao jos 1987.Ja sam u januar 88,bio u Stipu,i tamo je radio jedan Stipljanin kao vojnik po ugovoru - vozac kamiona.Rekao mi je da se zaposlio nekoliko meseca pre,i da je vrlo zadovoljan platom.Imao je cin razvodnika (ili mozda desetara) .Pre toga je radio kao sofer u neku fabriku, za duplo manju platu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.12.12 21:49

@pelister1 (citat):
Mislim da je vojnik po ugovoru,postojao jos 1987.Ja sam u januar 88,bio u Stipu,i tamo je radio jedan Stipljanin kao vojnik po ugovoru - vozac kamiona.Rekao mi je da se zaposlio nekoliko meseca pre,i da je vrlo zadovoljan platom.Imao je cin razvodnika (ili mozda desetara) .Pre toga je radio kao sofer u neku fabriku, za duplo manju platu.

I ja sam naveo u svom prvom postu na temi nakon uvodnog, priču o vojniku koji se '87.g. vratio na vojnu ekonomiju (gdje je odslužio redovni rok) kao vojnik po ugovoru, pa mi nitko izgleda ne vjeruje. Znam da mi je rekao točno se sjećam, "ja sam ti se sad 'aktivirao', to ti je ono novo, zove se vojnik po ugovoru".
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.12.12 22:56

@Max Blitz (citat):
@pelister1 (citat):

I ja sam naveo u svom prvom postu na temi nakon uvodnog, priču o vojniku koji se '87.g. vratio na vojnu ekonomiju (gdje je odslužio redovni rok) kao vojnik po ugovoru, pa mi nitko izgleda ne vjeruje. Znam da mi je rekao točno se sjećam, "ja sam ti se sad 'aktivirao', to ti je ono novo, zove se vojnik po ugovoru".
Ako si me pogrešno razumio, nisam rekao da ne vjerujem nego da je meni to bilo nepoznato do devedeset i neke.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   Today at 9:31

Na vrh Go down

Vojnici po ugovoru u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Vojnici po ugovoru u JNA
» Poznati ljudi kao vojnici i ratnici
» Vakcine u JNA