FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Ispraćaj u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Ispraćaj u JNA   30.12.12 1:26

Kakva su vasa licna iskustva, je li bilo slavlja povodom vaseg odlaska u vojsku, i onog osecaja kada zaredjaju nekoliko dana ispracaji (oprostaljke)?

Ja sam prosao sve vrste, od zurke (tuluma) u stanu, poput onih rodjendanskih, do onih ispod satora od po dan i po...od 10 do 400 gostiju (sve ovo kao gost, onih sluzbenih se vise i ne secam ni vrste ni broja Smile )

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   30.12.12 8:20

Otišao sam tiho kao Dok Holidej, rijetki su znali, pošto sam netom prije promjenio boravište. rabbit

Džomba
Džomba

Broj komentara : 103
Član od : 2011-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   30.12.12 9:46

Mi iz grada obicno smo ispracaj pravili skromno,dok ovi iz sela ko' da prave svadbe - po 100 i vise gostiju.I grupni coporativni ispracaj na zeleznicku stanicu ,gde su buduceg vojnika nosili na ramena ... u pripitom stanju ... I izvodili besne gliste, penjanjem preko prozora voza.Jos na prvi pogled znali smo da su iz sela .
Na vrh Go down
warpaint
Gušter
Gušter

Broj komentara : 80
Član od : 2009-05-14
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   30.12.12 15:33

Ja sam imao (ne)srecu, da su mi par dana pre nego sto sam se trebao javiti u kasarni promenili datum za sedam dana. Mozete mi verovati, da sam jedva cekao, da ipak dodje taj dan. Ne zbog toga, jer bi voleo vojsku, nego samo da se prekine vec jednom to neprestano pijanstvo... Mislim da sam pio tri nedelje uzastopce. Odakle mi pare pojma nemam...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18522
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   30.12.12 15:50

@warpaint (citat):
Odakle mi pare pojma nemam...

Ovo pitanje i ja često postavljam sebi kad se sjetim života u Yu. Laughing Laughing

A ispraćaj ništa posebno, tulumarenje s društvom par dana, jedino mi 'službeni' ispraćaj koji su priredili roditelji nije nikako bio po volji. Večera za rodbinu i njihove kućne prijatelje, znate ono, tetke, stričevi... bla bla, jedva sam čekao da se raziđu....i da me puste na miru... Rolling Eyes
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   30.12.12 15:57

@pelister1 (citat):
Mi iz grada obicno smo ispracaj pravili skromno,dok ovi iz sela ko' da prave svadbe - po 100 i vise gostiju.I grupni coporativni ispracaj na zeleznicku stanicu ,gde su buduceg vojnika nosili na ramena ... u pripitom stanju ... I izvodili besne gliste, penjanjem preko prozora voza.Jos na prvi pogled znali smo da su iz sela .

Možda to ima veze s novcem i prostorom da su ovi sa sela pravili raskošne ispraćaje Very Happy Također je to ovisilo o broju prijatelja i rođaka. A što se tiče divljanja bilo ga je i među gradskom i seoskom rajom. Lijepo si ovo naglasio: "Mi iz grada..." Tako si se distancirao, kao fin i obrazovan momak, od ovih seljobera Twisted Evil Samo nešto ti sa pridjevima baš ne ide i jasno pokazuje tvoju korjenitu povezanost sa selom. Gramatički bi bilo korektno: "nosili na ramenima" a ne "na ramena". Nemoj da se ljutiš što sam ovako "nisko" uletio ali izazvao me na to ovaj tvoj provokativni i omalovažavajući post. Ono u stilu; mi građani i oni seljoberi!
Ja potječem isto sa sela i nikada se toga nisam stidio. Dapače ponosim se time i iako sam više od pola života proveo u gradu, ipak mislim da je ljepši dio života bio onaj na selu. I još bih nešto napomenuo; u mom dosta burnom životu susreo sam više "seljačina" koji su bili gradska djeca negoli obrnuto!

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   30.12.12 16:04

Kod mene je bio klasični "seoski" ispraćaj Very Happy Prijatelji, rodbina,susjedi...Nisam brojao ali zasigurno preko stotinu osoba. Gomile jela, pića, muzika...i tako do zore.
Ujutro u 9 sati na autobus (bez divljanja naravno), pozdravio se sa svima i pravac Banja Luka cheers

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   30.12.12 18:08

Vrlo jednostavan i običan ispraćaj, prvo večera sa porodicom a onda pijanka sa društvom. Mene su prvog ispratili, svi drugovi su imali pozive za par dana poslije mene. Ujutro na "zadarski" autobus i pravac Split. Imao sam malo preko 18 godina i prvi put sam se na duže odvajao od kuće.
Na vrh Go down
pelister1
Džomba
Džomba

Broj komentara : 103
Član od : 2011-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   31.12.12 17:44

Citat :
Možda to ima veze s novcem i prostorom da su ovi sa sela pravili raskošne ispraćaje Također je to ovisilo o broju prijatelja i rođaka. A što se tiče divljanja bilo ga je i među gradskom i seoskom rajom. Lijepo si ovo naglasio: "Mi iz grada..." Tako si se distancirao, kao fin i obrazovan momak, od ovih seljobera Samo nešto ti sa pridjevima baš ne ide i jasno pokazuje tvoju korjenitu povezanost sa selom. Gramatički bi bilo korektno: "nosili na ramenima" a ne "na ramena". Nemoj da se ljutiš što sam ovako "nisko" uletio ali izazvao me na to ovaj tvoj provokativni i omalovažavajući post. Ono u stilu; mi građani i oni seljoberi!

Nisam imao nameru da nekog uvredim,i zato nisam napisao"seljake" vec "sa sela".Ja sam napisao kako se slavilo,kod nas u Bitolj,Makedoniji,jer moja srednja skola se nalazila blizu zeleznicke stanice,pa smo to cesto gledali ... Glupirali su se i oni iz grada ali mnogo manje.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: Ispracaj u JNA   31.12.12 18:50

@pelister1 (citat):

Nisam imao nameru da nekog uvredim,i zato nisam napisao"seljake" vec "sa sela".Ja sam napisao kako se slavilo,kod nas u Bitolj,Makedoniji,jer moja srednja skola se nalazila blizu zeleznicke stanice,pa smo to cesto gledali ... Glupirali su se i oni iz grada ali mnogo manje.
Pelister1, pažljivo sam pročitao tvoj post i nisam nigde našao nameru da bilo koga uvrediš. I u mom gradu je bilo slično. Razlike su
bile posledica običaja, tradicije i mentaliteta a ne pameti i gluposti. Da mi nastavimo da se lepo družimo na forumu, a svetu se i
onako ne može ugoditi... Laughing
pozdrav cheers
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   31.12.12 19:47

nekada se sa radija nedeljom moglo čuti ovako:

"Svome sinu jedincu, sretan odlazak na služenje vojnog roka u JNA, i da bude dobar vojnik žele mama i tata, uz pjesmu...

Kad u vojsku pođem ja
cijelo selo će znati
svi će zamnom pjevati
a draga će da me prati..." lol!

Gušter
Gušter

Broj komentara : 51
Član od : 2012-10-10
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   01.01.13 10:42

Mene familija ckala na kolodvoru da me isprati i pozdravi se, akum nas zahebe i odveze autom u kasarnu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   02.01.13 5:44

@Kemo Specijalac (citat):

Ja sam prosao sve vrste, od zurke (tuluma) u stanu, poput onih rodjendanskih, do onih ispod satora od po dan i po...od 10 do 400 gostiju (sve ovo kao gost, onih sluzbenih se vise i ne secam ni vrste ni broja Smile )

Kemo, ti bi nam trebao ispričat najzanimljivije zgode s ispraćaja u Armiju..... Exclamation
Vidiš i sam da naše priče za sad i nisu nešto..... Cool
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   02.01.13 6:10

pa, s obzirom da sam bio na 10ak kao gost, a na cca 200 kao sluzbeno lice, imalo bi tu dosta toga da se isprica

Kolege su inace izbegavale da sviraju te varijante, jer se desi da i para nema, a i da omladina poludi...zavisi opet od individualnog slavlja, familije, klase - doba godine...

Nagleda se covek svega, a narociti izvor secanju daju ispracaji pod satorima...i u gradu i u selu; da, bilo je kampovanja i u gradskim sredinama, jednostavno ne moze covek da nadje restoran za 300 ljudi, pa na periferiji grada ili na sred zabacene ulice podigne sator...

Sve to nije bilo tako skoro, a bilo je mnogo toga, tako da se poneceg i setim...

- od toga da je mnogo devojaka koje su cvrsto utvrdile da se stave u status cekanja vojnika, posle zavrsenog slavlja tog vojnika odustale od namere i dale mu voljno; ili se regrut ozidao k'o spomenik od rakije pa pravio gluposti u delu satora "za omladinu", ili je preventivno isamarao mladu pred svima, nesto kao krcag Nasradin Hodze Smile ...

- preko seoskih ispracaja gde dodje celo selo, i sva seoska deca i omladina kojoj je i inace dosadno...pa dovedu domacu zivotinju u obliku koze i vezu je za stalak od zvucnika Smile Sad

- pa do toga da stariji vodnik prve klase (gost na veselju) u pola veselja udje pod sator sa APN-4 i turira ga ispred glavnog stola, a u isto vreme upucuje (rodjaka) regruta u osnove strojeve obuke Smile Smile Smile

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   02.01.13 16:10

@pelister1 (citat):
Citat :
Možda to ima veze s novcem i prostorom da su ovi sa sela pravili raskošne ispraćaje Također je to ovisilo o broju prijatelja i rođaka. A što se tiče divljanja bilo ga je i među gradskom i seoskom rajom. Lijepo si ovo naglasio: "Mi iz grada..." Tako si se distancirao, kao fin i obrazovan momak, od ovih seljobera Samo nešto ti sa pridjevima baš ne ide i jasno pokazuje tvoju korjenitu povezanost sa selom. Gramatički bi bilo korektno: "nosili na ramenima" a ne "na ramena". Nemoj da se ljutiš što sam ovako "nisko" uletio ali izazvao me na to ovaj tvoj provokativni i omalovažavajući post. Ono u stilu; mi građani i oni seljoberi!

Pa da! Kada kažeš: "mi iz grada" i "oni sa sela" onda ta podjela zvuči puno bezazlenije nego kad bi rekao: "mi građani" i "oni seljaci" Very Happy Nema ljutnje i oprosti što sam te zbog gramatike "etiketirao" , nisam znao da si Makedonac. Ako se to uzme u obzir onda odlično vladaš i jezikom i gramatikom!

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   02.01.13 16:25

missar (citat):

Citat :

Pelister1, pažljivo sam pročitao tvoj post i nisam nigde našao nameru da bilo koga uvrediš.
Ma naravno: "grupni čoporativni ispraćaj"; "...u pripitom stanju..." i to da se na nekome na prvi pogled vidi da je sa sela ne mogu biti nikakva vrijeđanja na Balkanu. Na Balkanu uvreda počinje tek onda kada ti netko spomene rodbinu na neprimjeran način ili ispali rafal iz kalašnjikova na tebe! Ove podjele na seljake i urbane "seljake" su očito sasvim normalna društvena pojava. U moru svakojakih šovinizama, rasizama i drugih "...izama" narod se sasvim privikao na to. Ponekad samo naleti poneki blesavi idealist kao ja i podigne bez veze malo prašine flower

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   02.01.13 22:10

pa, s obzirom da sam bio na 10ak kao gost, a na cca 200 kao sluzbeno lice, imalo bi tu dosta toga da se isprica

Kolege su inace izbegavale da sviraju te varijante, jer se desi da i para nema, a i da omladina poludi...zavisi opet od individualnog slavlja, familije, klase - doba godine...

Nagleda se covek svega, a narociti izvor secanju daju ispracaji pod satorima...i u gradu i u selu; da, bilo je kampovanja i u gradskim sredinama, jednostavno ne moze covek da nadje restoran za 300 ljudi, pa na periferiji grada ili na sred zabacene ulice podigne sator...

Sve to nije bilo tako skoro, a bilo je mnogo toga, tako da se poneceg i setim...

- od toga da je mnogo devojaka koje su cvrsto utvrdile da se stave u status cekanja vojnika, posle zavrsenog slavlja tog vojnika odustale od namere i dale mu voljno; ili se regrut ozidao k'o spomenik od rakije pa pravio gluposti u delu satora "za omladinu", ili je preventivno isamarao mladu pred svima, nesto kao krcag Nasradin Hodze Smile ...

- preko seoskih ispracaja gde dodje celo selo, i sva seoska deca i omladina kojoj je i inace dosadno...pa dovedu domacu zivotinju u obliku koze i vezu je za stalak od zvucnika Smile Sad

- pa do toga da stariji vodnik prve klase (gost na veselju) u pola veselja udje pod sator sa APN-4 i turira ga ispred glavnog stola, a u isto vreme upucuje (rodjaka) regruta u osnove strojeve obuke Smile Smile Smile
Ti si svašta prošao po ispraćajima i svadbama, mogao bi nam ispričati još koju anegdotu. cheers

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   02.01.13 22:23

- od toga da je mnogo devojaka koje su cvrsto utvrdile da se stave u status cekanja vojnika, posle zavrsenog slavlja tog vojnika odustale od namere i dale mu voljno

Ovo su najbolje priče, koje nećemo čut!
Muzičari su uvijek bili na cijeni, a i na dohvat ruke veselim djevojkama poslije zabava.... I love you
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   04.01.13 17:07

Tako je to otprilike izgledalon kada se sin slao u vojsku:

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   05.01.13 0:53

@Boske (citat):
Tako je to otprilike izgledalon kada se sin slao u vojsku

Kako gdje moj Boske, neki smo o ovakvim ispraćajima čuli od pojedinih drugova klasića kad su prepričavali....
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   05.01.13 10:49

@Max Blitz (citat):
@Boske (citat):
Tako je to otprilike izgledalon kada se sin slao u vojsku

Kako gdje moj Boske, neki smo o ovakvim ispraćajima čuli od pojedinih drugova klasića kad su prepričavali....

Tako je to izgledalo kod nas SA SELA kada se sin slao u vojsku Very Happy drunken Wink

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   05.01.13 11:27

A evo i jednog ispraćaja iz gradske sredine. Daleka 1970. i vrlo zanimljiv snimak:

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   05.01.13 11:37

@Boske (citat):
A evo i jednog ispraćaja iz gradske sredine. Daleka 1970. i vrlo zanimljiv snimak:

Baš se i ne vidi da je to ispraćaj u JNA, ali svakako interesantno da je to netko snimio 1970-te....
Tako je bilo otprilike na mojem 'službenom' ispraćaju doma, samo što je bilo manje mladih ljudi, samo rodbina, ujak, tetke, stričevi.... susjedi. Svi su me lagano nervirali...... ali barem se skupilo nešto džeparca.... Very Happy
S društvom sam zatulumario vani, po diskaćima....
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   05.01.13 11:49

Fascinantno kako su tih godina košulje po dizajnu odgovarale dizajnu tapeta po stanovima Very Happy

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   05.01.13 11:51

@Boske (citat):

Tako je to izgledalo kod nas SA SELA kada se sin slao u vojsku Very Happy drunken Wink

A kako se kćer ispraćala u JNA, tamo 84., 85., kad se to moglo? Ha? Question
To me živo zanima.... i još ako je bila jedinica! Very Happy
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   Today at 0:59

Na vrh Go down

Ispraćaj u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/4Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Ispraćaj u JNA