FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Ispraćaj u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   05.01.13 11:54

Ja ne poznajem ni jednu žensku koja je u to vrijeme vojsku služila. Očigledno u mome kraju nije bilo toga No

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18531
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   05.01.13 11:58

@Boske (citat):
Ja ne poznajem ni jednu žensku koja je u to vrijeme vojsku služila. Očigledno u mome kraju nije bilo toga No
Poznajem ja jednu iz Splita, bila je u ŠRO '85.g. I to za okladu s nekim. Prava je, jedino s njom mogu pričati o JNA kao s vama tu, stvarno! Very Happy
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   05.01.13 20:54

@Max Blitz (citat):
@Boske (citat):
Poznajem ja jednu iz Splita, bila je u ŠRO '85.g. I to za okladu s nekim. Prava je, jedino s njom mogu pričati o JNA kao s vama tu, stvarno! Very Happy
Ta mi je bila "klasić", red bi bio da nas jednom upoznaš. queen
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   05.01.13 23:51

@Stazio (citat):
@Max Blitz (citat):
@Boske (citat):

Ne, bila je u Zadru u ŠRO. I to na način da je jedne večeri u kafiću započela rasprava o vojsci i neki lik je rekao da žene nisu za vojsku i da ne bi izdržala ni dva dana u vojsci. Bilo je i alkohola, jasno. I onda je ženska rekla da će ona za okladu ići u JNA i to u ŠRO da dokaže da može. A nikad joj prije nije palo napamet nešto slično. Lik je nije ozbiljno shvatio i ismijavao je. Oklada je bila u visini novog stojadina.
Cura ode u ŠRO i odsluži uredno do kraja. Lik je isplatio okladu sljedeći dan nakon što se skinula. Da nije, mislim da bi se mogao odseliti na drugi kraj svijeta. Eto, cura je inače bila zmaj, starci poludili kad su čuli gdje ide, ona nije nikoga fermala dva posto. Danas je udana žena, sasvim ok, sa odraslom djecom.
queen sunny

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   06.01.13 9:02

Tada su žene dobrovoljno služile tromesečni vojni rok, a u ŠRO 6 meseci. U moju jedinicu su došle ne logorovanje u januaru '86, 3 nedelje obuke u zimskim uslovima, jedinica veze iz Ljubljane, 4 stažistkinje i 30
vojnikinja sa jednim oficirom, koji im je komandovao.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   06.01.13 12:58

Dok ne počne vrhovni štab foruma opominjat, radije se sa ženama u JNA prebacimo ovdje:

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t168p15-zene-u-jna?highlight=%C5%BDene+u+JNA
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   07.01.13 15:25

Imamo novu članicu foruma, drugaricu Sonju Mirković, iz ŠRO.
Dobro došla još jednom!
Kako je izgledao tvoj ispraćaj u JNA? Baš nas zanima, nismo očekivali da i to imamo prilike čuti iz prve ruke...
I općenito bi mogla malo o razlozima odlaska na odsluženje vojnog roka....(i tvojih drugarica), mi ti volimo jedni druge svašta pitati.... Very Happy
(Pogledaj malo naslove tema, pa vidi gdje koji komentar paše.)
cheers
Na vrh Go down
mirkovic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 12
Član od : 2013-01-06

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   07.01.13 20:14

@Max Blitz (citat):
@Stazio (citat):
@Max Blitz (citat):
@Boske (citat):

Ne, bila je u Zadru u ŠRO. I to na način da je jedne večeri u kafiću započela rasprava o vojsci i neki lik je rekao da žene nisu za vojsku i da ne bi izdržala ni dva dana u vojsci. Bilo je i alkohola, jasno. I onda je ženska rekla da će ona za okladu ići u JNA i to u ŠRO da dokaže da može. A nikad joj prije nije palo napamet nešto slično. Lik je nije ozbiljno shvatio i ismijavao je. Oklada je bila u visini novog stojadina.
Cura ode u ŠRO i odsluži uredno do kraja. Lik je isplatio okladu sljedeći dan nakon što se skinula. Da nije, mislim da bi se mogao odseliti na drugi kraj svijeta. Eto, cura je inače bila zmaj, starci poludili kad su čuli gdje ide, ona nije nikoga fermala dva posto. Danas je udana žena, sasvim ok, sa odraslom djecom.
queen sunny

Ja sam jedna od njih sto je iz radoznalosti i iz inata otisla da se prijavi. Posto sam se dosta kretala u muskom drustvu,dosadilo mi je jadikovanje koliko im je tesko,pa sam i ja htela da to vidim.
Ne kazem da je lako,nama zenama su takodje bile krize i bilo je dosta puta tesko da bi odustale,ali se nismo dale.
Mozda je nama bilo lakse jer ipak smo imale sobe sa tri kreveta,imale smo svoje samostalne prostorije sem trpezarije.Mi smo mozda bile u prednosti sto smo obuku morale da zavrsimo za tri meseca,a znate da obuka traje sest meseci,pa smo imale nastave i pre i posle podne.Volela bih da se jave i druge zene.

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 20.04.13 5:38; prepravljeno ukupno 4 puta (Reason for editing : ......quote.)
Na vrh Go down
mirkovic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   07.01.13 20:22

@zastavnik (citat):
Tada su žene dobrovoljno služile tromesečni vojni rok, a u ŠRO 6 meseci. U moju jedinicu su došle ne logorovanje u januaru '86, 3 nedelje obuke u zimskim uslovima, jedinica veze iz Ljubljane, 4 stažistkinje i 30
vojnikinja sa jednim oficirom, koji im je komandovao.

Ja sam takodje bila vezista i bila sam sa jos dve na staziranju u Ljubljani ali 1984 godine u januaru pa do kraja marta,znam da smo negde i mi bili secam se Kurescaka ali samo na dan,jer ne secam se bas svega

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   07.01.13 20:26

Danas je to potpuno prihvaćeno i OK. U to vrijeme ipak je bilo neobično, iako je društvo i tada bilo (formalno) napredno i rodno ravnopravno. Smile
Na vrh Go down
mirkovic
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   07.01.13 20:28

@Max Blitz (citat):
@Boske (citat):

Tako je to izgledalo kod nas SA SELA kada se sin slao u vojsku Very Happy drunken Wink

A kako se kćer ispraćala u JNA, tamo 84., 85., kad se to moglo? Ha? Question
To me živo zanima.... i još ako je bila jedinica! Very Happy
Druze moj kad te toliko zanima,ja cu ti reci.
Ja sam bila jedinica i moj ispracaj je bio u krugu najboljih prijatelj i porodice. Vidis kao i kod vas muskaraca i kod nas zena ima razlike.
Mozda su neke devojke i imale pravi ispracaj pod satorom i zivom muzikom, kao i kod vas muskaraca.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   07.01.13 22:12

@mirkovic (citat):
Druze moj kad te toliko zanima,ja cu ti reci.
Ja sam bila jedinica i moj ispracaj je bio u krugu najboljih prijatelj i porodice.Vidis kao i kod vas muskaraca i kod nas zena ima razlike.
Mozda su neke devojke i imale pravi ispracaj pod satorom i zivom muzikom,kao i kod vas muskaraca.

Kako su ti roditelji i rodbina uopće reagirali na sve to?
Oprosti, ipak je ovo jedno osobno pitanje koje se muškarcima ne postavlja u vezi odlaska u vojsku, ali eto.....tebe ću ipak pitati jer si žena... Very Happy
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   13.04.13 14:37

Moj ispracaj u JNA desio se malo skromnije nego sto sam ja zelio a razlog je bio pocetak zime decembar 86 i nemogucnost boravka vani tj.iznajmljivanje satora od hotela ili motela.Iz moje firme gdje sam vec poceo raditi nakon zavrsetka srednje skole dosla mi je muzicka ekipa besplatno da svira uz naravno baksis koji ide po posebnoj zelji pjesama.Harmonikas,gitarista i pjevac su bili dovoljni da uvelicaju ispracaj u JNA.Pet soba u kuci nije bilo dovoljno da svi moji gosti mogu sjediti nego su stajali i u hodniku i to je tako trajalo do jutra. Oprastanje je bilo najteze jer vidis samo suze i nista vise.Vani vidis puno naroda koje ti zeli sve najbolje i uz zvuk svirene okicenog auta sa zastavom Jugoslavije odlazis do stanice na autobus za LJubljanu.Usput sreces jos takvih okicenih auta sa zastavama od drugih regruta koji idu u druga mjesta ali zborno mjesto je autobusna stanica gdje se i tu nalazi puno naroda.Taj ispracaj je ostao u sjecanju i nije izblijedio vec 26 godina.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   14.04.13 7:51

moji roditelji su bili protiv ispracaja u JNA.kao pravice mi svadbu kad se budem zenio.ali sam i ja imao svoje argumente i novac.dase zenim mogu i 10 puta ali u JNA se ide samo jednom u zivotu.ispracaj sam pravio jednom a zenio se samo dva puta.ipak je odlazak u JNA bio vazan dogadjaj u mom zivotu.
Na vrh Go down
Junac 89
Gušter
Gušter

Broj komentara : 39
Član od : 2013-05-30
M(j)esto Bosna

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   18.06.13 21:42

e, pozdrav, ljudi,
na današnji dan, prije 24 g., otišao sam u JNA...kod mene je tada sve nekako išlo na frku: kraj srednje škole, ganjale se ocjene, pripremao maturski (diplomski) ispit, pa onda pripreme za matursko veče, itd., što je meni, iskreno, bilo mnogo važnije, jer, prvo, škola i ocjene su mi bile jako važne (zbog kasnijeg studiranja, bla, bla-šta ćeš-mladalački idealizam!), a drugo, rastajem se sa rajom s kojom sam ipak proveo jako lijepe 4 godine, pa tu je bilo i nekih ljubavi itd.,...elem, odlazak u JNA mi je iz tih razloga bio u drugom planu i lično i nisam bio za neki oproštaj, ali se ja nisam ni pitao, jer su moji već odavno sve isplanirali i moralo je da se ZNA kad ja idem u vojsku! Mad uslijedilo je generalno sređivanje i "ušminkavanje" kuće, obznanjivanje svečanog događaja i znanima i manje znanima, što je sve skupa mene iritiralo do bola Evil or Very Mad...sve to je trajalo nekoliko dana-dolazi narod, čestita, guraju mi lovu u džep (e, to je bilo cheers!), muzika, iće, piće, da bi sve finiširalo velikim dernekom, sa igranjem po stolovima i totalnim "oduzimanjem" Twisted Evil! Noć je prolazila, a ja sam želio da se naspavam, jer mi je bio pun k...kufer Cool svega, a najviše one agresivne muzike, koju je moralo da čuje pola grada! I tako dođe jutro i krenemo u koloni prema stanici...a meni se, brate, srce cijepa...Crying or Very sad...pjevamo, slikamo se, dogovaramo i obećavamo konstantni kontakt (eto, pa se odma' javi čim stigneš! -hoću, i vi meni svi pišite često!), a na stanici još istih takvih grupa...pjeva se "oj, drugovi, jel' vam žaooooo...." i druge pjesme...maše se flašama sa "vatrenom vodom", procikuje...a onda ulazak u voz i najteži trenutak-polazak voza, uz delirijum na stanici...Crying or Very sad...mahanje i udaljavanje, a oči ostadoše..."sretnoooo...!...javi seeeeee...!" Sam put je protekao dosta mirno, što je vjerovatno i razlog da ga se slabo i sjećam...onda dolazak u Zagreb (sa još jednim drugom), pitanje gdje je VP, kapija kasarne, i jedan vojnik koji nas je prvi prihvatio kad smo ušli, malo sjeo s nama na klupu u jednom parkiću i rekao nam (te riječi nikada neću zaboraviti): "Eto, momci, stigli ste. Ovdje ćete provesti godinu dana." Meni je to izgledalo kao da nam je rekao da ćemo ostati do kraja života Laughing! E tada mi je bilo žao i onog derneka, pa čak i one muzike Very Happy! I eto,...šta reći...evocirao sam koliko sam mogao, nadam se da sam bar malo dočarao, ipak je bilo dosta davno...izvinjavam se ako sam bio opširan, ali, ipak, godišnjica je godišnjica Very Happy, pa mi valjda nećete zamjeriti...kad se u ova vremena sjetim, pomislim: "Bože dragi, kad je to bilo!"

Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   18.06.13 22:01

@Junac 89 (citat):
e, pozdrav, ljudi,
na današnji dan, prije 24 g., otišao sam u JNA...kod mene je tada sve nekako išlo na frku: kraj srednje škole, ganjale se ocjene, pripremao maturski (diplomski) ispit, pa onda pripreme za matursko veče, itd., što je meni, iskreno, bilo mnogo važnije, jer, prvo, škola i ocjene su mi bile jako važne (zbog kasnijeg studiranja, bla, bla-šta ćeš-mladalački idealizam!), a drugo, rastajem se sa rajom s kojom sam ipak proveo jako lijepe 4 godine, pa tu je bilo i nekih ljubavi itd.,...elem, odlazak u JNA mi je iz tih razloga bio u drugom planu i lično i nisam bio za neki oproštaj, ali se ja nisam ni pitao, jer su moji već odavno sve isplanirali i moralo je da se ZNA kad ja idem u vojsku! Mad uslijedilo je generalno sređivanje i "ušminkavanje" kuće, obznanjivanje svečanog događaja i znanima i manje znanima, što je sve skupa mene iritiralo do bola Evil or Very Mad...sve to je trajalo nekoliko dana-dolazi narod, čestita, guraju mi lovu u džep (e, to je bilo cheers!), muzika, iće, piće, da bi sve finiširalo velikim dernekom, sa igranjem po stolovima i totalnim "oduzimanjem" Twisted Evil! Noć je prolazila, a ja sam želio da se naspavam, jer mi je bio pun k...kufer Cool svega, a najviše one agresivne muzike, koju je moralo da čuje pola grada! I tako dođe jutro i krenemo u koloni prema stanici...a meni se, brate, srce cijepa...Crying or Very sad...pjevamo, slikamo se, dogovaramo i obećavamo konstantni kontakt (eto, pa se odma' javi čim stigneš! -hoću, i vi meni svi pišite često!), a na stanici još istih takvih grupa...pjeva se "oj, drugovi, jel' vam žaooooo...." i druge pjesme...maše se flašama sa "vatrenom vodom", procikuje...a onda ulazak u voz i najteži trenutak-polazak voza, uz delirijum na stanici...Crying or Very sad...mahanje i udaljavanje, a oči ostadoše..."sretnoooo...!...javi seeeeee...!" Sam put je protekao dosta mirno, što je vjerovatno i razlog da ga se slabo i sjećam...onda dolazak u Zagreb (sa još jednim drugom), pitanje gdje je VP, kapija kasarne, i jedan vojnik koji nas je prvi prihvatio kad smo ušli, malo sjeo s nama na klupu u jednom parkiću i rekao nam (te riječi nikada neću zaboraviti): "Eto, momci, stigli ste. Ovdje ćete provesti godinu dana." Meni je to izgledalo kao da nam je rekao da ćemo ostati do kraja života Laughing! E tada mi je bilo žao i onog derneka, pa čak i one muzike Very Happy! I eto,...šta reći...evocirao sam koliko sam mogao, nadam se da sam bar malo dočarao, ipak je bilo dosta davno...izvinjavam se ako sam bio opširan, ali, ipak, godišnjica je godišnjica Very Happy, pa mi valjda nećete zamjeriti...kad se u ova vremena sjetim, pomislim: "Bože dragi, kad je to bilo!"

Koliko vidim secanja na taj dogadjaj su jos sveza (naravno ima tu i emocija). Price u kojima clanovi foruma evociraju svoje uspomene, po pravilu, su zanimljive. Imas od mene +

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   19.06.13 1:41

Otprilike je sve opisano i svima nam je bilo slično ali najupečatljivije u životu ostaje onaj osječaj kad shvatiš da tu moraš ostati a nema tvojih frendova,cura,eh..

zonta
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2012-11-01
M(j)esto niš

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   19.12.13 12:05

po odlasku brata oktobra 83 u kerestinec posle nekog vremena dobih predpoziv da se javim za glavni poziv koji se inače "svečano"uručivao generacijama pre o posle mene u domu JNA u bioskopskoj sali
dobih poziv za 6. januar 84 VP8164 maribor ,rođak inače oficir rekao je da mogu odložiti odsluženje do povratka brata ali će ti promeniti mesto služenja sigurno, otac majka htedoše ja ne, nisam hteo, pomislih bolje maribor, nego neka vuko....na u bosni ili makedoniji .
ispraćaj ko ispraćaj bio je iz dva dela jedno veće stariji drugo mlađi subota i nedelja u ponedeljak već
u podne voz za maribor via zidani most što je značilo da se tu preseda u drugi jer je ovaj prvi išao za trst
prođoše nekako te halabuke oko slavlja,a u ponedeljak buljuk rodbine prijatelja i ostalih krenuše samnom do žel stanice (koja je inače nekih 500 m od moje kuće )uz pratnju dva harmonikaša inače rođaka. već od polovine puta od stanice se čula muzika sa perona stanice, puni peroni muzike svih vrsta (od pleh do malih romčića sa harmonikom trčkarajući od grupe do grupe nebi li dobili neki dinar) žena dece muškaraca raznih dobi peva se viče, zove... voza iz skoplja još nema, sa razglasa se jedva čuje glas spikera voz iz ....za ......kasni u dolasku 30 minuta prođe dobrih sat vremena a glas najavi ulazak voza u stanicu i da se radi lične sugurnosti udaljimo na bezb. udaljenosti od kolodvora (iza žute linije)stade voz uz škripu kočnioca oglasi se sirenom. bože kad poče navala na voz, vrata 15ak vagona okupirano ljudima koji viču pozdravljaju se grle se ljube, mene masa pokrenu opirao sam se nogama o asvalt a približavao se vozu gurali me u leđa ko da bože me prosti hteli što pre da odem, balavili usnama,mokrim od suza obrazima, stavljali mi ruke u džepove jakne dal su uzimali ili stavljali novac uz reči "za pisma,za telefon" i tek se nađoh u hodniku vagona de beše još nekih mladića tužnih lica. dođoh nekako do prozora već otvorenog a buljuk ljudi se sa ulaza premesti kod prozora. voz nikako da pođe pogledah lokomotivu spušten pantograf proču se pokvarena pa da je zamene e jebga pomislim zar mi tako počinje. progurah se kroz hodnik siđoh sa voza na peron oko mene drugari devojka pričamo šalimo se zameniše lokomotivu i ona uz snažan i dug zvuk sirene objavi polazak ja uđoh u vagon i ponovo na prozorvoz krenu lagano a kao hor masa na stanici poče "oj mašino pusti paru jače da ne vidim " zatvorih prozor, gledam napolju,voz prolazi rampu a zatim pored moje ulice i sledeće i sledeće, prođe ubrzavajući prema nišavi zapalih cigaretu misleći se kad ću ponovo videti ovaj prizor.
o mom putovanju,dolasku u maribor, danu provedenom pred ulazak u kasarnu na drugoj temi
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   19.12.13 12:48

@zonta (citat):
...bože kad poče navala na voz, vrata 15ak vagona okupirano ljudima koji viču pozdravljaju se grle se ljube, mene masa pokrenu opirao sam se nogama o asvalt a približavao se vozu gurali me u leđa ko da bože me prosti hteli što pre da odem, balavili usnama,mokrim od suza obrazima, stavljali mi ruke u džepove jakne dal su uzimali ili stavljali novac uz reči "za pisma,za telefon"...

Odlično zonta, nadam se da ćeš ovako slikovito opisati i nastavak priče.  Very Happy
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1196
Član od : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   19.12.13 13:50

Pozdrav svima koliko vas ima.Evo i mene da kazem koju o ovoj temi.Krajem 90 god. sam znao da idem u vojsku u martu 91 tako da je odmah pocela priprema oko ispracaja,pravljeni su spiskovi koga zovemo ali i onih koga -verovatno-necemo zvati.PREORAO MEDJAK-itd.Onda obilazak i zvanje gostiju od kuce do kuce i cestitanje-da se vratim ziv i zdrav itt.Dodje 9 mart i dan ispracaja,gosti guraju sa svih strana,ponovo cestitanje i davanje novca-sto bi neko rekao za pisma ,telefon.Posle nakog dana u kasarnu za glavni poziv i putne troskove.Vece pre odlaska vecera,opet guzva i opet davanje novca pa izlazak sa drustvom i naravno devojkom.Sutra ujutru ista prica samo sto je nova stavka u svemu AUTO koji ceka da novog vojnika odveze na sluzenje vojnog roka.E tu su vac popustili zivci i red je da i ja pustim neku suzu,razbio sam dve flase vina na kapiji i krenuo put Karlovca.U toku puta sam se drzao muski bez ijedne suze.Toliko za sada jer nema vise mesta za pisanje. scratch salutiranje 
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   19.12.13 14:48

Punih 20 godina i jos nista nisam cuo od vojnog odseka i tako za Bozic i novu 75/76 god pravac Juga i u Pancevacki vojni odsek upita kada ce me pozvati. Kada provere moje podatke a mene nigde u papirima.
Pravac u rodno selo za izvod iz maticne knjige rodjenih i potvrdu o drzavljanstvo (makar da sam posedovao Yu pasos). Kada sam sve to sredio upute me na VMC na lekarski i posle toga u Novi Sad, Petrovaradin, gde sam regrutovan.
Regrutovan sam nesto kao topovske, haubice. Pitao ja u vojni odsek kada ce me pozvati na koje oni odgovorili, kada zatreba tvoj rod. Prodje 1 god, prodje 2 godina od njih nista ne cujem. U medjuvremenu mi iztekne pasos. Konzulat SFRJ u Malmö nece mi produziti bas zbog sluzenja JNA.
Na jesen 1978 sa putnim listom u jedan pravac stigao avionom U Bg gde me milicija odmah sprovede na "razgovor"  Smile . Posle par dana javih se u vojni odsek gde me onaj cinovnik izprovocirao da zamalo dodje do fizickih obracuna da je obezbedjeno bilo pozvano. Uz putni list sam dobio i jedno pismo koje sam im predao i posle toga je bila skroz druga prica.  Smile 
Oni meni promene VES i ja za skoro mesec dana dobio pozim. Pokojni otac dosao iz Svedske na izpracaj koji je bio u uzem krugu familije (za mene je odlazak od kuce bilo normalno, navikao na terenski zivot a i putovao sam dosta po svetu).
Avionom do Ljubljane gde sam stigao pre podne. Od Brnika autobusom do stanice gde sam rucao i pitao vojnu policiju kako da djodjem do odredjene kasarne i tako ja negde oko 14.00 cas bio u Boris Kidric.
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   09.03.14 19:03

Danas se navrsava 23 godine od ispracaja u JNA.Tada smo se lepo proveselili,gosti dali neki dinar za srecan put,demonstracije u BG, ja kao da sam pao sa kruske jer neznam sta me ceka dalje. Ali hvala bogu dosao ziv i zdrav i sada ovde pisem o svojim dogodovstinama. salutiranje  lol!
Na vrh Go down
Dino-Priboj
Džomba
Džomba

Broj komentara : 170
Član od : 2013-05-24
Dob : 46
M(j)esto Svedska,Turska

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   09.03.14 19:17

Kod mene je bio ispracaj u stanu,tako da je trajalo desetak veceri dok se svi nisu izredali...
Sjecam se da sam dobio puno novca koji sam dao roditeljima da pokriju troskove svega..
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   09.03.14 19:21

Jedan dan,250 gostiju i svi guraju pare u dzepove ja izbezumljen i posle nedelju dana pravac Karlovac. confused  confused  confused  confused  confused  confused  confused  confused  confused
Na vrh Go down
peglica
Džomba
Džomba

Broj komentara : 132
Član od : 2013-11-30

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   09.03.14 20:20

Sasa staza.pozdrav,pa ti si skupio ljepu svotu:250 ljudi puta u proseku 100 dinara=25000 dinara.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Ispraćaj u JNA   Today at 10:55

Na vrh Go down

Ispraćaj u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Ispraćaj u JNA