FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Straža i stražarska služba u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 12 ... 21  Next
AutorPoruka
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
Dob : 51
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   03.03.12 19:22

Pusku M 48 sam i ja duzio u kasarni Dusan Vergas u Kamenskom kod Karlovca... Bio sam aprilska klasa '84-te godine. Prvu PAP-ovku i M 70 AB 2 sam video prelaskom u Stip.
Na vrh Go down
Profa
Gušter
Gušter

Broj komentara : 97
Član od : 2012-02-19

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   03.03.12 22:08

@Kaplar M (citat):
@Profa (citat):
Mislim da je bilo kasno proljeće 1985. Iz nekog razloga sam poslom morao otići do kasarne gdje je bila inženjerija. Kada tamo čitav show. Sve neki visoki činovi, pogotovo mornarički. Što je bilo? Neki Makedonac je tu noć rokno nekog domaćega na žici. Uf. je bilo ružno tih dana biti vojnik u Sinju. Išli smo samo u grupama. Navodno je dečko odlikovan i isti dan avionom prebačen za Štip ili Probištip da tamo odsluži ostatak.
Taj nije dosao u Stip... Bar bi ga ja znao.

Rekoh:"Navodno je prekomandiran u Štip ili Probištip..." Tko će ga znati što je u čitavoj priči istina, a što "rekla-kazala". Znaš kako je, vojska izmišlja, čulo se ovo ili ono, ajde ga znaj.
Kako je čitava priča bila iz druge kasarne osim očevida koji sam vidio da rade, sve se svelo na priče vojnika iz te kasarne.

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: MRTVA STRAŽA, STRAŽA, SMIJENA STRAŽE, .. i sl.   04.03.12 0:16

M48 duzile su neborbene jedinice tehnicka sluzba tek odaskom u prekomandu dobijali su m70ab
Na vrh Go down
nerona
Džomba
Džomba

Broj komentara : 161
Član od : 2011-07-20

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   04.03.12 0:50

Unutarnji neprijatelj svuda uokolo,a vanjski tu preko puta na puškomet a Ti na mrtvoj straži na Albanskoj granici.E zato je trebalo imati jajca,a ne kao neki od vas kaj ste držali mrtvu stražu da vam netko nebi drpil sapun iz magacina!
To razmeju sam graničari!
Na vrh Go down
Sekeres Dragan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 28
Član od : 2012-03-03

KomentarNaslov komentara: Ljubljana Boris Kidric 1132/45   04.03.12 2:36

1132/45

Sekeres Dragan: komentar modifikovan dana: 04.03.12 19:34; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Sekeres Dragan
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Ljubljana Boris Kidric 1132/45   04.03.12 3:07

lol!

Sekeres Dragan: komentar modifikovan dana: 19.08.12 22:47; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   04.03.12 13:24

Pojam "mrtve straze" je po mom misljenju, ipak previse mistifikovan i "naduvan" , bar sto se tice vremena JNA.
U Pravilu Sluzbe JNA , na mestima gde se pominje straza, NIGDE, ne postoji termin "mrtva straza"(govorim o strazarskom mestu, davanju straze).Straza je jedini ratni zadatak koji se obavlja u miru,ima svoj protokol, i ni jednom strazaru nije odobreno da puca bez upozorenja .Takve podatke sam ja nasao Exclamation

A sto se tice komentara jun91 osijek, potpuno mi je jasno u kakvoj situaciji je bio.Osecaj kada "srce kuca u grlu" je nesto sto ostaje zapamceno celog zivota, ali mi se cini da je ovaj dogadjaj vezan za period RATNIH DEJSTAVA u bivsoj SFRJ, pa ga ne mozemo gledati isto kao strazarenje u mirnodopskim uslovima.....Ja sam tako razumeo, ispravi me ako gresim.

Džomba
Džomba

Broj komentara : 144
Član od : 2011-11-21
M(j)esto subotica

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   04.03.12 14:29

Generale u pravu si apsolutno,malo sam se zaneo na ovu temu zbog gorkog iskustva,pošto sam ja još stupio u JNA mislio sam da smem da podelim iskustvo sa vama. Nažalost nisam se skinuo iz JNA nego iz VJ, a usput sam bio i JA pa sam malo pobrkao lončiće Wink
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   04.03.12 14:35

@nerona (citat):
Unutarnji neprijatelj svuda uokolo,a vanjski tu preko puta na puškomet a Ti na mrtvoj straži na Albanskoj granici.E zato je trebalo imati jajca,a ne kao neki od vas kaj ste držali mrtvu stražu da vam netko nebi drpil sapun iz magacina!

Ali ne svi, malo nas je bilo dolje!
Na vrh Go down
nerona
Džomba
Džomba

Broj komentara : 161
Član od : 2011-07-20

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   04.03.12 14:53

@ZAGORAC (citat):
@nerona (citat):

E neg kak!Jebete vrag bil nas je tam puno iz Zagorja i Prigorja ali se nismo dali !!

http://www.youtube.com/watch?v=eBGwTSRBCjc&feature=related

Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   04.03.12 15:00

@jun91 osijek (citat):
Generale u pravu si apsolutno,malo sam se zaneo na ovu temu zbog gorkog iskustva,pošto sam ja još stupio u JNA mislio sam da smem da podelim iskustvo sa vama. Nažalost nisam se skinuo iz JNA nego iz VJ, a usput sam bio i JA pa sam malo pobrkao lončiće Wink

Jun91 osijek, nema problema u tvom komentaru, ......jednostavno si spomenuo dogadjaj poredeci strazarsku duznost.....
Meni nije bilo najjasnije vreme dogadjaja, pa sam zato dao misljenje....Pozzzz Wink

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   04.03.12 19:20

@Vojnik Graničar (citat):
Citat :
Arrow Arrow P R O F A .!!! sunny bounce

Kasno ljeto 1984....
Straža na Biokovu.
Ulazak je inače bio sa srane od puta koji vodi od Ciste Provo ka Dubcima na Jadranskoj magistrali.

Pa Profa ja tom cestom koja vodi od Dubaca do Cicte Provo ponekada prođem pa i pokraj toga tvoga objekta kojeg si čuvao.!!!
Sa glavne ceste ide jedan puteljak prema tom tvome objektu kroz borovu šumicu, odmah na početku bila je željezna rampa i znakovi, zabranjen pristup i slikavanje, taj puteljak je išao u smjeru istoka lagano se uspinjući, mislim da se sa ceste vidilo oko 200 metara toga puteljka.!!!
Sve sami ljuti kamen i vrlo malo šume.!!!
Mislim da sam dobro opisao početak.!!!

Arrow Što se tiče toga objekta evo ti neke informacije.!! Twisted Evil Rolling Eyes Wink Very Happy Exclamation

Arrow Arrow Arrow Objekat KUK-0 je bivši vojni objekt specijalne namjne u Hrvatskoj kojega je ex.JNA sagradila u planini Biokovo.
Arrow Objekat je građen i dograđivan u više navrata u periodu od 1949. do 198(?). godine.
Arrow Pouzdana dokumentacija o objektu i njegovoj gradnji/upotrebi/namjeni ne postoji ... možda u Srbiji (?).
Arrow Glavna svrha mu je bila pružanje zaštite i smještaja članovima vlade SFR Jugoslavije i SIV-a u uvjetima nukleranog rata.
Arrow Za tu svrhu je bio opremljen vrlo naprednom tehnologijom, a sastajao se od više prostorija povezanih dugačkim tunelom (približno 800 metara).
Arrow Unutar njega se nalazilo : elektrana sa tri agregata (svaki snage 180 kWh), spremnik za gorivo od 36000 litara, trafostanica, bunar sa vodom, kompelksni sistem radio-veza, bolnica, kuhinja, prostorije i oprema za smještaj barem stotinu osoba plus posebne VIP prostorije, konferencijska sala, servisne radionice sa najmodernijom opremom, prostorije za dekontaminaciju ... itd.
Arrow Sve to je omogućavalo potpunu višemjesečnu životnu autonomiju njegovim stanovnicima u uvjetima nuklearnog rata.
Arrow KUK-0 nikada nije upotrijebljen u svrhu prvobitne namjere gradnje.
Arrow Poslije Domovinskog rata je uglavnom tehnički rasformiran i devastiran, a danas služi kao uzgajalište gljiva i buduća turistička atrakcija u Parku prirode Biokovo. bounce

Pitanje: budući da si Splićo, imaš li kakvih informacija što je sa Visokom, ili relejnom objektu na Kozjaku iznad Kaštela? Gljive ili HV? Ako tko ima saznanja o namjeni objekata npr. Kuna na Pelješcu, Promina itd.?

Na vrh Go down
Sekeres Dragan
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Eve mene opet JA STEM NEMAM NISTA    04.03.12 19:26

Evo jedne price kad je moj vod davao strazu na vojnickom otpadu naselje Jezica Ljubljana Very Happy
Vojni otpad u Ljubljani smo cuvali iz tog razloga zato sto je tamo stizalo sve i svasta iz cele 9 armijske oblasti
od igle do lokomotive a i zastarelo naoruzanje. Tamo sam prvi put video uzivo americki tenk Sherman M4,
italijanske automate mislim da se zvali Breda nisam siguran pa americku Bazuku iz II sv. rata koja je bila u sklopljenom
stanju sigurno dugacka 2 metra a rasklapala se na pola uz pomoc sarke a cev ko da je od sporeta. Nisanska sprava bez
dioptrije sa nekim smesnim crticama po horizontali a zadnji deo cevi i prednji sa levkovima ko Dragacevske trube Shocked
Stizale su i pandurske lisice al bez kljuceva, petokrake na tone, radio stanice, radari, vazdusne puske, onda Americki
kamioni pokretne radionice a u njima kopletan alat al sve colovni klucevi i gedeore Crying or Very sad
Stizala su i vozila u voznom stanju samo sto su bila trula ili je motor pred crkavanje e to smo mi vozili po krugu otpada
popodne i vikendom kad nije bilo radnika i staresina. Secam se da smo se takmicili ko ce brze sa Imv-ovim ambulantnim
kombijem da napravi krug unutar otpada koji nije bas bio mali. Neko nas je druknuo kod kapetana pa kad sam mu ujutro
predavao raport o stanju na otpadu tokom vikenda a on me pitao jel ste vi gledali sinoc dnevnik u pola osam a mi u glas
JESMO DRUZE KAPETANE a on sta ste zapamtili? a mi glave dole Embarassed Dolazi predsednik Ugande u Ljubljanu i treba da se podigne borbena gotovost i ovde na otpadu affraid a mi popadali u nesvest od smejanja. Sta vama je smesno?a kad ste
se vozikali po otpadu onda vam nije bilo smesno confused Za kaznu nam zablombirao televizor i radioaparat. Jbg
Pozdrav od mene dok se nesetim nove price Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

purger: komentar modifikovan dana: 04.03.12 23:35; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : Da smirimo tenzije,korigirao purger)
Na vrh Go down
Profa
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   04.03.12 19:38

Tako je Dragec, daj tih neobaveznih tema!!!!
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   04.03.12 19:55

Citat :
sekeres dragan
Vidim da se neki bas nalozili da dokazu kako su oni bili bili junaci tj da se malo kurce ..........

Dragane stvar je ok......nisu nam potrebne takve price, ali ni eventualne "tenzije".....JUN91 OSIJEK dodaje:

Citat :
jun91 osijek
Generale u pravu si apsolutno,malo sam se zaneo na ovu temu zbog gorkog iskustva,pošto sam ja još stupio u JNA ..........

TAKO DA JE STVAR JASNA

A sto se tice "vojnickog otpada" .....hahaha...plus od mene cheers

KomentarNaslov komentara: mrtva straža   04.03.12 21:06

@nerona (citat):
@ZAGORAC (citat):
@nerona (citat):

E neg kak!Jebete vrag bil nas je tam puno iz Zagorja i Prigorja ali se nismo dali !!

http://www.youtube.com/watch?v=eBGwTSRBCjc&feature=related

Da, kad 07. siječnja 82" dođeš u Titov Veles, puna trpezarija regruta, počinje prozivka po opčinama i razvrstavanje po
jedinicama, pa kad se u ime tvoje prozvane opčine digneš samo ti, nije ti baš svejedno. Najbliži "zemo" ti je "purger"(zagrebčanec).

Na vrh Go down
purger

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   04.03.12 23:41

Smirite duhove! Mad

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   05.03.12 0:03

Hercog ovo ne spada ovdje Exclamation

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: VODITE LJUBAV A NE MEDIJSKI RAT   05.03.12 0:07

Hvala svima na razumevanju i vama generale Obradovicu za plus Very Happy
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   05.03.12 0:07

aleksandar obradovic (citat):
to stoji...i ja sam slusao od starijih da je bilo napada nozem na strazare,pokusaja davljenja,plasenja postavljanjem nekih lutki i slicno ,ali samo na kosovu i to ekstremno i retko.u svim ostalim delovima zemlje je stanovnistvo imalo respekt i postovanje
i prema pripadnicima jna i prema vojnim objektima.opet cu ponoviti misljenje da smo mi koji smo obavljali strazarsku duznost,
mogli jedino jedan drugog da povredimo.........prilikom primopredaje straze.odatle nam je pretila najveca" opasnost". lol!

Kako ono ide, Dužnost stražara je da čuva i sačuva.......bla,bla,bla. Osobno nemam iskustava sa straže na Kosovu, moguće je da su se takve stvari dešavale tamo do 50-tih godina a onda prepričavane "s koljena na koljeno" i postale mit a sve sa ciljem da povečaju budnost i ozbiljnost samih stražara u obavljanju dužnosti. Nikada, ali baš nikada tijekom služenja vojnog roka nisam čuo (a pogotovo vidio) da je netko zaklao, zadavio ili ubio na bilo koji drugi način stražara osim u nepažnji prilikom pražnjenja oružja na grudobranu ili nezgoda izazvanih neopreznim i neozbiljnim ponašanjem prilikom rukovanja oružjem.

Na vrh Go down
hercog
Gušter
Gušter

Broj komentara : 41
Član od : 2011-11-29

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   05.03.12 0:13

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
@purger (citat):
Hercog ovo ne spada ovdje Exclamation

Zašto ne!!Nikoga ne vrijeđa!!

Baš si ,,brezobrazan,,!

Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   05.03.12 0:21

Postoji više razloga....
1.Ovo nije vojnik JNA
2.Neko bi se mogao naći uvrijeđen što bi moglo rezultirat daljnjom eskalacijom šamaranja "smiješnim" video materjalima.
Mislim da sam bio jasan.

KomentarNaslov komentara: mrtva straža   05.03.12 6:31

Ajde se sad svi skupa malo smirite i sjednite pod "brajde",osim toga naredba je naredba!
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   05.03.12 9:57

Imaš plus jer sam si uvjek bil dobar sa zagorcima lol! lol!
Osim toga krv nije voda lol!

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   05.03.12 10:01

Mgalic2 jel dobro kažem? lol! lol! lol!

KomentarNaslov komentara: Re: Straža i stražarska služba u JNA   Today at 21:11

Na vrh Go down

Straža i stražarska služba u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/21Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 12 ... 21  Next
 Similar topics
-
» MRTVA STRAŽA, STRAŽA, SMJENA STRAŽE... i sl.
» Spavanje na straži
» Vojničke priče
» Stražarske kućice
» ZAŠTO STE UPISALI VOJNU AKADEMIJU (ŠKOLU)? Profil starješine JNA