FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22 ... 40  Next
AutorPoruka
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 12:54

@lacoš (citat):
Nekad davno jeo sam na Kosovu u jednom Crnogorsko selu skorub.Puno puta prije jeo sam kajmak i nije to za mene ista stvar(možda se varam-prošlo je puno vremena).Taj skorub iz tog sela ,mislim da se zvalo Mušotište,bio je strašno slan i potpuno krući-gušči od kajmaka npr.iz Zlatibora.
Za ista jela, često su u dva sela različita imena. To što si jeo je otprilike nešto između slanijeg poluosušenog kajmaka i masnog sira. Takvih varijacija u CG ima dosta, pogotovo na sjeveru gdje imaju veoma kvalitetno mljieko. Treba ljeti zaći po planinskim katunima i probati domaće proizvode. Smile
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4110
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 13:07

Da li Njegoševu šniclu pune sa kajmakom.Jeo sam lani u BG, bila je punjena pršutom i sa kajmakom ili nečim slično.Pršut je bio slan pa neznam što je bilo drugo punjenje,kajmak ili nešto slično.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 17847
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 13:14

@dpuric (citat):

Taj skorup se kod nas zove KAJMAK .

Znam što je kajmak. Jedem ga nekad uz ćevape ili drugi roštilj. Ovaj skorup o kojem pričam se stvori sam na prokuhanom i ohlađenom pravom mlijeku, bude pola prsta debelo. Nikakvu daljnju obradu nisam predvidio za njega, već staviti na dvopek i pojesti odmah. I taj skorup uopće nije slan, čak je slatkast. Very Happy
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 13:18

@lacoš (citat):
Da li Njegoševu šniclu pune sa kajmakom.Jeo sam lani u BG, bila je punjena pršutom i sa kajmakom ili nečim slično.Pršut je bio slan pa neznam što je bilo drugo punjenje,kajmak ili nešto slično.
U većini slučajeva "njeguška šnicla" se pravi samo sa pršutom, bez dodavanja sira ili kajmaka. Nemam ništa protiv ni kada se dodaju. Smile

Evo ti jedan recept: (Bože dragi, počeo sam djeliti recepte Shocked )
Potrebno: 800 g telećeg mesa, 50 g pršuta, brašno, ulje, 1dl supe, so
Priprema: Meso oprati, osušiti salvetom i iseći na tanke šnicle. Izlupati ih čekićem za meso i ostaviti da malo odstoje. Na svaku polovinu staviti tanko isečeni pršut, presaviti na pola, pa krajeve izlupati tučkom da se spoje. Svaku šniclu posoliti, ovlaš pokvasiti vodom, pa uvaljati u brašno. Pržiti na vrelom ulju dok malo ne porumene, pa doliti malo supe i na laganoj vatri ostaviti da se krčkaju. Služi se sa kuvanim povrćem.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 13:25

Neznam jesi li jeo kajmak u njegovoj domovini" jer to što služe u Zgb (Čingač,kod srbina itd.)nema veze sa pravim kajmakom.Skorub što sam ga ja jeo na kosovu bio je puno tvrđi i ekstremno slan.Sječam da smo ga vadili iz posude onim hotelskim nožem a mazati ga na kruh nemoguča misija.Kad smo nas trojica pojeli čašu skoruba bez muke smo popili gajbu Pečkoga piva.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 13:31

lacoš
1. Da to nije bio ovčiji sir u grudvama, (nekad ga drže i u kozjoj ili ovčijoj mješini pa se zove još i "sir iz mijeha")?
2. Da nisi u BGD jeo "Karađorđevu" šniclu ili sablju?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 13:33

@lacoš (citat):
Neznam jesi li jeo kajmak u njegovoj domovini" jer to što služe u Zgb (Čingač,kod srbina itd.)nema veze sa pravim kajmakom.Skorub što sam ga ja jeo na kosovu bio je puno tvrđi i ekstremno slan.Sječam da smo ga vadili iz posude onim hotelskim nožem a mazati ga na kruh nemoguča misija.Kad smo nas trojica pojeli čašu skoruba bez muke smo popili gajbu Pečkoga piva.

Nisam stručnjak za kajmak, naravno, ali znam da se ne može samo tako mazati na kruh.
Na tu temu je i naslov filma 'Kajmak i marmelada' Branka Đurića, pa se zezaju ide li zajedno kajmak i marmelada (tj. Bosanac i Slovenka).
Kajmak je zrnat i slan, lomi se, nije 'mazljiv', jedem ga žlicom inače. Bilo je u Zagrebu kupiti srpskog kajmaka (industrijskog, u plastičnoj posudici, mislim Kragujevac ili Kraljevo, nisam siguran), možda ima još, znam da je bio dosta skup. Exclamation
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 13:37

@Max Blitz (citat):
@lacoš (citat):

Nisam stručnjak za kajmak, naravno, ali znam da se ne može samo tako mazati na kruh.
Na tu temu je i naslov filma 'Kajmak i marmelada' Branka Đurića, pa se zezaju ide li zajedno kajmak i marmelada (tj. Bosanac i Slovenka).
Kajmak je zrnat i slan, lomi se, nije 'mazljiv', jedem ga žlicom inače. Bilo je u Zagrebu kupiti srpskog kajmaka (industrijskog, u plastičnoj posudici, mislim Kragujevac ili Kraljevo, nisam siguran), možda ima još, znam da je bio dosta skup. Exclamation
Kajmaka ima više vrsta, lično sam mnogo puta degustirao na Zlatiboru. Very Happy
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 13:42

Gledaj, to što je donio čovjek rekao je da se zove skorub,i da je to od kravljeg mlijeka.Do ta ja to nisam probao a ni poslije.
A to što sam jeo u BG zvalo se Njegoševa šnicla.Reko mi je kolega iz BG skojim sam bio da je to Crnogorska karađorđeva i da se tako zove jer je restoran Crnogorski.Zaboravio sam ime inače je na Slaviji blizu kružnog toka.Za aperitiv služe pravu Crnogorsku lozu-Manastirku.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 13:49

@lacoš (citat):
Neznam jesi li jeo kajmak u njegovoj domovini" jer to što služe u Zgb (Čingač,kod srbina itd.)

U 'Čingač' ne idem, pokvario se, a i ćevapi su preogromni, tu nešto mora biti sumnjivo. Question
'Kod Srbina' mi je puno bolje, a i kajmak, a puno sam češći 'kod Idrizija', u sitne sate, poslije 'Jabuke', oko 5 ujutro je sve ukusno..... Laughing
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 13:51

@lacoš (citat):
Gledaj, to što je donio čovjek rekao je da se zove skorub,i da je to od kravljeg mlijeka.Do ta ja to nisam probao a ni poslije.
A to što sam jeo u BG zvalo se Njegoševa šnicla.Reko mi je kolega iz BG skojim sam bio da je to Crnogorska karađorđeva i da se tako zove jer je restoran Crnogorski.Zaboravio sam ime inače je na Slaviji blizu kružnog toka.Za aperitiv služe pravu Crnogorsku lozu-Manastirku.
Druže, dalje ti ne mogu pomoći, ne znam ni sam, svaki restoran ima neke "svoje" specijalitete, baš kao i svako selo "svoje" sireve. Smile
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 14:05

Bio sam prošli tjedan u Magazinskoj kleti.Kuhar je iz Leskovca ,mogu reči da je roštilj bolji od srbinovog.Jeo sam punjenu vešalicu i šopsku i bilo je ok.Ima sve na netu pa koga interesira -na google Magazinska klet ima meni sa cjenama.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 14:16

@lacoš (citat):
Bio sam prošli tjedan u Magazinskoj kleti.Kuhar je iz Leskovca ,mogu reči da je roštilj bolji od srbinovog.Jeo sam punjenu vešalicu i šopsku i bilo je ok.Ima sve na netu pa koga interesira -na google Magazinska klet ima meni sa cjenama.

Ok, hvala na preporuci, probat ćemo.... Very Happy
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 14:17

Da pređemo na neku drugu vrstu hrane, naš drug bojnik svaki spomen roštilja (ćevapa, vješalica i dr..) smatra "provokacijom". Very Happy Wink bom
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3268
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 15:27

Kad smo kod kajmaka (i sira) Zlatibor je nadaleko poznat i naveliko navikan. Ne kazem da je los, al ima bolji malo juznije. Ko im a prilike da prodje preko Zlatara i kroz Novu Varos nek proba njihov sir i kajmak a narocito paprike punjene kajmakom.
Sto bi rek'o Cabarabdic: mrtva bi ga usta jela. Laughing

Prije nekoliko godina, svajcarski institut za ishranu je priznao zlatarski sir kao autentican proizvod i za sad je jedini takav sa prostora bivse YU.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3111
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 16:21

Mleko u serpi se skuva da se podigne pena. Zatim se serpa skloni sa vatre i pozeljno je da se poklopi vlaznom kuhinjskom krpom. Kada se ohladi na povrsini se nakupi kajmak (i do prst debeo) koji se skine stavi u posudu i posoli. To je kajmak. moze se jesti odmah (kao mlad) i tada se moze mazati na hleb. Zreo kajmak se moze jesti ali ima pikantniji ukus i obicno se koristi za spremanje karadjordjeve snicle ili popare (skuva se bajat hleb u vodi i zacini kajmakom).

Ovo sto pera 84 kaze da je jeo na Zlataru verovatno se radi o pavlaci kojom se puni paprika. Paprika treba da bude blago ljuta.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 16:25

A svi znamo po cemu je karadjordjeva snicla dobila ime, je li... Laughing
Na vrh Go down
dpuric

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3111
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 16:27

He he... Ovde se zove i devojacki san
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 16:29

Znaci znamo. Laughing
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 16:38

@dpuric (citat):
Mleko u serpi se skuva da se podigne pena. Zatim se serpa skloni sa vatre i pozeljno je da se poklopi vlaznom kuhinjskom krpom. Kada se ohladi na povrsini se nakupi kajmak (i do prst debeo) koji se skine stavi u posudu i posoli. To je kajmak. moze se jesti odmah (kao mlad) i tada se moze mazati na hleb.

Bolji je s onim tankim hrskavim dvopekom (ne sa onim tvrdim debelim), probaj. Exclamation
I ne treba soliti ako se odmah jede, kako tko voli.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 16:43

Moj otac je rodom sa Zlatibora, imam tamo neku rodbinu i mogu vam reci da ni oni ne koriste u ishrani mlecne proizvode kao nekada kad im je to bila osnovna hrana, koja se iznosila na trpezu za svaki obrok. Ne gaje ljudi stoku u onoj meri kao nekada, niko nece da se bakce s necim sto nije isplativo.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   19.12.12 20:07

@Bogart (citat):
Moj otac je rodom sa Zlatibora, imam tamo neku rodbinu i mogu vam reci da ni oni ne koriste u ishrani mlecne proizvode kao nekada kad im je to bila osnovna hrana, koja se iznosila na trpezu za svaki obrok. Ne gaje ljudi stoku u onoj meri kao nekada, niko nece da se bakce s necim sto nije isplativo.
Pozdrav za Bogarta.
Pa ljudi se bave turizmom, više se isplati, ali na Zlatiboru uvijek možeš naći odlične domaće proizvode.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   20.12.12 1:06

@Max Blitz (citat):
Stvarno, što bi bilo s njim da se žalio, da je podnio neke zahtjeve za posebnom prehranom pretpostavljnima ili tako nešto.
Bi li ga pozvali na odgovornost i kaznili? Netko bi mogao njegovu prehranu protumačiti kao podrivanje borbene spremnosti vojnika i neku vrst štrajka, čak i sabotaže..... Question Exclamation

Eh da sam pre 30 godina znao da ću gostovati na ovakvom forumu bolje bih pamtio ili bi barem zapisivao događaje.
Konkretnog iskustva nemam. Mmislim da ga ne bi pozivali na odgovornost niti kaznili, ali mu ne bi ispunjavali želje. Sistem uzmi ili ostavi. Mada, član Marduk je čini mi se pisao kako se zbog posebnog načina ishrane rešio služenja JNA.
Sećam se da je lekarska komisija mogla prepisati pojedinicima pojačanu ishranu ili dijetalnu ishranu (posle neke bolesti, sportistima itd).
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   20.12.12 1:16

@East&West (citat):
@Max Blitz (citat):
Stvarno, što bi bilo s njim da se žalio, da je podnio neke zahtjeve za posebnom prehranom pretpostavljnima ili tako nešto.
Bi li ga pozvali na odgovornost i kaznili? Netko bi mogao njegovu prehranu protumačiti kao podrivanje borbene spremnosti vojnika i neku vrst štrajka, čak i sabotaže..... Question Exclamation

Eh da sam pre 30 godina znao da ću gostovati na ovakvom forumu bolje bih pamtio ili bi barem zapisivao događaje.
Konkretnog iskustva nemam. Mmislim da ga ne bi pozivali na odgovornost niti kaznili, ali mu ne bi ispunjavali želje. Sistem uzmi ili ostavi. Mada, član Marduk je čini mi se pisao kako se zbog posebnog načina ishrane rešio služenja JNA.
Sećam se da je lekarska komisija mogla prepisati pojedinicima pojačanu ishranu ili dijetalnu ishranu (posle neke bolesti, sportistima itd).

Drug kapetan East&West je odgovorio na moje pitanje postavljeno na jednoj od prethodnih stranica o vegetarijancima u JNA. Sa mnom u jedinici je bio jedan takav. Uvijek je svoj komad mesa i sve mesno davao drugima, mi smo se čudili što on jede uopće. Nikada se nije nikome žalio na to, pa se ja pitam što bi se dogodilo da je to onda bila masovnija pojava kao što je danas. Kakvu su uopće prehranu mogli vegetarijanci očekivati u JNA? Otvorio bi se i čitav niz drugih pitanja. Bi li oni mogli izdržati sve napore obuke i svakodnevnih zadataka, i takve stvari....

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   20.12.12 7:37

Neko spomenu papriku punjenu kajmakom.Svaki put kad me posao donese u Sarajevo obavezno
na tržnici u Iliđi kupim punjenu papriku.Super paše sa roštiljem.Iako moram priznat da prema pravoj domačoj koju mi je poklonio jedan prijatelj iz Sarajeva, koji je porijeklom sa Sanđaka,ova sa pijace nije joj ni sluga.Nešto slično nema nigdje na ovim prostorima.

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   Today at 0:04

Na vrh Go down

Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/40Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22 ... 40  Next
 Similar topics
-
» Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)
» Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (prvi dio teme)
» Karaula BITUŠE 73/74 (prvi dio teme)
» Priroda u mome kraju (prvi dio teme)