FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next
AutorPoruka
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   27.12.12 13:12

Evo moje zbirke odlikovanja od pradjeda koji je služio u Austrougarskoj vojsci IX. satnije (kumpanije) VII. brodske pješačke pukovnije (regimente).

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   27.12.12 13:14

@bojnik (citat):
Evo moje zbirke odlikovanja od pradjeda koji je služio u Austrougarskoj vojsci IX. satnije (kumpanije) VII. brodske pješačke pukovnije (regimente).

Prijatelju daj nam nazive odlikovanja, da se mučimo po netu. Smile
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   27.12.12 13:37

Evo nazivlja odlićja, sa lijeva na desno:

gornji red:
- 6 godina službe
- Jubilarni križ iz 1908 (Jubiläumkreutz 1908)
- JUBILARNA SPOMEN MEDALJA ( Signum memoriae)

donji red:
- Karlov četni križ (Karl-Truppenkreuz)
- medalja za hrabrost (Tapferkeits Medaille )
- Hidenburgov križ sa mačevima (Das Ehrenkreuz des Weltkriegs 1914/1918)

Još imam
Ranjenička medalja za jedno ranjavanje (Verwundetenmedaillen)

moram naglasiti da smo tipićno bili porodica koja je imala dva do tri člana obitelji u vojsci, malo smo stagnirali u JNA (otac mi je bio desetar,a ja sam bio pitomac ŠRO)

a otprilike seže pisanim tragom do 1765 godine:
bilo je tu barjaktara i serdara, hajduka, austrougarskih časnika i dočasnika, prvoboraca NOB-a ( Prva biokovska partizanska četa), dočasnika i časnika u NDH (xxx i domobranstvo), njemačka vojska 3.reicha (Verstärktes Kroatisches Infanterie-Regiment 369), JNA (gore navedeno) i na kraju HV.

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   27.12.12 14:09

Nisam se bavio ovim pa si me naučio novih stvari. Laughing
Moj djed je bio mobilisan 1916 u A - U vojsku, sa 17 godina, po kazni, kao bolničar bez oružja i poslat na Italijanski front. Kazna je bila zbog starijeg brata koji je 1915 sa grupom Srba, Hrvata i Čeha prešao u Srpsku vojsku negdje oko Drine. On je bio nosilac Albanske spomenice i još nekog francuskog odlikovanja ali to čuvaju njegove unuke. Ostali u porodici nisu imali odlikovanja do danas, pa se nisam time nikada bavio.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   27.12.12 14:48

Bravo da bar neko sačuva nešto iz toga doba.Moj je djeda Mato služio u AU 4 godine i to večinom na Trenti i Soči (Talijanska granica).Bio sam premali da nešto zapamtim kad je bilo priće
o ratovanju.Donio je doma neke čuturice,bajunete i još neku sitničariju ali smo mi klinci sve to uništili u igri.Sam je uništio dokumentaciju,neznam zbog čega.

Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   27.12.12 16:25

@bojnik (citat):
Evo nazivlja odlićja, sa lijeva na desno:

gornji red:
- 6 godina službe
- Jubilarni križ iz 1908 (Jubiläumkreutz 1908)
- JUBILARNA SPOMEN MEDALJA ( Signum memoriae)

donji red:
- Karlov četni križ (Karl-Truppenkreuz)
- medalja za hrabrost (Tapferkeits Medaille )
- Hidenburgov križ sa mačevima (Das Ehrenkreuz des Weltkriegs 1914/1918)

Još imam
Ranjenička medalja za jedno ranjavanje (Verwundetenmedaillen)

moram naglasiti da smo tipićno bili porodica koja je imala dva do tri člana obitelji u vojsci, malo smo stagnirali u JNA (otac mi je bio desetar,a ja sam bio pitomac ŠRO)

a otprilike seže pisanim tragom do 1765 godine:
bilo je tu barjaktara i serdara, hajduka, austrougarskih časnika i dočasnika, prvoboraca NOB-a ( Prva biokovska partizanska četa), dočasnika i časnika u NDH (xxx i domobranstvo), njemačka vojska 3.reicha (Verstärktes Kroatisches Infanterie-Regiment 369), JNA (gore navedeno) i na kraju HV.

Malo sam se zaigrao sa slikom odlikovanja pa imam par pitanja i primjedbi (naravno dobronamjerno i ne umanjujući vrijednost medalja)
- da li ti je pradjed bio austrougarski dočasnik jer je tek zakonom od 07.08.1913.godine izmjenjen kriterij dodjele Oznake za godine službe i tada je uveden III red za podoficire sa VI godina.
- Signum memoriae prema slici bi trebala biti vojna no nažalost trakica na njoj je od Spomen medalje za 10 godina JNA jer austrougarske medalje nikada nisu imale limeni podložak ispod vrpce. Po medalji možeš znati koje je kategorije jer na vojnoj medalji osim crvene vrpce mora uz rub aversa (gdje je glava FJ I) pisati: FRANC.IOS.I.D.G.IMP.AVSTR.REX.BOH.ETC.AC.AP.REX.HVNG.
Civilna je imala trakicu crveno - bijele boje i avers: FRANC.IOS.I.D.G.IMP.AVSTR.REX.BOH.ETC.ET.REX.AP.HVNG.
- Medalja za hrabrost (gotovo sam 100% siguran) da je od cara Karla I i da ima latinski natpis FORTITUDINI (hrabrost, za hrabre) a ne TAPFERKEITSMEDAILLE
- Hindenburgov križ sa mačevima (za veterane sa fronte) ima austrijski tip trakice motane u trokut (inaće je izvorna trakica duguljasta).

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   27.12.12 22:38

Bravo pukovniće, Oko Sokolovo, vidi se da znate tematiku idemo redom:
- čin Stabs-Feuerwerker dočasnik u topništvu
- originalna vrpca je naručena, a dok nedođe uzeo sam ovu od 10 g JNA, dobio ju je dok je radio u civilnoj carskoj službi prije ulaska u aktivnu vojnu službu (razlika je u natpisu na naličju)
- tipfeler riječ je o Fortitvdini (brončana za vojnu kampanju u Galiciji i Karpatiji do ranjavanja)
- trakica za Hindeburgov križ sa mačevima je naručena iz razloga da nenarušava simetriju sa ostalim trakicama)

ima nešto dokumentacije, a većina medalja je sačuvana bez trakica, povlaćile su se davnih dana po šupi u nekakvim konzervama, znaš već kako to ide, onda sam si dao truda pa dok sam pronašao povezao, nije odrađeno ni 20% jer nema više starije rodbine koja bar nešto zna. Znam da je uspostavom Kraljevine SHS na misteriozan način stradao, a nisu moji bili za kraljevu službu. Jedino u tome periodu su djedovi bili obićni vojnici.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   28.12.12 20:45

@bojnik (citat):
Bravo pukovniće, Oko Sokolovo, vidi se da znate tematiku idemo redom:
- čin Stabs-Feuerwerker dočasnik u topništvu
- originalna vrpca je naručena, a dok nedođe uzeo sam ovu od 10 g JNA, dobio ju je dok je radio u civilnoj carskoj službi prije ulaska u aktivnu vojnu službu (razlika je u natpisu na naličju)
- tipfeler riječ je o Fortitvdini (brončana za vojnu kampanju u Galiciji i Karpatiji do ranjavanja)
- trakica za Hindeburgov križ sa mačevima je naručena iz razloga da nenarušava simetriju sa ostalim trakicama)

ima nešto dokumentacije, a većina medalja je sačuvana bez trakica, povlaćile su se davnih dana po šupi u nekakvim konzervama, znaš već kako to ide, onda sam si dao truda pa dok sam pronašao povezao, nije odrađeno ni 20% jer nema više starije rodbine koja bar nešto zna. Znam da je uspostavom Kraljevine SHS na misteriozan način stradao, a nisu moji bili za kraljevu službu. Jedino u tome periodu su djedovi bili obićni vojnici.

Kad si već spomenuo u prethodnom postu i ranjeničku medalju evo tri iz moje kolekcije. Ranjeničku medalju je osnovao car Karlo I 12.08.1917.godine a Statutom od 22.06.1918. je regulirano njeno dodjeljivanje. Za teško oboljele na bojištu medalja na trakici nije imala po sredini uske pruge već samo dvije crvene na obrubu trakice. Ranjeničke su imale po sredini trakice prugice crvene boje obrubljene crnim koncem a broj pruga je označavao broj ranjavanja. Maksimalan broj prugica na trakici je bio 5 (označavao pet ili više ranjavanja). Na aversu je glava Karla I u profilu desno i iznad piše CAROLVS a ispod su dvije lovorove grančice. Izradio ju je Richard Placht i njegova signatura je ispod samog carevog profila. Na reversu je latinski natpis LESAO MILITI (ranjenom vojniku) i rimskim brojevima godina 1918. Meni još nedostaje bolesnička te za tri i četiri ranjavanja.  

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   28.12.12 21:16

Tako je pukovniće ona koju imam je za jedno ranjavanje, nakon toga je pradjed bio povućen u štab, a kasnije je surađivao u nekoj kampanji sa njemcima otud ono odlikovanje.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   28.12.12 21:49

@bojnik (citat):
Tako je pukovniće ona koju imam je za jedno ranjavanje, nakon toga je pradjed bio povućen u štab, a kasnije je surađivao u nekoj kampanji sa njemcima otud ono odlikovanje.

Počasni križ za I Svjetski rat osnovao je generalfeldmaršal von Hindenburg 13.07.1934.godine u tri oblika:
- Počasni križ za veterane (borce) na frontu
- Počasni križ za sudionike rata (civile)
- Počasni križ za udovice i roditelje poginulih u ratu 1914. - 1918.

Evo mojih s lijeva u desno:
- za veterane (njemački tip trakice) sa mačevima
- za veterane (austrijski tip trakice) sa mačevima
- za civile (bez mačeva)
- za udovice i roditelje poginulih (križ je crne boje i ima svijetliju srednju prugu na trakici)

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   30.12.12 9:22

Evo još jednog kompleta iz moje kolekcije (JNA 10,20,30,40,50.g.):

žao mi je jedino što nisu napravili minijaturu za 50 god JNA.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18520
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   30.12.12 14:27

@bojnik (citat):

Ovo bih volio vidjet iz blizine i detaljnije... Ima li takvih fotografija? Nešto je na netu, ali slabo.... Rolling Eyes
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   30.12.12 17:29

Svrati kada prođeš, kolega Very Happy

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   30.12.12 17:40

A evo i još jednog kompleta:

s lijeva nadesno:
- medalja za hrabrost
- medalja rada
- medalja zasluge za narod
- orden za hrabrost
sve su sa pripadajućim minijaturama i zamjenicama

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   30.12.12 18:23

@bojnik (citat):

Kad smo već kod Spomen medalja JNA vidim da ti nedostaje jedna verzija za 10. godina (napravljene su sa latiničnim i čiriličnim natpisom na reversu), Spomen medalja 30.godina pobjede nad fašizmom (također dvije verzije) te Medalja sudionicima mirovne misije na Sinaju.

prvi red:
- 10 godina JNA (latinica, čirilica)
- 20 godina JNA (razlike u detaljima)
- 30 godina JNA

drugi red:
- 40 godina JNA (razlike u detaljima)
- 50 godina JNA
- 30 godina Pobjede nad fašizmom (jedan tip, razlika je na reversu medalje)

treći red:
- 30 godina Pobjede nad fašizmom (drugi tip)
- Medalja odličnom strelcu
- Spomen medalja 40 godina bitke na Sutjesci i pogibije Save Kovačevića
- Spomen medalja partizanskih bolnica Pavla i Franja
- Medlja ONO (općenarodna obrana) SR Hrvatske

četvrti red su spomen medalje od meni poznate osobe.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   30.12.12 18:40

@pukovnik (citat):
Kad smo već kod medalja JNA

Svaka čast Pukovniče na hobiju, iskreno poštovanje na trudu i znanju.
Kad smo već kod medalja iz JNA, na temi 'Primjeran vojnik i nagradna odsustva', nešto ranije smo razgovarali o značkama, medaljama i priznanjima koje su sve vojnici na odsluženju vojnog roka mogli dobiti i koje su uopće postojale za vrijeme ukupnog trajanja JNA. Nismo se naravno, mogli u svemu složiti, a nemamo i uvid što je tijekom tog razdoblja sve postojalo. Imate li vi možda potpuni uvid i fotodokumentaciju? Sjajno bi se uklopila u ovaj forum. Very Happy
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   30.12.12 18:49

SFRJ je zvanično imala 6 medalja. Na slici su poredane po slijedu važnosti s tim što mi nedostaje zadnja a to je Medalja za zasluge (izdana u dva tipa sa natpisom FNRJ i SFRJ). Kod nje je interesantno to što je zadnja po slijedu važnosti ali i najskuplja te ju je najteže i nabaviti obzirom da ih je dodijeljeno samo 845 komada.
- Medalja za hrabrost (ruski ratni tip i tip IKOM)
- Medalja zasluga za narod (razlike u detaljima i proizvođaću)
- Medalja rada (razlike u detaljima)
- Medalja za vojne zasluge (razlike u detaljima)
- Medalja za vojničke vrline (razlika na reversu medalje gdje grb ima pet i šest baklji)
- Poljski partizanski križ (dodjeljivan i sudionicima NOR-a)
- Medalja sudionicima mirovne misije na Sinaju
- Orden za predvojničku obuku (I i II tip)
- Medalja Najboljem u predvojničkoj obuci (četiri verzije)
Medalje na kojima su zamjenice su od meni poznate osobe.

U prethodnom postu sam zaboravio napisati da u Spomen medaljama još postoje:
- Spomen medalja Španskim borcima
- Spomen medalja graditeljima mosta preko Dunava
- Spomen medalja boravka Maršala na Visu
- Spomen medalja Titovog puta u Indiju i Burmu

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   30.12.12 18:57

Za služenja vojnog roka u JNA najviše vojničko priznanje je bila Medalja za vojničke vrline. Uz to je postojala i Medalja odličnom strelcu te značka Primjeran vojnik koja se dodjeljivala kao prsna oznaka, značka za rever nešto kao diploma i knjižica. To su bila priznanja na razini JNA a neovisno o njima pojedine jedinice su imale svoja priznanja kao recimo Najbolji vozač tenka, najbolji vojnik voda, čete........

Kasnije ću staviti i treće priznanje Primjeran vojnik koje je usput rećeno sa sobom nosilo i 15 dana nagradnog odsustva.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   30.12.12 19:50

Medalju za vojničke vrline i Medalju odličnom strelcu ste vidjeli na prijašnjim slikama a ovo je dug za Primjernog vojnika.

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   30.12.12 20:57

Evo da se post sa maketarstvom ne prebukira, svećano otvaram u zadnjim trzajima ove stare 2012. godine, temu o odlikovanjima, medaljama, ordenima i inim stvarčicama. Poželjne su slike Vas poštovani Forumaši koji se iz hobija bavite temom, kao i bivših pripadnika JNA koji su svojim samoprijegornim radom i zalaganjem odlikovani sa kojim odlićjem. Još jednom dobrodošli na novi post.

za primjer ovako se to u Rusiji nosi. study
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   30.12.12 21:23

Vezano uz sliku kako to rusi nose evo jedne slike iz moje kolekcije kako to nose generali JNA. Na fotografiji je general potpukovnik Đuro Vojvodić a na poleđini slike je napisao: Beograd 21.12.81. Četrdeset godina Prve proleterske (što je datum osnutka te brigade a prvo vatreno krštenje je imala 22.12.1941. godine te se taj datum uzeo kao Dan Armije) , Ustanka i Revolucije. Na desnoj strani uniforme ima dva Ordena za hrabrost, Spomen medalje JNA za 10, 20 i 30 godina te Partizansku spomenicu 1941.godine. Iznad odlikovanja na reveru je beđ sa proslave. Na lijevoj strani su slijedeća odlikovanja (odozgo prema dolje i s lijeva u desno): Orden zasluga za narod I red, Orden Partizanske zvijezde sa srebrnim vijencem, Orden Bratstva i Jedinstva sa zlatnim vijencem, Orden Rada sa crvenom zastavom, Orden Partizanske zvijezde sa puškama, Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom a zadnja dva odlikovanja su Orden za vojne zasluge sa velikom zvijezdom i Orden Narodne Armije sa zlatnom zvijezdom. Ne njegova ali sva ta odlikovanja sa slike imam i u svojoj kolekciji.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   30.12.12 21:55

Nemojte drugove nesvrstane zaboravit na temi! Very Happy

Ne zamjerite..... Like a Star @ heaven Cool

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   30.12.12 23:28

Evo da se malo začini, uniforma maršala Tita sa pripadajućim odlikovanjima (minijature):

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   30.12.12 23:36

@bojnik (citat):
Evo da se malo začini, uniforma maršala Tita sa pripadajućim odlikovanjima (minijature)

Drug Tito bi trebao imati više odlikovanja! Exclamation Nije to valjda sve? A gdje su strana odlikovanja i ostalo? Suspect
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   30.12.12 23:47

tako je kolega Max, ovo je samo mali djelić, da se stavi sve što je imao bio bi kao onaj rus sa početka posta. (ali tri puta narodni heroj, hm,hm scratch )

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   Today at 19:05

Na vrh Go down

Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/13Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-
» Srednja vojna škola KoV
» Vojna policija
» Evo malo stariji januarska 80 Slavonaka Požega a onda Ljubljana vojna policija
» VP 1703 Topčider Vojna policija
» Vojna kuhinja-recepti :)