FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Next
AutorPoruka
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   04.01.13 21:46

@East&West (citat):
Kolege, da sam znao da je broj odlikovanja recipročan broju sex skandala više bih se zalagao. Wink
Ovako za ceo staž veoma skromno:

Poštovani kolega vidim da ste prva dva dobili za vrijeme SFRJ. Ovaj zadnji (ispravite me molim ako griješim) bi trebao biti redizajnirani Orden za vojne zasluge sa zlatnim mačevima (II red tog odlikovanja u SFRJ) u Orden za zasluge u oblastima odbrane i bezbednosti (također II red odlikovanja). scratch

Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   04.01.13 22:11

U pravu ste kolega. Ovaj treći je iz perioda SRJ-VJ.
Ianče sa MVZ sam odlikovan posle 4 godine službe, dok sam sa OVZ odlikovan posle 10 godina službe. Laici tvrde da je u JNA bila inflacija odlikovanja, moje iskustvo mi govori da nije, jer iz moje generacije (nas 50 ) sedmorica su nosioci MVZ, četvorica su nosioci OVZ(III). Samo je jedan nosilac OVZ sa ZM(II) iz perioda SFRJ. Kakva su po tome pitanju Vaša kolekcionarska saznanja? Mislim da se na osnovu ponude-tražnje, cene, možda i broja pokušaja (i uspešnosti) krivotvorenja mogu dati odgovarajući, ne nužno i pouzdani odgovori??

East&West: komentar modifikovan dana: 04.01.13 22:33; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : slovna greška)
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   04.01.13 22:41

@East&West (citat):
U pravu ste kolega. Ovaj treći je iz perioda SRJ-VJ.
Ianče sa MVZ sam odlikovan posle 4 godine službe, dok sam sa OVZ odlikovan posle 10 godina službe. Laici tvrde da je u JNA bila inflacija odlikovanja, moje iskustvo mi govori da nije, jer iz moje generacije (nas 50 ) sedmorica su nosioci MVZ, četvorica su nosioci OZV. Samo je jedan nosilac OVZ sa ZM(II) iz perioda SFRJ. Kakva su po tome pitanju Vaša kolekcionarska saznanja? Mislim da se na osnovu ponude-tražnje, cene, možda i broja pokušaja (i uspešnosti) krivotvorenja mogu dati odgovarajući, ne nužno i pouzdani odgovori??

Gledajući ovo čudi me (a svakako ide u prilog Vašoj misli da nije bilo inflacije ordena u JNA) jer bi u protivnom imali i bar jednu Spomen medalju JNA. Osobno mislim da odlikovanja bivše SFRJ nisu podložna krivotvorenju jer ih ima na tržištu i cijene nisu prenapuhane (za neke primjerke).

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   04.01.13 23:40

Evo da nastavimo malo još sa amerikancima. Na prvoj slici prva medalja u drugom redu sa lijeva ima na trakici pločicu "FORMER YUGOSLAVIJA" u prijevodu Bivša Jugoslavija. Primjetit ćete i medalju za Kosovo, Avganistan, Irak.... Na drugoj slici zadnjih pet medalja u posljednjem redu je ono o čemu sam već prije rekao. Razlikuju se po reversu jer su od KoV-a, mornarice, zrakoplovstva, marinskog korpusa i obalne straže.

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   04.01.13 23:47

Kako ste uspjeli doći do ovolikog broja američkih odlikovanja (neobično mi je da ljudi to što su dobili daju u prodaju, razumijem izuzetne slučajeve), imate li što iz SSSR-RF?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 17847
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   05.01.13 0:13

@pukovnik (citat):
Kad ste već kod amerikanaca ovaj gore nije tipični oficir već generalska faca sa četiri zvjezdice.

Istina, nije baš mali čin, ali zar svim američkim oficirima uniforme ne izgledaju ovako načičkane trakicama i ordenčićima.
Pitanje pukovniče: Zašto ste za avatar izabrali baš Orden narodnog oslobođenja, ima li neki poseban razlog?
Jesam li negdje već propustio odgovor ako ste već o tome pisali?
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   05.01.13 0:52

@pukovnik (citat):

Gledajući ovo čudi me (a svakako ide u prilog Vašoj misli da nije bilo inflacije ordena u JNA) jer bi u protivnom imali i bar jednu Spomen medalju JNA. Osobno mislim da odlikovanja bivše SFRJ nisu podložna krivotvorenju jer ih ima na tržištu i cijene nisu prenapuhane (za neke primjerke).

Izvinjavam se kolega, imam spomenice: 35 godina pobede nad fašizmom, kao i 40 i 50 godina JNA. To smo naredbom SSNO dobili svi koji smo se u to vreme zatekli u službi i njih ne računam u odlikovanja. Dok recimo Medalja odličnom strelcu je dodeljena na ime, faktički neka vrsta odlikovanja.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   05.01.13 1:18

Izbrisano

bojnik: komentar modifikovan dana: 16.05.13 12:05; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   05.01.13 1:22

@bojnik (citat):
ja sam uz Medalju odlićnome strijelcu dobio i značku cheers

Bojniče, znaš da si dužan ovome forumu i nama priču o znački.... Nema sad veze isječak iz novina, pronaći ćeš već. Very Happy
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   05.01.13 2:17

@bojnik (citat):
Bravo kolega E&W čestitam, treba sve staviti, nemate se ćega stidjeti, samo jedna napomena Medalja pobjede nad fašizmom je bila za 30 god.
Tako je, Medalja pobjede nad fašizmom dodeljena nam je pred paradu 1975. godine. Završavao sam tada 1. godinu VA.
Inače nije u pitanju nikakav stid, već na neki način slabost i sentimentalnost prema onome što sam svojim radom i znanjem zaslužio u odnosu na ono što sam dobio po osnovu pripadnosti organizaciji. Zato sam odlikovanjima (možda nezasluženo) pridao veći značaj. confused
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   05.01.13 11:27

@Boske (citat):
Čime li ću se ja kod unuka pohvaliti confused Nigdje ni medalje ni odlikovanja...Makar da imam značku "Primjeran vojnik" Very Happy

Čemu takva rezigniranost Boske? Stigneš zaslužiti neka austrijska odlikovanja, još si mlad i u snazi.... Very Happy
cheers
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   05.01.13 11:32

Možda mi posthumno dodijele onu; "Hvala Bogu jedan manje" Twisted Evil Very Happy

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   05.01.13 15:51

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):
Kad ste već kod amerikanaca ovaj gore nije tipični oficir već generalska faca sa četiri zvjezdice.

Istina, nije baš mali čin, ali zar svim američkim oficirima uniforme ne izgledaju ovako načičkane trakicama i ordenčićima.
Pitanje pukovniče: Zašto ste za avatar izabrali baš Orden narodnog oslobođenja, ima li neki poseban razlog?

Kada sam se registrirao na forum prvo mi je bilo da pročitam pravila foruma i kako dio o avataru jasno kaže što se može a što ne i obzirom da mi je bivši avatar (izabran iz galerije) bio nekako neprikladan odlučih se za sadašnji. Vjerojatno bih postavio neki koji meni više odgovara ali eto dobar je i ovaj.

Nego da nastavimo sa još jednom slikom moje američke kolekcije Very Happy Kad vam dosadim recite mi. No

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   05.01.13 16:14

@Stazio (citat):
Kako ste uspjeli doći do ovolikog broja američkih odlikovanja (neobično mi je da ljudi to što su dobili daju u prodaju, razumijem izuzetne slučajeve), imate li što iz SSSR-RF?

Imah neke prijatelje u Americi pa sam to uzimao preko njih, pa prijatelje u Švicarskoj koji su mi to uzimali na njihovim aukcijama a ponešto sam kupio i preko e-baya. Interesantna je prića o američkim odlikovanjima. Ministarstvo obrane SAD ima ugovor sa tvrtkom koja vrši prodaju nihovih odlikovanja kojima je (ajmo to tako reći) izišao rok trajanja. Naime dosta odlikovanja sa više ne dodjeljuju (ratna, kampanjska....) i ona ako su otisnuta u višku postaju balast te idu u prodaju za kolekcionarske potrebe. Lukav sistem jer svi zarađuju. Jedino je postavljeno zakonsko ograničenje sa se par odlikovanja poput Kongresne medale časti nikako ne mogu naći u prodaji.

Doći će i SSSR na red. Srećom mi je ratni kolega oženjen i živi u Sankt Peterburgu pa me on (uz druga kolekcionarska bespuća i snalaženja) svako malo snabdjeva i sa tim ordenjem. Very Happy

pukovnik: komentar modifikovan dana: 05.01.13 16:31; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   05.01.13 16:26

@East&West (citat):
@bojnik (citat):
Bravo kolega E&W čestitam, treba sve staviti, nemate se ćega stidjeti, samo jedna napomena Medalja pobjede nad fašizmom je bila za 30 god.
Tako je, Medalja pobjede nad fašizmom dodeljena nam je pred paradu 1975. godine. Završavao sam tada 1. godinu VA.
Inače nije u pitanju nikakav stid, već na neki način slabost i sentimentalnost prema onome što sam svojim radom i znanjem zaslužio u odnosu na ono što sam dobio po osnovu pripadnosti organizaciji. Zato sam odlikovanjima (možda nezasluženo) pridao veći značaj. confused

Sa ovim se baš i ne bih u potpunosti složio jer odlikovanje je odlikovanje bez obzira na naćin sticanja (dobiveno automatizmom ili dodjeljeno). Jedina razlika je što nosi prefiks "Spomen medalja" i nije svrstana u rang oficijelnih odlikovanja bivše države. Naravno da joj je time umanjena važnost ali ipak ostaje kao odlikovanje. Na prvoj stranici ove teme sam stavio sliku generala koji ih isto tako nosi kao i ostala mnogo veća po važnosti.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   05.01.13 20:52

Da ne zaboravite postavljeno pitanje evo odgovora na dosadašnje pokušaje:

- Boske: nije ni pukovnik VP a ni TO
- Max: nije pukovnik Garde i nije ni Načalnik vojne akademije
- Stazio: nije Maršalat jer viši oficiri su dvostruki obrub oko epolete dobili (mislim) Propisom o vojnim uniformama koji je donešen negdje 1988. ili 1989.godine (neka me kolega  East&West ispravi jer je to njegov fah). No svakako si najbliži točnom odgovoru. Za nagradu par slika dijela kolekcije bivšeg SSSR. Na drugoj slici je dokumenat za Orden Domovinskog rata I reda a na trećoj orden i unutrašnjost ordenske knjižice.

pukovnik: komentar modifikovan dana: 05.01.13 21:01; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   05.01.13 20:59

@pukovnik (citat):
@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):

Kada sam se registrirao na forum prvo mi je bilo da pročitam pravila foruma i kako dio o avataru jasno kaže što se može a što ne i obzirom da mi je bivši avatar (izabran iz galerije) bio nekako neprikladan odlučih se za sadašnji. Vjerojatno bih postavio neki koji meni više odgovara ali eto dobar je i ovaj.

Nego da nastavimo sa još jednom slikom moje američke kolekcije  Very Happy Kad vam dosadim recite mi.  No

pukovniče, sve me više fascinirate svojom kolekcijom, ovaj dio (ovdje prikazan) mi se čini malo jačim od predhodnog (neke prepoznajem). Ali nećete me uvući u taj vaš skupi hobi. Very Happy

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   05.01.13 21:03

@pukovnik (citat):
Da ne zaboravite postavljeno pitanje evo odgovora na dosadašnje pokušaje:

- Boske: nije ni pukovnik VP a ni TO
- Max: nije pukovnik Garde i nije ni Načalnik vojne akademije
- Stazio: nije Maršalat jer viši oficiri su dvostruki obrub oko epolete dobili (mislim) Propisom o vojnim uniformama koji je donešen negdje 1988. ili 1989.godine (neka me kolega East&West ispravi jer je to njegov fah). No svakako si najbliži točnom odgovoru.
Dvostruki obrub je uveden ranije, kada sam ja bio u vojsci ('85-'86) takve su bile epolete. Ako sam blizu odgovoru ipak dalje nemam ideju (možda vojna diplomatija). scratch
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   05.01.13 21:15

@Stazio (citat):
@pukovnik (citat):
@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):

Nego da nastavimo sa još jednom slikom moje američke kolekcije Very Happy Kad vam dosadim recite mi. No

pukovniče, sve me više fascinirate svojom kolekcijom, ovaj dio (ovdje prikazan) mi se čini malo jačim od predhodnog (neke prepoznajem). Ali nećete me uvući u taj vaš skupi hobi. Very Happy

Pretpostavljam da prepoznaješ prva tri s lijeva u prvom redu i u drugom redu nakon trećeg pa do kraja reda. U pravu si što se tiće "jačine" jer na ovoj ima dosta vrlo visoko rangiranih ordena. Vezano za uvlačenje u hobi pošalji mi adresu pa ću ti pokloniti par medalja pa kad ih uzmeš u ruku reci što si odlučio. Zaraza iz koje nema izlaza. Very Happy

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   07.01.13 0:51

Da se vratimo natrag na Jugoslaviju sa slijedećom slikom kolekcije. Ordeni na slici su:
- Orden Republike sa srebrnim vijencem (18 po važnosti)
- Orden Republike sa srebrnim vijencem (ovdje se ne radi o duplikatu već ako bolje pogledate vidjet ćete da na jednom ordenu grb ima 5 a na drugom 6 buktinja. 1946.godine grb je bio zamišljen kao simbol bratstva 5 naroda a tek dva desetljeća kasnije u grb je stavljena i šesta buktinja priznavanjem muslimanske odnosno danas bošnjačke narodnosti)
- Orden Republike sa brončanim vijencem (27 po važnosti)
- Orden Rada sa cevenom zastavom (15 po važnosti)
- Orden rada sa zlatnim vijencem (25 po važnosti)
- Orden Rada sa srebrnim vijencem (33 po važnosti i 4 varijante kopčanja ordena)
- Orden Bratstva i Jedinstva sa zlatnim vijencem (12 po važnosti)
- Orden Bratstva i Jedinstva sa srebrnim vijencem (21 po važnosti i po dvije varijante sa 5 i 6 buktinja te visokim i niskim plamenom i vrstama kopčanja ordena).

Prazno mjesto u kutiji čeka Orden Republike sa zlatnim vijencem koji će ubrzo zatvoriti i ovaj krug. Very Happy

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   07.01.13 2:40

@pukovnik (citat):

Stvarno tako mislim jer neke stvari jednostavno ne možeš nabaviti recimo HEROJ SSSR

Najodlikovaniji sovjetski vojnik - maršal Georgij Žukov: Četiri zlatne zvijezde Heroja SSSR-a na lijevoj strani grudi.

Maršal Žukov je jedini vojnik u povijesti SSSR-a koji je četiri puta odlikovan titulom Heroja SSSR-a. Žukov je također dobio i znameniti vojni Orden pobjede, jedan od najrjeđih na svijetu. Ukupno ga je dobilo samo 15 građana SSSR-a, a Žukov ga je dobio čak dva puta. Samo Staljin i maršal Vasiljevski su uz Žukova dva puta dobili Orden pobjede. Ne brinite, Orden pobjede je od stranaca dobio i maršal Tito.

Ovo nije Orden pobjede, već Orden Lenjina, vojno-civilni orden, najviše odlikovanje SSSR-a. Orden Lenjina su dobili brojni sovjetski građani, sve republike, neki gradovi i organizacije. Neki su ga dobili 10 i više puta. Orden Lenjina su, naravno, dobili i maršali Žukov i Tito.
Orden Heroj SSSR-a je inače orden za heroizam, a u SSSR-u su još bili brojni vojni, civilni i vojno-civilni ordeni.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   07.01.13 3:17

@pukovnik (citat):

Stvarno tako mislim jer neke stvari jednostavno ne možeš nabaviti recimo KONGRESNU MEDALJU ČASTI

Medalja časti je najviše vojno odlikovanje koje dodjeljuje vlada SAD-a. Dodjeljuje se pripadniku Oružanih snaga Sjedinjenih Američkih Država koji se istakao "vođen dužnošću pod rizikom njegovog (njezinog) života iznad ili ispod poziva dužnosti sudjelujući u akciji protiv neprijatelja SAD-a".
Pripadnici svih rodova američke vojske mogu primiti ovo odličje, a za svaki rod je posebno dizajnirano, s iznimkom za Marince i Obalnu stražu, koji koriste dizajn Mornarice. Medalju časti osobno dodjeljuje predsjednik SAD-a primatelju, ili ako se dodjeljuje posthumno, obitelji primatelja. Zbog njezinog časnog statusa, Medalja časti je pod posebnom zaštitom SAD-a. Svi pripadnici američkih OS, uključujući i Predsjednika države kao Vrhovnog zapovjednika, dužni su pozdraviti nositelja medalje časti. Medalja časti je jedna od dva odličja koja imaju oblik ogrlice.

Vojna Medalja časti, mornarička Medalja časti i zrakoplovna Medalja časti. study

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   07.01.13 13:06

Vidim da si se zainteresirao za faleristiku, druga koja se nosi na ogrlici je službenog naziva "Commander of the Legion of Merit" ili Zapovjednik Legije Časti. Ako malo bolje pogledaš moju zadnju sliku američke kolekcije u drugom redu (druga i treća) su Officer of the Legion of Merit i Legionnaire Legion of Merit (oficiir i legionar Legije Časti).  Ovako tvoja zadnja slika izgleda u kutijama  Very Happy

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   07.01.13 13:13

Mislio sam skinut nešto s neta što nije u vašoj kolekciji, a što se spominjalo. Da svi vidimo kako to stvarno izgleda.
Sad ste postavili slike iz vaše kolekcije? Znači ipak imate Medalje časti? Very Happy

Nisam uspio pronaći (za sad) sovjetski Orden pobjede....
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   07.01.13 13:37

Evo ga

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   Today at 17:06

Na vrh Go down

Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/13Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-
» Srednja vojna škola KoV
» Vojna policija
» Evo malo stariji januarska 80 Slavonaka Požega a onda Ljubljana vojna policija
» VP 1703 Topčider Vojna policija
» Vojna kuhinja-recepti :)