FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Straža i stražarska služba u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21  Next
AutorPoruka
LUPE44
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 368
Član od : 2013-12-02
Dob : 47
M(j)esto Futog Okolina Novog sada

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   19.02.15 2:50

Nekih 50 do 80 metara. Samo on je bio na vrhu brda i vidliv a ja nekih 10 metara niže
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   19.02.15 7:35

Teško da neko može suditi i ocjenivati postupke stražara, jer neznatekoja je situacija bila na Kosovu,ne poznaje uvjete u kasarni a možda i nikad nije bio stražar.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   19.02.15 7:45

@PORUCNIK (citat):

Ne na opisan nacin i zvuci mi nevjerovatno... na takvom mjestu bi strazar morao da ima bar vezu induktorskim telefonom sa k-dirom straze... ako su takvu vezu imele vecina kasarni u gradu, ne vidim zasto ne bi bilo povezano i 11 strazarskih mjesta.
Kao što kaže Lupe,bilo je telefona.
Ti poručniće kao oficir možda možeš odgovoriti na pitanje.Zašto je telefon bio u stražarskoj kučici iznad koje je bilo svjetlo, koje je osvjetljavalo samo stražarsku kučicu?

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18493
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   19.02.15 14:49

Ima tko je vodio brigu o tome (umjesto vas)...  Wink

Na vrh Go down
LUPE44
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 368
Član od : 2013-12-02
Dob : 47
M(j)esto Futog Okolina Novog sada

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   19.02.15 18:22

Oni su mogli samo generalno o tome voditi računa. A u vojnim objektima je to radila stražarska služba. Za celo vreme mog služenja u Uroševcu svako jutro kad komandant kasarne i garnizona dolazi u kasarnu komandir straže predaje raport dotičnom o stanju u kasarni za prethodni period noćni
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1196
Član od : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   19.02.15 18:42

Pa tako je valjda u svakoj kasarni-k-dir straze predaje raport k-dantu kasarne. Kod mene u Karlovcu u ISC SRO se tako radilo.... scratch scratch scratch
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   19.02.15 19:03

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   19.02.15 19:14

@LUPE44 (citat):
Oni su mogli samo generalno o tome voditi računa. A u vojnim objektima je to radila stražarska služba. Za celo vreme mog služenja u Uroševcu svako jutro kad komandant kasarne i garnizona dolazi u kasarnu komandir straže predaje raport dotičnom o stanju u kasarni za prethodni period noćni

Kojim redom su to radili jer je i dežurni oficir predavao raport k-dantu o stanju u kasarni za vrijeme njegove odsutnosti (a jedan od elemenata raporta je bio i osvrt na rad stražarske službe). Rolling Eyes 

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1196
Član od : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   19.02.15 19:20

Ja mislim da je dezurni kasarne predavao raport na ulaznoj kapiji a straza kod strazare koja je u sastavu dezurane. A postoji mogucnost da je dezurni kasarne predavao raport u kancelariji k-danta kada je i predavao duznost dezurnog. Question scratch scratch scratch
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   19.02.15 19:32

@sasa staza (citat):
Ja mislim da je dezurni kasarne predavao raport na ulaznoj kapiji a straza kod strazare koja je u sastavu dezurane. A postoji mogucnost da je dezurni kasarne predavao raport u kancelariji k-danta kada je i predavao duznost dezurnog. Question scratch scratch scratch
Bio sam k-dir straže u ŠRO ZA Zadar i ujutro sam predao raport dežurnom oficiru kasarne. bounce
Posle nekog vremena (verovatno kada su se smenili dežurni oficiri), došao je k-dant garnizona
ppuk Antonijević u obilazak kasarne i same stražare. Tada sam pred dežurnim oficirom raportirao 
k-dantu garnizona. Da li je to bilo po PS-u ili ne, ne znam, ali sam sutradan od k-dira baterije 
kapetana Sredojević Dragana bio pohvaljen na postrojavanju. 
Iz ove vremenske daljine ništa značajno ali meni i mojim drugarima iz voda tada  cheers

pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   19.02.15 19:51

@013gonzo (citat):
@sasa staza (citat):
Bio sam k-dir straže u ŠRO ZA Zadar i ujutro sam predao raport dežurnom oficiru kasarne. bounce
Posle nekog vremena (verovatno kada su se smenili dežurni oficiri), došao je k-dant garnizona
ppuk Antonijević u obilazak kasarne i same stražare. Tada sam pred dežurnim oficirom raportirao 
k-dantu garnizona. Da li je to bilo po PS-u ili ne, ne znam, ali sam sutradan od k-dira baterije 
kapetana Sredojević Dragana bio pohvaljen na postrojavanju. 
Iz ove vremenske daljine ništa značajno ali meni i mojim drugarima iz voda tada  cheers

Ma naravno. No ovdje netko oćito nije čuo za termin subordinacija i hijerarhija. Rolling Eyes

Džomba
Džomba

Broj komentara : 118
Član od : 2015-01-15

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   19.02.15 20:56

Dezurnom oficiru kasarne su dostavljani izvestaji dezurnih iz bataljona, diviziona i samostalnih ceta i vodova, kao i komandiri straza. Dezurni oficir je podnosio izvestaj k-dantu kasarne ili nacelniku staba iste. Dezurni na ulasku u kasarnu bio je u koordinaciji sa dezurnim oficirem, samo izvestaj koji je pisao, nosio je na potpis kod nacelnika bezbednosti.
Ovo o "mrtvim strazarskim mestima" izvanredne price, pogotovo kod smene gde je strazar upucen da prvo puca pa da vice stoj, bas neverovatno.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4113
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   19.02.15 20:59

@lacoš (citat):
@PORUCNIK (citat):

Ne na opisan nacin i zvuci mi nevjerovatno... na takvom mjestu bi strazar morao da ima bar vezu induktorskim telefonom sa k-dirom straze... ako su takvu vezu imele vecina kasarni u gradu, ne vidim zasto ne bi bilo povezano i 11 strazarskih mjesta.
Ti poručniće kao oficir možda možeš odgovoriti na pitanje.Zašto je telefon bio u stražarskoj kučici iznad koje je bilo svjetlo, koje je osvjetljavalo samo stražarsku kučicu?
Normalno je da tel bude u strazarskoj kucici. Osvijetljenost kucice mogla je biti samo slucajno.

Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   19.02.15 21:07

@Brkakougar (citat):
Dezurnom oficiru kasarne su dostavljani izvestaji dezurnih iz bataljona, diviziona i samostalnih ceta i vodova, kao i komandiri straza. Dezurni oficir je podnosio izvestaj k-dantu kasarne ili nacelniku staba iste. Dezurni na ulasku u kasarnu bio je u koordinaciji sa dezurnim oficirem, samo izvestaj koji je pisao, nosio je na potpis kod nacelnika bezbednosti.
Ovo o "mrtvim strazarskim mestima" izvanredne price, pogotovo kod smene gde je strazar upucen da prvo puca pa da vice stoj, bas neverovatno.

Sad si bar nešto više pojasnio iako je uvijek bilo iznimaka pogotovo u manjim vojarnama/kasarnama.Recimo sam načelnik bezbjednosti ili "sigurnjak",kod njega su se izvješća nosila samo kad smo već kod Kosova,večih objekata poput Maršalki i još nekih tad tajnih objekata.Kome su išla izvješća iz svih kasarni u jednom gradu za prošla 24 sata?

Brkakougar
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   19.02.15 21:25

Kurir brigade je nosio u nadleznu komandu kojoj je brigada pripadala, imao je od naoruzanja pistolj a po potrebi i pratioca sa naoruzanjem. Pretpostavljam da nije bilo u svim kasarnama isto, ovo sto navodim bilo je za kasarnu u Dugom Selu.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   19.02.15 22:38

@PORUCNIK (citat):
@lacoš (citat):
@PORUCNIK (citat):

Normalno je da tel bude u strazarskoj kucici. Osvijetljenost kucice mogla je biti samo slucajno.

I bunda.Wink

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   19.02.15 22:43

@pukovnik (citat):
@PORUCNIK (citat):

I bunda.Wink
Bunda je bila tu okacena, Djelovala je prilicno toplo, ali je nikad nisam koristio, nije bilo potrebe. Cujem da su je neki lijepo koristiri da je prostru i lijepo zadzonjaju. Sleep

lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   20.02.15 8:51

@PORUCNIK (citat):

Bunda je bila tu okacena, Djelovala je prilicno toplo, ali je nikad nisam koristio, nije bilo potrebe. Cujem da su je neki lijepo koristiri da je prostru i lijepo zadzonjaju. Sleep
Bio sam jednu turu stražar i jednu turu razvodnik straže,možda i još jednom nešto ali se ne sječam.
Isto tako ne sječam se tih bundi scratch .
Jesu li bile stalno po kučicama,kako pišete,ili ih se donosilo tamo samo za jako hladnih dana?

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   20.02.15 10:59

@lacoš (citat):
@PORUCNIK (citat):

Bio sam jednu turu stražar i jednu turu razvodnik straže,možda i još jednom nešto ali se ne sječam.
Jesu li bile stalno po kučicama,kako pišete,ili ih se donosilo tamo samo za jako hladnih dana?
Ja sam bio stražar u zimskom periodu januar mjesec i bile su te bunde u stražarskoj kućici okačene kao i neka smb kišnjača da se koristi ako je potrebno.Koristio ih nisam jer je šinjel i odjeća ispod šinjela bila dovoljna da ti ne bude hladno.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   20.02.15 14:35

@semsudin (citat):
@lacoš (citat):
@PORUCNIK (citat):

Ja sam bio stražar u zimskom periodu januar mjesec i bile su te bunde u stražarskoj kućici okačene kao i neka smb kišnjača da se koristi ako je potrebno.Koristio ih nisam jer je šinjel i odjeća ispod šinjela bila dovoljna da ti ne bude hladno.
Bile su zimi... Kad nije bilo potrebe za njima, nema razloga da budu u kucicama.

oggy
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2015-03-24
M(j)esto BJ

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   24.03.15 15:41

Bio na straži 13 tjedana. Na početku su rekli da neću morati ići na straže jer sam bio VES koji je bio dosta "zahtjevan", radarski tehničar. Ali sam se prešao kad sam trebao ići kući, pa me KIK pitao jesam li bio koji dan na straži, kao ono: "tko nije bio na straži, ne  može kući" i ja mlad i željan kuće pristao otići sedam dana na stražu. Pustili su me nakon prve runde kući na vikend, i onda kad sam se vratio, malo-malo, na stražu. Najgore su mi bili predjutarnji sati, oko tri-četiri ujutro, kad se danilo. Nekoliko puta sam, priznajem zaspao, ali me svaki put spasio naš pas, neki lutalica koji je došao na položaj i išao uvijek sa stražarima na smjene. Uvijek je počeo lajati kad je išla smjena ili bilo tko. Neutral I komarci su bili veliki problem, jer sam bio par kilometara od Dunava. Ljetne noći na straži, a komarci samo navaljuju...
Na vrh Go down
egon
Gušter
Gušter

Broj komentara : 27
Član od : 2014-09-08

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   14.05.15 2:27

@Sekeres Dragan (citat):

Evo jedne price kad je moj vod davao strazu na vojnickom otpadu naselje Jezica Ljubljana  Very Happy
Vojni otpad u Ljubljani smo cuvali iz tog razloga zato sto je tamo stizalo sve i svasta iz cele 9 armijske oblasti
od igle do lokomotive a i zastarelo naoruzanje. Tamo sam prvi put video uzivo americki tenk Sherman M4,
italijanske automate mislim da se zvali Breda nisam siguran pa americku Bazuku iz II sv. rata koja je bila u sklopljenom
stanju sigurno dugacka 2 metra a rasklapala se na pola uz pomoc sarke a cev ko da je od sporeta. Nisanska sprava bez
dioptrije sa nekim smesnim crticama po horizontali a zadnji deo cevi i prednji sa levkovima ko Dragacevske trube  Shocked
Stizale su i pandurske lisice al bez kljuceva, petokrake na tone, radio stanice, radari, vazdusne puske, onda Americki
kamioni pokretne radionice a u njima kopletan alat al sve colovni klucevi i gedeore  Crying or Very sad
Stizala su i vozila u voznom stanju samo sto su bila trula ili je motor pred crkavanje e to smo mi vozili po krugu otpada
popodne i vikendom kad nije bilo radnika i staresina. Secam se da smo se takmicili ko ce brze sa Imv-ovim ambulantnim
kombijem da napravi krug unutar otpada koji nije bas bio mali. Neko nas je druknuo kod kapetana pa kad sam mu ujutro
predavao raport o stanju na otpadu tokom vikenda a on me pitao jel ste vi gledali sinoc dnevnik u pola osam a mi u glas
JESMO DRUZE KAPETANE a on sta ste zapamtili? a mi glave dole  Embarassed Dolazi predsednik Ugande u Ljubljanu i treba da se podigne borbena gotovost i ovde na otpadu  affraid  a mi popadali u nesvest od smejanja. Sta vama je smesno?a kad ste
se vozikali po otpadu onda vam nije bilo smesno  confused   Za kaznu nam zablombirao televizor i radioaparat. Jbg
Pozdrav od mene dok se nesetim nove price  Very Happy  Very Happy  Very Happy  Very Happy  Very Happy  Very Happy
eh Jezice...Smile bio sam tamo tjedan dana na strazi, kamo srece da sam bio cijeli vojni rok. Ono je vojni raj Smile. Popodne i navecer nikoga od starjesina, vikendom takodjer. Tus, bojler, mogao si se tusirati pet puta dnevno a sam otpad, nema cega nema. Od vozila vecinom stari americki dzemsovi a sve vise manje u voznom stanju i puno goriva do vrha. Jedan od nas je u civilstvu vozio kamion pa nas poveo van kasarne vojnim autobusom kojim se nekad sluzila vojna limena glazba. Vozili smo se cijelu noc po Jezicama i okolici, pravim cudom nas niko nije zaustavio Smile. Naokolo je sve bilo puno nebodera u gradnji pa su popodne dolazili radnici da nadju kakve stare gojzerice. Davali smo im za cijenu jedne pive. Tokom dana bi se nakupilo para pa bi skoro svaku vecer izlazili u jednu pecenjaru na rostilj i pivu i jos bi ponjeli kolace u otpad. Bilo je i skija, opasaca, vunenih rukavica, i to je dobro "islo". Sjecam se nekog staglja u kojem su bile bale sijena, valjda za logorovanja. Na gredi na vrhu smo zavezali ljuljacku i bacali se na te bale, prasine ko u prici ali nema veze kad je tus radio non stop Smile. Jezice su mi najljepse iskustvo iz cijelog roka u JNA...Smile
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1219
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   14.05.15 3:46

Zao mi je sto nisam imao prilike biti na mrtvoj strazi jer mislim da je to posebni osjecaj.
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   14.05.15 7:41

@Kuhar-Debar. (citat):
Zao mi je sto nisam imao prilike biti na mrtvoj strazi jer mislim da je to posebni osjecaj.

PS je jedno, a stvarnost nešto drugo,barem što se tiče granice i ozbiljne straže,a ne one kod kasarne i ostalih "reda-radi".
Mnogi miješaju "mrtvu" stražu sa "noćnim dodatkom".
Mrtva straža je u stvarnosti zasjeda na borbenom zadatku,najjednostavnije rečeno.
Formacijski se može postaviti na način,jedan vojnik ispred linije obrane do 100m(zavisi o terenu),udaljenost od drugog vojnika do 100m(opet zavisi o terenu),naoružani automatskim naoružanjem,a po potrebi i strojničkim,ručne bombe, obavezno.
Na vrh Go down
Brkakougar
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   14.05.15 9:34

Zanimljiva "mrtva straza", da li je neko bio odredjen na zadatku mrtve straze?
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   Today at 6:46

Na vrh Go down

Straža i stražarska služba u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 19/21Idi na stranicu : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21  Next
 Similar topics
-
» MRTVA STRAŽA, STRAŽA, SMJENA STRAŽE... i sl.
» Spavanje na straži
» Vojničke priče
» Stražarske kućice
» ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA