FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 11 ... 20  Next
AutorPoruka
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   12.12.12 7:51

E ovo je sada nostalgija, ali za morem, suncem, plavim nebom, vručim ljetnim danima, blagim noćima, hladnom cugom, i dobrim kokama. Very Happy

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   12.12.12 9:06

"Baciš" koju sardelu na gradele i odmah proradi nostalgija. Wink
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   12.12.12 11:19

Upravo tako prijatelju, iako sam Slavonac, onih 50% dalmatinske krvi me vuće na more, kao što sam i prije napisao, ne toliko kupanje u slanoj vodi, već, mirisi i zvukovi, e to ti je uživancija, pa dobra spiza, puni pjat i dobra vina (mada sam se manio alkohola u prekomjernim količinama, sada sam više degustator), e onda se pusti dobra pisma, po mogučnošću kakva Klapa i što više reći. RAJ ZEMALJSKI (ZIMA=PRITVOR). sunny

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   12.12.12 11:43

100% podržavam. Very Happy
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   12.12.12 11:57

HVALAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2430
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   12.12.12 19:36

Ribolovci zaboravili na brudet pa što god bilo u njemu Laughing

Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   12.12.12 20:42

@Matrix (citat):
Mislio sam i na njega ali sramota me bilo reći da ga ne volim. (možda bi prošao od sipa i "uliganja")
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   12.12.12 22:50

E da sjetio sam se, jednom kad sam bio mali, jeo sam dobru pastrmku kod manastira Morača u CG, sječam se i jezera nešto stvarno lijepo, bilo je to mislim 1972.g. Tada smo stavili šator na auto, pa od juga do sjevera, to su bila vremena, potroši se jedna plaća na godišnjem, a druga te doma čeka, a ljepote koje vidiš neprocjenjivo. Sad

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   12.12.12 23:03

Ako si tim putem išao ka sjeveru to je moglo biti Biogradsko jezero (stvarno dragulj netaknute prirode čak i danas) ako si išao ka jugu malo dalje, poslije tada Titograda, Skadarsko jezero. Oba su sada nacionalni parkovi.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   12.12.12 23:09

U pravu si prijatelju to je bilo Biogradsko jezero, voda bistra, mogao si i čamac da iznajmiš, postavili smo šator u kampu, sječam se do nas bio neki par iz Beograda, otac i sin podizali šator, pa im nikako da krene, a stari samo "e,bre, Bane nikada čoveka od tebe", onda smo stari i ja uskočili, mi smo ti uvijek bili u Izviđačima pa se posao znao, a šator nov za 5 osoba sa gumiranim podom, onako narandžast bode oko.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   12.12.12 23:17

@bojnik (citat):
E da sjetio sam se, jednom kad sam bio mali, jeo sam dobru pastrmku kod manastira Morača u CG, sječam se i jezera nešto stvarno lijepo, bilo je to mislim 1972.g. Tada smo stavili šator na auto, pa od juga do sjevera, to su bila vremena, potroši se jedna plaća na godišnjem, a druga te doma čeka, a ljepote koje vidiš neprocjenjivo. Sad
Nisi mi se izjasnio po pitanju brodeta (brudeta) Question Smile
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   12.12.12 23:19

Matrix nemam šta za pridodat!
Šaran sa rašlji je premračan recept!
Srdela hraniteljica priča za sebe,ludilo sa gradela obavezno sa iznutricama!
Sigurno očekujete da spomenem kakvog zubaca,brancina,nešto od landovine ali ne.
Trlja od kamena meni je bajka!

GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   12.12.12 23:21

@Matrix (citat):
Pa makar i kamen lol!

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   13.12.12 7:48

Kolega Stazio, znala mi je stara napraviti Brudet a prilog je bila pura (palenta, žganci), bogami nisam dosta dugo ga jeo, više sam u mojim krajevima na dobrome fišu (mada ponavljam nešto sam na Vi sa ribom). Znalo se ljeti napraviti jer su onda i ribe dostupnije više nego sada zimi, sada kada bih išao nabaviti škarpinu, grdobinu, bat ili neku drugu, jer se brudet pravi sa više vrsta i cijena bi bila paprena. U svakome slućaju svaka dobra spiza je dobrodošla na moj stol. Very Happy

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   13.12.12 11:37

LOSOS (i morska i riječna)

dimljeni losos Smile

Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1135
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   13.12.12 11:53

Volim da pecam ribu u svrhu relaksacije...

sto se jela tice, ne jedem skoro nista na 2 noge i sto pliva
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   13.12.12 18:18

@purger (citat):

Pa makar i kamen lol!
A trlje od kamena voliš kao i moja žena lol! ajd nije sve u caru i ostalim provikanim ribama a što se tiče kamena i tu ima jedna caka.Kad se moglo pirat tuči prstace obavezno se izvadio najbolji dio kamena u kojem je bilo najviše prstaca i stavilo u poveći lonac ili teću.Dodalo bi se povrća kao i za riblju juhu sa još kojim manjim komadom škrpuna i kamenjara(veči i slađi glamoč) a kuha se oko 40 minuta.Normalno da je ovo samo juha pa se uz želju naknadno izvadi juha u drugu teču/lonac i doda riža i kasnije udri koliko možeš.Ova juha od sto jezika je u biti obična brza primorska juha koja se spremala na brzinu kad bi se radilo blizu mora većinom u polju kroz proljeće a jedan od ljudi koji rade bi odvalio macom komad kamena i pristavio juhu.Kasnije je i taj običaj preselio po kućnoj radinosti sve do totalne zabrane izlova prstaca a baš ti prstaci u kamenu se večinom nebi niti pojeli osim ako nije u ekipi neki lule koji voli macu i uvijek je nosi sa sobom lol! O brudetu drugi put Wink

Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   13.12.12 18:38

@Stazio (citat):

Evo jedno pitanje za Stazia jer me baš zanima dali ih ima kod vas po obalnim mjestima pošto to više uopće ne vidim kod nas po Dalmaciji i to već jako dugo da već imam čudna razmišljanja po glavi što da uskoro napravim.Davno prije sam znao od svoje kuće pa dalje po susjedstvu vidjeti u dvorištima kad puše bura sve prepuno "kišobrana i suncobrana".U biti to su bile hobotnice veće i manje koje su se sušile onako raširene.Druga stvar koja je s njima išla u kombinaciji za odličan brudet ili gulaš(kako je tko volio) su morski psi i mačke koje su se oguljene sušile kraj njih.Sad kad se sjetim koji je to brudet ili gulaš bio dođe mi da okitim s njima cijelu kuću Laughing

Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   13.12.12 20:08

@Matrix (citat):
@Stazio (citat):

Evo jedno pitanje za Stazia jer me baš zanima dali ih ima kod vas po obalnim mjestima pošto to više uopće ne vidim kod nas po Dalmaciji i to već jako dugo da već imam čudna razmišljanja po glavi što da uskoro napravim.Davno prije sam znao od svoje kuće pa dalje po susjedstvu vidjeti u dvorištima kad puše bura sve prepuno "kišobrana i suncobrana".U biti to su bile hobotnice veće i manje koje su se sušile onako raširene.Druga stvar koja je s njima išla u kombinaciji za odličan brudet ili gulaš(kako je tko volio) su morski psi i mačke koje su se oguljene sušile kraj njih.Sad kad se sjetim koji je to brudet ili gulaš bio dođe mi da okitim s njima cijelu kuću Laughing
Ne druže, "ni za lijek", zadnje što sam vidio u komšiluku da se suše luci (oslić) prije par godina a pešikane i hobotnice godinama unazad ne. Inače suvi luc je za mene lijepši od bakalara, a može se "spravljat" potuno isto kao bakalar. Smile
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   13.12.12 20:15

@Stazio (citat):

Ne druže, "ni za lijek", zadnje što sam vidio u komšiluku da se suše luci (oslić) prije par godina a pešikane i hobotnice godinama unazad ne. Inače suvi luc je za mene lijepši od bakalara, a može se "spravljat" potuno isto kao bakalar. Smile

Znači da stare dobre stvari izumiru ili je po meni to nametnuo ovakav tempo života.Ipak šteta a luc,oslić ili mol nisam niti ja dugo probao niti vidio a da je dobar kad se spremi kao bakalar istina da je i bolji.Ne znam možda što je sam takav ili što smo ih sami sušili ali itekako ukusan.

Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   13.12.12 20:28

Da nije jednog našeg kluba zaljubljenika u starine, uskoro ni drvene barke ne bi mogao vidjeti. Od ležaljki i suncobrana nemaju se više gdje izvlačiti "gavunjere" i "bukvijere". Ali opet, krajem ljeta i u jesen napuni se uveče zaliv ferala, nisu ljudi skroz od mora pobjegli. I dok tako svjetlucaju u miru Bokeljskog predvečerja između njih kolone jahti i glisera "zuje" ka Tivtu po "tax free" gorivo. Smile
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   13.12.12 20:43

Sad kako je vrijeme nikakvo i ne idem na more i to me lagano ubija.Ne znam ima puno stvari u životu koje čovjek poželi ali ja sam još uvijek od onih koji su zadovoljni sitnicama.Tako mi je i kad mogu najveću sitnicu pruža moja drvena pasara sa parangalima,vršama,raznim mrežama i svim onim što ponesem.Najveći gušt je vađenje ribe a poseban je onaj kad idemo sa prepravljenim Elanom na sviću ili kako si već napisao feralom.Već sam jednom opisao cijelu noć a nikako da postavim slike,nekako sam lijen a nekad i mislim da bi ispalo da se falim.Veliki problem kod nas je to masovno plačanje svih mogućih izmišljenih članaka tako da je večina moje ekipe za običan taj prepravljeni Elan morala raditi obrt a kasnije zbog neisplativosti ga zatvarati.Sad se švercaj kako znaš i moli boga da te policija ne uhvati jbga.Skoro zaboravih da sam prije mjesec dana u povratku s puta opet stao kod prijatelja u dolini Neretve točnije Opuzenu i naravno da smo uživali u brudetu od jegulja i žaba s purom/palentom.Zanimljivo da to jelo nisam do prije 5 godina nisam htio niti probati a sad bih ga mlatio samo da ga znati spremiti kao oni.To je i poanta da se ne mogu spremiti neka jela kao domaćini takve kuhinje pa se pribjegava improvizaciji koja nekad ima jako dobrih klonova lol!

Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   13.12.12 20:52

Ja sam "crna ovca" u familiji što se ribanja tiče, nekako mi izmaklo a sa najboljim "meštrima" se družim.
Kad se spominju žabe i jegulje, postoji li još onaj restoran kod Ploča, "Teta Olga" ili tako nekako?
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   13.12.12 21:02

@Stazio (citat):
Ja sam "crna ovca" u familiji što se ribanja tiče, nekako mi izmaklo a sa najboljim "meštrima" se družim.
Kad se spominju žabe i jegulje, postoji li još onaj restoran kod Ploča, "Teta Olga" ili tako nekako?
Da još uvijek postoji a i nije se ništa izmjenio.Ispred njega ćeš naći automobile i kamione sa registracijama sa cijelog brdovitog Balkana.Neke navike ostaju a tako i padnu vesele priče ljudi koji se tamo nađu slučajno nakon dugo godina i sama atmosfera je jako ugodna iako nisam svratio ove godine.Društvo je vrag jer te odvuću u neke nove brdske konobe pa se moraš na silu izvlačiti.Čitao sam kad si počeo pisati da ti brat ode na ribu a ti onako kupanjac ako i to.Probaj otići par puta pa nam javi jelti ide kako ribanje.Tko zna možda i zavoliš lol!

Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   14.12.12 14:11

A kako uspevate da ispecete ribu na rostilju da se ona ne zalepi? Meni se uvek zalepi za resetke bez obzira koliko one bile vrele i koliko god nauljio ribu. Sad
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Today at 15:48

Na vrh Go down

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/20Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 11 ... 20  Next
 Similar topics
-
» RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...
» "KOMANDNI MOST" - za sve ljubitelje RM - pitanja, zanimljivosti i ostalo...
» Minsko-eksplozivna sredstva
» KUMBOR 1986./1987.
» Pecanje