FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Minsko-eksplozivna sredstva

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutorPoruka
Zemunac
Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 414
Član od : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Wed Sep 11, 2013 9:21 am

Ma šalim se.
Bila mi simpatična slika.
Ove mine su izvadjene iz peska i upaljači su verovatno skinuti.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-14
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Wed Sep 11, 2013 11:35 am

@zastavnik (citat):
Ni slučajno, mine su bile pakovane u sanducima ili kutijama od specijalnog kartona po 4 komada, sa odvojeno pakovanim upaljačima.

U drvenim sanducima i drkama od kanapa. Drske su tako lose napravljene da nakon 30 minuta vec dobijes plikove ili posekotine na rukama. Tako su barem bile pakovane skolske mine.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Wed Sep 11, 2013 3:22 pm

@BEOGRAD (citat):
@zastavnik (citat):
Ni slučajno, mine su bile pakovane u sanducima ili kutijama od specijalnog kartona po 4 komada, sa odvojeno pakovanim upaljačima.
U drvenim sanducima i drkama od kanapa. Drske su tako lose napravljene da nakon 30 minuta vec dobijes plikove ili posekotine na rukama. Tako su barem bile pakovane skolske mine.

To se istrošilo od stalne upotrebe i nošenja. Na pakovanjima bojevih mina bili su novi i kvalitetniji kanapi ili plastične ručke.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18526
Član od : 2012-10-29
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Fri Sep 13, 2013 9:13 pm

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 414
Član od : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Sat Sep 14, 2013 7:46 am

Jedinica za masu lbs  je skracenica za libras ( u množini).

lbs=Pounds (UK&US)         1lb=0.45359237kg

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Sat Sep 21, 2013 12:52 am

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Tue Dec 03, 2013 8:42 pm

U sklopu obuke sam imao postavljanje mine a zatim njeno demontiranje,nije baš bilo svejedno....
Ležeći položaj,zasecanje trave u obliku kocke...zatim se busen urola,postavi mina...vrati trava preko......a zatim utaba nogama granata   šalim se malo...
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Mon Dec 16, 2013 2:32 pm

@dinosaurus (citat):
U sklopu obuke sam imao postavljanje mine a zatim njeno demontiranje,nije baš bilo svejedno....
Ležeći položaj,zasecanje trave u obliku kocke...zatim se busen urola,postavi mina...vrati trava preko......a zatim utaba nogama granata   šalim se malo...

Prvo te razumijem a drugo boldano ću ti malo pojasniti.Što misliš kako je kad mina od MB-120 leži ukopana jedno 2 metra u zemlji pa je "tuckaš" s jednim štapom pa kasnije s jednim ispitivačem i raskopaš metar širine i pola metra dubine.Nakon toga sa jednim "alatom" koji izgleda kao velike kombinirke izvučeš vani  Rolling Eyes  - što misliš,fora i to dobra.Ovaj tip vađenja ovih i ostalih neeksplodiranih se vrši jedino u nekom dvorištu ili naseljenom mjestu.U ostalim slučajevima ako se procijeni da nije za vađenje(pogotovo od haubica,tenkovski projektili i sl)se uništavaju sa lakšim načinom-dodaš malo "začina" i digneš je u tri pi... ma.....  Wink
I gornja tabela nije vjerodostojna jer je kopirana sa Američkog sajta i ima puno grešaka a jedna greška je samo jedna - druge nema  Cool 

dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Mon Dec 16, 2013 2:39 pm

Od te jedne greške sam i strahovao Matrix...često grešim ali tada mi se posrećilo..

Šalu na stranu ali sa tim se nije zezati,profesionalcima svaka čast,veoma rizičan posao...ko se i kako odlučuje neznam...
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Mon Dec 16, 2013 3:28 pm

Za razliku od ljudi veliku pomoć pri traganju i otkrivanju zaostalih mina imaju životinje.Za pirotehničare je prva veza pas.U ratnim okolnostima koze a od ove godine u RH-a još jedno interesantno biće - dupin.Sa svojom inteligencijom o kojoj je mnogo pisano u znanstvenim krugovima a i mi sami znamo koliko su inteligentni.U otkrivanju minsko-eksplozivnih sredstava početkom rujna stigli su u RH-a i do kraja listopada su radili u akvatoriju Dubrovačko-Neretvanske županije(Dubrovnik posebno grušku luku i Lokrum)-pa prema Neumu i Crnoj Gori..Uglavnom njihov rad se svodi na tome da stavljaju oznake na mine ili dio u kojem su mine po podmorju(pišem o neaktiviranim) a pirotehničari ih kasnije vade na površinu.Sam naziv te humanitarne akcije se zove projekt Dolphin 13 i nastavlja se iduće godine po raznim lokacijama.Radi se o zaostalim sredstvima iz ovog WWII,ovog zadnjeg rata i ostacima iskrcanih raznih garnitura koje je NATO koristio tijekom operacija po Balkanu.Meni je bilo interesantno vidjeti kako ti dupini nose markere u ustima i polažu ih sa takvom preciznošću na vidljiva i nevidljiva minsko sumnjiva tla.Nešto što čovjeka fascinira kao klince onaj film o prijatelju Williju..

purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Mon Dec 16, 2013 3:38 pm

Neki dan na TV sam gledao štakore kasno sam skužio pa neznam pojedinosti.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Mon Dec 16, 2013 3:42 pm

Zanimljiva tema,mogao bi napisati nešto više...Matrix
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Mon Dec 16, 2013 4:22 pm

@purger (citat):
Neki dan na TV sam gledao štakore kasno sam skužio pa neznam pojedinosti.

Purgeru vjerovatno si gledao kao i ja a ipak je i toga bilo kod nas.Radi se o Kofi štakoru a gospođa i trenerica Wendy Winstanley ih je dovela u Zadar 2008 godine.Počeli su s radom u Africi od Mozabika,Ugande i.t.d.Sad dali je istina da za 30 minuta pretraže 100 četvornih metara što bi otprilike dva+dva pirotehničara radili oko dan ipo dva s psima ne znam.Mislim da sam gledao emisiju na Discoveriju a misija u Zadarskom zaleđu s njima nije uspjela a dali će ne znam.Ipak velik dio oko 80% je razminirao čovjek,pas i dosta kasnije Švedski stroj.
Ima tu još dosta interesantnih stvari.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Mon Dec 16, 2013 7:54 pm

@Matrix (citat):
Meni je bilo interesantno vidjeti kako ti dupini nose markere u ustima i polažu ih sa takvom preciznošću na vidljiva i nevidljiva minsko sumnjiva tla.Nešto što čovjeka fascinira kao klince onaj film o prijatelju Williju..

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/predstavljen-projekt-dolphin-13-za-humanitarno-razminiranje---304823.html

http://science.howstuffworks.com/zoology/marine-life/dolphin-disarm-sea-mine.htm

http://www.extremetech.com/extreme/140679-us-navy-finally-starts-replacing-killer-dolphins-with-mine-hunting-knifefish-drones

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Thu Jan 09, 2014 11:03 am

Na vrh Go down
Dino-Priboj
Džomba
Džomba

Broj komentara : 170
Član od : 2013-05-24
Dob : 46
M(j)esto Svedska,Turska

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Sun Feb 09, 2014 12:27 pm

Bas sada pokusavam da se sjetim nekih detalja oko postavljanja mina.
Kao pionirska inzinjerija smo postavljali one manje mine, a one vece tenkovske takodje.
Znam da nije bilo nimalo zabavno,jako tesko s obzirom da smo imali obuku u januaru i februaru,kada je tempratura vani oko -0. Ali se nekako izdrzalo afro
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Fri Apr 25, 2014 8:51 am

Slika bi mogla ić pod crni humor...  Smile 

Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar

Broj komentara : 280
Član od : 2013-03-09
Dob : 56
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Fri Apr 25, 2014 2:36 pm

1977 poručnik fregate, kasnije admiral HRM Ante Budimir nam je predavao taktiku i taktiku ratne mornarice. Za vrijeme logorovanja na Visu, između ostaloga smo učili polaganje mina, protupješadijskih i protutenkovakih. Normalno, mine su bile školske. Na makadamskom putu koji od Visa vodi prema tvrđavi, ukopali smo jednu protutenkovsku, onu s 3 upaljača i čekali da netko prođe. Ko za inat, nigdje nikoga. Konačno pekarski tamić ide po cesti. Mi se posakrivamo iza zidića i čekamo da nagazi. Tamić promaši minu, a Buđi izleti s pištoljem pred vozača i zaustavi ga...
-Vrati se malo natrag i onda opet prođi...
-Ma zašto moj čovik?
-Da pitomci vide kako mina eksplodira.
-Ajme kojeg luđaka!- i nagazi po gasu.
Buđi je ostao sa izvađenim pištoljem, a mi smo se valjali od smijeha...
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Fri Apr 25, 2014 2:48 pm

@Dino-Priboj (citat):
Bas sada pokusavam da se sjetim nekih detalja oko postavljanja mina.
Kao pionirska inzinjerija smo postavljali one manje mine, a one vece tenkovske takodje.
Znam da nije bilo nimalo zabavno,jako tesko s obzirom da smo imali obuku u januaru i februaru,kada je tempratura vani oko -0. Ali se nekako izdrzalo afro

Najstandarniji je sistem "karo".
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Tue Aug 26, 2014 5:40 pm

Svašta sam vidio ali da jedan gost trpa u jahtu neispaljene 4 rakete od VBR-a,dvije od haubice 155,jednu od 105,122 i 6 od MB-120 i još se svađa s skupljenim šakama Laughing (nakon dojave gostiju i domaćih )s policijom,lučkom kapetanijom i ostalim.Čak je u jednom trenutku "maznuo" s poda jednu od MB-a i stavio na plinsko kuhalo Laughing ,svi ležerni i pokušavamo mu bilo što objasniti ali on uporan i on taj mali "arsenal" želi odnijeti doma za uspomenu i to ni manje ni više nego u Luksemburg Rolling Eyes
Usputno zadnje pitanje je bilo kako misli to prenijeti u svoju državu-grad a njegov odgovor :Pa autom i avionom lol! Tad sam samo stavio masku na lice,prebacio se na leđa u more i odronio i skoro sam se sam ugušio od smjieha roneći nazad do prijavnog broda pa me kolega izvukao vani Mad ..

Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Wed Aug 27, 2014 9:31 am

@Matrix (citat):
Svašta sam vidio ali da jedan gost trpa u jahtu neispaljene 4 rakete od VBR-a,dvije od haubice 155,jednu od 105,122 i 6 od MB-120 i još se svađa s skupljenim šakama Laughing (nakon dojave gostiju i domaćih )s policijom,lučkom kapetanijom i ostalim.Čak je u jednom trenutku "maznuo" s poda jednu od MB-a i stavio na plinsko kuhalo Laughing ,svi ležerni i pokušavamo mu bilo što objasniti ali on uporan i on taj mali "arsenal" želi odnijeti doma za uspomenu i to ni manje ni više nego u Luksemburg Rolling Eyes
Usputno zadnje pitanje je bilo kako misli to prenijeti u svoju državu-grad a njegov odgovor :Pa autom i avionom lol! Tad sam samo stavio masku na lice,prebacio se na leđa u more i odronio i skoro sam se sam ugušio od smjieha roneći nazad do prijavnog broda pa me kolega izvukao vani Mad ..
Dovoljno "materijala" da cijeli Luksemburg (sa svim bankama) odleti u vazduh i napravi novu ekonomsku krizu u Evropi.

lol! lol! lol!
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Wed Aug 27, 2014 9:42 am

@Minolovac (citat):
1977 poručnik fregate, kasnije admiral HRM Ante Budimir nam je predavao taktiku i taktiku ratne mornarice. Za vrijeme logorovanja na Visu, između ostaloga smo učili polaganje mina, protupješadijskih i protutenkovakih. Normalno, mine su bile školske. Na makadamskom putu koji od Visa vodi prema tvrđavi, ukopali smo jednu protutenkovsku, onu s 3 upaljača i čekali da netko prođe. Ko za inat, nigdje nikoga. Konačno pekarski tamić ide po cesti. Mi se posakrivamo iza zidića i čekamo da nagazi. Tamić promaši minu, a Buđi izleti s pištoljem pred vozača i zaustavi ga...
-Vrati se malo natrag i onda opet prođi...
-Ma zašto moj čovik?
-Da pitomci vide kako mina eksplodira.
-Ajme kojeg luđaka!- i nagazi po gasu.
Buđi je ostao sa izvađenim pištoljem, a mi smo se valjali od smijeha...
Nisam to znao ali sam jako dobro poznavao Antu bio sam dugo u kontaktu njim, ležao je u Toplicama 94 kad je imao prijelom kralješnice!!!

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Wed Jan 28, 2015 9:52 pm

Obuka s protutenkovskim minama...

Na vrh Go down
Mikula 67
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe

Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara : 1288
Član od : 2013-12-22
Dob : 49
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Thu Jan 29, 2015 5:17 am

Pošto sam bio minska specijalnost u RM dosta obuke pored morskih i rečnih mina je bilo i o pešadijskim
MES, posle mnogo teorije usledila je prva praktična obuka koje se dobro sećam a sastojala se iz paljenja
sporogorećeg štapina na koji smo montirali detonator, izgleda jednostavno ali kad Vam starešina pre početka
kaže da obratite pažnju prilikom montaže detonatora na štapin na kojoj visini ćete klještima stisnuti detonator
i ako to bude višlje da može da eksplodira i ode prst, e posle toga ta montaža više nije tako jednostavna.... Laughing

Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Thu Jan 29, 2015 8:52 am

@Max Blitz (citat):
Obuka s protutenkovskim minama...

Nije klasična obuka već Metodsko-pokazna vježba za starješine. Ovi u ograđenom prostoru su demonstratori, na panou su najvjerojatnije vrste i način postavljanja PT mina, sa megafonom vidis rukovditelja vježbe i ostalo su oficiri promatraći za koje se vježba provodi.

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Today at 8:31 am

Na vrh Go down

Minsko-eksplozivna sredstva
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/7Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Minsko-eksplozivna sredstva
» Travnik, jun '88.
» Vezisti u JNA