FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 17822
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   07.01.13 13:44

Bravo!
Tako da vidimo sve što se spominje i da imamo jasniju predodžbu.... Very Happy

Postoji li neki najrjeđi orden na svijetu (ali značajan i vrijedan)? Vjerojatno nije jedan.... Koji su najrjeđi? Very Happy
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   07.01.13 13:59

@Max Blitz (citat):
Bravo!
Tako da vidimo sve što se spominje i da imamo jasniju predodžbu.... Very Happy

Postoji li neki najrjeđi orden na svijetu (ali značajan i vrijedan)? Vjerojatno nije jedan.... Koji su najrjeđi? Very Happy

Diplomatski odgovor (jer se na to pitanje može voditi beskonačna rasprava) bi bio Najskuplji. Very Happy

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   07.01.13 14:03

Ja sam ipak emotivac. Embarassed Very Happy
Bojim se da faleristika ne bi bila za mene, ako počiva na ekonomskim temeljima. Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   07.01.13 16:06

@pukovnik (citat):
Vidim da si se zainteresirao za faleristiku, druga koja se nosi na ogrlici je službenog naziva "Commander of the Legion of Merit" ili Zapovjednik Legije Časti. Ako malo bolje pogledaš moju zadnju sliku američke kolekcije u drugom redu (druga i treća) su Officer of the Legion of Merit i Legionnaire Legion of Merit (oficiir i legionar Legije Časti). Ovako tvoja zadnja slika izgleda u kutijama Very Happy

Oprostite, Pukovniče, ne mogu izdržat, a da ne komentiram.
Jesu medalje Časti na prodaju iz američke zalihe nepodijeljenih i one iz tzv. otpisa ili to zaista prodaju potomci prave medalje svojih predaka? Medalje Časti? Shocked
Očito su takvi povukli gene s 'one druge' obiteljske strane....
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   07.01.13 17:40

@Max Blitz (citat):
Bojim se da faleristika ne bi bila za mene, ako počiva na ekonomskim temeljima. Very Happy

Zar danas sve ne počiva na ekonomskim temeljima. Osobno poznajem desetak kolekcionara koji su kupili od potomaka Orden Narodnog Heroja. Kako se ne bi znalo tko su, prodali su samo orden bez dokumentacije i uz (razumljivo) kolekcionarsku diskreciju kupca.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   07.01.13 17:46

@pukovnik (citat):
@Max Blitz (citat):

Zar danas sve ne počiva na ekonomskim temeljima. Osobno poznajem desetak kolekcionara koji su kupili od potomaka Orden Narodnog Heroja. Kako se ne bi znalo tko su, prodali su samo orden bez dokumentacije i uz (razumljivo) kolekcionarsku diskreciju kupca.

Ako dijete ima leukemiju, razumijem.

Neću više o ovome, sve jasno. Nastavite, molim, zanimljiva je tema. Ja ću ubacit koju sliku s neta ili neku zanimljivost na koju naletim. Ipak ovo nije kolekcionarski forum, razumjet ćete. Very Happy
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   07.01.13 19:11

Ponovo ste me iznenadili pukovniče. cheers
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   07.01.13 20:26

Evo da nastavimo još sa ex Yu. Ponešto vojnih odlikovanja redom:
- Partizanska spomenica 1941. godine (ruski model)
- Partizanska spomenica 1941. godine (Yu model u dvije varijante)
- Spomen medalja stranim državljanima sudionicima NOR-a
- Orden Partizanske zvijezde sa srebrnim vijencem (17 po važnosti)
- Orden Partizanske zvijezde sa puškama (29 po važnosti u pet varijanti. Prvi s lijeva je ruski tip a potom četiri IKOM)
- Orden Narodne Armije sa zlatnom zvijezdom (22 po važnosti)
-Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (31 po važnosti u dvije varijante. Razlika je o širini bijelog kruga u kojem je natpis)
- Orden za vojne zasluge sa velikom zvijezdom (16 po važnosti)
-Orden za vojne zasluge sa zlatnim mačevima (26 po važnosti u varijanti sa 5 i 6 buktinja)
- Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima (34 po važnosti u pet varijanti : 5 i 6 buktinja, razlike u lovorovom vijencu, boji štita, petokraki i materijalu izrade-srebro i tombak)

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   07.01.13 20:33

Orden partizanske zvijezde sa puškama, djeluje kao jedno od prvo-ustanovljenih, možda još za vrijeme rata (sudeći po dizajnu).
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   08.01.13 0:51

Vidim učiš, zapažaš i dok trepneš bit ćeš zaražen. Very Happy

Tijekom II Svjetskog rata na prostorima ex Yu 15.08. 1943. godine su utemeljena prva odlikovanja i to:

- Orden Narodnog Heroja,
- Orden Narodnoga Oslobođenja,
- Orden Partizanske zvijezde u tri reda (sa zlatnim i srebrnim vijencem te puškama)
- Orden Bratstva i Jedinstva,
- Orden za Hrabrost i
- Medalja za hrabrost.

Do 1960. godine taj broj se povećao na 35 ordena, 6 medalja i Partizansku spomenica 1941, koja je prema Zakonu iz 1945. bila na popisu odlikovanja kao zadnja u slijedu važnosti, ali u kasnijim zakonima je izgubila status odlikovanja i tretirala se kao Spomen znak. Dosta ordenja je redizajnirano i uvedeno u više redova recimo primjerice Orden Bratstva i Jedinstva I i II red, pa Orden za vojne zasluge je bio prvotno na trokutastoj vrpci kao zlatni, srebrni i brončani i još neki da sad ne duljim.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   08.01.13 1:28

@pukovnik (citat):

Tijekom II Svjetskog rata na prostorima ex Yu 15.08. 1943. godine su utemeljena prva odlikovanja

Ne vide se baš dobro neki ordeni na fotografiji general-potpukovnika na prvoj stranici teme. Bojnik je stavio sliku Ordena Narodnog heroja, to je ok. Very Happy
A za Orden Narodnog oslobođenja imamo vaš avatar. Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   08.01.13 2:29

Zasigurno unikat i jedan jedini primjerak - Maršalski znak Josipa Broza Tita

Kipar Antun Augustinčić ga je napravio 1946.g. i od neprocjenjive je vrijednosti. Od oka se mogu uočiti vrijedne kovine, zlato, platina, rubini, brilijanti... Tito je jako cijenio Augustinčića bez obzira što je bio režimski kipar NDH. Obojica su iz Hrvatskog Zagorja, Tito iz Kumrovca, a Augustinčić iz Klanjca, koji su susjedna mjesta. Priča se da je Tito, nakon što je vidio svoju bistu koju je napravio Augustinčić, rekao: "Dobro je to Tonkec, samo ti je Ante ispal malo bolje..."

study
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   08.01.13 12:51

Za Maršalski znak si potpuno u pravu da je unikat. Vrlo ga je teško i vidjeti jer je izuzetno čuvan. Imao sam ga priliku vidjeti u živo za nedavne izložbe u Zagrebu. Evo ti sva odlikovanja bivše države poredana po važnosnom slijedu (slike su skenirane iz jednog od mojih kataloga), no za potpune podatke ti preporučam knjigu slovenskog kolekcionara Marka Štoka "Odlikovanja Jugoslavije" koja na 116 stranica kvalitetnog papira obrađuje sva odlikovanja trojezično (slovensko - hrvatsko - engleski). Za svako odlikovanje je obrađeno: naziv, datum utemeljenja, za što se dodjeljivao, broj dodjela, tip, proizvođać, materijal izrade, dostupnost na tržištu, cijena (posebno orden, njegova zamjenica, umanjenica, kutija i dokumenat o dodjeli). Na slikama nedostaju medalje koje ću kasnije "odraditi".

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   08.01.13 13:31

@pukovnik (citat):
Za Maršalski znak si potpuno u pravu da je unikat. Vrlo ga je teško i vidjeti jer je izuzetno čuvan. Imao sam ga priliku vidjeti u živo za nedavne izložbe u Zagrebu. Evo ti sva odlikovanja bivše države poredana po važnosnom slijedu (slike su skenirane iz jednog od mojih kataloga), no za potpune podatke ti preporučam knjigu slovenskog kolekcionara Marka Štoka "Odlikovanja Jugoslavije" koja na 116 stranica kvalitetnog papira obrađuje sva odlikovanja trojezično (slovensko - hrvatsko - engleski). Za svako odlikovanje je obrađeno: naziv, datum utemeljenja, za što se dodjeljivao, broj dodjela, tip, proizvođać, materijal izrade, dostupnost na tržištu, cijena (posebno orden, njegova zamjenica, umanjenica, kutija i dokumenat o dodjeli). Na slikama nedostaju medalje koje ću kasnije "odraditi".

Ovako sistematizovano je zadovoljstvo pogledati, ne znam kršim li autorska prava ali ću ovo sebi sačuvati. pirat

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   08.01.13 13:47

@Stazio (citat):
Ovako sistematizovano je zadovoljstvo pogledati, ne znam kršim li autorska prava ali ću ovo sebi sačuvati. pirat

Naravno Stazio, sačuvati, to se podrazumijeva, ne treba kopati okolo po netu svaki orden posebno... Very Happy cheers
I hvala Pukovniče na preporuci ove knjige!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   08.01.13 15:14

@pukovnik (citat):
Za Maršalski znak si potpuno u pravu da je unikat.

Pukovniče, kako je reguliran Maršalski znak u svijetu? Imaju li ga i drugi maršali, ili je to potpuno individualno i ovisi o državi i
njenom unutarnjem uređenju?
Hoću pitati je li maršal Tito po tome bio jedinstven? Very Happy
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   08.01.13 18:20

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):
Za Maršalski znak si potpuno u pravu da je unikat.

Pukovniče, kako je reguliran Maršalski znak u svijetu? Imaju li ga i drugi maršali, ili je to potpuno individualno i ovisi o državi i
njenom unutarnjem uređenju?
Hoću pitati je li maršal Tito po tome bio jedinstven? Very Happy

Pa baš ne znam koliko ima i u kojim zemljama svijeta maršala ali Titov znak je jedan i jedinstven. U bivšem SSSR je postojala Maršalska zvijezda koju su dobili svi maršali jer je to tamo bio čin za razliku od bivše države gdje je bio titula.

@ Stazio
Ne vidim razloga zašto si to ne bi spremio jer je katalog svojedobno bio dostupan za kupnju i njegovi dijelovi nisu nikakvo kršenje autorskih prava jer na kraju krajeva u katalogu ne postoji upozorenje da je zabranjeno skenirati , kopirati ili distribuirati cijeli ili njegove pojedine dijelove bez dozvole autora. Recimo Katalog odlikovanja SRJ pod nazivom "Sjaj Ordena" je tiskan kao specijalni prilog Vojnog informatora broj 5-6 iz 2001. godine. Jedan kurioziitet na koji sam naišao čitajući zakonske odredbe tog kataloga je interesantna podjela za koju prvi put čujem. Član 5. stav I izrijekom kaže: "Odlikovanja SRJ su Ordeni, Velika odlikovanja i Medalje." Do sada sam se susretao sa podjelama na odlikovanja i medalje, veleredove, redove i medalje ali ova podjela mi je zaista nova. Ordeni su dio zadržan od bivše države a dio redizajniran potrebama nove države. I sad ono što stvara zabunu u nazivu Velika odlikovanja su Medalja Obilića, Medalja časti, Cvijićeva medalja Medalja Belog anđela i Medalja čovekoljublja. Čemu onda naziv Velika odlikovanja i još pored toga su posebna podjela na Medalje njih ukupno sedam, od čega su dvije u četiri stupnja, tri u tri stupnja i dvije u jednom stupnju. Po meni bi ove u četiri stupnja trebale biti Spomen medalje jer se dodjeljuju za godine službe (40, 30, 20 i 10 godina) i najvjerojatnije automatizmam.

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   08.01.13 21:35

Izbrisano

bojnik: komentar modifikovan dana: 16.05.13 12:06; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   08.01.13 22:14

@bojnik (citat):
Meni je osobno žao što nije sačuvana od djeda Partizanska Spomenica 1941.g., imam samo plaketu (pisanu potvrdu), ostala je kod drugog dijela porodice, koji vjerojatno nisu cijenili istu. Probao sam je nabaviti orden,plaketu uramljenu imam, ali moram priznati da mi je jako skupa (kolega Pukovnik to dobro zna), ali imam vremena možda i nju nabavim pa će i ona među ostale. Sad

Ako ju nađeš za 60 - 70 eura pjevaj i odmah kupuj jer je inaće nema bez 100. Ruski tip ne možeš naći ispod 150 eura a da mu je emajl u dobrom stanju (cijel i neispucan).

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   08.01.13 22:42

Ko želi da se malo više informiše o jugoslovenskim ordenima i medaljama, preporučujem ovaj link:

http://www.jugoslovanska-odlikovanja.com/index-jo.html
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   08.01.13 23:02

@pukovnik (citat):
Ako ju nađeš za 60 - 70 eura pjevaj i odmah kupuj jer je inaće nema bez 100. Ruski tip ne možeš naći ispod 150 eura a da mu je emajl u dobrom stanju (cijel i neispucan).

Mogu li se ordeni i medalje u lošijem stanju restaurirati (poput umjetnina) i tko to radi? Question
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   08.01.13 23:32

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):

Mogu li se ordeni i medalje u lošijem stanju restaurirati (poput umjetnina) i tko to radi? Question

Ako nije emajl u pitanju onda po principu Sam svoj majstor i iskustvu a ako se tiće ovog drugoga onda se i to može ali je tada često puta skuplja pita od tepsije pa se ne isplati. Jednostavno takav orden zaobiđeš i čekaš slijedeći.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   08.01.13 23:51

Evo još nešto interesantno i dosta rijetko u kolekcionarskim krugovima iz vremena JNA. Plaketa Umetničkog ansambla JNA dodijeljena povodom proslave 30 godina osnivanja Ansambla (u mojoj kolekciji i od poznate osobe dugogodišnjeg violončelista u Ansamblu inaće vojnog službenika IV klase naravo penzioniranog).

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   09.01.13 0:27

@pukovnik (citat):
Evo još nešto interesantno i dosta rijetko u kolekcionarskim krugovima iz vremena JNA. Plaketa Umetničkog ansambla JNA dodijeljena povodom proslave 30 godina osnivanja Ansambla (u mojoj kolekciji i od poznate osobe dugogodišnjeg violončelista u Ansamblu inaće vojnog službenika IV klase naravo penzioniranog).

Ovo nije u spomen, svima, nego konkretnoj jednoj osobi?

Mogli ste i reći za onu epoletu pukovnika, ni bivši oficiri na forumu ne znaju.... Rolling Eyes
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   09.01.13 1:01

@Max Blitz (citat):
Mogli ste i reći za onu epoletu pukovnika, ni bivši oficiri na forumu ne znaju.... Rolling Eyes

Sudeći po poprečnoj žutoj traci,karakterističnoj za oznake mornaričkih činova na rukavu, ono je sigurno oznaka za čin pukovnika bojnog broda!  cheers

pukovniče izvinite, zna Max o čemu se radi Wink
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   Today at 15:40

Na vrh Go down

Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/13Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-
» Srednja vojna škola KoV
» Vojna policija
» Evo malo stariji januarska 80 Slavonaka Požega a onda Ljubljana vojna policija
» VP 1703 Topčider Vojna policija
» Vojna kuhinja-recepti :)