FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Minsko-eksplozivna sredstva

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18493
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   24.01.13 18:34

@lacoš (citat):
Što se opet nije dala deaktivirati neka mina, pa je bilo BUM i eto ribe.

Samo jedan od načina.......... Cool

Znaš li ti da je u jedinicama JRM ribolovni pribor bio poželjan i dozvoljen....... naravno, u slobodno vrijeme....... Laughing Cool
(Vrše, mreže, udice..... a tek ronioci, zamisli što su sve oni donosili, i to u vojnim bazama, gdje je civilima bio zabranjen pristup i ribolov........)
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   24.01.13 18:42

Imam u familiji jednoga takovoga ,stric mi je bio ronioc u Puli,čak je doma donio podvodnu pušku.
Koje taj priče priča,koje ribe.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   24.01.13 18:55

@lacoš (citat):
Imam u familiji jednoga takovoga ,stric mi je bio ronioc u Puli,čak je doma donio podvodnu pušku.
Koje taj priče priča,koje ribe.

Zašto i ne bi? Very Happy
Ribe je bilo u izobilju...... nije se radila šteta, zezamo se. Mislim, možda netko i je, ali ipak malo i rijetko.
I rasterećuje se državni proračun s prehranom mornara........... Exclamation
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   24.01.13 22:16

@lacoš (citat):
Izgleda da je cijela paluba na dijeti,samo naranđe i đus.
Nije kuvar tu slučajno, da cijedi naranče. Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   11.02.13 1:01

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   11.02.13 9:21

Minopolagač vučni za mašinsko postavljanje protivtenkovskih mina. Protivpešadijske mine se nikada neisu postavljale mašinski.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   11.02.13 17:50

Vidim da ste u startu počeli sa Mrudom i Prom-1 a vjerovatno iz više razloga.Obe mine su i bile najgore iako ni ostale nisu ništa gore ili bolje-kako se uzme.Ove dvije mine su se i na žalost najviše koristile u zadnjem ratu a ima još jedna interesantna činjenica.Minsko-eksplozivna sredstva su se najviše izvozila u zemlje" trećeg svijeta" i to na prvom mjestu.Tek iza nje po redu idu automatska puška pa T-84 pa dalje..Mislim da je zastavnik malo približio način postavljanja iako tu još ima puno za dodati ali polako,ovim tempom kako se piše sve teme bi iscrpili u par dana Rolling Eyes Usput zaboravili ste jednu top-minu iz protuoklopnih koja je radila čuda po pješčanim dinama a i jedna je od najskupljih i najizvoženijih - opet kažem na žalost jer su za mene te mine totalni glup proizvod sa svrhom uništavanja samog ljudstva bez borbe na najgori mogući način-sakaćenjem i doživotnom invalidošću.Ovaj zadnji dio prošle rečenice se odnosio pogotovo na zadnji rat gdje je svaki drugi majmun stavljao mine gdje god je stigao.Mine postavljene stručnom rukom i po shemi su ipak razminirane sa 90% manje mogućnosti da nešto ode po krivu ali uvijek se moralo računati da je neki biser dodao još koju minu po svojem guštu i ostaneš malo duže raširenih nogu lol! Više idući put..

dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   23.02.13 18:29

Radi sistematicnosti
MES
-BARUTI - Crni barut uglavnom za izradu stapina
- Malodimni barut za punjenje municije

-EKSPLOZIVI
-Inicirajuci (zivin fulminat, olovni adzid, tricinat)- za izradu upaljaca i inicijalnih punjenja municije
-Razarajuci
-Brizantni
-Kompozitni

MINE- pp, po, ppm...

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   23.02.13 18:30

U sklopu osnovne obuke(inzinjerijski deo) bilo je predvidjena izrada sporogoreceg upaljaca i paljenje tTNT metka od 100 gr. na poligonu.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   23.02.13 21:17

@dpuric (citat):
U sklopu osnovne obuke(inzinjerijski deo) bilo je predvidjena izrada sporogoreceg upaljaca i paljenje tTNT metka od 100 gr. na poligonu.
Ne znam kako drugde, ali ja nikada na obuci sa vojnicima nisam palio TNT metak, već smo za to koristili praškasti eksploziv (amonal. kamniktit, vitezit), a vršilo se pojedinačno postavljenje bojevih PT mina (najčešće TMA-3 ili TMA-4, ređe TMM-1)
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   23.02.13 22:16

Među najskupljim i najunčikovitijim minama je bila i TMRP-6.Također se masovno izvozila u zemlje "trećeg svijeta" a danas ipak imamo zabranu proizvodnje određenih mina ali uzalud,uvijek ih ima negdje na lageru.

Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   23.02.13 22:19

@zastavnik (citat):
Ne znam kako drugde, ali ja nikada na obuci sa vojnicima nisam palio TNT metak, već smo za to koristili praškasti eksploziv (amonal. kamniktit, vitezit), a vršilo se pojedinačno postavljenje bojevih PT mina (najčešće TMA-3 ili TMA-4, ređe TMM-1)

Mislim da se najviše radilo s njima na obuci ali nebi bila iznimka niti TNT metak.Tko zna kako je koga puklo kad je vodio obuku  lol!

Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   23.02.13 22:46

I morske mine su nam znale "zalutati" po svjetskim morima, u Crvenom moru pogotovo. Nisam naišao na neki podatak o zvaničnom izvozu ali mislim da su ih Egipat i još neki kupovali. scratch
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   23.02.13 22:47

@Matrix (citat):
Među najskupljim i najunčikovitijim minama je bila i TMRP-6.Također se masovno izvozila u zemlje "trećeg svijeta" a danas ipak imamo zabranu proizvodnje određenih mina ali uzalud,uvijek ih ima negdje na lageru.

Da je dobra Je ali si je lakše mogao uočiti poradi antene za razliku od onih koje su potpuno ukopane.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   23.02.13 22:50

@Stazio (citat):
I morske mine su nam znale "zalutati" po svjetskim morima, u Crvenom moru pogotovo. Nisam naišao na neki podatak o zvaničnom izvozu ali mislim da su ih Egipat i još neki kupovali. scratch
Negdje imam podatke o kopnenim a i morskim,moraću potražiti ali uglavnom je većina išla po Iraku,Iranu,Kuvajtu,Libiji i srodnim zemljama kao i ostalo naoružanje,oklop i nešto aviona pogotovo G-4 a dio je išao čak do Čilea,Perua i.t.d. Malo zbunjujuće za Južnu Ameriku ali novci ne pitaju..

Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   23.02.13 23:00

Nešto manjih brodova stiglo je i do Bangladeša, sjećam se njihovih mornara kada su ih dolazili preuzimati.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   23.02.13 23:06

@Stazio (citat):
Nešto manjih brodova stiglo je i do Bangladeša, sjećam se njihovih mornara kada su ih dolazili preuzimati.

Da vidio sam da je otišlo i brodova ali nisam siguran koji iako pretpostavjam da su bili patrolni.

Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   23.02.13 23:09

@pukovnik (citat):
Da je dobra Je ali si je lakše mogao uočiti poradi antene za razliku od onih koje su potpuno ukopane.

Nije uvijek niti bila postavljana s antenom a u zaraslim ili obrađenim površinama teško tko gleda antenu.

Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   23.02.13 23:15

@Matrix (citat):
@Stazio (citat):

Da vidio sam da je otišlo i brodova ali nisam siguran koji iako pretpostavjam da su bili patrolni.
Mislim da si u pravu ali se pričalo i o starim minolovcima i nekim barkasama. I Indonezija i još neki nesvrstani su kupovali razne male brodove od nas pa je lako pogriješiti. scratch
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   24.02.13 0:21

@Matrix (citat):
@pukovnik (citat):

Nije uvijek niti bila postavljana s antenom a u zaraslim ili obrađenim površinama teško tko gleda antenu.

O gleda, gleda i te kako gleda.

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   24.02.13 7:38

Na obuci u paljenju eksploziva bilo je razlicitih situacija. Nekome su pri paljenju stapina drhtale ruke poneko nikako nije od straha mogao da pripali stapin pa, kada smo videli da to nikako ne mogu da urade, prilazili i pripalili. Neki su posle paljenja trcali nazad glavom bez obzira a neki su se ku..cili pa su nogu pred nogu isli nazad. U stvari bilo je dovoljno vremena, mislim oko 1 min nisam vise siguran da se ode do zaklona pre nego sto ekspoziv detonira.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   24.02.13 13:09

Ja sam na obuci sa vojnicima išao iza njih i kontrolisao svaki pojedinačni upaljač. Ako kod nekog nije bio upaljen, lično sam palio komadom sporogorećeg štapina zasečenog na svaka 3cm. Brzina gorenja štapina je oko 1cm/s a upaljači su se sekli na dužinu od 70cm, tako da je bilo više nego dovoljno vremena da se stigne na polaznu liniju.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   24.02.13 14:27

@dpuric (citat):
Na obuci u paljenju eksploziva bilo je razlicitih situacija. Nekome su pri paljenju stapina drhtale ruke poneko nikako nije od straha mogao da pripali stapin pa, kada smo videli da to nikako ne mogu da urade, prilazili i pripalili. Neki su posle paljenja trcali nazad glavom bez obzira a neki su se ku..cili pa su nogu pred nogu isli nazad. U stvari bilo je dovoljno vremena, mislim oko 1 min nisam vise siguran da se ode do zaklona pre nego sto ekspoziv detonira.

Imali smo ovako nešto u Puli na obuci, ali je sve prošlo bez problema, tako da mi nije ostalo kao nešto značajno u pamćenju. Ne bih se baš ni sjetio da sad ne spominjete. A o detaljima i vrsti eksploziva zaista ne znam, zaboravio sam... Rolling Eyes
To smo palili u nekom rovu uz prisutnost zastavnika, jedan po jedan...
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba

Broj komentara : 116
Član od : 2011-07-17
M(j)esto Zrenjanin

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   24.02.13 14:36

Mi smo u Ilirskoj Bistrici palili kamniktit.
Sećam se dobro, desetari su na poligonu izvadili grafitne olovke i delili vojnicima, oni malo nepismeniji su se prepali da će morati nešto da pišu Very Happy

Olovkama smo morali izdubiti rupu u praškastom eksplozivu da bi u nju mogla stati detonatorska kapsla br. 8. Kapsla se prvo posebnim kleštima morala pričvrstiti za sporogoreći štapin, jedan kraj štapina, onaj koji ide u detonatorsku kapslu, sekao se pod pravim uglom, drugi kraj štapina se zasecao koso da bi se na njega mogla nasloniti glava šibice, priljubljena uz kraj štapina kresnula bi se kutijom.

Ne mogu reći da mi je bilo baš svejedno, a imao sam i problem što je kapsla ispala iz fišeka sa eksplozivom, pa sam je morao nameštati kad je štapin već goreo. Udaljio sam se trčećim korakom, dok je naš poručnik išao nogu pred nogu, pa mu je nekoliko kamenica preletelo preko glave.

Još jednog iskustva sa eksplozivom se sećam. Sa vodnikom Sačićem smo bili na poligonu i on nas je držao postrojene blizu poligona za paljenje minsko-eksplozivnih sredstava. Inžinjerci su tamo palili, izgleda, nešto ozbiljnije od kamniktita. Kamenje je baš ozbiljno letelo i to veom blizu nas, vodnik se pravio da se ništa ne dešava i produžio je da drži nastavu, nas nekolicina smo se požalili da ćemo stradati od kamenica ali vodnik nije reagovao, tek kad je jedna prilično velika kamenčina pala blizu njegovih nogu, naredio je da se pomerimo.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   05.03.13 4:52

@lacoš (citat):
Što sa minama koje su duže vrijeme u moru, jel se detoniraju ili se vade pa se opet koriste.

Evo Lacoš jedne mine koja je zaista dugo vrijeme bila u moru:

Murterski ribari kod Kornata 'ulovili' minu tešku 300 kila

Murterska koćarica 'Tomislav' imala je neobičan ulov 3.03. - u mrežu se ulovila 300 kilograma teška protubrodska plutajuća mina promjera 90 centimetara. Ribari su je u petak dovezli u Murter i iskrcali na Velikoj rivi, a pirotehničari PU šibensko-kninske u subotu su je izuzeli i pohranili u skladište do njenog uništavanja.

Ribari ne znaju gdje im se 'ulovila' mina jer su mrežu bacali na prostoru od 12 milja kod otoka Kornata. Nisu se preplašili opasnog ulova, jer im ovo nije prvi put da su 'ulovili' minu. U Murteru ribari u mrežama love ovakve mine još od Drugog svjetskog rata. Mještani prepričavaju kako ih je na prilazima Kornata prije rata postavila mornarica Kraljevine Jugoslavije.
Murterski partizani tijekom rata su izvadili čak 104 takve mine, razmontirali ih i eksploziv koristili u diverzijama diljem tadašnje Jugoslavije.
bom
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Minsko-eksplozivna sredstva   Today at 6:44

Na vrh Go down

Minsko-eksplozivna sredstva
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/7Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Minsko-eksplozivna sredstva
» Travnik, jun '88.