FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
AutorPoruka
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   23.12.12 13:28

Kako je nacionalnim manjinama i etničkim skupinama zavisi od zakona države u kojoj žive! Negdje bolje, negdje lošije.
Spominješ mogući postotak Retroromana od 2% ali on ne odgovara zadnjem popisu stanovništva u Švicarskoj. Moguće da ih stvarno ima toliko ali se ne izjašnjavaju tako. Po meni za njih se ne trebaš brinuti, imaju sva moguća prava (čak i više nego što im treba). Inače sve i jedan od njih govori od malih nogu i njemački jezik!
Za usporedbu ću ti navesti da je po zadnjem popisu u SFRJ udio Albanaca bio 9,2%. Udio stanovništva u Švicarskoj koji govori talijanski je samo 6,5%. Ostale zaključke izvlači sam!

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18531
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   23.12.12 13:36

Meni je Boske sve kristalno jasno, vjerovao ili ne.
Neke stvari sam objašnjavao zbog drugih ljudi. Ono što znam sigurno ili sam provjerio u nekim izvorima. Ne brinem ja o Retoromanima, naveo sam ih kao primjer. (Naravno da govore njemački, a što bi ga trebali ne govoriti i odbijat učit?) Very Happy
Mislim da smo ovdje dosta iscrpili priču.............
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   23.12.12 13:41

@warpaint (citat):
Juke box je bilo radno mesto u trpezariji, pranje tanjira posle obroka. Obicno po kazni.

Mnogi su bili sretni s takvim 'radnim mjestom'. Razgovarano je o tome na temi 'Trpezarci u JNA?
Je li straža na -20 bila po kazni? (Naravno da nije, a što je bilo bolje od to dvoje?) Otvorena je i posebna tema o tome, pa nismo još čuli iskustva.......... Question
Na vrh Go down
warpaint
Gušter
Gušter

Broj komentara : 80
Član od : 2009-05-14
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   23.12.12 13:52

Izvinjavam ti se Maxe, ali obicno imam druga (da ne napisem "pametnija", pa popijem dozivotni ban) posla nego citati i pamtiti sta je tko u kojem topicu zapisao.
Ionako smo/ste daleko od topica.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   23.12.12 13:57

@warpaint (citat):
Izvinjavam ti se Maxe, ali obicno imam druga (da ne napisem "pametnija", pa popijem dozivotni ban) posla nego citati i pamtiti sta je tko u kojem topicu zapisao.
Ionako smo/ste daleko od topica.

Zašto bi mi se izvinjavao? Samo sam te uputio na temu gdje je o tome razgovarano, ako te zanima.
Ako te ne zanima, opet sve u redu. A istina, otišli smo s teme, kad neki post povlači drugi, pa to ti je........... Like a Star @ heaven
Mogu se neke stvari i ponavljati, zašto ne, tko bi čitao baš sve što je napisano na forumu, nisam to mislio, ali ja volim da me netko uputi na neku staru temu, ako ima kakvih zanimljivosti........
cheers
Na vrh Go down
warpaint
Gušter
Gušter

Broj komentara : 80
Član od : 2009-05-14
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   23.12.12 14:09

Sve ok, samo manja provokacija. Cisto da vidim da li si nas cheers
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   23.12.12 14:22

Svi smo svoji ovdje.......... Like a Star @ heaven

Evo preporuka za nedjeljno poslijepodne, film "Najbolji", na podforumu 'Dom JNA', tema 'Filmovi sa JNA tematikom'.......... zanimljivo ostvarenje.
Prilično realno je dočarano i kako se govorilo u JNA, uglavnom svatko po svome....... Very Happy
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   23.12.12 14:46

@warpaint (citat):

Da vidimo zna li netko, sta je bio "juke box"?

Dzuboks? polica za tanjire u kuhinji?
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   15.02.13 16:25

@Stazio (citat):
@Boske (citat):
@Stazio (citat):
Sjeća li se neko "kurtonke"? Question

Ja se ne sjećam ali se sjećam da jednom nisam imao "kurton" ali sam imao puno sreće Very Happy Nije bilo posljedica!
Zar si zaboravio vojničku kranjsku kobasicu nepoznatog sadržaja sa bijelim tvrdim komadima, često je bila za doručak. Kad je ubodeš viljuškom nešto štrcne iz nje. Very Happy pale
Zvali su je i "prskalica"... Laughing

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   15.02.13 17:44

@Bogart (citat):
@Stazio (citat):
@Boske (citat):
@Stazio (citat):

Ja se ne sjećam ali se sjećam da jednom nisam imao "kurton" ali sam imao puno sreće Very Happy Nije bilo posljedica!
Zar si zaboravio vojničku kranjsku kobasicu nepoznatog sadržaja sa bijelim tvrdim komadima, često je bila za doručak. Kad je ubodeš viljuškom nešto štrcne iz nje. Very Happy pale

Ili "špric kobasica". Kod nas fazani prilikom zatvaranja vrata redovno su popili onu " pazi rep ". Tko se sjeća pitanja " Ima li tko vozačku dozvolu ", naivni bi uljetali vikom " Imam ja " i završavali na Đemsu. Very Happy

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   15.02.13 17:48

Laughing Tako je, postojao je taj fazon sa "vozackom dozvolom". Laughing
Rekoh vec na nekoj temi o nepisanim vojnickim pravilima da je glavno pravilo bilo da se ni za sta ne treba dobrovoljno javljati, ne isticati se bez potrebe. Smile
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   16.02.13 12:39

@Bogart (citat):
@Stazio (citat):
@Boske (citat):
@Stazio (citat):

KRANJSKA KOBASICA

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   16.02.13 13:30

I najkvalitetnija Kranjska je PRSKALICA.
Zato preko nje parče/ šnitu hleba/kruha izbockaš viljuškom/ vilicom da pokupi masnoću i rešen problem.
A može i čačkalicom. Laughing

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   25.02.15 4:09

Iz časopisa za mlade ITD...  Smile

Na vrh Go down
janezmb
Gušter
Gušter

Broj komentara : 54
Član od : 2012-05-31

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   26.02.15 10:55

U NIšu novi vojnici su bili "gušteri", znam, da smo se pre kraj roka derali "sitno" i, da smo bili "stare džombe", razvodnik je bio "čato", sjećam se rijeći "učkur" (ona vrpca, koja pridržava gaće), ako je netko napravio nešto loše za jedinicu, slijedilo mu je "ćebovanje" (iako to nisam nikad vidio) a ostalo sam manje više zaboravio. Ah,da, kamion je bio "đems".
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   27.02.15 10:50

@Max Blitz (citat):
...

Jezična ravnopravnost da, ali jasno je da u JNA nije mogla biti potpuno provedena.
Meni u JNA nije smetala formulacija o službenom srpskom i ekavici. Shvaćao sam to kao neku nužnost i više oficirski 'problem'. Iako zaista ni oni nisu ovo poštovali u potpunosti i pri tome nije bilo problema. A inzistirati na ovome od vojnika na odsluženju vojnog roka bi bilo suludo.
Osobno sam volio slušati pripadnike raznih naroda u JNA kad su pričali materinjim jezicima, da čujem 'kako mi zvuče'. Very Happy
A i naučiti nešto, zašto ne, iako se slovenski i makedonski prilično mogu razumjeti i bez prevođenja. Mađarski i albanski su potpuno drugačiji jezici i to je posebna priča, a opet zašto ne naučiti i koju riječ od tih jezika.

Tačna formulacija je bila "srpskohrvatski jezik ekavskog izgovora i latinično pismo".
Propisano je bilo Zakonom o službi u Oružanima snagama SFRJ.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   27.02.15 10:57

@zastavnik (citat):
Tačna formulacija je bila "srpskohrvatski jezik ekavskog izgovora i latinično pismo".
Propisano je bilo Zakonom o službi u Oružanima snagama SFRJ.

Čega su se u stvarnosti sasvim pridržavali samo službeni dokumenti SSNO.
Ostalo - svaštarenje.
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter

Broj komentara : 97
Član od : 2015-03-09

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   19.01.16 22:29

Imam jedno pitanje ,ali neznam u koju temu da ga stavim. Ako nije za ovu, molim administratore da ga prebace gdje treba. Neki dan sam čuo  izraz "SASREĐENA VATRA" korišten u jna, a koji sam zaboravio i sad ne mogu se sjetit značenja. Ako neko zna o čemu se radi, molim da objasni njegovo značenje. Unaprijed hvala.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4115
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   20.01.16 4:04

Nekad se sasredjenom vatrom vise pusaka mogao unistiti avion, narocito kad je u poniranju, jer tada je najranjiviji.
To je kad se iz vise oruzja gadja isti cilj.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo   Today at 10:54

Na vrh Go down

Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-
» Usaglašavanje terminologije vojničkog jezika - gušter/fazan i ostalo
» Vojničke priče
» Prva vojnička frizura i fotografija u JNA
» Vojnička poezija
» Karaule JNA - Slovenija