FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojnici po ugovoru u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.12.12 23:25

Ja mislim da je još u vrijeme kada sam se ja skidao postojala ta mogućnost 1985.). Dobro, ja sam tada imao čin i bio bih u rangu podoficira ali ako se dobro sjećam i obični vojnici su mogli napraviti ugovor i ostati u vojsci. Ja osobno nisam ni za vrijeme vojnog roka imao prilike sresti nekoga tko je to napravio a i poslije nisam čuo za nekoga tko se na takav način zaposlio u JNA.

GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   08.12.12 13:44

@Max Blitz (citat):
@dpuric (citat):

Pa o tome i govorim, JNA je u Srbiji i Crnoj Gori postojala do formiranja Vojske Jugoslavije, a to sigurno nije bilo 1991.g.
Za neke sredine JNA nije postojala od sredine 1991, ili kada vec.

U redu, shvaćam. Tema se odnosi na pravu JNA, a ne vojsku pod formalno tim imenom još neko vrijeme poslije. Nisam računao da je za ovu priču baš toliko presudno tih pola godine plus-minus. (Ispada da je.) Budući da je ideja o profesionalizaciji JNA došla puno ranije, i nema veze sa zbivanjima poslije. (Ili možda ima?)
Nadovezao bih se ovdje na tvoj post koji si vidim ostavio na temi 'Specijalci u JNA'. Konkretno, je li u sastavu 63. padobranske brigade i 72. gardijske (specijalne) brigade (i nekim drugim diverzantskim jedinicama), prije 7. mj. '91.g. postojalo vojnika po ugovoru, a da nisu bili vozači i 'pomoćno osoblje', nego pravi profesionalni vojnici sa specijalnim vještinama.

Koliko znam takva mogucnost nije postojala i za to nisam cuo. Ali je 63. padobranska imala dobar deo rezervnog sastava koji su vrlo cesto imali vezbe sa aktivnim delom i tretirani su manje-vise kao sastavni deo kolektiva

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   08.12.12 13:48

@Boske (citat):
Ja mislim da je još u vrijeme kada sam se ja skidao postojala ta mogućnost 1985.). Dobro, ja sam tada imao čin i bio bih u rangu podoficira ali ako se dobro sjećam i obični vojnici su mogli napraviti ugovor i ostati u vojsci. Ja osobno nisam ni za vrijeme vojnog roka imao prilike sresti nekoga tko je to napravio a i poslije nisam čuo za nekoga tko se na takav način zaposlio u JNA.

Tacno tada je postojala kategorija oficira i mladjih oficira po ugovoru i mogucnost da se za 9 meseci stekne I stepen VA. Koliko mi je poznato u zakonu za vojnike takva mogucnost nije postojala.

Na vrh Go down
pelister1
Džomba
Džomba

Broj komentara : 103
Član od : 2011-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   08.12.12 14:17

Mozda su nasli neku rupu u zakon za one sa vezama.Inace tamo sam bio protivpozarac,i odmah do nase prostorije,nalazio se magacin za suvomesnatu hranu,i tu su u friziderima cuvali salame,slaninie i sl.A taj sofer-vojnik po ugovoru je snabdevao magacin nekoliko puta nedeljno.Jednom nam je dao oko dve kile mortadele,pa smo se nas nekolicina mezili ceo dan...Jos da je bilo i vina ...
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   09.12.12 20:25

Pratim ovu vrlo konkretnu i zanimljivu temu i zaista su cinjenice vrlo sture, odnosno nemamo takvih vojnika i oficira da nam bar malo pojasne temu . A i do propisa i zakona koji su uredjivali ove slucajeve je tesko doci, tako da se moramo osloniti na iskustva i secanja onih koji su imali bilo kakve veze sa VPU u JNA.
Kako nemam saznanja o ovoj temi , zamolio sam prijatelja, penzionisanog oficira JNA , da mi pojasni i napise svoja saznanja vezana za temu. Evo njegovog odgovora.........Mislim da ima par vrlo zanimljivih stvari!!! Very Happy

"Питање је релативно тешко, односно релативно тешко дати прави, тачан одговор. Први разлог је тај што ја пишем по сећању, а сећање је врло варљива категорија. Друго, ја "памтим" време од 1977. године па касније, тако да оно време пре тога познајем искључиво по причи. Према мојим сазнањима, још негде 60-тих, или крајем 50-тих била је могућност да се поједини војници (најчешће десетари) "активирају" и постану подофицири. Највероватније се то радило у граничним јединицама где је било тешко обезбедити старешински кадар, посебно за удаљене карауле. Ово знам из приче једног мог подофицира који је тако "активиран". Услови који су тада постављани, начин уговарања, превођење у активну службу и тд., не знам.

Овај, нама познати модел пријема војника по уговору (не само војника, већ и официра и подофицира) започео је почетком 80-тих, колико се сећам негде 84-85. године прошлог века. Мислим да је то било повезано са усвајањем закона о одбрани и ЈНА јер је законом била омогућена та категорија војних лица. Број формацијских места за војнике по угвору није био велики. За војну полицију знам да су примани у противтерористичке јединице и за возаче (20-30 формацијских места на батаљон од 400 људи). У другим јединицама углавном су примани као возачи и за неке специфичне дужности које захтевају дужу обуку, односно где честа промена војника на одслужењу војног рока утиче на квалитет рада. Ту су били и возачи борбених возила, нишанџије и други оператори система (топова, радара, ПВО уређаја, неке морнаричке специјалности и сл.). Првих пар годна су биле експерименталне. Показало се да да има корсити од њих и да су бољи од војника на одслужењу војног рока. Уговор се потписивао на три године. После тога се могао продужити још највише два пута (то је после, у време ВЈ мењано). Постојаљло је ограничење у годинама - за пријем и до које године живота може најдаље остати. Мислим да је код пријема кандидат могао имати највише 27-8 година,а ада је могао остати до 36 година. Код потписивања првог уговора одмах је добијао чин разводника, а код другог десетара, трећег млађег водника. Ако је неко још током служења војног рока постао десетар, тај чин би му се признавао. Такође и гарнизон се уговарао, доносно, дефинисани гарнизон се није могао мењати без обостране воље уговорних страна.

Ах, да. У почетку су војници по угвору морали да станују у касранама. Зато су за њих биле спремљене посебне спаваонице, а у неким касранама су преуређени објекти. Идеја је била да то буду конфорне собе са санитарним чвором, али се то није баш свугде обезбедило. Могли су да излазе у град када нису на дужности, али се морало знати где су, односно када иду у град морали су да се пријаве. Примани су углавном неожењени, а ли није било ограничења да се касније ожене.Ожењени су могли да станују ван касране о свом трошку.

Када су у питању официри и подофицир по уговору, углавном су примани за граничне јединице и то за оне карауле које је било тешко попунити јер су биле у неким забитима. Ипак, те категорије официра је било врло мало. Пред крај ЈНА нешто је проширена могућност пријема официра по уговору, али се не сећам тачно за које родове. Услов да неко буде примљен за официра по уговору је био да има завршену Школу резервних официра и најмање средњу стручну спрему и да је био унапређен, односно произведен у чин резервног потпоручника. Знам да су официри и подофицир уговарали чин. Који ће чин добити зависило је од радног стажа у цивилсњтву. Морао је имати најмање 3 године ефективног радног стажа да би био поручник, мислим око 7 година да би добио чин капетана. И за њих је важио трогодишњи уговор које се могао продужити највише три пута. да би били примљени у активну службу морали су имати завршен факултет и да се искажу на дотадашњој дужности. Иначе, опште мишљење је било да су ти официр по уговору, а у мањој мери и подофицир били врло слаби. Имали су врло слабо војно образовање, посебно пешадинци (на нивоу војника), па су били неупотребљиви за озбиљнији обуку, штабни рада и сл. Активни официри су из третирали као нужно и наметнуто "зло". Наравно, било је изузетака од којих су неки и сада у активној служби у ВС."

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18497
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   09.12.12 23:09

aleksandar obradovic (citat):
Pratim ovu vrlo konkretnu i zanimljivu temu. Kako nemam saznanja o ovoj temi , zamolio sam prijatelja, penzionisanog oficira JNA , da mi pojasni i napise svoja saznanja vezana za temu. Evo njegovog odgovora.........Mislim da ima par vrlo zanimljivih stvari!!! Very Happy

Aleksandre, hvala na trudu i na tome što si ozbiljno pristupio temi. To je ono o čemu sam htio da se ovdje razgovara. Informacije o VpU u JNA su zaista veoma šture i nedostupne, kao da su još uvijek obavijene velom (vojne) tajne. Mogući segment priče je i taj da JNA nije ni htjela previše 'reklamirati' profesionalizaciju u vojničkom smislu, jer naravno, radni narod i napredna omladina brane državu iz patriotizma, a ne za novac, tj. plaću. Ovdje ne ubrajam oficire, njihova plaća je potpuno druga stvar.
Plaćeni vojnici su nam predstavljani kao izum trulog kapitalizma, nespojiv sa htijenjima socijalističkog čovjeka. A mobilizirani američki mladići npr. za rat u Vijetnamu kao žrtve imperijalizma i neokolonijalizma vladajuće elite.
Napretkom tehnike, pokazala se zaista potreba za profesionalizacijom pojedinih specijalnosti u JNA u vojničkom smislu, jer je postalo sve teže i teže iznova obučavati nove i nove generacije ročnika, koji bi prestankom vojnog roka najveći dio naučenog uglavnom zaboravili. Ovo su već pojedini drugovi na forumu dobro primijetili i komentirali. Još kada bi nam se javili stvarni VpU iz dosadašnjih priča, tema bi postala još zanimljivija.
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   09.12.12 23:15

To sa VpU je stvarno bila nedorečena priča. Imam osjećaj da je to bio jedan veliki promašaj JNA. Pitanje je samo zašto? Po mome postoje dvije mogućnosti; ili je interes bio preslab ili je otpor aktivnih starješina bio prevelik!

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   10.12.12 0:06

@Boske (citat):
To sa VpU je stvarno bila nedorečena priča. Imam osjećaj da je to bio jedan veliki promašaj JNA. Pitanje je samo zašto? Po mome postoje dvije mogućnosti; ili je interes bio preslab ili je otpor aktivnih starješina bio prevelik!

Nisam Boske baš shvatio da je to bio promašaj. Pogotovo sama ideja. Za neke VES-ove u JNA su zaista bili potrebni aktivni vojnici-profesionalci, ročna vojska je tu radila više štete nego koristi.
Zašto bi postojao otpor aktivnih starješina? Mislim baš suprotno, lakše bi im bilo raditi sa profesionalnim vojnicima, koje za tu dužnost veže i radni odnos. Također bi puno lakše bilo uspostaviti vojnu disciplinu nego s nama 'klincima'-ročnicima, od kojih je velika većina jedva čekala ići kući.
Što se interesa tiče, upitan je, istina. Jako malo se o tome zna. Koliko je bilo previđenih mjesta za VpU, a koliko je stvarno popunjeno? Koji kriteriji su uopće važili za prijem u VpU? Koliko je bilo odbijenih zbog neispunjavanja uvjeta? Takvu statistiku bih volio vidjeti. Znači ponuda za VpU po VES-ovima, stvaran odaziv i konačan prijem u aktivnu vojničku službu. Možda tebe ovdje bune oficiri po ugovoru, pogotovo vi iz ŠRO. To je također ovdje tema, ali se prvenstveno misli na činove zaključno s ml. vodnikom, koji su vojnički činovi.

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   10.12.12 12:17

aleksandar obradovic (citat):

"Питање је релативно тешко, односно релативно тешко дати прави, тачан одговор. Први разлог је тај што ја пишем по сећању, а сећање је врло варљива категорија. Друго, ја "памтим" време од 1977. године па касније, тако да оно време пре тога познајем искључиво по причи. Према мојим сазнањима, још негде 60-тих, или крајем 50-тих била је могућност да се поједини војници (најчешће десетари) "активирају" и постану подофицири. Највероватније се то радило у граничним јединицама где је било тешко обезбедити старешински кадар, посебно за удаљене карауле. Ово знам из приче једног мог подофицира који је тако "активиран". Услови који су тада постављани, начин уговарања, превођење у активну службу и тд., не знам...

Ovo je manje-vise tacno. Moje iskustvo sa radom kao oficira po ugovoru vezuje se za kasniji period (situacija je manje-vise bila ista).

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   24.01.13 4:06

Našao sam na netu da postoji knjiga, odnosno priručnik:

Stanoje Jovanović: "Starešine iz vojničkog stroja" - od vojnika po ugovoru do aktivne vojne službe (kako zasnovati radni odnos u JNA nakon odsluženja vojnog roka), izdavač: Vojnoizdavački i novinski centar, 1986.

Ništa drugo nema, ni link na stranice, ni neka recenzija. Zna li netko nešto više? Prema ovome, vojnici po ugovoru mogli su postati i starješine i ovaj priručnik ih valjda na to upućuje.
Sliku sam stavio samo za ilustraciju jer je dobra, nije naslovna stranica priručnika. Very Happy

Na vrh Go down
barun
Gušter
Gušter

Broj komentara : 31
Član od : 2012-11-21

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   25.01.13 0:11

U ljeto 88 god.Bio sam u odkomandi u Stipu.Kraj sestog mjeseca ,sportska ceta (rukomet)na pripremama za Armijsko takmicenje koje se odrzalo u T. Velesu.Doista mogu potvtrdi rijeci od Pelistera,da je bio vozac,vojnik po ugovoru.Vozio je cijelu Sp. cetu autobusom iz Stipa za T.Veles.Razgovarali smo s njim o uvjetima primanja u sluzbu vojnika po ugovoru koje je morao zadovoljiti.Znaci bio je profesionalni vozac.Pred kraj vojnog roka.August 88.Neki komandiri odjeljenja predavali su molbe za primanje u sluzbu "Vojnika po ugovoru".nisam upoznat s time da li je netko primljen,jer sam se skinuo 19 dana ranije(nagradno) Ali znam sigurno da se moj prijatelj 1990,zaposlio kao "Vojnik po ugovoru".Radno mjesto dobio na otoku Visu.Komandir odjeljenja ili voda neznam tocno.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   25.01.13 17:51

@barun (citat):
Razgovarali smo s njim o uvjetima primanja u sluzbu vojnika po ugovoru koje je morao zadovoljiti. Znaci bio je profesionalni vozac. Pred kraj vojnog roka. August 88. Neki komandiri odjeljenja predavali su molbe za primanje u sluzbu "Vojnika po ugovoru". Nisam upoznat s time da li je netko primljen, jer sam se skinuo 19 dana ranije(nagradno). Ali znam sigurno da se moj prijatelj 1990, zaposlio kao "Vojnik po ugovoru". Radno mjesto dobio na otoku Visu. Komandir odjeljenja ili voda neznam tocno.

Do sad smo uglavnom i čuli za zapošljavanja VpU na mjesta vozača i zaljučili da se cijela priča s 'vojnicima po ugovoru' nije stigla razviti za vrijeme postojanja JNA.
Barun, imaš li kontakt s tim svojim prijateljem danas? Bilo bi zanimljivo čuti koju riječ iz prve ruke o uvjetima rada kao VpU u JNA iz prve ruke. Osobito ako nije bio vozač ili 'samo' to. Very Happy
Na vrh Go down
barun
Gušter
Gušter

Broj komentara : 31
Član od : 2012-11-21

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   25.01.13 19:12

Ako uspijem stupiti u kontakt s doticnim gospodinom.Zadnje mjeto sluzbovanja Koprivnica HV.cin Nadporucnika (kapetan).naravno ako bude htio razgovarati o toj temi.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   11.02.13 1:40

Brojno stanje ljudstva u JNA 1.1.1990., gdje je naveden i broj 'vojnika po ugovoru'. Exclamation
Preneseno iz: Marijan Davor: 'Slom Titove armije, JNA i raspad Jugoslavije 1987 - 1992', Golden marketing - Tehnička knjiga, Zagreb, 2008.)
study
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   01.04.13 13:23

Sluzeci vojni rok u Prokuplju 87 teh.sluzba imali smo svoje radione i magacine gdje smo isli raditi skupa sa civilnim licima u jna.Po vesu sam bio puskar i trebo sam raditi na konzervaciji pusaka.Medjutim moj komandir por Novak me je poslao u neki magacin na ispomoc kod nekog vodnika Radenkovica.Kod onog vojnickog ulaska i salutiranja rekao mi je da ne treba kad smo sami u kancelariji da je u neku ruku on samo malo stariji vojnik od mene.Tu sam jedno 7 dana dolazio raditi u tisini tj. knjizili smo neke kartone kojih je bilo veliki broj.Po slobodnom razgovoru uz rad rekao mi je da je po odsluzenju vojnog roka potpisao ugovor o zaposlenju i da je tu do daljnjeg.On nije imo nista sa vojskom jer nije ujutro vidjan na pisti za postrojavanje. Na posao je dolazio u 07 a odlazio u 15 sati.Jedne subote dosao je kasno u nas paviljon i kod mene se javio da bi prespavo kod nas.Bilo je slobodnih kreveta i otiso je leci ali je na odlasku rekao da zna sta je voznja bicikla i da mu se to ne radi gdje smo se svi nasmijali.Bio je dobar covjek i rado smo mu pomagali u njegovom poslu u magacinu.Pozdrav za tehniku 87 Prokuplje.
Na vrh Go down
bosanac 1
Gušter
Gušter

Broj komentara : 13
Član od : 2011-10-03
M(j)esto TUZLA

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.04.16 0:17

@alexandar (citat):
Pratim ovu vrlo konkretnu i zanimljivu temu i zaista su cinjenice vrlo sture, odnosno nemamo takvih vojnika i oficira da nam bar malo pojasne temu . A i do propisa i zakona koji su uredjivali ove slucajeve je tesko doci, tako da se moramo osloniti na iskustva i secanja onih koji su imali bilo kakve veze sa VPU u JNA.
Kako nemam saznanja o ovoj temi , zamolio sam prijatelja, penzionisanog oficira JNA , da mi pojasni i napise svoja saznanja vezana za temu. Evo njegovog odgovora.........Mislim da ima par vrlo zanimljivih stvari!!! Very Happy

"Питање је релативно тешко, односно релативно тешко дати прави, тачан одговор. Први разлог је тај што ја пишем по сећању, а сећање је врло варљива категорија. Друго, ја "памтим" време од 1977. године па касније, тако да оно време пре тога познајем искључиво по причи. Према мојим сазнањима, још негде  60-тих, или крајем 50-тих била је могућност да се поједини војници (најчешће десетари) "активирају" и постану подофицири. Највероватније се то радило у граничним јединицама где је било тешко обезбедити старешински кадар, посебно за удаљене карауле. Ово знам из приче једног мог подофицира који је тако "активиран". Услови који су тада постављани, начин уговарања, превођење у активну службу и тд., не знам.

Овај, нама познати модел пријема војника по уговору (не само војника, већ и официра и подофицира) започео је почетком 80-тих, колико се сећам негде 84-85. године прошлог века. Мислим да је то било повезано са усвајањем закона о одбрани и ЈНА јер је законом била омогућена та категорија војних лица. Број формацијских места за војнике по угвору није био велики. За војну полицију знам да су примани у противтерористичке јединице и за возаче (20-30 формацијских места на батаљон од 400 људи). У другим јединицама углавном су примани као возачи и за неке специфичне дужности које захтевају дужу обуку, односно где честа промена војника на одслужењу војног рока утиче на квалитет рада. Ту су били и возачи борбених возила, нишанџије и други оператори система (топова, радара, ПВО уређаја, неке морнаричке специјалности и сл.). Првих пар годна су биле експерименталне. Показало се да да има корсити од њих и да су бољи од војника на одслужењу војног рока. Уговор се потписивао  на три године. После тога се могао продужити још највише два пута (то је после, у време ВЈ  мењано). Постојаљло је ограничење у годинама - за пријем и до које године живота може најдаље остати. Мислим да је код пријема кандидат могао имати највише 27-8 година,а ада је могао остати до 36 година. Код потписивања првог уговора одмах је добијао чин разводника, а код другог десетара, трећег млађег водника. Ако је неко још током служења војног рока постао десетар, тај чин би му се признавао. Такође и гарнизон се уговарао, доносно, дефинисани гарнизон се није могао мењати без обостране воље уговорних страна.

Ах, да. У почетку су војници по угвору морали да станују у касранама. Зато су за њих биле спремљене посебне спаваонице, а у неким касранама су преуређени објекти. Идеја је била да то буду конфорне собе са санитарним чвором, али се то није баш свугде обезбедило. Могли су да излазе у град када нису на дужности, али се морало знати где су, односно када иду у град морали су да се пријаве. Примани су углавном неожењени, а ли није било ограничења да се касније ожене.Ожењени су могли да станују ван касране о свом трошку.

Када су у питању официри и подофицир по уговору, углавном су примани за граничне јединице и то за оне карауле које је било тешко попунити јер су биле у неким забитима. Ипак, те категорије официра је било врло мало. Пред крај ЈНА нешто је проширена могућност пријема официра по уговору, али се не сећам тачно за које родове. Услов да неко буде примљен за официра по уговору је био да има завршену Школу резервних официра и најмање средњу стручну спрему и да је био унапређен, односно произведен у чин резервног потпоручника. Знам да су официри и подофицир уговарали чин. Који ће чин добити зависило је од радног стажа у цивилсњтву. Морао је имати најмање 3 године ефективног радног стажа да би био поручник, мислим око 7 година да би добио чин капетана. И за њих је важио трогодишњи уговор које се могао продужити највише три пута. да би били примљени у активну службу морали су имати завршен факултет и да се искажу на дотадашњој дужности. Иначе, опште мишљење је било да су ти официр по уговору, а у мањој мери и подофицир били врло слаби. Имали су врло слабо војно образовање, посебно пешадинци (на нивоу војника), па су били неупотребљиви за озбиљнији обуку, штабни рада и сл. Активни официри су из третирали као нужно и наметнуто "зло". Наравно, било је изузетака од којих су неки и сада у активној служби у ВС."
Nisam se nešto posebno bavio ovom problematikom ali imam lično iskustvo u pogledu angažmana po ugovoru. Godine 1989 bio sam desetar i obavljao dužnost komandira karaule jer nakon prekomande starijeg vodnika nije popunjeno mjesto. Kada je istekao vojni rok došla je komisija sastavljena od tri oficira iz KOmande GO radi primopredaje karaule. Potpisujući dokumenta u kancelariji jedan od oficira me pitao da li želim ostati po ugovoru na karauli. Obzirom da ga nisam razumio jer za to nikada do tada nisam čuo ćutao sam i razmišljao šta to znači. Tada je drugi oficir (kapetan) rekao pustite momka vidite da jedva čeka da ide kući i ta priča je bila gotova. Po dolasku kući u to vrijeme je vladala velika inflacija, u nemogućnosti da dobijem posao informišem se o radu po ugovoru i prijavim se na dva konkursa za vodnika po ugovoru. Početkom 1991.godine dobijem pozitivne odgovore i da donesem dokumenta u kasarne u Puli i Splitu ali to više nije bila ista situacija iz poznatih razloga tako da nisam se javio.
Na vrh Go down
sarics
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2013-11-11
Dob : 49
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   07.04.16 22:34

Isto iskustvo sam imao u 9.mjesecu 1987.Nas tri desetara koja smo se trebali skinuti za par dana pozvali su u komandu i pitali želimo li ostati u vojsci po ugovoru.Bili smo VES 11807 radiorelejci i očito im je trebalo tog kadra.Sjećam se da nam je obećano automatski čin mlađeg vodnika i neznam što već,međutim nitko nije bio zainteresiran od nas trojice ali neznam dali je netko drugi iz drugih četa ostao.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   08.04.16 7:58

Mene nisu pitali, ali sam 85-e ja pitao i bio zainteresovan da se aktiviram ali ne kao vojnik po ugovoru nego podoficir. Znao sam da cu sa diplomom medicinskog tehnicara cucati na birou barem sedam-osam godina tako da mi to rjesenje nije izgledalo (tad) lose. Cak sam bio i na razgovoru kod nacelnika sanitetske sluzbe korpusa i on mi je obecao mjesto cim se svi ti planovi sprovedu u praksu. Jos zainteresovaniji od mene samog da sve to prodje bio je i moj vodnik u ambulanti. Njemu je to bila prilika da dobije zamjenu a sa zamjenom obecanu mu prekomandu mnogo blize kuci (bio je negdje s juga Srbije). Naravno, kao i sve ostalo u bivsoj nam drzavi, sve je to islo kilavo tako da do kraja mog roka JNA jos nije pocela s tom praksom a par godina kasnije imao sam druge planove. Jedina dobra stvar u svemu tome je bila da mi je Vojkan kao svom "nasledniku" dosta toga progledao kroz prste. Kad se tu jos doda i kapetan koji je bio totalno nezainteresovan za vojnicki dio svog posla, nije se lose zivjelo tih godinu dana. Laughing
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter

Broj komentara : 97
Član od : 2015-03-09

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   08.04.16 22:34

Osijek 88/89 u našem bataljonu ali ne u mojoj četi bio je desetar po ugovoru. Ademi Isak se zvao ako se ne varam. Nisam tada davao pažnju tome, tako da neznam kako je to funkcioniralo.Čini mi se da je i u 1-om ili 2-om okb bilo nekih osoba sa činovima, u nekom statusu između AVL i GL
Na vrh Go down
Gorica 660
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 713
Član od : 2016-06-20
Dob : 45
M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   09.07.16 11:35

Pozdrav, ja sam služio vojni rok 89/90 godine Karlovcu (decembarska klasa) u auto transportnoj četi, VP 6610 u Karlovcu i kod nas je bio jedan sigurno (ako ne i više) vojnik po ugovoru. Ja se konkretno sjećam jednog Makedonca koji je bio vojnik po ugovoru, imao je čin mlađeg vodnika (3 crvena čvarka) i koliko se mogu sjetiti iz njegove priče da je imao ugovor sa JNA ili na 3 ili na 5 godina. Inače je vozio veliki FAP kamion koji je služio za prevoz šljunka i pijeska a takođe je vozio i kamion na koji se kačio veliki kontejner za smeće i vozio ga na otpad.
Dolazio je ujutro na posao možda oko 6-7 sati i odlazio oko 4 sata poslije podne kući  u stan koji je imao u gradu vjerovatno iznajmljen. Rekao bih, standardno radno vrijeme i odlazak kući kao sa svakog drugog normalnog posla u to vrijeme. Inače je služio u istoj jedinici redovni vojni rok nekih 5-6 godina prije nego je odlučio da postane vojnik po ugovoru. Takođe pred sami kraj vojnog roka kao vozač sa ostalim vojnicima vozačima sam imao priliku da jedan dan boravim u kasarni u Čapljini gdje je takođe bila obuka za vozače i tamo sam imao priliku da vidim i upoznam 3 vojnika po ugovoru koji su bili pripadnici vojne policije i takođe su imali činove mlađih vodnika.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Vojnici po ugovoru u JNA   Today at 18:53

Na vrh Go down

Vojnici po ugovoru u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Vojnici po ugovoru u JNA
» Poznati ljudi kao vojnici i ratnici
» Vakcine u JNA