FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Banja Luka 'Kozara' VP 1232/23 83/84

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Banja Luka 'Kozara' VP 1232/23 83/84   02.03.14 20:35

@pukovnik (citat):
Ne znam što podrazumjevaš pod voljeli. Misliš li na bacanje ženskih oko vrata ćim napustiš kasarnu, onda je krivo. Da te poneko u kafiću počastio pićem, to je ,ali općenito nisam čuo da su igdje mrzili i bili odbojni prema vojsci.

Na Kosovu i Metohiji nisu baš bili oduševljeni sa JNA.....od državnih institucija cenili su samo zdravstvene ustanove...
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Banja Luka 'Kozara' VP 1232/23 83/84   05.03.14 18:49

@pukovnik (citat):
@more6 (citat):
Izgleda da je svuda bila ista priča,imaš love sve o.k.Nekoliko puta sam čuo da su u Banja Luci voljeli vojnike.Nije mi jasno zašto se to pričalo ali eto tako sam čuo.

Ne znam što podrazumjevaš pod voljeli. Misliš li na bacanje ženskih oko vrata ćim napustiš kasarnu, onda je krivo. Da te poneko u kafiću počastio pićem, to je ,ali općenito nisam čuo da su igdje mrzili i bili odbojni prema vojsci. Ipak su to bila nećija djeca na odsluženju vojnog roka, u školi, zaposleni ......

Pa recimo da i u Puli nisu građani bili oduševljeni,to sam i sam iskusio.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18471
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Banja Luka 'Kozara' VP 1232/23 83/84   05.03.14 18:56

@more6 (citat):
Pa recimo da i u Puli nisu građani bili oduševljeni, to sam i sam iskusio.

I moja iskustva iz Pule.

Ništa drastično, ali je visjela u zraku neka atmosfera nepoželjnosti.

Grad pun vojske, u svakom kafiću, parku, slastičarnici, da o poštama i ne govorim.

Nekako sumorno sve skupa.

Što je najgore od svega, nije me sasvim napustio taj osjećaj ni sad kad dođem u Pulu.  What a Face

Imam flashbackove.  silent 
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Banja Luka 'Kozara' VP 1232/23 83/84   05.03.14 19:34

@Max Blitz (citat):
I moja iskustva iz Pule.

Ništa drastično, ali je visjela u zraku neka atmosfera nepoželjnosti.

Grad pun vojske, u svakom kafiću, parku, slastičarnici, da o poštama i ne govorim.

Nekako sumorno sve skupa.

Što je najgore od svega, nije me sasvim napustio taj osjećaj ni sad kad dođem u Pulu.  What a Face

Imam flashbackove.  silent 

Hvala Max Blitz,sve rečeno kao što bih i sam rekao.Ali eto preživjeli smo.Pozdrav!

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Banja Luka 'Kozara' VP 1232/23 83/84   05.03.14 21:39

Banja Luka je čini mi se uz još neke gradove iz vojničkih dana spominjana kao grad lijepih ženskih i gdje je u gradu bilo više ženskih nego muškaraca a ljubaznost se je očitovala iz još jednog razloga a to je velika pomoć vojske kad je jaki potres pogodio Banja Luku 69 godine.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Banja Luka 'Kozara' VP 1232/23 83/84   05.03.14 23:59

@semsudin (citat):
Banja Luka je čini mi se uz još neke gradove iz vojničkih dana spominjana kao grad lijepih ženskih i gdje je u gradu bilo više ženskih nego muškaraca a ljubaznost se je očitovala iz još jednog razloga a to je velika pomoć vojske kad je jaki potres pogodio Banja Luku 69 godine.

Tu si apsolutno u pravu.

Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Banja Luka 'Kozara' VP 1232/23 83/84   06.03.14 4:51

Isto bi trebalo važiti i za Skopje.
Na vrh Go down
miki69
Gušter
Gušter

Broj komentara : 17
Član od : 2015-03-07

KomentarNaslov komentara: Re: Banja Luka 'Kozara' VP 1232/23 83/84   13.04.15 22:27

Pošto pričate o mom gradu,a u to vrijeme sam se družio sa vojnicima kao i sa pitomcima VA,smatarma se  kompententnim da odgovorim na pojedine stavke.
Slažem se sa stavkom da ako si imao love mnoge stvari su ti se same otvarale,ali ako si bio smješten na Manjači na poligonu,u Zalužanima ili na Krčmaricama tu ti ni lova nije pomagala,jer je bio problem povratak i odlazak u grad(loše autobuske veze,a za prebacivanje stopom daleko).Ako si bio u Kozari,malom logoru ili u školskom centru u Boriku to je bila totalno druga priča.Sažem se i sa stavkom da je zemljotres dosta uticao,ali više u smislu da je tada dosta ljudi iz drugih krajeva Juge došlo u BL da pomogne i onda poslje toga ostalo tu da živi,pa kad u kafani čuješ vojnika da priča tvoj dijalekt,pa se ispostavi da ste zemljaci tu si u plusu velikom,odma ide cuga ,pitanje trebali ti šta itd.Što se tiče cura činjenica da je tih 80 tih u BL  bilo 7 na 1,a poslije i veći omjer u korist djevojaka i da su nam cure stvarno gotivne.E sad kako su se stvari odvijale u realnosti.Izađeš u grad ,prođeš kroz parkić(korzo),sjedneš u Ariju,Osmicu ili Mostar i pošto je sve puno vrlo lako stupiš u priči,stariji likov te eventulno počaste pićem ,jer su služili u tvom gradu ili mjestu i druženje krene.Ako u parkiću ili gospodskoj ugledaš patrolu VP,dok šetaš a naletiš na vojaka upozoriš ga da nailazi patrola,pa ako nema dozvolu za grad ili kapu na glavi  ili dugme zakopčano da ima vremena da se smakne ili popravi.
Poslije 7 se spuštalo prema Boriku u Kajak,Tilt,Veneciju i na kraju rjeđe u diskoteku Borik ili N. york.Oni iz Kozare su više odlazili u Galliju ,Stari Budžak jer,su bili bliže kasarni.Kada se upoznaš sa nekim od raje i djevojaka na tim mjestima,onda ti neko za vikend najavi posjetu pa dobiješ prenoćište ili barem izlaz do 24.00, a onda ti to otvara ostale kombinacije za druženje(civilka i ostale šeme,tada ti VP nemože nište)Druga varijanta je bila da se na" Vojnom" prilikom igranja basketa,odbojke ili malog fudbala upoznaš sa lokanim momcima i onda opet ide prijavljivanje posjete,kad se stretnete u gradu cuga ili lakše upoznavanje sa nekom lokalnom djevojkom,a poslije je do tebe.Ako si laf to traje do kraja vojnog roka ,a ako si levat onda opet šut karta.Uglavno nije se gledalo da li imaš love ili ne ili da li si iz nekog velegrada ili provincije.To je bila draž služenja vojnog roka u BL.NAdam se da sam one koji su služili u BL podsjetio na neka ljepa mjesta i druženja.
Na vrh Go down
gojmir
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2013-04-01
Dob : 62
M(j)esto Slovenija

KomentarNaslov komentara: Re: Banja Luka 'Kozara' VP 1232/23 83/84   26.02.16 1:45

@croato (citat):
Max, iako je proslo puno godina ( ove je 30 ), jos se znam snaci u "Kozari"  Very Happy  Very Happy 

Odmah desno od ulaza je bila  straza ( crveno ), mala kucica je bila zgrada obuke straze ( crveno ) ; zastava ( zuto ) ; moja zgrada ( bijelo ) ; vojnicki dom i biblioteka ( oker ) ; kantina ( svijetlo zelena ) ; menza ( tamnozelena ) ; moj dio voznog parka ( plavo ) koji smo dijelili sa vezistima i raketasima strela 2 M , a u sjevernom dijelu one tri plave crtice su rovovi u koje smo parkirali prage za vrijeme dezurstva.
Ako jos procackam po sjecanju reci cu ti i gdje je bio brico / pekara / tusevi i magacin opreme a mozda i sva strazarska mjesta . . . ali to bi vec bilo za streljanje  zatvor 
croato
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Banja Luka 'Kozara' VP 1232/23 83/84   Today at 12:42

Na vrh Go down

Banja Luka 'Kozara' VP 1232/23 83/84
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Banja Luka 'Kozara' VP 1232/23 83/84
» BANJA LUKA ZALUŽANI VP 6565/3 (KLASA 80/81)
» ŠRO OMJ Banja Luka 'Mladen Stojanović' (Vrbas) VP 2908/3
» Banja Luka 'Kozara' VP 6372 i VP 8840 sept. 1989/90
» Banja Luka 'Kozara' VP 6372 1985/86