FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 40  Next
AutorPoruka
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   21.12.12 21:39

"Turbo" pile na ražnju Very Happy

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 11:26

@Stazio (citat):
@Bogart (citat):
Moj otac je rodom sa Zlatibora, imam tamo neku rodbinu i mogu vam reci da ni oni ne koriste u ishrani mlecne proizvode kao nekada kad im je to bila osnovna hrana, koja se iznosila na trpezu za svaki obrok. Ne gaje ljudi stoku u onoj meri kao nekada, niko nece da se bakce s necim sto nije isplativo.
Pozdrav za Bogarta.
Pa ljudi se bave turizmom, više se isplati, ali na Zlatiboru uvijek možeš naći odlične domaće proizvode.
Pozdrav mornaru, i svim ostalim forumskim drugarima. Very Happy
U pravu si, moze se naci kvalitetnih namirnica, ali treba se potruditi, prodaje se sve i svasta, cak su neki preradjivaci mesa pravili cuvene zlatiborske suhomesnate specijalitete od uvoznog argentinskog mesa, prevaranata koliko volis.
Spominju ljudi papriku sa kajmakom, u Srbiji se to moze kupiti u supermarketima i megamarketima nekih vecih trgovinskih lanaca, upakovano u kanticama ili u rinfuzu (na merenje). Cak i moji Zlatiborci to pazare u Maksiju, mrzi ih da sami prave. Very Happy

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 17795
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 12:27

@Bogart (citat):
U pravu si, moze se naci kvalitetnih namirnica, ali treba se potruditi, prodaje se sve i svasta, cak su neki preradjivaci mesa pravili cuvene zlatiborske suhomesnate specijalitete od uvoznog argentinskog mesa, prevaranata koliko volis.

U HR se s pravom postavljaju pitanja jesu li suhomesnati proizvodi napravljeni od uvezenog mesa mađarskih svinja, korištenjem tuniske soli, izvorni slavonski ili dalmatinski proizvod? Iako se rade po izvornoj recepturi. Question
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 13:34

@Bogart (citat):
@Stazio (citat):
@Bogart (citat):
Moj otac je rodom sa Zlatibora, imam tamo neku rodbinu i mogu vam reci da ni oni ne koriste u ishrani mlecne proizvode kao nekada kad im je to bila osnovna hrana, koja se iznosila na trpezu za svaki obrok. Ne gaje ljudi stoku u onoj meri kao nekada, niko nece da se bakce s necim sto nije isplativo.
Pozdrav za Bogarta.
Pa ljudi se bave turizmom, više se isplati, ali na Zlatiboru uvijek možeš naći odlične domaće proizvode.
Pozdrav mornaru, i svim ostalim forumskim drugarima. Very Happy
Spominju ljudi papriku sa kajmakom, u Srbiji se to moze kupiti u supermarketima i megamarketima nekih vecih trgovinskih lanaca, upakovano u kanticama ili u rinfuzu (na merenje). Cak i moji Zlatiborci to pazare u Maksiju, mrzi ih da sami prave. Very Happy
Sada ćeš me "ubiti u pojam", stalno kupujem "Zlatiborac" proizvode (slanina, goveđa i svinjska pečenica). Shocked

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 13:38

@Max Blitz (citat):
@Bogart (citat):

U HR se s pravom postavljaju pitanja jesu li suhomesnati proizvodi napravljeni od uvezenog mesa mađarskih svinja, korištenjem tuniske soli, izvorni slavonski ili dalmatinski proizvod? Iako se rade po izvornoj recepturi. Question
Od suvomesnatih proizvoda iz HR kupujem isključivo PIK Vrbovec, sad im ti nađi manu pa da i to prestanem kupovati (a taman sam se "navuko" Smile ). Question
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4110
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 20:59

PIK Vrbovec ti je Todoričeva kompanija.On je glavni uvoznik hrane u Hr.Nešto i sam proizvodi ali to je sitniš.Tako su pikove kranjske vjerovatno iz Argentinske govedine i Danske svinjetine.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 21:12

Koga god pomenem ne valja, šta da kupujem. Nekad se znalo karnex, Gavrilović, 29 novembar .... Sad
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 21:19

Da neka sve što si kupio bilo je domaće,mislim od domačih sirovina.I sad reklamiraju domače samo
sirovine su iz uvoza.I to bi bilo OK da ta sirovina ,meso nije staro ko zna koliko mjeseci a ko zna koliko je puta smrznuto pa odmrznut.Praktički sve službe koje bi trebale štititi nas potrošače štite naše tajkune.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 21:25

A ako kreneš sam uzgajati stoku uvaliti će ti GMO kukuruz. Wink
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 21:38

Ma več su nam ga uvalili samo što mi toga nismo svjesni ili se pravimo ludi.Najiteresantnija je soja koju uvozimo iz SADa,a koristimo ju gotovo u svim mesnim prerađevinama.Poznato je da ameri proizvode isključivo GMO soju,pa eto ti.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 21:51

Nije samo GMO problem, veći su problem razni aditivi u hrani koju kupujemo počevši od hleba i mlijeka. Sad
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 22:02

Bila je nedugo jedna emisija na TVu o tim stvarima.Napravili su pokus tako da su uzeli neki hamburger ili nešto slično iz jednog lanca brze hrane ijedan komad mesa onako sveže od domaće svinje.Oba komada mesa ostavili su na istim uvjetima.Ovaj domaći počeo se kvarit več treči dan dok ovaj iz lanca brze hrane valjd stoji isti još i sad.To ide tako daleko da su patolozi rekli da se ljudski organizam raspada puno sporije kod ludi koji se hrane tom hranom.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 22:05

Obogaćeno formalinom da bude vječno svježe. Wink
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 22:16

Bolje da više ne gadimo ljudima hranu, u Hr su počele pripreme za Božić pa da ljudi ne bojkotiraju Todorića i Co pa da jadnik propadne.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 22:30

Da se iskupimo za malo "iskakanje" iz teme. Smile santa

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 22:35

Sve je super, jedino mi se jelka čini umjetna.

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 22:47

@lacoš (citat):
Da neka sve što si kupio bilo je domaće,mislim od domačih sirovina.I sad reklamiraju domače samo
sirovine su iz uvoza.I to bi bilo OK da ta sirovina ,meso nije staro ko zna koliko mjeseci a ko zna koliko je puta smrznuto pa odmrznut.Praktički sve službe koje bi trebale štititi nas potrošače štite naše tajkune.

Mesne prerađevine su opasne, teško je utvrditi podrijetlo sirovina ali svježe meso se mislim već i u Hrvatskoj deklarira s imenom proizvođača i drugim podacima. U Austriji je to već 20-tak godina praksa a i mesne prerađevine su dosta dobro deklarirane, pitanje je samo koliko su kontrole stroge. Inače trend u Austriji ide u pravcu BIO hrane i tu su među vodećim zemljama u svijetu. Mislim da im je udio seljaka koji hranu proizvode na taj način već preko 20%.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 22:55

@lacoš (citat):
Pored ove hrane na stolu, teško je primjetiti da jelke uopšte ima. Smile
Kod nas je običaj bio kićenja lovorike (lovora) za NG i Božić ali sada smo ekološki svjesni pa koristimo samo plastiku. Wink
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 22:58

@Boske (citat):
@lacoš (citat):

Mesne prerađevine su opasne, teško je utvrditi podrijetlo sirovina ali svježe meso se mislim već i u Hrvatskoj deklarira s imenom proizvođača i drugim podacima. U Austriji je to već 20-tak godina praksa a i mesne prerađevine su dosta dobro deklarirane, pitanje je samo koliko su kontrole stroge. Inače trend u Austriji ide u pravcu BIO hrane i tu su među vodećim zemljama u svijetu. Mislim da im je udio seljaka koji hranu proizvode na taj način već preko 20%.
Svi su prihvatili te standarde obilježavanja ali ta hrana je skuplja a narod uglavnom nema para ni za najjeftinije. Sad
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 22:58

Da pravilo, odnosno zakon postoji na papiru ali koliko je to zaživjelo pod velikim je pitanjem.U Austriji samo jedanput možeš prevariti i to če ti biti prvi i zadnji puta.Kod nas se uvijek čita zakon između redaka tj kako odgovara jačemu,onome kojim više ima.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 23:03

@Stazio (citat):
@lacoš (citat):
Pored ove hrane na stolu, teško je primjetiti da jelke uopšte ima. Smile
Kod nas je običaj bio kićenja lovorike (lovora) za NG i Božić ali sada smo ekološki svjesni pa koristimo samo plastiku. Wink
Kad je čovjek sit počne gledati i pod stol.

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 23:07

U mome djetinjstvu nije bilo takvih problema. Moji roditelji (a i ostali susjedi) su držali stoku, obrađivali zemlju i preko 90% onoga što se jelo bilo je iz vlastite proizvodnje. Danas svi gospoda, zemlja zarasta a narod se radije truje uvezenim smećem. Sjećam se da su stari ljudi to otprilike i predviđali. Ako za ičim žalim u životu, onda je to činjenica da sam sebi ne mogu proizvoditi hranu. Ipak sam u svemu imao i malo sreće jer sam došao u zemlju koja ima prilično visoke standarde što se prehrambene industrije tiče.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   22.12.12 23:23

@Boske (citat):
U mome djetinjstvu nije bilo takvih problema. Moji roditelji (a i ostali susjedi) su držali stoku, obrađivali zemlju i preko 90% onoga što se jelo bilo je iz vlastite proizvodnje. Danas svi gospoda, zemlja zarasta a narod se radije truje uvezenim smećem. Sjećam se da su stari ljudi to otprilike i predviđali. Ako za ičim žalim u životu, onda je to činjenica da sam sebi ne mogu proizvoditi hranu. Ipak sam u svemu imao i malo sreće jer sam došao u zemlju koja ima prilično visoke standarde što se prehrambene industrije tiče.
Trgovački lanci i monopolski uvoznici uništavaju i ono malo proizvodnje što je ostalo, bez pomoći države ti ljudi ne mogu biti konkurentni i prodati robu. U siromaštvu ljudi kupuju najjeftiniju hranu pa taman bila "smeće" i nezdrava. Sad
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   23.12.12 16:34

Pura (žganci, polenta, kačamak):

Naš stari, domaći način

Najbolja pura je, svakako, domaća od domaćega kukuruza. Danas je uistinu
rijetka, ali ako vam se posreći, onda radite ovako:
- litra vode neka ključa,
- na ovu litru vode ide 30 g soli,
- 30 g margarina, a može ga zamijeniti i žlica ulja
- 200 dkg purina domaćega brašna,
- tri komada bijeloga kruha (potpomaže miješanje i kasnije probavljanje).
Na svaki novi litru vode povećaju se i ostale mjere. Pura se stavlja u kipuću
vodu i neprestano miješa i pazi da ne zagori. Miješa se uvijek puračem ili
drvenom kašikom odozdo sa dna prema gore. Kuhanje mora trajati najmanje
od šesdeset do sedamdeset i pet minuta.
Za
kuhanje domaće pure poželjan je bakrač ili gusani lonac.Ovakva pura je
jednako dobra za lučnicu ili kao prilog gulašima ili divljači,kao i
brudetima ili fiš paprikašima.
Instant ili brza pura je već jedanput
prokuhano brašno pa vrućoj pari. Izgubilo je puno od svojih izvornih
sastojaka okusa i nutritivnih vrijednosti. Zato se i brzo kuha što se
nema što u njoj skuhati. Otpirilo je već s onom vrućom parom.

Bijela pura:

Pura i lučnica:

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   26.12.12 20:18

Sleep

bojnik: komentar modifikovan dana: 17.05.13 8:56; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)   Today at 0:31

Na vrh Go down

Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/40Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 40  Next
 Similar topics
-
» Samo za ljubitelje prave hrane (prvi dio teme)
» Samo za ljubitelje prave hrane (treći dio teme)
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (prvi dio teme)
» Karaula BITUŠE 73/74 (prvi dio teme)
» Priroda u mome kraju (prvi dio teme)