FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Straža i stražarska služba u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 21  Next
AutorPoruka
dixi
Gušter
Gušter

Broj komentara : 39
Član od : 2012-04-25
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: patrola u kadetnici septembar 91   05.05.12 23:23

Maribor septembar 91,vecina vojske je preseljena iz Slovenije ostatak vojske je bio smjesten u kasarni Franc Rozman Stane ili kadetnica.Kao pripadnik vojne policije obavljali smo duznosti na prijavnici, obezbjedjenje komandanta i patrole u krugu kasarne a ponekad i gradu ali smo tada izlazili u civilkama.Tako jednom tokom nocne patrole u krugu kasarne negdje oko 3 sata u jurtru,dok smo prolazili izmedju dva strazarska mjesta culi smo zvukove lomljenja razvaljivanja. Zvuk je dolazio iz pravca skladista i kuhinje, pomislili smo slovenci obijaju skladiste( jer je bio slucaj da smo jednom uhapsili slovence da su pokusali provaliti u skladiste u kasarni Slava Klavora).Sa puskama u rukama krenuli smo u pravcu zvuka, iza kuhinje i skladista su bili borovi sto nam je olaksalo prilazak objektu. Kada smo prisli imali smo sta i vidjet dezurni kuhar je vani lomio prazni sanduk od municije da bi mogao da nalozi vatru da pripremi caj za dorucak. Kad smo vidjeli da nije ono sto smo ocekivali malo smo se nasalili sa kuharom. povikali smo STOJ sta to radis covjek se skamenio, uplasio se prisli smo mu i rekli da je uredu. Odveo nas je u kuhinju covjek veli recite sta hocete da vam spremam da jedete,isprzio nam je kobasica kao da nas je petorica a ne dvojica,sto nismo mogli pojest spakovali u tanjir i poneli dezurnom kod komandanta. Od tada je patrola svako vece zavrsavala smjenu u kuhinji.
Ima jos situacija sto se straze tice.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   08.06.12 16:06

Nisam na strazi proveo ni sekundu. Niti sam ikada bio pozarni.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   08.06.12 20:57

aj' straza, al' kako se izvuce od pozarstva, leba ti?
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   09.06.12 18:11

@pera84 (citat):
Odmah po dolasku u SRO postavili su me za vodju grupe u mom vodu i to moje "sefovanje" vodom je poprilicno potrajalo, tako da me na pocetku obuke, u tim najgusterskijim danima, nije zapadalo pozarcenje. Kasnije, na staziranju u jedinici, sam davao dezurstva u bataljonu, kao dezurni oklopnog bataljona, a kad se zaratilo, posto su staresine non stop boravile u jedinici, bio sam pomocnik dezurnog bataljona. Straze su davale druge jedinice, moja nije.
Na vrh Go down
jun91 osijek
Džomba
Džomba

Broj komentara : 144
Član od : 2011-11-21
M(j)esto subotica

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   09.06.12 18:40

Bogart gde si služio?
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   09.06.12 21:43

@jun91 osijek (citat):
Bogart gde si služio?
U Banja Luci i u Nisu.
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   27.06.12 11:51

@Profa (citat):
Da sam znao da se na ovaj način može izbjeći straža - probao bih i ja. Ovako me zakačilo više od 30 dana što Biokova, što Kukuzovca, što Pekare i T. Anušića. A koji sam baksuz - vraćao se sat unatrag(zimsko računanje vremena) - tako me zapalo umjesto 2 sata straže da ostanem 3 sata. E to je bilo za p....

Što ti je 30 dana,u usporedbi sa 10 mjeseci?
Na vrh Go down
Profa
Gušter
Gušter

Broj komentara : 97
Član od : 2012-02-19

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   27.06.12 14:47

@ZAGORAC (citat):
@Profa (citat):
Da sam znao da se na ovaj način može izbjeći straža - probao bih i ja. Ovako me zakačilo više od 30 dana što Biokova, što Kukuzovca, što Pekare i T. Anušića. A koji sam baksuz - vraćao se sat unatrag(zimsko računanje vremena) - tako me zapalo umjesto 2 sata straže da ostanem 3 sata. E to je bilo za p....

U pravu si - ništa! Ali gledano u kontekstu roda u kojemu sam služio gdje su se svi busali kako je to gospodski rod onda je previše!

Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   27.06.12 14:59

@Profa (citat):
@ZAGORAC (citat):
@Profa (citat):

U pravu si - ništa! Ali gledano u kontekstu roda u kojemu sam služio gdje su se svi busali kako je to gospodski rod onda je previše!

Koji rod Profo?

Na vrh Go down
Profa
Gušter
Gušter

Broj komentara : 97
Član od : 2012-02-19

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   27.06.12 15:37

Veza relejac
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   27.06.12 18:27

Može se reći da je gospodski.
Na vrh Go down
warpaint
Gušter
Gušter

Broj komentara : 80
Član od : 2009-05-14
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   08.07.12 16:28

Ja sam jednom na strazi zaboravio odziv i lozinku (a bilo je nesto glupo kao i obicno, u stilu "Bomba-Beograd"). U to vreme sam jos uvek bio guster (otprilike dva meseca u JNA), tako da su nas desetari ponekad jos uvek znali razvaliti. Na srecu razvodnik straze (desetar, crnogorac) koji je doveo smenu, pojavio se ispred strazarskog mesta sav raskopcan, kaciga je visila sa njega, oprtaci otkopcani, pusku je maletene vukao za sobom... Kad sam to video dobio sam napad smejanja, tako da od standardne procedure nije na kraju ni biilo nista.
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   14.09.12 10:38

aleksandar obradovic (citat):
Otkricemo mi staje to Pero......samo polako Wink

Pa jeste li otkrili?
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   03.11.12 0:18

@Bogart (citat):
@pera84 (citat):
Odmah po dolasku u SRO postavili su me za vodju grupe u mom vodu i to moje "sefovanje" vodom je poprilicno potrajalo, tako da me na pocetku obuke, u tim najgusterskijim danima, nije zapadalo pozarcenje. Kasnije, na staziranju u jedinici, sam davao dezurstva u bataljonu, kao dezurni oklopnog bataljona, a kad se zaratilo, posto su staresine non stop boravile u jedinici, bio sam pomocnik dezurnog bataljona. Straze su davale druge jedinice, moja nije.

Zar niste imali stažistu? Normalno je svaki vod u ŠRO imao aktivnog oficira kao komandira voda i stažistu iz prethodne klase koji je manje-više bio stalno sa vodom. Doduše on je ponekad imao neku drugu dužnost ili je bio u gradu i zbog toga je bio jedan pitomac određen kao njegov zamjenik ali taj pitomac nije u moje vrijeme imao nekih posebnih povlastica osim što su ti pitomci najčešće ostajali u ŠRO kao stažisti za sljedeću klasu.

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   04.11.12 20:33

Neprijatelju je najlakše proći kroz mrtvu stražu, ona živa zna zapucati Laughing

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   05.11.12 9:50

aleksandar obradovic (citat):
Pa tako "sine Dragane" , da se razumemo.......sada mi je jasno , i postupak i sprovodjenje aktivnosti.Da vidimo jos gde je Split i svi ostali granicari da cujemo i njihovo misljenje.Nego jos me interesuje sledece.Sta kaze PS za situaciju kada se sretnete sa ljudima koji zive tu,ili granicarima od "preko puta", jeste li smeli pricati sa njima ili ne....Znaci jel bio dozvoljen neki nesluzbeni razgovor, verujem da je to formulisano u Pravilu Sluzbe... Smile

Pošto sam i ja bio graničar da se javim. Bio sam na bugarskoj granici nekde na vrh brda (čitaj - vukojebina).

Inače i graničarstvo je borbeni zadatak, ne samo stražarenje. Imali smo prava i u krajnoj meri i dužnost da upotrebljavamo oružje i da ubijamo.

Druže pa mi smo bili NARODNA armija. Naravno da je za sve bio neki PS i propisi, ali kako se to u praksi sprovodi je druga stvar.

Pre nego smo otišli plašili su nas: pobi če vas i poklati Bugari, pa teroristi, i tako dalje. Koliko su te priče bile istinite neznam, ali sad nešto čitam po internetu pa počinjem i da verujem u to. Barem za vreme sukoba sa informbirojem. Granični pojas je bio očiščen od šume i žbunja (osim na jednom mest, kde smo često imali zasede i ne samo osmatranja) pa ako smo bili u šumi, na osmatranju imali smo odprilike 100m fore. Karaula je bila skoro 4 km od granice ili sa one malo krače staze nije bila vidljiva iz bugarske. Tako da su mogli samo topom da nas gađaju.

Mi smo to ozbiljno shvatili pa je u neku ruku i postojala mrtva straža, ali malo prilagođena Wink

U patroli: Naravno da je bio PS da prvo pozoveš da stanu, pa pucaš u vazduh, pa onda ozbiljno, ali dali bi ti to uradio noču nekde usred ničega, a još da vidiš da je naoružan? Prvo pucaj pa posle pitaj!

Isto je bilo i sa stražom oko karaule.- Morao bi da bude po PS ali nije bilo. I desetari su odustali od lozinka. Patrole su noču dolazile u karaulu samo na zvaničnom ulazu. I uvek smo nešto pričali ili pozvali stražara da se ne pobijemo sami. Znali smo se več po glasu ko je ko.

Ovo što ču napisati je istinit događaj sa straže i na sreču se dobro završio. Bilo je noču, ja bi morao da odem pa je došao drugi, menjamo kožnu jaknu (ta je bila samo jedna), pa čujemo da neko lupa po kantama iza karaule. Jer nije bilo upaljeno svetlo, oba dva staviva metak u cev i ideva da pogledava šta je. Ja sam išao napred, on metar dva iza mene. Dođem do čoška kad se skoro trčeči pojavi jedan od drugova. Da sam samo malo trznuo (imao sam prst na obaraču) napravio bi švajcarski sir od njega, a majka bi ga dobila u zavarenom sanduku.

On bi morao da izađe na glavna vrata, ili bar da upali svetlo, on budala izašao na stranski ulaz i nije upalio svetlo. Inače bio je dobar momak, ali ovo mu je bila velika greška. Naravno da nismo zvali, stoj, ko je itd. Ne misliš tad na to. Tako da, postojala je neka vrsta mrtve straže.

Kad si sam sa drugom u patroli sat dva hoda od karaule, kad je karaula zimi sat hoda do sela, kad je od komande do sela još pola sata... počinješ drugačije da gledaš na situaciju. Gradska vojska to neče nikad razumeti i misliče da smo izigravali neke Rambo-te. Mi smo samo izvršavali zadatke. Posle kad se vratiš u civilstvo polako zaboravljaš neke stvari, ali ta godina uvek nekde ostane u sečanju.

Inače seljake sa one strane sam video samo od daleko, nisu ni smeli da prilaze granici. Inače nebi smeli ni da imamo kontakte ni sa njihovom vojskom, samo da jih po vojnički pozdravimo. IPAK, smo se ponekiput sreli i malo popričali i izmenili cigarete i suvenire. Sa obe strane smo znali da nesmemo da pričamo o vojsci pa niko nije ni pitao, ni od nas ni od njih. Popričali smo malo o civilstvu, žene, muzika, hobiji itd. Bili su obični klinci ko i mi.

Sa tih nekoliko staraca što su ostali na ovoj strani, smo se dobro razumeli, ali to je več druga debata.

Pozdrav svim graničarima.

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   05.11.12 10:15

Pero da se nisi malo previše nagledao ratnih filmova, ništa samo po sebi nije bilo tako jednostavno niti po pravilima službe kako si napisao!! zapucati bez veze po nekom a nije rat, to mi zvuuči apsurdno kao da nismo služili u istoj JNA!

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   05.11.12 10:34

@Gringo (citat):
Pero da se nisi malo previše nagledao ratnih filmova, ništa samo po sebi nije bilo tako jednostavno niti po pravilima službe kako si napisao!! zapucati bez veze po nekom a nije rat, to mi zvuuči apsurdno kao da nismo služili u istoj JNA!

Pa i nismo bili u istoj JNA, ja sam bio na granici, tačnije od januara do sredine septembra 1987.

Ti možeš da imaš kakvo hočeš mišljenje o meni, ali mojih sečanja ne možeš promeniti. Imam još puno i dobrih i loših sečanja.

A mogao si bar malo da upotrebiš google. možda bi našao ovo: mycity-military.com/Drugi-svetski-rat/Pane-Djukic-Limar.html

I ako mi oficiri kažu da mogu da izginem, ja to ozbiljno shvatim (iako znam da preteruju 90%)
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   05.11.12 15:20

Tu se ne radi o mojem mišljenju prema tebi, to je vjerujem jasno, već o pravilima službe šteta što se ne uključi još netko tko ima bilo kakva iskustva oko iste i sad mi je žao što tu nema mojeg zemljaka Zagorca ali i Vojnika graničara koji bi vjerojatno ima nešto reći po tom pitanju!!
Bugarska granica kojoj si kasarni pripadao i koje su to karaule bile, pa to nije više tajna, navedi da možemo diskutirati!!

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Straža i stražarska služba u JNA   21.12.12 9:02

Kakav je osječaj biti sam u mrkloj noći na -20.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   03.01.13 21:10

Zavisi sta radis.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   04.01.13 7:21

Mislio sam na stražu.U Uroševcu gdje sam služio bilo je jedno stražarsko mjesto na otprilike 20 min. hoda od stražare,zvali su je kota.Neograđeni poligon van kruga kasarne,stvarno je bilo zanimljivo tamo stražarit,naročito po noći kad je temperatura znala bit -20.A te 81/82 bilo je problema na Kosovu pa kad te još s tim preplaše počneš sijedit.

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   04.01.13 9:04

Ma na strazi je lepo biti samo u prolece i jesen kada je topla noc. J..es ti kad se na -20 smrzavas. Valjda je i smena po propisima tada trebala da bude na 1 sat.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   04.01.13 9:13

Ma jok.Nije bilo dovoljno vojske(došla mlada vojska bez završene obuke)a hoda do stražarskog mjesta 20 min pa se ne stigne.A što je najgore okolo gladni psi lutalice(šarplaninci) a nesmije se pucat.

Džomba
Džomba

Broj komentara : 146
Član od : 2009-05-30
Dob : 47
M(j)esto Kikinda

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   04.01.13 23:26

Smena nije baš bila po propisima,na -20 sto pre u stražaru.Smena bi se izdržala nekako,ali posle uz peć milina.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   Today at 10:39

Na vrh Go down

Straža i stražarska služba u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/21Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 21  Next
 Similar topics
-
» MRTVA STRAŽA, STRAŽA, SMJENA STRAŽE... i sl.
» Spavanje na straži
» Vojničke priče
» Stražarske kućice
» ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA