FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 20  Next
AutorPoruka
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   18.12.12 22:12

drunken drunken bounce

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   18.12.12 22:37

Suši, tradicionalna hrana dalekog Japana, osvojio je titulu moderne i elegantne hrane. Kuglica od riže/pirinča sa ribom na vrhu već vlada kuhinjama restorana i prodaje se u svijetu kao luda.
Ritual konzumiranja sušija: zabaciti glavu pod uglom od 45 stepeni i pojesti ga - u jednom zalogaju.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18497
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   18.12.12 22:53

@Stazio (citat):
Suši, tradicionalna hrana dalekog Japana, zahvaljujući tome što je osvojio titulu moderne i elegantne hrane. Kuglica od riže/pirinča sa ribom na vrhu već vlada kuhinjama restorana i prodaje se u svijetu kao luda.
Ritual konzumiranja sušija: zabaciti glavu pod uglom od 45 stepeni i pojesti ga - u jednom zalogaju.
Napomena: Radi se o sirovoj ribi i plodovima mora koje se koriste za suši. Ova tamnozelena kora su morske alge.

Ne gadi mi se sirova riba, ni ništa sirovo iz mora. Jeo sam više puta sirove morske organizme iz Jadrana koje sam sam ulovio, ali ipak mi nije sjeo baš suši, više puta sam ga probao. Ovaj 'naš' jasno, kod nas spremljen, nisam još u Japanu bio. To ipak nije hrana za glavno jelo, već je predjelo.
Bojniče, nemoj se uvrijedit, ali mislim da bi ti ipak od sušija ostao gladan.
Glavni kriterij kvalitete je svježina ribe i rakova mora koji se koriste, trebalo bi sve biti ultra svježe za moj pojam, samo malo ohlađeno, nikako iz zamrzivača. Exclamation Cool

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   18.12.12 22:59

jedino što sam probao je surami, pečen ili sirov, nije loše, i to sa umakom od soje, zna koji puta supruga spremiti i nešto na kinesko (znam da je suši tradicionalno japansko jelo)

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   18.12.12 23:14

@bojnik (citat):
jedino što sam probao je surami, pečen ili sirov, nije loše, i to sa umakom od soje

Ne znam što je to. Kako se sprema i od čega je? Question
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   18.12.12 23:17

Ako iko u svijetu zna da iskoristi bogatstvo mora, to su Japanci. Ponekad znaju i da pretjeraju (iz naučnih pobuda). pirat

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   18.12.12 23:24

kaže se još i surimi, to su ti štapići sa okusom morskih rakova, ukusno, možeš malo i prepržiti sa lukom, a možeš i narezati pa kao suši umočiš u sojin umak i super. imaš u svim trgovimama, pogledaj u frižiderima kod ribljih štapića, malo pakovanje cca 5 cm x 15 cm.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   18.12.12 23:31

@bojnik (citat):
kaže se još i surimi, to su ti štapići sa okusom morskih rakova, ukusno, možeš malo i prepržiti sa lukom, a možeš i narezati pa kao suši umočiš u sojin umak i super. imaš u svim trgovimama, pogledaj u frižiderima kod ribljih štapića, malo pakovanje cca 5 cm x 15 cm.

A znam surimi, zbunio si me na tren, nisam znao da je i surami to isto. Da, ja te štapiće narežem pa volim dodat u rižoto s morskim plodovima ili kad radim umak od istog za tjesteninu. Može ih se vrlo kratko prokuhat, pa začinit solju, paprom i maslinovim uljem i dodat kapare i luk, tko voli. Exclamation
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   18.12.12 23:32

@bojnik (citat):
Gledao sam nešto takvo slično po supermarketima, čini mi se da je pisalo "meso rakova 5%", ostalo valjda soja i ko zna šta još. Exclamation
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   18.12.12 23:39

@Stazio (citat):
Gledao sam nešto takvo slično po supermarketima, čini mi se da je pisalo "meso rakova 5%", ostalo valjda soja i ko zna šta još. Exclamation

Surimi štapići bi se trebali raditi od ostataka ribljeg mesa (oslića) koji preostane nakon što se ribe isfiletiraju, znači skinu ona dva komada koja kupite zaleđena. Uvijek ostane dio mesa na ribljim kostma. A što se dalje dodaje u tu smjesu ribljih ostataka, tko zna, mislim da je slična priča kao s mesnom paštetom. Piše na deklaraciji: aroma raka, ako se ne varam, ma što to značilo. Arrow
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   19.12.12 13:00

"RIBA SLANA"

Usoljena sitna plava riba, “riba slana”, mogla bi se smatrati nekom varijantom morskog pršuta. Najčešče se soli sardela i inćun, u zadnje vrijeme se pokazalo da su inćuni puno “pogodnija” riba za soljenje jer su sardele mnogo masnije. Inćunima treba dva - tri mjeseca, a sardeli i do pola godine u soli. U obije varijante riba se u bačve (kante, velike konzerve) slaže gusto, red ribe - red soli, a svaki red mora biti okrenuti na drugu stranu, na kraju sve se prelije salamurom. Potrebno je 3-4 dana staviti „pod presu”. Riba treba biti što svježija da ne bi dobila "grkast" ukus. Treba još znati da na većim temperaturama „riba slana“ prije „sazri“. Spremna je za jelo ako se meso lako odvaja od kosti i ako u sredini nema krvavog sirovog mesa. sunny

I da se zna, nekoliko slanih riba „povuče“ dosta vina (crno ili bevanda), ostala pića ne preporučujem. drunken

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   19.12.12 15:22

Na gornjoj slici koju je postavio Stazio, u tanjuru sa slanim srdelama se vide i kapare, čest dodatak jelima od morskih plodova, pa ću reći koju i o njima:

KAPARE

Kapara je tropska i suptropska biljka koja raste na obalama Sredozemnog mora u obliku grma, dok je kod nas možemo pronaći na gotovo svim otocima srednjeg i južnog Jadrana, te u priobalju. Naravno, tamo gdje je ovce i koze nisu pobrstile! Lišće kapare je okruglo i mesnato, a sa gornje strane sjajno. Cvjetovi su pojedinačni, dvospolni, sa četiri bijele latice koje su prema rubovima ružičaste sa dugim bijelim prašnicima. Cvjeta od svibnja do rujna. Od biljke kapare se dakle koristi pupoljak cvijeta.

Sirovi pupoljci nisu jestivi, a beru se za vrijeme suhih dana, ručno, a više se cijene oni manji, tvrđi i okrugliji. Ukoliko se pupovi otvore ili su veliki, ne beru se. Nakon berbe, otkidaju se pupoljci s peteljki i ostavljaju se da se posuše dan-dva, a potom se potope u morsku vodu ili ih se dobro posoli. Potom se ispiru hladnom vodom i otavljaju u ocat, te potom na sunce desetak dana. Nakon toga se ocat zamjenjuje čistim, malo razvodnjenim octom.

Pikantan okus kapara uz doziranu notu žestine daje neobičnu aromu raznim umacima, salatama, tjesteninama, ribi (ali i mesu), upotpunjujući tako jadransku ponudu okusa..... Very Happy

study cheers

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   19.12.12 15:36

Piše na deklaraciji: aroma raka, ako se ne varam, ma što to značilo. Arrow [/quote]

Znaci upravo to sto pise AROMA. Ili u prevodu: cisto od raka.

Skoro sam gledao emisiju o laboratoriji koja proizvodi razne aditive za prehrambenu industriju. Na hiljade bocica sa razlicitim aromama....poskropis crknutu macku i ima miris i okus skampa. Nevjerovatno!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   19.12.12 15:44

@pera84 (citat):

Kako misliš "čisto od raka"?
Ti surimi štapići su na vrhu crveno-narančaste boje, kao boja repa pravog jastoga. Međutim, u ovom slučaju se očito radi o nekoj kemiji. Inače bi štapići zaista trebali biti od samljevenih ostataka ribe, ipak se ne podvaljuje toliko da stvarno piše da su od pravog raka ili jastoga. Cool

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   19.12.12 16:46

Samo da se zahvalim svima vama na korisnim savetima u vezi pripremanja ribe na rostilju. I da pohvalim temu. Svaka cast ljudi, samo nastavite.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   19.12.12 20:18

@Max Blitz (citat):
@pera84 (citat):

Kako misliš "čisto od raka"?
Ti surimi štapići su na vrhu crveno-narančaste boje, kao boja repa pravog jastoga. Međutim, u ovom slučaju se očito radi o nekoj kemiji. Inače bi štapići zaista trebali biti od samljevenih ostataka ribe, ipak se ne podvaljuje toliko da stvarno piše da su od pravog raka ili jastoga. Cool

To ti je nešto kao kineski zvučnici piše 30W PMPO a sitnim slovima 2W, tako i ovi smrznuti riblji specijaliteti jarkih boja, riblji sadžaj 5%. pirat
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   19.12.12 22:51

Što se tiče slanih srdela i inćuna ja ih obavezno jedem s kapulom,žena isto pa se nitko ne buni lol!
Vidim da je Max opisivao prstace i dagnje a uz te školjke bih još rado dodao kunjke i grofe.Kunjke su mi drage jer ih sam ronim(nekad i zimi ali sad više ne) sa prijateljima a za njih je specifično što se rone u jakom korentu(jedna vrsta morske jake struje) i to ih čini čistim jer kunjke nečeš naći svugdje kao i dagnje(iako ih volim) a i moraš se dosta pomučiti da ih išćupaš sa kamenitog dna i dubini koja varira ali većinom na 3-4 metra.Priprema slična prstacima ali opet kako tko voli.Grofi su interesantne školjke koje se nalaze u skupinama i to samo u čistom pijesku.Način na koji se vade ovisi o dubini pa je nekad i smiješno kad su u plićaku.Tada se mlati perajama da bi se raštrkao pijesak i onda se skupljaju u mrežu.Na većoj dubini se sve to radi rukama i moraš imati j*bačku kondiciju da bi izvadio dva,tri kila ako si pogodio njihovu poštu.Priprema : ma na sve načine ali u restoranima se ipak najviše cijene spremljeni kao prstaci(znači što jednostavnije) ili kao rižoto.I da,Max je vjerovatno zaboravio da se dagnje inače još nazivaju mušule ali je najbolje ono njihovo domaće izvorno ime-pizdice lol!

Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   19.12.12 23:00

@Matrix (citat):
Što se tiče slanih srdela i inćuna ja ih obavezno jedem s kapulom,žena isto pa se nitko ne buni lol!
Vidim da je Max opisivao prstace i dagnje a uz te školjke bih još rado dodao kunjke i grofe.Kunjke su mi drage jer ih sam ronim(nekad i zimi ali sad više ne) sa prijateljima a za njih je specifično što se rone u jakom korentu(jedna vrsta morske jake struje) i to ih čini čistim jer kunjke nečeš naći svugdje kao i dagnje(iako ih volim) a i moraš se dosta pomučiti da ih išćupaš sa kamenitog dna i dubini koja varira ali većinom na 3-4 metra.Priprema slična prstacima ali opet kako tko voli.Grofi su interesantne školjke koje se nalaze u skupinama i to samo u čistom pijesku.Način na koji se vade ovisi o dubini pa je nekad i smiješno kad su u plićaku.Tada se mlati perajama da bi se raštrkao pijesak i onda se skupljaju u mrežu.Na većoj dubini se sve to radi rukama i moraš imati j*bačku kondiciju da bi izvadio dva,tri kila ako si pogodio njihovu poštu.Priprema : ma na sve načine ali u restoranima se ipak najviše cijene spremljeni kao prstaci(znači što jednostavnije) ili kao rižoto.I da,Max je vjerovatno zaboravio da se dagnje inače još nazivaju mušule ali je najbolje ono njihovo domaće izvorno ime-pizdice lol!

Po opisu bi rekao da su grofi školjke koje mi zovemo vagani, postojala je tehnika kopanja nožnim prstima i njihovo vađenje istim. Moj stari je bio vješt u tome. Smješno je bilo kako te turisti gledaju, stojiš u vodi do pupka sa blagim grčem na licu i skoro se ne pomjeraš, kao da radiš nešto drugo. pale Nažalost, danas su gotovo nestale sa mjesta na kojima smo ih vadili.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   19.12.12 23:11

@Matrix (citat):
I da,Max je vjerovatno zaboravio da se dagnje inače još nazivaju mušule ali je najbolje ono njihovo domaće izvorno ime-pizdice

Ne bi baš Matrix rekao da su dagnje mušule, iako sam čuo da ih neki i tako zovu. Dagnje su pedoče, a dobro si rekao, i pizdice, Stazio kaže mušlje....

Ovo su mušule koliko ja znam, to je najčešće ime. Kako se onda ove kod vas zovu?
Ove je teže za izronit, jer su na dubljem i treba imat nešto nalik otvaraču za boce da ih se skine s kamena, a može ih se vadit s broda potezanjem specijalne naprave koja se zove 'mušular'........ Like a Star @ heaven

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   19.12.12 23:16

Ovo su BRBAVICE, odnosno grofi, prnjavice, mlekinje, neki kažu i kunjke, iako su kunjke drugačije....... Like a Star @ heaven

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   19.12.12 23:18

Te na slici mi zovemo vagani. pirat
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   19.12.12 23:26

@Stazio (citat):
Te na slici mi zovemo vagani, postojala je tehnika kopanja nožnim prstima i njihovo vađenje istim. pirat

Kako ćeš ih vadit nožnim prstima kad su čvrsto zalijepljene za kamen i u dubljem su? One nisu u pijesku. Kod nas ih nema u plićem od 3-4 metra. Sad
Ova navedena tehnika možda za kunjke, dok ih je još bilo u izobilju..... Like a Star @ heaven
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   19.12.12 23:29

@Max Blitz (citat):
@Stazio (citat):
Te na slici mi zovemo vagani, postojala je tehnika kopanja nožnim prstima i njihovo vađenje istim. pirat

Kako ćeš ih vadit nožnim prstima kad su čvrsto zalijepljene za kamen i u dubljem su? One nisu u pijesku. Kod nas ih nema u plićem od 3-4 metra. Sad
Ova navedena tehnika možda za kunjke, dok ih je još bilo u izobilju..... Like a Star @ heaven
Pa ne znam kako ih zoveš ali isto izgledaju i vade se iz pjeska. Question
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   19.12.12 23:36

Kunjke se kod nas zovu jedne slične školjki lakirki, koja je na slici.
Skužio sam da Matrix mušule zove kunjkama, a dagnje mušulama.... ah, ti nazivi.... Cool

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   19.12.12 23:41

Da budem iskren, ni sami više ne možemo "pohvatati" kako ko što zove od školjaka i riba a da ne vidimo sliku. pirat
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Today at 22:43

Na vrh Go down

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/20Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 20  Next
 Similar topics
-
» RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...
» "KOMANDNI MOST" - za sve ljubitelje RM - pitanja, zanimljivosti i ostalo...
» Minsko-eksplozivna sredstva
» KUMBOR 1986./1987.
» Pecanje