FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Dnevnik jednog vojnika

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
AutorPoruka
buchko
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2012-12-22

KomentarNaslov komentara: Dnevnik jednog vojnika   30.12.12 8:13

Kraj godine 1988, Jugoslavija. Svaki zdrav mlad muškarac mora na služenje u JNA za jednu godinu.
Pokušajte doživjeti istinitu priču prvih 100+ dana 19 godišnjeg vojnika iz Slovenije, služeči JNA u Makedoniji.
U Jugoslaviji, koja je uskoro raspala, počela su se pojavljivati prva trenja...

"... vozač autobusa imao je fotografiju nekog čovjeka iza vjetrobranskog stakla. Prije nego što smo ušli u autobus, pitao sam glasno:
- "Ko je taj čovek?"
Vojnik ispred mene okrenuo se, gadno me pogledao i rekao:
- "Ćuti, bre!"
Kasnije sam doznao da je na slici bio Slobodan Milošević, iako ja još uvijek ne znam tko to je ..."

http://siter.elementfx.com/diary/
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Dnevnik jednog vojnika   04.01.13 17:15

Zašto nas šetaš po nekakvim linkovima, zašto ne objavljuješ ovdje? Mislim da bi tako bilo jednostavnije!

Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Dnevnik jednog vojnika   04.01.13 19:04

@Boske (citat):
Zašto nas šetaš po nekakvim linkovima, zašto ne objavljuješ ovdje? Mislim da bi tako bilo jednostavnije!

Mislim da bi još jednostavnije bilo da ga admini banuju (ili isključe) jer se reklamira. Našao sam ga na još nekim forumima sa JNA problematikom. Radi isto ovako : Zabaci udicu i postavi link. Možda mu neki radoznalac i plati 5E?
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Dnevnik jednog vojnika   04.01.13 23:28

@East&West (citat):
@Boske (citat):

Mislim da bi još jednostavnije bilo da ga admini banuju (ili isključe) jer se reklamira. Našao sam ga na još nekim forumima sa JNA problematikom. Radi isto ovako : Zabaci udicu i postavi link. Možda mu neki radoznalac i plati 5E?
Dobro je, funkcioniše nam DSZ na forumu. cheers
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18493
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Dnevnik jednog vojnika   05.01.13 0:43

East&West (citat):
@Boske (citat):

Istina je sve što E&W kaže, to se nekad zvalo papilova. Primijetio sam isto. Drugovi, ignorirajte ovu ponudu...
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Dnevnik jednog vojnika   07.10.13 9:55

@šepa (citat):
@purger (citat):
Graničar baš nešto razmišljam od kuda ideja da vodiš dnevnik?
Vodiš li i danas kakve bilješke ili dnevnik?
Ako se dobro sječam u JNA je to bilo zabranjeno!
Hmm, kada smo "ućutkali"  spamera sa početka teme, ućutali se i mi!?
Videvši citirani tekst mislim da  ima potrebe ( i logike) da se nešto kaže  o vojničkim dnevnicimima (da karaulu "Ceršak" ostavimo graničarima).

Jel' bilo ili nije bilo zabranjeno vođenje dnevnika za vreme služenja JNA?
Ljudi, događaji, vreme, pojave i ostalo što je bilo interesantno 18-to godišnjaku ( i u opšte vojniku) da beleži-čuva od zaborava, odnosno motivi i razlozi komandnog kadra JNA da mu to zabrani?
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Dnevnik jednog vojnika   07.10.13 10:55

Hm. Dnevnik nisu samo impresije i osecanje to su i cinjenice. Dnevnik u JNA bi podrazumevao upisivanje podataka o jedinici, naoruzanju, vezbama, logorskim prostorijama, obucenosti, Bez tih podataka dnevnik bi svakako bio manjkav. A sa tim podacima rizikovalo se iznosenju podataka koji su smatrani tajnim.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 354
Član od : 2013-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: Dnevnik jednog vojnika   07.10.13 19:22

moram i ja komentirati ovo, naime nišš novog kaj se pojavljuju ljudi s dnevnicima a vjerujem i da svatko tko je služio jna ima svoj dnevnik, pisani ili nepisani tako da ovaj gore navedeni nemora biti zanimljiv, a ima tu na forumu ljepih prićica koje kad se proćitaju cine jednu sliku u svima nama koji smo prošli kroz redove služenja vojnog roka..
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Dnevnik jednog vojnika   07.10.13 21:02

E&W: pa ti si bio profesionalac u vojski, ti reci jeli bilo zabranjeno  i sankcionirano. Meni su rekli da nesmemo, zašto neznam. Ali ako bi želeo da odajem neke tajne našao bi se način. Naravno nisam to radio, niti me niko nije tražio da to radim. Slično je i sa ostalim sitnicama što su bile zabranjene, recimo autostopiranje, pričanje sa strancima...

Još nešto o tajnama, još strože kod nas je bilo da pričamo bilo šta sa Bugarskim vojnicima. Ipak kao klinci, dobili smo se poneki put sa njima. Oni nas nisu nikad ispitivali bilo šta od vojnih stvari, nismo ni mi njih. Znali smo svi da se ne priča o vojnim ''tajnama''.

Dpuric: da sam ja pisao dnevnik, bilo bi više lična stvar šta sam radio i kako sam se osečao. O brojnom stanju i opremi me je baš brigalo. Ali ni to nebi značilo moju (psihičku) spremnost i želju za borbu. Recimo mogao bi da si pišem, imam dosta svega, umoran sam, ali ako bi trebalo imao bi motivacije da odradim stvarni zadatak. Čekali smo teroriste i Bugare, dosadilo nam, ali u nekoliko slučaja, što srečom nije bilo ništa, bili smo spremni da to odradimo.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Dnevnik jednog vojnika   07.10.13 22:06

Prvenstveno sam mislio da se izbegne OFF, da se ovde piše o vođenju dnevnika u JNA, a karaulu "Ceršak" da ostavimo graničarima.
Takođe, hteo sam da se malo raširi priča, jer imamo već nekoliko  tvrdnji o pisanju dnevnika u vojsci.
"Vojnik graničar"  kaže da nije bilo zabranjeno.
Pero, ti kažeš da je bilo zabranjeno.
"šepa" kaže da mu se čini da je bilo zabranjeno.
Moja malenkost kaže: čini mi  se da nije bilo zabranjeno. Ne sećam da sam ja ili bilo ko od mojih saradnika vojnicima izrekao zabranu vođenja dnevnika. Takođe, ne pamtim ni jedan slučaj da je vojniku pronađen  dnevnik i da je zbog toga odgovarao.

Pa da vidimo šta kažu ostali?

Eto da smo pisali-vodili dnevnik sada bi znali da li je to bilo zabranjeno ili ne? I ne samo to, mnogo toga bi smo znali, ovako se samo prisećamo. scratch 
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Dnevnik jednog vojnika   07.10.13 23:13

Osobni dnevnik nisam vodio, a po svemu sudeći kako je kod nas u Kumboru bilo, mogao sam bez problema.
Nitko nam nikad nije izričito rekao da je zabranjeno, a ionako smo u pismima prijateljima pisali svašta, pa i 'tajnovito', barem ja jesam. Smile 

Vodio sam nešto drugo, a to je dnevnik ASSO (Aktiva saveza socijalističke omladine) u JNA, čiji sam bio predsjednik. cheers 
To je bila sjajna stvar za održavanje sastanaka između vojnika, jer je bila svojevrsna rupa u zakonu.
Sastančenje vojnika je bilo zabranjeno, ali kao ASSO je bilo dozvoljeno, i to bez prisustva starješina.
Vjerojatno je malo kome ovo bilo palo napamet, a svi smo tada bili punopravni članovi SSOJ, nije nam na odsluženju vojnog roka to članstvo prestalo niti je bilo zamrznuto.
Omladinske aktivnosti vojnika su čak bile i poticane, ali je većinu bolila briga za to.
Na tim sasatancima smo mi u četi donijeli razne zaključke kad nam nešto nije bilo po volji (ali vrlo objektivno!), te to prezentirali našem neposrednom komandiru st.vod. I kl.
U 99% slučajeva je bilo udovoljeno. Vjerovali ili ne. Very Happy 
Uglavnom se radilo o režimu plovidbe, organizaciji dežurstava, sitnim popravcima brodova, slobodnom vremenu (čitaj: ribolovu u vojnoj zoni) i sličnom.
Taj dnevnik ASSO nisam pisao svaki dan, već povremeno, i svašta zanimljivog sam u njemu napisao, ali sam ga ostavio u četi svom nasljedniku nakon skidanja.
Da sam rekao da se negdje zagubio, te ga ponio kući, prošla bi priča bez problema, nije to bio neki strogo čuvani dokument. Very Happy

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Dnevnik jednog vojnika   07.10.13 23:50

E&W, ti si bio oficir, ti znaš propise. Ja sam bio samo običan vojnik. Probavao sam da izbegavam konflikte, iako su me konflikti na kraju našli (loša karma). Tada nisam ni mislio da če nekad postojati ovakav internet (iako je tada več bio) kde če ljudi izmenjavati iskustva. Zapravo tada nisam ni mislio da če se Juga raspasti, iako su bile več neke tenzije.

Znaš i sam da vojska mora da izvršava naređenja. Znači ako su mi komandiri tako rekli izvršio sam. Moje je bilo samo da odbrojavam brojeve na koledarčiču. A i komandiri su ''razred'' za sebe, mogu da prilagođavaju propise. A i od tebe sam se naučio: što južnije to tužnije. Tako da po naređenju nisam vodio dnevnika. Zapravo tada mi i nije bilo zanimljivo, ali sada mi je žao da nisam. Ali u stvari je bilo i dobro da nisam tražio načina da tu naredbu zaobiđem. Da pišem roditeljima šta se mi dešava, prepuno bi se zabrinuli i umrli od straha. Laughing 
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   08.10.13 0:48

Verujem da PS JNA , nije zabranjivalo vodjenje dnevnika vojnika odnosno bar za to nije bilo potrebe.
Ali svako zapisivanje , belezenje, naravno bi moglo da izazove interesovanje i vojnika i oficira , i eventualnu slutnju da se "radi nesto" . I eto belaja....Very Happy 

Inace , meni je licno zao sto to nisam cinio , kao vojnik granicar !
Zaista bi to bio dozivljaj prelistati svakodnevne beleske i podsetiti se na dane od pre 30 godina Very Happy

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Dnevnik jednog vojnika   08.10.13 10:01

Nisam vodio klasični dnevnik (nije mi niko branio) ali sam imao radne bilježnice u koje sam unosio sve što sam radio i što se dešavalo u obliku podsjetnika. Sačuvao sam ih i odnio kući. Na žalost, poslije nekih radova u kući ne mogu pronaći kutiju sa tim sveskama i pismima drugova iz vojske. Drugovi iz ŠRO sa kojima sam stupio u kontakt preko ovog foruma imaju svoje "arhive" pa ćemo zajednički rekonstuisati bar taj period.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Dnevnik jednog vojnika   08.10.13 19:04

Služeći vojni rok u kasarni Šentvid Ljubljana decembar 86 bio sam jedan od onih koji je pisao dnevnik i nisam bio jedini koji je to pisao u jedinici teh.vod.Nije bilo zabranjeno a na kasarnskom kiosku si mogao i kupiti to sa finim kožnim koricama.Kupio sam to odmah čim sam vidio da je to  dozvoljeno i da mnogi to prije spavanja pišu tj.kako provode boravak u kasarnskim uslovima.To je postala i moja opsesija sa tim tako da sam i sam bez obzira koliko sam umoran  bilježio sve događaje tokom obuke.Nakon obuke pisao sam i u prekomandi jedno 3mjeseca i kasnije sve rijeđe tj samo neke važnije događaje u kasarni.Nažalost usljed ratnih dešavanja 92-95 ostao sam bez toga ali se još uvijek sjećam većine stvari koje sam pisao.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Dnevnik jednog vojnika   08.10.13 23:45

@semsudin (citat):
Nije bilo zabranjeno a na kasarnskom kiosku si mogao i kupiti to sa finim kožnim koricama.

Pa da, postoji više verzija tzv. vojničkih kalendara, osobito od ranije, sa stranicama koje su bile prazne, odnosno samo crte na njima, kao u školskim bilježnicama.
Tu si valjda mogao (smio) pisati što želiš.
Ostali dio tih kalendara je kombinacija časopisa, leksikona i raznih informacija iz opće kulture i obaviještenosti.
Imam jedan iz 1968., bogami ima punih 250 stranica.
Ovakav, s narančastom naslovnicom:

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t1398p90-vojni-prirucnici

Ali se ne sjećam da je nečeg sličnog bilo 1987.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Dnevnik jednog vojnika   09.10.13 1:28

objavio sam vec nesto slicno, svojina clana Gardist Vipava:

gde u predgovoru stampano stoji:

pise: Treba da u nju uredno upisujes sva svoja zapazanja sa nastave, sa zanimanja, sa vezbi;

ali...ne pise kako i koliko...
znalo se sta su vojne tajne, ali, koliko je koji vojnik bio toga svestan, pitanje je...

da je Gardist Vipava pisao nesto tipa: moj vod broji 25 ljudi, od naoruzanja imamo X pusaka Y puskomitraljeza; na borbenoj uzbuni od 5 samohodki, dve nisu mogle da upale; danas smo cistili svih 20 kamiona ...itd itd,

mislim da mu ne bi bilo prijatno kad bi njegov komandir ili bezbednjak to procitao...to su vec bile stvari za ozbiljno zamisliti se i poneti cebe posle vojnog suda...
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Dnevnik jednog vojnika   09.10.13 17:51

U biti svi ti dnevnici koje su vodili vojnici na služenju vojnog roka su bili slični sa malim nijansama  kvalitete.Naravno to su bili lični događaji koje su doživljavali 19-godišnjaci skupljeni iz svih krajeva naše zemlje i uklopljeni u jednu cjelinu tj.JNA.Ako je netko sačuvao takav dnevnik bilo bi interesantno pogledati šta je pisano  u njemu.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Dnevnik jednog vojnika   Today at 6:43

Na vrh Go down

Dnevnik jednog vojnika
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Dnevnik jednog vojnika
» Značka Prim(j)ernog Vojnika
» KNIN