FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   08.06.13 11:53

Ne druga, peta.Postojale su 1.3.i 5.VO, Vojnopomorska oblast i RViPVO

Izvor-Davor Marjan-*Jedinstvo* poslednji ustroj JNA
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   08.06.13 13:37

@dpuric (citat):
@Stazio (citat):
Jedno pitanje za stručnije članove foruma: Koje su jedinice u naoružanju imale minobacače 60mm?

Minobacac 60 mm je orudje za neposrednu podrsku pesadijskih, diverzantskih i protivdiverzantskih jedinica ranga voda-cete na daljinama od 1200-1500 m. Koristi se za neutralisanje z/s i v/s, zadimljavanje i osvetljavanje bojista. Zastavnik je u svom postu na 2 strani ove teme naveo da u pes.ceti prateci  vod moze imati i MB

Znam zašto je služio ali me interesuje formacijski ko je dobijao 60mm, standardni pješadijski prateći vodovi su uglavnom imali 82mm. scratch
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   08.06.13 18:37

Koliko me pamcenje sluzi u pratecem vodu su mogli biti MB ili 60 ili 82 mm.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   08.06.13 23:15

Iz "osamdesetdvojke" sam imao gađanje u ŠRO a 60mm nisam nikad ni vidio uživo. Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   08.06.13 23:22

@Stazio (citat):
Iz "osamdesetdvojke" sam imao gađanje u ŠRO a 60mm nisam nikad ni vidio uživo. Very Happy

Evo ti pravilo za 60mm, da najprije malo vidiš kako to ide teoretski: Very Happy

http://globalna-bezbednost.com/jna/Minobacac-60mm-M57-Sa-Tablicama-Gadjanja-Pravilo/index.php
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   08.06.13 23:36

Za one koji nisu imali priliku gađati minobacačem, zanimljivo je kako se vrši gađanje i nišani.
Kolega dpuric, kao pravi artiljerac, to zna mnogo bolje od mene. Very Happy
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   09.06.13 13:51

Kratak odgovor na Zemaljska artiljerija
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   09.06.13 23:52

Nisu samo artiljerci gađali minobacačem. MB 60mm i 82mm su bili pešadijsko naoružanje, a od '86 to je bio i MB 120mm. I mi pešadinci smo morali znati izvoditi posredno gađanje (minobacačem se i ne može drugačije gađati, čak i kad vidiš cilj).
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   09.06.13 23:54

@Stazio (citat):
Jedno pitanje za stručnije članove foruma: Koje su jedinice u naoružanju imale minobacače 60mm?

Minobacače 60mm imale su jedinice TO, a imali smo i mi u planinskoj brigadi. U četi je u pratećem vodu bilo odeljenje MB60mm, a bataljon je imao vod MB82mm.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   10.06.13 0:17

Hvala zastavniče, vjerovatno je bilo još nekih (lakih, nemotorizovanih, specijalnih...) jedinica koje su ga koristile. Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   27.06.13 3:42

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 414
Član od : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   25.07.13 21:49

Evo jos malo o MB minobacačima
ČVG četna vatrena grupa se formira od formacijskih vodova MB ili pridodatih MB sa zadatkom da podržava napad/odbranu vodova 1. linije. U napadu se kreće u skokovima na odstojanju od vodova 1. linije koje im omogućava da im pruži efikasnu podršku,menjajući vatreni položaj po odelenjima.
Vatrom štiti bokove i krila čete.
U odbrani se rasporedjuje na pogodne položaje pozadi rejona odbrane pri čemu se vodi računa da mogu dejstvovati ispred pk prednjeg kraja.
ČVG može biti:
-Vod MB82mm -23 ljudi .Sastoji se iz komande 5 ( kdir, zkdir, radiofonista i 2 izvidjača) i
2 Od MB82mm po 9 (ko,2 nišandžija, 6 poslužioca )

-Vod MB60mm - 20 ljudi. Sastoji se od komande 5 ( kdir, zkdir, radiofonista i 2 izvidjača) i
3 Od MB60mm po 5 ljudi(ko,2 nišandžija,  2 pomoćnika)

- Ili u okviru Voda za podršku LPČ lake pešadijske čete
Vod (21 čovek)se sastoji od 1 MO mitraljeskog odelenja 10 lj ( ko,3 nišandžije, 6 pomoćnika) i
2 Od MB60mm po 5 ljudi
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   25.07.13 22:17

Vrlo dobro, kolega Zemunac. Najzad potpuni podaci o MB jedinicama za one koje to zanima (a nije bilo potpunih podataka) Imas +
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   26.07.13 0:10

Nedostaje mi samo tačan naziv posluzioca u Od MB82mm.To bi mogao neki kdir MB voda iz Bileće, ja sam kdir SV/PČ
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   26.07.13 11:14

Posluga MB 82 mm trebala bi da se sastoji od
- KO
-nisandzija
-pom.nisandzije
-punilac
-tempirac
-1.2.i 3. dodavac
-vozac
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   26.07.13 11:34

Vidi se da si artiljerac.Tempirač ima samo kod 120mm.Kod 82mm mislim da ima nišandžija ,punilac, dodavač i donosilac.Jedan od njih je ujedno i poslužilac vozila.
Ako se ne varam odelenje Mb 120mm ima 1 orudje  a od 82mm 2 orudja
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   26.07.13 13:09

Sada sam konsultovao literaturu. U pravu si, podaci koje sam naveo odnose se na poslugu MB 120mm. 
MB 82mm posluzuju 4(a min. 2 posluzioca)
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   26.07.13 18:13

Sad sam pročitao celu temu. Moram  da  malo ispravim i dopunim

Vodovi u pešadiji mogu biti:
-streljački
-minobacački
-vod RB (RRB)
-vod BsT
-POV protiv oklopni vod
-policijski
-izvidjački
-diverzantski
-padobranski

Streljački vod SV
Struktura 36 (1 of + 35 v)
3X SO 8 (ko, 2 PM M72/M84, Sn, 4 strelca)
1X MO 10(ko,3 nišandžije i 6 pomoćnika)
1bolničar

Naoružanje:
AP M70 7.62mm      -24
Sn M76 7.9mm        -  3
Pi M57 7.62mm       -  3
PM M72/M84 7.62mm -3
M M84 7.62mm         - 3
RRB M80 64mm         -22
BR M75/M52R           -36

Protiv oklopni vod POV
Struktura 37 (1 of + 36v)
2 X Od RRB 90mm 7 (ko,3 niš. 3 pomoćnika)
2 x Od Bst 11 ( ko,2 niš,2 pom niš,2 punilac,2 dodavač,2 donosilac) *

* Pitanje : Na komandu "Rastavljenim na položaj! 4 člana nose cev a 1 član posade BsT uzima lafet . KO ???

Vod se kao niža taktička jedinica nalazi u sastavu čete

Laka pešadijska četa LPČ
Struktura 133( 7 of+ 1 po+125 v)
Komanda 8
3X SV (26) po 3 SO 8 + boln
Vod za podrsku 21  
POV 26 ( Od Bst 11 + 2 x Od RRB 7 )

Pešadijska Četa PČ
Struktura 175 (7 of + 2 po + 166 v)
Komanda 10 (kč,zkč,čst,2 radiof,boln,kur,meh,2 voz)
3 X SV 36
1 X vMb 60mm 20
1 X POV 37 ( 2 Od BsT+2 Od RRB )

PČ može imati 178 ako umesto vMb 60mm ima 82 mm

Naoružanje
AP M70            - 128/133
Sn M76             -  9
Pi M57              -  23/21
PM M72/M84      -  9
M M84               -   9
RRB M80            -   85
RRB M79            -   6
BsT M60            -  4
Mb M57/Mb M69  -  6/4
Brk M79             -48
Br M75/M52R      - 175/178

Motorizovana Četa MTČ
Struktura 183 ( 7 of + 2 po + 174v)
Komanda 9
3 X SV 38 (dodata 2 vozača)
vMb 82 mm 23
POV 37

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   26.07.13 18:14

@dpuric (citat):
Posluga MB 82 mm trebala bi da se sastoji od
- KO
-nisandzija
-pom.nisandzije
-punilac
-tempirac
-1.2.i 3. dodavac
-vozac

Komandir odeljenja ne spada u poslugu, on je komandir.
Odeljenje MB 82mm ima dve posluge koje se sastoje od
- nišandžija,
- pomoćnik ujedno punilac
- dodavač
- donosilac
kod nas u planinskoj brigadi, odeljenje MB 82mm imalo je i 4 konja, s tim što su donosioci i dodavači ujedno bili i konjvoci. Svaka posluga imala je oruđno i municijsko grlo.
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   26.07.13 18:24

Kolega zastavniče grešku  smo razjasnili i ispravili u sledeća 2 posta. Nećemo zameriti dpuricu.On to gleda sa artiljerijske strane. Ovo više leži nama prašinarima
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   26.07.13 19:05

Zemunac, moram te ispraviti:
- zaboravio si dodati planinski vod (plv) i planinsku četu (plč)
- u SO puškomitraljesci i snajperist ne nose RRB, a u mitraljeskom odeljenu nose ga donosioci, što znači da u vodu ima 15, a ne 22 RRB.

- planinski vod plv
- komandir, radiofonista, snajperista, kurir, bolničar
Struktura 32 (1 of, 1 pof, 30 v)
3X SO 7 (ko, 2 PM M72/M84, 4 strelca) - k-dir 1.od podoficir
1X MO 10(ko,3 nišandžije i 6 pomoćnika)
3 konja u MO (donosioci su konjovoci)

- planinska četa plč
Struktura 135 (7 of + 4 po + 124 v)
Komanda 10 (kč,zkč,čst,2 radiof,boln,kur,meh, snajper, konjovodac)
3 X plv 36
prateći vod 30 (2of, 28 voj)
- komandir, ZKV, radiofonista, bolničar, kurir
- odeljenje RRB 80mm M79 9 (KO, 4 nišandžije, 4 pomoćnika)
- 2x odeljenje MB 60mm 2x 8 (2KO, 6 nišandžija, 6 pomoćnika, 2 konjovoca) - odeljenje MB60mm imalo je jedno municijsko grlo.
u četi je bilo i 12 konja LT (laki tovarni)

Napomena: struktura planinskog voda je onakva kakvu sam ja imao. u miru je kv bio podoficir zj. ja, a u ratu oficir. Moja ratna dužnost je bila komandir 1. od. Takva je bila formacije '82 godine, kasnije kada sam otišao nešto je menjano ali ne znam šta.
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   26.07.13 21:54

Nisam zaboravio plv i plč već jednostavno nemam nikakve podatke o njima . U Bileći nismo učili a ni kasnije.
Moj Zemun je u ravnici. Vidim da je slična formacija "mojoj" LPČ samo što nema oBst (logično u planini ) a ima MO i manje Sn u vodu.Prateći vod je vod za podršku. To je kao laka četa u planini.

Za zolje RRB mi se potkrala greška.Nisam računao snajperiste i nišandzije ali sam računao sve poslužioce u MO. To bi bilo 18.A u beležnici mi piše 24 ,to bi bilo ovih 18+6 niš u SO. 15 je realan broj

Formacija PČ po broju ljudi je realna(ja sam komandovo takvom četom) a naoružanje manje-više.
Pitanje je da li danas postoje ove klasične PČ ili su sve MTČ.
Moja PČ je imala i 7 vozila (Svaki SV po 1 a POV i vod Mb po 2)
Čak su i u Bileći zadnjih par klasa (posle mene) prešle u motorizovani bataljon pa su kamionima išli na logorovanje na Avtovac a mi 50km peške.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   26.07.13 23:00

Mi nismo u planinskom btaljonu imali mnogo vozila, uglavnom se sve prenosilo na konjima. Kad smo išli na logorovanja, dokle se moglo vozilom, išao je jedan TAM5000 za celu četu i onda bi se odatle sve prenosilo na konjima. Konfiguracija je bila takva da nije bilo šanse da prođe vozilo.
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   27.07.13 1:27

Samo bih dodao da je pojam formacijska struktura ustvari teorija. U praksi je cesto bilo drugacije
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   03.11.13 22:41

U ustroju JNA nalazio se, uz formirane institucije NIR-a (naučnoistraživački rad), i Savjet za naučni rad u OS-u SFRJ te veći broj upravnih i izvršnih tijela zaduženih za posredno ili izravno planiranje, praćenje i provedbu zadaća istraživanja i razvoja u JNA. Organizirani naučnoistraživački rad u Oružanim snagama SFRJ započeo je već tijekom Drugog svjetskog rata, a formaliziran je aktima o osnivanju Vojnoistorijskog instituta u lipnju 1946., Vazduhoplovnotehničkog instituta u kolovozu 1946., Vojnotehničkog instituta u Beogradu i Brodarskog instituta u Zagrebu 1948.
Upravna i izvršna tijela ustrojena na razini SSNO-a i Generalštaba OS-a, bila su: Tehnička uprava, Uprava za planiranje razvoja i financije, Uprava za istraživanje, razvoj i proizvodnju naoružanja i vojne opreme, Pomoćnik saveznog sekretara NO za naučnu djelatnost, Centar OS za strategijska istraživanja Maršal Tito, Centar za vojnonaučnu dokumentaciju i informatizaciju, Odjeljenje za istraživanje i razvoj Kopnene vojske, Mornaričko-tehnička uprava, Vazduhoplovno-tehnička uprava te niz drugih tijela kojima NIR nije bio temeljna djelatnost. NIR-om su se bavile katedre i istraživački odjeli pri svim nastavnim ustanovama te institucije u okvirima sanitetske službe, odnosno vojnih bolnica.

Prema propisnicima iz 1990. zadatke NIR-a za potrebe OS-a predlagale su organizacijske jedinice SSNO-a sukladno svojim nadležnostima i djelokrugu rada. Prijedlozi zadataka objedinjavani su i planirani po područjima na sljedeći način:
- za područje ratne vještine i geoznanosti: I Uprava GŠ OS-a;
- za organizacijske znanosti: III Uprava GŠ OS-a;
- za biološko-medicinske znanosti: Sanitetska uprava SSNO-a;
- za društvene znanosti: Politička uprava SSNO-a;
- za vojnu ekonomiku: Operativna uprava pozadine;
- za graditeljsku djelatnost: Građevinska uprava;
- za naučnu djelatnost: Pomoćnik SSNO-a za naučnu delatnost;
- za djelatnost standardizacije i meteorologije: Biro za standardizaciju i meteorologiju u JNA;
- za potrebe civilne obrane: Sektor za civilnu odbranu.

Prikaz organizacijske strukture NIR-a u JNA, 1987.

Zadatke NIR-a u području nove opreme planirali su vidovi i drugi nositelji planiranja: uprave rodova KoV-a, Zamjenik načelnika Generalštaba OS-a za RV i PVO, Zamjenik načelnika GŠ-a za Ratnu mornaricu, uprave pozadinskih službi, Uprava veza, Uprava za Elektronsko izviđanje i protuelektronsko djelovanje, Uprava bezbjednosti te Uprava za informatiku. Ove zadatke realizirao je i ugovarao VPS, odnosno njegova Uprava za istraživanje, razvoj i proizvodnju NVO-a. Za složenija sredstva nositelj planiranja zadataka NIR-a bio je korisnik takvog sredstva. Uprava za planiranje razvoja i financije radila je zbirni plan NIR-a u području NVO-a i podnosila ga na raspravu GŠ OS-a uz sudjelovanje vidova i drugih nositelja planiranja, I Uprave GŠ OS-a, VPS-a i Pomoćnika SSNO-a za naučnu djelatnost.

Izvor: S. Kovačev, Z. Matijaščić, J. Petrović - 'Naučnoistraživački resursi i kapaciteti JNA', znanstveni rad, Zagreb 2006.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   Today at 10:40

Na vrh Go down

Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA
» AUTO JEDINICA SLAVONSKA POŽEGA 82/83
» Formiranje službe i jedinica VOJIN
» Alpinističko izviđački vodovi
» Evo malo stariji januarska 80 Slavonaka Požega a onda Ljubljana vojna policija