FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   05.01.13 21:44

Lake pešadijske brigade su bile četnog sastava i brojale su obično oko 1200 ljudi. U JNA je zvaničan naziv bio "partizanske brigade". Bile su tipično namenjene za borbu u pozadini neprijatelja, osloncem na stanovništvo. Grupisale su se u "partizanske divizije", koje su bile potčinjene komandama korpusa.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   05.01.13 21:48

@zastavnik (citat):
Lake pešadijske brigade su bile četnog sastava i brojale su obično oko 1200 ljudi. U JNA je zvaničan naziv bio "partizanske brigade". Bile su tipično namenjene za borbu u pozadini neprijatelja, osloncem na stanovništvo. Grupisale su se u "partizanske divizije", koje su bile potčinjene komandama korpusa.

Da li je to više bila varijanta za JNA ili TO (obzirom na namjenu u pozadini neprijatelja), znate li možda formaciju?
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   06.01.13 9:15

Standardno, takva brigada je imala komandu, komandni vod, 6 do 8 pešadijskih četa, prateću četu i pozadinsku četu. Nije bilo jačeg naoružanja od kalibra 60mm.
Kasnije, posle '92 te brigade su integrisane u sastav nekih standardnih motorizivanih brigada, tako da je motorizovana brigada imala 3 mtb, 1 laku brigadu, okb, mad, mpoad, lard, inžb, ABH četu, četu veze i poz.bat
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   06.01.13 11:35

"zastavnik"
Kolega ovo brigada u brigadi????? Neće da može što bi rekao Šojić.
Podseti se, od motorizovanih brigada JNA lociranih u Sloveniji, ni jedna nije bila potpuno istog formcijskog sastava( isto je bilo u celoj SFRJ ). Sve je zavisilo, što bi vojničkim rečnikom rekli, od mesta i uloge u sastavu više jedinice. Od toga je zavisila i količina i savremenost naoružanja i ostale opreme.

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   06.01.13 13:30

East&West (citat):
"zastavnik"
Kolega ovo brigada u brigadi????? Neće da može što bi rekao Šojić.
Podseti se, od motorizovanih brigada JNA lociranih u Sloveniji, ni jedna nije bila potpuno istog formcijskog sastava( isto je bilo u celoj SFRJ ). Sve je zavisilo, što bi vojničkim rečnikom rekli, od mesta i uloge u sastavu više jedinice. Od toga je zavisila i količina i savremenost naoružanja i ostale opreme.

Da to i meni izgleda tako, kao da nije baš postojala precizno definisana formacija (ali nisam bio siguran u to), nego od slučaja do slučaja prilagođavano uslovima. Slično sam primjetio i kasnije, u rezervi VJ (RM), kada me to malo više zainteresovalo.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   06.01.13 14:03

Napisah "posle '92", znači u VJ.
Opšta precizno definisana formacija nije postojala, već je data samo načelno, a za svaku konkretnu jedinicu data je detaljna formacija (ljudska i materijalna) i ona se razlikovala od jedinice do jedinice. Za svaku jedinicu rađena je posebna formacijska knjiga koja je imala mirnodopski i ratni deo. U njima su bila propisana sva formacijska mesta i svo naoružanje i MTS, kao i način popune. Naravno, naoružanje je bilo popunjeno iz sredtava JNA, a ostala MTS delimično i iz popisa, tj. određivalo se šta će se i u kolikoj meri korsititi iz civilnih struktura. Takođe, postojale su jedinice koje su se u slučaju rata rasformirale, kao što su školski centri i poneka skladišta i čije je ljudstvo i MTS ulazilo u sastav drugih jedinica.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   06.01.13 14:27

@zastavnik (citat):
Napisah "posle '92", znači u VJ.
Opšta precizno definisana formacija nije postojala, već je data samo načelno, a za svaku konkretnu jedinicu data je detaljna formacija (ljudska i materijalna) i ona se razlikovala od jedinice do jedinice. Za svaku jedinicu rađena je posebna formacijska knjiga koja je imala mirnodopski i ratni deo. U njima su bila propisana sva formacijska mesta i svo naoružanje i MTS, kao i način popune. Naravno, naoružanje je bilo popunjeno iz sredtava JNA, a ostala MTS delimično i iz popisa, tj. određivalo se šta će se i u kolikoj meri korsititi iz civilnih struktura. Takođe, postojale su jedinice koje su se u slučaju rata rasformirale, kao što su školski centri i poneka skladišta i čije je ljudstvo i MTS ulazilo u sastav drugih jedinica.

Sjećam se da su nam neki predavači u ŠRO pričali da po ratnom rasporedu preuzimaju komandu nad određenim ratnim jedinicama koje nemaju veze sa MŠC.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   01.02.13 14:42

Zdravo '195.ič'!
Drago mi je da si me kontaktirao na PP, odgovorio sam ti, ali vidim da poruka nije stiigla do tebe. Provjeri jesi li dobio.
Bilo bi mi drago da se sa svojim saznanjima uključiš aktivno na forum, ako želiš, naravno. Mislim da ima još tema koje bi te mogle zanimati, osim organizacijsko-formacijske strukture jedinica JNA. Very Happy
Pozdrav!
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   01.02.13 17:25

To sam i ja predlozio. Mislim da prave podatke moze dobiti na forumu gde bi vise nas dali doprinos odgovorima na pitanja koja ga zanimaju a ne preko PP . Jbag. zaboravilo se a i to sto je zapisano ovde-onde ko ce to prikupiti.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   01.02.13 21:41

'195.ič' je konkretno pitao za organizacijsko-formacijsku strukturu jedinica mornaričke pješadije u JNA. Već dugo i sam tražim takve točne i sistematizirane podatke, ali nažalost, nisam uspio naći.
Čini mi se da sam na jednom drugom forumu našao nešto što bi bilo dosta točno, ali se ni tamo svi forumaši nisu mogli jednoglasno složiti. Dakle, podaci o mornaričkoj pješadiji:

5. Vojnopomorski sektor - Pula; 5. motorizirana pješadijska brigada Pula, 139. brigada mornaričkog pješaštva
8. Vojnopomorski sektor - Šibenik; 11. brigada mornaričkog pješaštva, 12. amfibijska brigada Šibenik
9. Vojnopomorski sektor - Boka (Kumbor); 24. motorizirana pješadijska brigada
107. mješovita artiljerijska brigada Trebinje
108. brigada obalne obrane (?)

Zatim jedan forumaš tamo kaže:
"Na otoku Veliki Brijun je početkom 80-tih bio baziran veći dio mornaričko-desantnog bataljona, točnije 2. i 3. četa, prateća četa sa PO (BsT) i MB (82 mm) vodovima, zatim inžinjerijski vod i pozadina.

Postojala je i mornaričko priobalna diverzantska pješadija stacionirana na Lastovu."

Zatim, dalje netko kaže:
"JNA je imala u svome sastavu desantno mornaričku pješadiju i to 2 bataljona, jedan se nalazio u Trebinju, a drugi u Šibeniku. To su bili centri gdje je vršena obuka, a odatle su nakon 6 mjeseci koliko je trajala faza obuke, bili prekomandirani u druge brigade kao istureni vodovi. Tako su i u Puli i drugim kasarnama bile viđane samo male formacije. Ova dva bataljona su se smjenjivala svakih 6 mjeseci u punoj borbenoj gotovosti i pokrivala su kompletno područje jadranskih otoka i priobalja. U svome sastavu su imale sva sredstva podrške počev od kamiona, desantno mornaričkih čamaca, brodova i helkoptera."

Zatim se spominju pripadnici diviziona pomorskih diverzanata stacionirani u Divuljama. Opremljeni do 'bola', helikopter Mi-8, brzi desantni čamci, gumeni čamci, jahaća torpeda mokrog tipa za jednog i dva diverzanta, barkase, puch-ovi, BOV, lanseri raketa TOW, itd.
Znam da mornarička pješadija i pomorski diverzanti nisu isto!

Za Pulu se još kaže:
"Pula je također imala bataljon mornaričke pešadije koji je bio stacioniran na Katarini sa pogledom na Brijune. Bile su dvije klase, junska i decembarska, a prekomande nije bilo. Ratna zastava pulskog bataljona je bila zastava tadašnje Titove garde, a obuka je trajala 10 mjeseci. Prvih šest kao gušteri, dok se drugi dio obuke ponavljao sa novom generacijom. Bataljon je imao tri čete plus mješovitu minobacačku. Bataljon MP je koristio klasično naoružanje tadašnje JNA, ali za razliku od drugih jedinica imao je bojeva gađanja sa svim onim što je JNA imala u svoim magacinima, od čuvene M-48 pa na gore....."

Bilo bi dobro kada bi netko upućen sredio ove podatke da konačno saznamo pravo stanje kakvo je bilo. Naravno da su vremenom nastupale promjene u organizacijskoj strukturi, kao i u samom nazivu jedinica.

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   01.02.13 23:24

@Max Blitz (citat):
'195.ič' je konkretno pitao za organizacijsko-formacijsku strukturu jedinica mornaričke pješadije u JNA. Već dugo i sam tražim takve točne i sistematizirane podatke, ali nažalost, nisam uspio naći.
Čini mi se da sam na jednom drugom forumu našao nešto što bi bilo dosta točno, ali se ni tamo svi forumaši nisu mogli jednoglasno složiti. Dakle, podaci o mornaričkoj pješadiji:

5. Vojnopomorski sektor - Pula; 5. motorizirana pješadijska brigada Pula, 139. brigada mornaričkog pješaštva
8. Vojnopomorski sektor - Šibenik; 11. brigada mornaričkog pješaštva, 12. amfibijska brigada Šibenik
9. Vojnopomorski sektor - Boka (Kumbor); 24. motorizirana pješadijska brigada
107. mješovita artiljerijska brigada Trebinje
108. brigada obalne obrane (?)

Zatim jedan forumaš tamo kaže:
"Na otoku Veliki Brijun je početkom 80-tih bio baziran veći dio mornaričko-desantnog bataljona, točnije 2. i 3. četa, prateća četa sa PO (BsT) i MB (82 mm) vodovima, zatim inžinjerijski vod i pozadina.

Postojala je i mornaričko priobalna diverzantska pješadija stacionirana na Lastovu."

Zatim, dalje netko kaže:
"JNA je imala u svome sastavu desantno mornaričku pješadiju i to 2 bataljona, jedan se nalazio u Trebinju, a drugi u Šibeniku. To su bili centri gdje je vršena obuka, a odatle su nakon 6 mjeseci koliko je trajala faza obuke, bili prekomandirani u druge brigade kao istureni vodovi. Tako su i u Puli i drugim kasarnama bile viđane samo male formacije. Ova dva bataljona su se smjenjivala svakih 6 mjeseci u punoj borbenoj gotovosti i pokrivala su kompletno područje jadranskih otoka i priobalja. U svome sastavu su imale sva sredstva podrške počev od kamiona, desantno mornaričkih čamaca, brodova i helkoptera."

Zatim se spominju pripadnici diviziona pomorskih diverzanata stacionirani u Divuljama. Opremljeni do 'bola', helikopter Mi-8, brzi desantni čamci, gumeni čamci, jahaća torpeda mokrog tipa za jednog i dva diverzanta, barkase, puch-ovi, BOV, lanseri raketa TOW, itd.
Znam da mornarička pješadija i pomorski diverzanti nisu isto!

Za Pulu se još kaže:
"Pula je također imala bataljon mornaričke pešadije koji je bio stacioniran na Katarini sa pogledom na Brijune. Bile su dvije klase, junska i decembarska, a prekomande nije bilo. Ratna zastava pulskog bataljona je bila zastava tadašnje Titove garde, a obuka je trajala 10 mjeseci. Prvih šest kao gušteri, dok se drugi dio obuke ponavljao sa novom generacijom. Bataljon je imao tri čete plus mješovitu minobacačku. Bataljon MP je koristio klasično naoružanje tadašnje JNA, ali za razliku od drugih jedinica imao je bojeva gađanja sa svim onim što je JNA imala u svoim magacinima, od čuvene M-48 pa na gore....."

Bilo bi dobro kada bi netko upućen sredio ove podatke da konačno saznamo pravo stanje kakvo je bilo. Naravno da su vremenom nastupale promjene u organizacijskoj strukturi, kao i u samom nazivu jedinica.

I ja sam se interesovao za ovu temu i takođe naišao na "rašomonijadu" o mornaričkoj pješadiji. Imam utisak da se vjerovatno više puta mjenjala organizacija pa su zato nastala različita tumačenja. Iz svega što sam do sada pročitao najbliži sam ovom dijelu Max-ovog posta koji sam boldirao, uz napomenu da mislim da je Trebinje bilo centar za obuku svih a da su kasnije prekomandovani u druga mjesta. Što se tiče Briona i Pule stekao sam utisak da je popuna bila drugačija.
Ako neko raspolaže nekim pouzdanijim podacima, volio bih da nam pomogne da pojasnimo ovu interesantnu temu. study

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   02.02.13 9:26

Koliko mi je poznato, komanda 139. brMP je bila u Pazinu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   02.02.13 13:12

@zastavnik (citat):
Koliko mi je poznato, komanda 139. brMP je bila u Pazinu.

To je otprilike to, druže zastavniče, svi znaju nešto malo i nagađaju, nije mi baš jasno da se ne može složiti cjelovita organizacijsko-formacijska struktura jedinica MP u JNA. U formalnom smislu (sadržaj obuke i ostalo je druga tema), kako je bilo, a mijenjalo se vremenom, i to shvaćam. Ništa vama je ne zamjeram, da ne shvatite krivo....
A drugovi na temi mornaričke pješadije šute kao zaliveni, još su pod zavjetom neke vojne tajne. Surprised Very Happy
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   03.02.13 15:33

Evo da ja dodam nešto oko formacija, konkretno 345, planinska brigada.
Komanda brigade
komanda stana
četa veze
4 planinska bataljona
mešoviti artiljerijski divizion
laki artiljerijsko-raketni divizion PVO
inžinjerijski bataljon
četa ABHO
pozadinski bataljon
*primetno je odsustvo PO diviziona, što je sasvim razumljivo s obzirom na namenu i zadatke brigade*
Razmeštaj jedinica je bio u 5 garnizona, i to: Kranj (komanda, KS, čv, mad, lard PVO, čABHO, deo inžb i pozb), Tolmin (1.plb i pionč/inžb), Bohinjska Bela (2.plb), Škofja Loka (3.plb) i Bovec (4.plb).
Brigada je bila mešovite formacije, većinom A (K-da, ks, čv, 1. i 2. plb i inžb), a deo jedinica je bio B (mad, lard PVO, 3.plb, čABHO i pozb) i R formacije (4.plb).

1. planinski bataljon
komanda
komandni vod
alpsko-izviđački vod
3 planinske čete
vod BsT
vod MB 82mm
larv PVO
inž. vod
poz. četa (tehnički vod, intendantski vod, sanitetsko i veterinarsko odeljenje)
tovarno-transportni vod
1. plb je bio nosilac pozadinskog obezbeđenja za granični odsek Tolmin, inž. četu i 4.plb
Koliko se razlikoval formacija samih bataljona, vidi se po tome što 2. i 3. plb nisu imali vodove BsT, a u 1. 4. plb je postojala protivoklopna četa po RF, jer su ta dva bataljona bili na pravcu prema Novoj Gorici, gde je dolinom Soče postojala mogućnost upotrebe oklopnih sredtava (talijanska divizija Fruli je imala tenkovlu brigadu).
Planinske čete su bile uglavnom iste u svim bataljonima i imale su 3 planinska voda i prateći vod. U mojoj četi su u pratećem vodu bila odeljenje MB 82mm, odeljenje BsT i odeljenje RB (M-57, a u toku '82 zamenjeni su sa RRB 90mm M-80). Planinski vod je imao 3 planinska odeljenja i mitraljesko odeljenje (mitraljezi su, naravno, bili M-53 sa postoljem M-52, kasnije, posle '85 godine zamenjeni su mitraljezima M-84). Četa je dužila 17 konja, koji su bili u sklopu tovarno-transportnog voda i 1 TAM 5000 (koji se retko koristio).
U vodu sam imao 34 vojnika, 3 planinska odeljenja po 8 vojnika i mitraljesko sa 10 vojnika. Donosioci municije su ujedno bili i konjovoci (mitr. od).
Planinsko odeljenje je imalo komandira, 2 PM, 4 strelca sa AP M-70 i snajperistu. Jedan od strelaca je nosio i RRB 64mm M-79.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   03.02.13 16:01

Ovo je vrlo detaljno i iscrpno, hvala. Mada skrušeno priznajem da ne znam isti čas baš sve kratice napamet, snaći ću se već nekako. Very Happy mad, BsT, RF... scratch ...mislim da sam skužio, nije teško...
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   03.02.13 17:14

Koja su art. oruđa korištena u mad-u i lard-u PVO, s obzirom da je u pitanju bila planinska jedinica, takođe i vodovi PVO u bataljonima? Jeli nešto što se dalo rasklopiti i nositi na konjima?
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   03.02.13 19:45

u mad su korišteni brdski topovi B1 (pun naziv top 76mm M-48 B1) i haubice 105mm
lard PVO je imao trocevne topove 20mm i raketne sisteme Strela-2M i to 2 baterije topova i 1 raketnu bateriju. Bataljonski vodovi PVO su imali jednocevne topove 20mm (2 odeljenja) i odeljenje Strela-2M.
U toku jedne pokazne vežbe '82 godine, na vrh Triglava (kod Aljaževog stolpa) je iznet jedan top B1 i odatle je ispaljeno tri granate na ciljeve u dolini, visinska razlika -2500m. Artiljerci znaju koliko je teško i koplicirano gađati kad je negativna visinska razlika (oruđe je na većoj visini od cilja).
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   03.02.13 20:00

@zastavnik (citat):
u mad su korišteni  brdski topovi B1 (pun naziv top 76mm M-48 B1) i haubice 105mm
lard PVO je imao trocevne topove 20mm i raketne sisteme Strela-2M i to 2 baterije topova i 1 raketnu bateriju. Bataljonski vodovi PVO su imali jednocevne topove 20mm (2 odeljenja) i odeljenje Strela-2M.
U toku jedne pokazne vežbe '82 godine, na vrh Triglava (kod Aljaževog stolpa) je iznet jedan top B1 i odatle je ispaljeno tri granate na ciljeve u dolini, visinska razlika -2500m. Artiljerci znaju koliko je teško i koplicirano gađati kad je negativna visinska razlika (oruđe je na većoj visini od cilja).

Imao sam takva gađanja na moru, nadvišavanje cilja rješavalo na različite načine ili unošenjem nadmorske visine u sistem (posredno) ili načinom gađanja (neposredno).
Kako su transportovali PAT 20mm i 20/3, jeli moglo na konjima ili na leđima (ne znam da se mogao rastavljati kao B1)?
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   03.02.13 20:03

@zastavnik (citat):
u mad su korišteni brdski topovi B1 (pun naziv top 76mm M-48 B1) i haubice 105mm

Odlično zastavniče, samo još pitanjce: Da li si zaboravio, ili nisu imali vojnu policiju, makar vod VP?

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   03.02.13 20:13

East&West (citat):
Odlično zastavniče, samo još pitanjce: Da li si zaboravio, ili nisu imali vojnu policiju, makar vod VP?

Dodjeljivanje vojne policije nekoj jedinici, jeli postojala neka shema kako to ide. Ja sam uvijek mislio da se VP formacijski dodjeljivala jedinicama većim od brigade.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   03.02.13 20:30

@Stazio (citat):
East&West (citat):

Dodjeljivanje vojne policije nekoj jedinici, jeli postojala neka shema kako to ide. Ja sam uvijek mislio da se VP formacijski dodjeljivala jedinicama većim od brigade.

Nije u pitanju dodeljivanje, već formacijska jedinica VP. Obično je za rang brigade (oklopne, mehanizovane, motorizovane) bila četa VP.

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   03.02.13 20:52

East&West (citat):
Nije u pitanju dodeljivanje, već formacijska jedinica VP. Obično je za rang brigade (oklopne, mehanizovane, motorizovane) bila četa VP.

Ja sam se "ravnao" po mornarici, ako se dobro sjećam, mislim da je svaki VPS imao po bataljon ali da nije dodjeljivano nižim jedinicama posebno. scratch
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   04.02.13 1:55

E vidiš, zaboravio sam četu VP, ona je bila takođe B formacije i zadužena za garnizone Kranj, Škofju Loku i Boh. Belu. Kod nas u Tolminu poslove VP obavljao je vod za intevencije graničnog odseka Tolmin.
Top B1 se mogao rastaviti na sastavne delove i prenosio se na 9 konja.
Brigade su po formaciji imale četu vojne policije, ali je zavisilo od garnizona do garnizona da li je po MF ili po RF.
PAT 20/3 je transportovan vučom, kao i BsT, dok je PAT 20/1 mogao i vučom i natovaren na konjima (rastavljen).
Inače, u garnizonima gde su bila sedišta komandi divizija, brigade nisu u miru imale VP, jer je bila divizijska VP, a u garnizonima gde su bile samostalne brigade imale su obično vod VP u miru, a u ratu četu VP.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   04.02.13 10:10

@zastavnik (citat):
E vidiš, zaboravio sam četu VP, ona je bila takođe B formacije i zadužena za garnizone Kranj, Škofju Loku i Boh. Belu. Kod nas u Tolminu poslove VP obavljao je vod za intevencije graničnog odseka Tolmin.
Top B1 se mogao rastaviti na sastavne delove i prenosio se na 9 konja.
Brigade su po formaciji imale četu vojne policije, ali je zavisilo od garnizona do garnizona da li je po MF ili po RF.
PAT 20/3 je transportovan vučom, kao i BsT, dok je PAT 20/1 mogao i vučom i natovaren na konjima (rastavljen).
Inače, u garnizonima gde su bila sedišta komandi divizija, brigade nisu u miru imale VP, jer je bila divizijska VP, a u garnizonima gde su bile samostalne brigade imale su obično vod VP u miru, a u ratu četu VP.

Hvala zastavniče, sve jasno. cheers
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   22.02.13 2:30

1986. - 1991. - Brojno stanje, formacija, naoružanje i oprema JNA

1991. godinu JNA je dočekala s najmanjim broj­nim stanjem ljudstva u svojoj povijesti. 1.1.1990. mirnodopska JNA imala je 275.341 čovjeka od čega: 25.101 oficira, 19.165 podoficira, 539 vojnih službenika, 2027 vojnika po ugovoru, 38.423 civila na službi u Armi­ji i 189.855 vojnika i pitomaca škole rezervnih oficira. Po ratnom ustroju imala je 1.058.378 ljudi.
Po zapadnoj vojnoj terminologiji vojna oblast je bila u razini skupine armija, a u ratu se sastojala od nekoliko korpusa i drugih operativnih sastava, samostalnih taktičkih jedinica JNA i partizanskih divizija, jedinica TO-a dvije ili više republika i pridodanih jedinica. U siječnju 1991. nakon intenzivnih organizacijsko – formacijskih promjena, Komanda 5. vojne oblasti je pod svojim zapovjedništvom imala: pet korpusa i 65 izravno podređenih jedinica i ustanova. Većina jedinica bila je R – klasifikacije s minimalnim brojnim stanjem. Strategijska skupina na Jadranskom pomorskom vojištu sastojala se od Flote, vojnopomorskih sektora i postrojba Kopnene vojske i TO-a.
Korpus je bio operativna postrojba: početkom 1991. u JNA ih je bilo 20 od kojih 17 u kopnenoj vojsci i tri u RV-u i PVO-u. Brojna stanja korpusa bila su različita, ovisno o tome jesu li bili na prvom ili drugome strategijskom pojasu. U 5. vojnoj oblasti najmanje ljudi - 3597 - imao je Riječki korpus, a najviše - 10.882 - pripadnika imao je Ljubljanski korpus. U razini korpusa bili su vojnopomorski sektori i Flota. Početkom 1991. njihova su brojna stanja bila u rasponu od 2181 pripadnika u Vojnopomorskom sektoru Boka, do 4100 ljudi u Vojnopomorskom sektoru Šibenik. Flota je početkom 1991. imala 2124 pripadnika.

Divizija kopnene vojske bila je najviša taktička razina, koja je s planom Jedinstvo poslana u prošlost. Do kraja 1990. ugašene su sve divizije kopnene vojske osim 1. proleterske gardijske mehanizirane divizije u užoj Srbiji. Glavne snage divizije bile su tri mehanizirane brigade. Prema rat­nom ustroju imala je oko 15.000, a prema mirnodopskom do 6000 ljudi. U JNA su postojale i partizanske divizije osnovane po uzoru na partizanske snage iz Drugog svjetskog rata, koje su postupno zamijenile nekad brojne brdske brigade. Bez obzira na zvučno ime divizije, radilo se o postrojbama koje su u bojnim mogućnostima bile osjetno slabije od pješačke ili motori­zirane brigade JNA. Glavna snaga JNA bila je Kopnena vojska koja je s planom Jedinstvo prešla ili prelazila na brigadni sustav. Početkom 1990-ih godina najbrojnija brigada u JNA bila je motorizirana brigada. U toku 1990.-1991. pješačke brigade su uglavnom preimenovane u motorizi­rane. Brojno stanje im je ovisilo izravno o klasifikaciji. Na području 5. voj­ne oblasti u A-klasifikaciji najmanja je bila 13. proleterska motorizirana iz Ilirske Bistrice sa 1757 ljudi, a najbrojnija 228. motorizirana brigada iz Postojne sa 2370 ljudi.
study
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA   Today at 4:49

Na vrh Go down

Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» Organizacijsko - formacijska struktura jedinica JNA
» AUTO JEDINICA SLAVONSKA POŽEGA 82/83
» Formiranje službe i jedinica VOJIN
» Alpinističko izviđački vodovi
» Evo malo stariji januarska 80 Slavonaka Požega a onda Ljubljana vojna policija