FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20  Next
AutorPoruka
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Thu Jun 19, 2014 12:33 am

Na habitat se dele na one iz potoka, reka (rečni) i jezera (jezerski). 

U Sloveniji su zaštitena vrsta pa nesme da jih  se lovi. Možda ako bi dobio nešto iz uvoza kde nisu zaštieni, onda bi verovatno smeo da jh probaš.
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Thu Jun 19, 2014 12:45 am

Ako je tako, ostat ču na ribi, ali je ne volim pecati, kako mi je to previše adrenalinsko, a i mrsko mi je rukama prijemati crve te jih stavljati na udicu. 

Jednom smo sa prijateljem otišli na pecanje i uzeli sobom crnca, da nam je na udice stavljal crve. 

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Thu Jun 19, 2014 12:59 am

Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Tue Jun 24, 2014 11:38 am

U subotu zvao me prijatelj na piknik sa ribjim paprikašem.

Kad je isproban zaslužio je, da se ga poslika, pa ga zato u kazanu više od pola več fali. Mnooogo dobar. Od šarana i štuke. 

Tu na ribniku imali smo piknik, gde se i lovila riba. Dobio sam četni jednoga šarana (1,5 kg) i spremio ga u nedelju na svoj način; najprije ga malo popekao a onda prebacio u lito železnu posudu gdje sam prije popražio luk, česnjak i stavio mrkvu, nekoliko mladog krompira i peršina, te dodao beloga vina tek toliko, kao da bi pravio kotlovino. 

Bilo odlično, ali zaboravio sam slikati. 

Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 382
Član od : 2014-04-06
Dob : 46
M(j)esto kostolac

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Tue Jun 24, 2014 1:45 pm

Bravo Cetni, pa ti ko da si iz mog kraja i kod mene su takvi specijaliteti.A riblju corbu pravis li
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Tue Jun 24, 2014 3:27 pm

Nisam još spremao ni riblje čorbe ni paprikaša. 

Do sada - do prekjuče pripremao sam ribe samo na gradeli. Ali pošto je onaj moj nedeljnji eksperiment - šaran a la kotlovina mnogo dobro uspeo sigurno ču ponoviti. 

Ali riblju čorbu ili paprikaš ne verujem, da ču praviti. Ima prijatelja, koji to rade, a ja ču ostati u glavnom oko žara i na lovskom gulašu te bograču.

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Tue Jun 24, 2014 4:09 pm

A zoveš li kakve drugare......nema veze koja je riba, i kako je spremljena.... samo, nek je ima!!!.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18494
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Sun Jun 29, 2014 3:23 am

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Sun Jun 29, 2014 11:40 am

@Max Blitz (citat):

Ništa iz mora mi nije ukusnije od ovog Max.  Very Happy

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Sun Jun 29, 2014 11:44 am

@Stazio (citat):

Savršeno.
A napravim improviziranu 'peku' i doma u pećnici, skoro je isto.  cheers

Inače se zna kako to treba ić...

Na vrh Go down
flexi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 523
Član od : 2013-02-05

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Tue Jul 15, 2014 3:43 pm

@Stazio (citat):
@Max Blitz (citat):

Stazio ,daj neki recept za spremanje ako imaš nešto specijalno odavno se spremam da je kupim u ribarnici , mada je retko dobijaju

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Tue Jul 15, 2014 4:30 pm

Uh flexi, ja sam ti više za konzumaciju nego za spremanje. Moje omiljene varijante su pečena sa krompirom (ispod sača - peke ili u rerni) i "na salatu" (kuvana i isjeckana sa krompirom, lukom i začinima). Ima još načina, moja baba je imala svoj specifičan, nešto između kuvanja i pečenja. To je bilo nešto posebno ali, na žalost, ne znam više nikoga da je tako sprema. Very Happy 
Garantovano da će ti Max "iskopati" neki dobar recept u detalje.  Wink
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Tue Jul 15, 2014 4:47 pm

Ispod peke je najbolja, s tim što je ne prokuham prije kako neki rade, već je zaledim na dan-dva ako kupim svježu.
Hobotnica je jedna od rijetkih stvari iz mora koja je bolja ako je prethodno bila zaleđena jer omekša.
Može se i natući onim batićem za tučenje šnicli, ako nije bila u ledu.

Naravno da u stanu ne mogu pripremati peku (ili saće, kako li već tko zove), pa spremim u pećnici u nekoj posudi za pečenje, ali pokriveno. Aluminijska folija je dobra za pokrivanje jela iz pećnice.
Stavi se što se inače stavi za jelo ispod peke, krumpiri i malo mrkve, ali ne pretjerivati s nekim jakim i 'čudnim' začinima.
Npr. ljuta paprika je nepoznat pojam za spremanje stvari iz mora općenito, evo neznam ni za jedan recept, a možda i postoji.

Dobra je hobotnica 'na salatu', znači skuhana, izrezana na manje komade, pa začinjena solju, paprom i vinskim octom. Maslinovo ulje je neizostavno. Mogu se dodati male cherry rajčice, kapare, kuhani krumpir, peršin i crveni luk. Češnjak ne.

Hobotnica je tvrđa od ostalih glavonožaca, u tome je problem, ali se može s njom raditi i rižoto.
Ili čak peći na gradelama (prethodno prokuhana).
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Thu Jul 31, 2014 5:48 pm

@Max Blitz (citat):
Nije riba nego sisavac, stanovnik mora i priobalja:
Sredozemna medvjedica u Hrvatskoj je strogo zaštićena vrsta, a u svijetu je jedan od najugroženijih sisavaca.
Sve češće se viđa u sjevernom dijelu hrvatske obale.

Vijest od danas...
Državljanin Makedonije nekoliko je puta rukom udario sredozemnu medvjedicu po leđima i otjerao je s plaže prema moru...

http://www.vecernji.hr/crna-kronika/prijavljen-zbog-uznemiravanja-sredozemne-medvjedice-953383

Nije mu to trebalo jer je epilog:
Nakon  provedenog kriminalističkog istraživanja protjeran je iz Hrvatske na rok od pet godina i prisilno udaljen.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Sun Aug 03, 2014 12:05 am

@Max Blitz (citat):
Vijest od danas...
Državljanin Makedonije nekoliko je puta rukom udario sredozemnu medvjedicu po leđima i otjerao je s plaže prema moru...

Evo danas i demanti prethodne vijesti, odnosno, ipak to nije bilo baš tako, iako - U zakonu stoji da se tu zaštićenu vrstu ne smije uznemiravati, tu je čovjek pogriješio, ali nikakvo nasilje nije bilo uključeno.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Crna-kronika/tabid/70/articleType/ArticleView/articleId/252858/Default.aspx

P.S.
S. medvjedica nije riba  Smile , ali nekako više paše na ovu temu jer smo pričali i o drugim morskim stvorenjima, rakovima i školjkama.....

Na vrh Go down
guster danijel
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto kostolac

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Sat Aug 23, 2014 11:57 pm

evo jednog ribolovskog dana

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Sun Oct 26, 2014 2:32 am

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Tue Oct 28, 2014 3:08 pm

Hlap kapitalac, Vis 1969. Smile

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Mon Nov 10, 2014 11:11 am

Petorica ulcinjskih ribara (braća Bušatlić i Voglić) ulovili su više od hiljadu kila skakavice rasprodali cio ulov, po cijeni tri kila za deset eura.

http://www.barinfo.me/text.php?kategorija=5&id=5402

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Mon Nov 10, 2014 11:46 am

@SveJug (citat):
Petorica ulcinjskih ribara (braća Bušatlić i Voglić) ulovili su više od hiljadu kila skakavice rasprodali cio ulov, po cijeni tri kila za deset eura.

Skakavica, tj, skočac ili  - cipal.

Na vrh Go down
guster danijel
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto kostolac

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Tue Nov 11, 2014 6:23 pm

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Sun Mar 22, 2015 11:35 pm

(Meni) najbolja... i danas...

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Sun Mar 29, 2015 12:18 am

Daleko sam od pravog vjernika (barem svjetlosnu godinu) al' kad je post onda postujem:

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Sun Mar 29, 2015 12:20 am

Što je u gornjem lijevom kutu?
Losos?
Na vrh Go down
pera84

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Sun Mar 29, 2015 12:23 am

Da smo na "kvizu", sad bi bio tvoj red da postavis sliku. Laughing
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...   Today at 11:17 am

Na vrh Go down

RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 18/20Idi na stranicu : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20  Next
 Similar topics
-
» RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...
» "KOMANDNI MOST" - za sve ljubitelje RM - pitanja, zanimljivosti i ostalo...
» Minsko-eksplozivna sredstva
» KUMBOR 1986./1987.
» Pecanje