FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 17847
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   30.12.12 23:56

@bojnik (citat):
tako je kolega Max, ovo je samo mali djelić, da se stavi sve što je imao bio bi kao onaj rus sa početka posta. (ali tri puta narodni heroj, hm,hm scratch )

Nemoj se ništa češkat sad tu.....i to je malo bilo...... Cool
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   31.12.12 10:18

Orden Narodnog heroja Jugoslavije prvog reda
Orden narodnog heroja jugoslavensko je odlikovanje za hrabrost, drugo najviše vojno odlikovanje u socijalističkoj Jugoslaviji. Dodjeljivalo se pojedincima, vojnim jedinicama, političkim i drugim organizacijama za izuzetna ili herojska dijela u vrijeme rata i u miru. Najviše ordena dodjeljeno je partizanima za akcije tijekom Drugog svjetskog rata. Ukupno su dodijeljene 1321 nagrade pojedincima u SFR Jugoslaviji,[1] a 17 je dodjeljeno stranim državljanima.[1] Odlikovano je i 28 jedinica JNA, te gradovi: Beograd, Cetinje, Drvar, Ljubljana, Novi Sad, Prilep, Priština i Zagreb.
Bilten Vrhovnog štaba NOVJ broj 12-13 (prosinac 1941. i siječanj 1942.) objavio je uspostavljanje titule Narodnog heroja za "herojske i samopožrtvovane učesnike Narodnooslobodilačke borbe". Prva osoba koja je odlikovana ovom titulom je bio Petar Leković. Titula je službeno postala orden 15. kolovoza 1943. zajedno sa Ordenom narodnog oslobođenja, Ordenom za hrabrost, Ordenom partizanske zvijezde, Ordenom bratstva i jedinstva i Medaljom za hrabrost.
Orden čini ovalna zlatna značka koja prikazuje vojnika s puškom i barjak postavljen na zvijezdu okružene lovorovim vijencem. Značka je ovješena na crvenu traku s uskim bijelim prugama uz oba kraja. Dizajn za ovaj i druge ordene su izradili slikar Đorđe Andrejević Kun i kipar Antun Augustinčić. Andrejević Kun je načinio skicu koja je umnogome različita od gipsanoga odljeva Augustinčićeva izvornika. Augustinčić je odljev nosio u SSSR, gdje je nazočio i nadzirao proizvodnju ordenskoga znaka. To je bio prvi tip ovoga odlikovanja proizveden u "Moskovskomu monetnomu dvoru". Drugi tip, koji se jedini proizvodio u SFRJ (u zagrebačkomu IKOM-u), oblikovao je Frano Meneghello Dinčić.
Od uvođenja pa do 1993. (SR Jugoslavija je zadržala sustav odlikovanja bivše države) orden je bio dodeljen oko 1400 puta. Josip Broz Tito je tri puta nagrađen ordenom: 1944., 1972. i 1977.
Nositelji ordena uživali su određene povlastice kao što su besplatna vožnja u javnom prijevozu i mirovine za članove obitelji preminulih narodnih heroja. Iako su povlastice od tada umanjene, države nastale raspadom Jugoslavije još uvijek pružaju izvjesne beneficije narodnim herojima. Mnoge škole i ulice u poslijeratnoj Jugoslaviji dobile su imena po narodnim herojima, a neka imena su se zadržala u novostvorenim državama.

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   31.12.12 10:25

@bojnik (citat):
Evo da se post sa maketarstvom ne prebukira, svećano otvaram u zadnjim trzajima ove stare 2012. godine, temu o odlikovanjima, medaljama, ordenima i inim stvarčicama. Poželjne su slike Vas poštovani Forumaši koji se iz hobija bavite temom, kao i bivših pripadnika JNA koji su svojim samoprijegornim radom i zalaganjem odlikovani sa kojim odlićjem. Još jednom dobrodošli na novi post.

za primjer ovako se to u Rusiji nosi. study
Čestitam kolega, tema koju si otvorio bi trebala biti veoma zanimljiva i za neke od nas edukativna. study
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   31.12.12 10:33

@pukovnik (citat):
SFRJ je zvanično imala 6 medalja. Na slici su poredane po slijedu važnosti s tim što mi nedostaje zadnja a to je Medalja za zasluge (izdana u dva tipa sa natpisom FNRJ i SFRJ). Kod nje je interesantno to što je zadnja po slijedu važnosti ali i najskuplja te ju je najteže i nabaviti obzirom da ih je dodijeljeno samo 845 komada.
- Medalja za hrabrost (ruski ratni tip i tip IKOM)
- Medalja zasluga za narod (razlike u detaljima i proizvođaću)
- Medalja rada (razlike u detaljima)
- Medalja za vojne zasluge (razlike u detaljima)
- Medalja za vojničke vrline (razlika na reversu medalje gdje grb ima pet i šest baklji)
- Poljski partizanski križ (dodjeljivan i sudionicima NOR-a)
- Medalja sudionicima mirovne misije na Sinaju
- Orden za predvojničku obuku (I i II tip)
- Medalja Najboljem u predvojničkoj obuci (četiri verzije)

Medalje na kojima su zamjenice su od meni poznate osobe.

U prethodnom postu sam zaboravio napisati da u Spomen medaljama još postoje:
- Spomen medalja Španskim borcima
- Spomen medalja graditeljima mosta preko Dunava
- Spomen medalja boravka Maršala na Visu
- Spomen medalja Titovog puta u Indiju i Burmu

Djeluje mi da se malo pretjerivalo sa medaljama. farao
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   31.12.12 11:40

@Max Blitz (citat):
@bojnik (citat):
tako je kolega Max, ovo je samo mali djelić, da se stavi sve što je imao bio bi kao onaj rus sa početka posta. (ali tri puta narodni heroj, hm,hm scratch )

Za jednog izučenog bravara i bivšeg probisvjeta je i previše. Ali u diktaturama je to uobičajeno. Ne bih da povrijedim štovatelje lika i djela druga Tita ali što je previše, previše je. Moje skromno mišljenje je da bi nam bilo bolje da nas je poslije II sv. rata "poklopio" kapitalizam. Sada bi bili razvijeni kao Austrija otprilike a vjerojatno ne bi bilo ni rata 90-ih!

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   31.12.12 12:00

@Boske (citat):
@Max Blitz (citat):
@bojnik (citat):

Za jednog izučenog bravara i bivšeg probisvjeta je i previše. Ali u diktaturama je to uobičajeno. Ne bih da povrijedim štovatelje lika i djela druga Tita ali što je previše, previše je. Moje skromno mišljenje je da bi nam bilo bolje da nas je poslije II sv. rata "poklopio" kapitalizam. Sada bi bili razvijeni kao Austrija otprilike a vjerojatno ne bi bilo ni rata 90-ih!
A možda bi "stenjali" pod dugovima kao Grci, mi nismo mogli puno birati, sve je odlučeno na Jalti. Sad
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   31.12.12 12:28

Citat :
A možda bi "stenjali" pod dugovima kao Grci, mi nismo mogli puno birati, sve je odlučeno na Jalti. Sad

Znaš i sam da su Grci, najvećim dijelom, sami "uprskali" stvar a i nisu baš ni neki radnici. Propustili su isto tako da se industrijski razviju. Samo od turizma i poljoprivrede ne da se živjeti Pa ipak su, do ove krize, imali minimalnu plaću od nekih 800 eura čini mi se. Poznato je i da su radnu snagu uvozili.
Isto tako treba uzeti u obzir da su oni konstantno imali politička previranja; građanski rat 1945-1947, pa onda vojni udar (vladavina vojne hunte od 1967-1974), pa drugi vojni udar 1974. kada je zbačen Papadopoulos, pa onda Ciparska kriza...Za dobar gospodarski razvoj nužno je imati političku stabilnost.
Doduše nitko ne zna kako bi se stvari kod nas odvijale ali povijest je pokazala da je komunizam, odn. realni socijalizam, bio potpuni promašaj.
Ako će sada netko u igru uvesti Kinu ili Kubu, onda moram odmah reći da ovi sadašnji politički sistemi u tim zemljama, imaju više sličnosti s kapitalizmom negoli s komunizmom!

GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4308
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   31.12.12 14:21

Da, da.........a sta rekosmo da je ova tema... Question

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   31.12.12 15:59

Ispričavam se druže general-potpukovniče  silent Evo nešto iz KuK monarhije da se malo iskupim:

Srebrna medalja za hrabrost (1886-1917) namijenjena KuK podoficirima i posadama koji su se iskazali u borbi

Orden Marije Terezije

Orden Franje Josipa

Mađarski i Češki križ slobode

Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   31.12.12 16:13

Ne mogu vjerovati da se dobro zamišljena tema pretvori u politiziranje. Za tu vrstu aktivnosti postoje određeni forumi pa to pokušajte tamo raditi.

Sad mala digresija na bojnikov post jer mu se vjerojatno omakla pogreška. SFRJ je imala 35 ordena i 6 medalja.
- Orden Narodnog heroja je treći po slijedu važnosti (iznad njega su Orden Slobode kao drugi i Orden Jugoslavenske velike zvijezde kao prvi u rangu)
- Orden Narodnog heroja je drugo najviše vojno odlikovanje
- Orden Narodnog heroja nikada nije bio ustanovljen u stupnjevima ili redovima.
- Orden Narodnog heroja ima samo tipove (ruski 22 karata zlato oznake 916/1000 i IKOM 18 karata zlato oznake 750/1000)
- Ukupno dodijeljenih odlikovanja je 1388 od toga: 1322 borca, 22 strana državljana (16 SSSR, 3 NR Albanija, 1 Italija, 1 Čehoslovačka, 1 Poljska), 32 vojne jedinice i ustanove, 8 gradova SFRJ i 4 DPO (SKOJ, Okružni Komitet SKOJ za Drvar, SUBNOR i Udruženje Španskih boraca Jugoslavije)
- Prvi nagrađeni (kasnije odlikovani) je Petar Leković u veljači 1942 a posljednji odlikovani je major Milan Tepić 19.11.1991.godine
- višekratno su tim ordenom odlikovani Tito tri puta i Leković dva puta.
- zadnja žena odlikovana je 1974 Milka Bosnić (poznata po skidanju deke sa partizanskog tenka prilikom desanta na Drvar.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   31.12.12 16:16

@Boske (citat):
Ispričavam se druže general-potpukovniče  silent Evo nešto iz KuK monarhije da se malo iskupim:

Srebrna medalja za hrabrost (1886-1917) namijenjena KuK podoficirima i posadama koji su se iskazali u borbi

Orden Marije Terezije

Orden Franje Josipa

Mađarski i Češki križ slobode

To su odlikovanja iz tvoje kolekcije ili skinuta sa interneta Question
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   31.12.12 16:33

Ne bavim se time to je sa interneta ali se da vidjeti i u austrijskim muzejima. Inače sam načuo da je ova vrsta kolekcionarstva prilično skup "sport", barem ovdje u Austriji.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   31.12.12 18:46

@Boske (citat):
Ne bavim se time to je sa interneta ali se da vidjeti i u austrijskim muzejima. Inače sam načuo da je ova vrsta kolekcionarstva prilično skup "sport", barem ovdje u Austriji.

Pa ako ti kažem da recimo Orden Narodnog heroja košta 2000 eura, Orden Ratne zastave 2200 eura (dodijeljeno 210 ordena) ili recimo Orden Jugoslavenske zastave sa velikom zvijezdom 6000 eura (dodijeljeno 127 komada a od toga 115 strancima), Orden Partizanske zvijezde sa zlatnim vijencem 800 - 1000 eura ili jeftiniji, Orden za vojne zasluge sa velikom zvijezdom 300 eura, Orden Bratstva i Jedinstva sa zlatnim vijencem 200 eura, Partizanska spomenica 1941 ruski tip oko 200 eura onda ti vidi koliko je to jeftin sport. No uzalud ti i novci ako nema robe na tržištu (a ima je sve manje, barem originala).
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   31.12.12 19:04

@pukovnik (citat):
@Boske (citat):

Pa ako ti kažem da recimo Orden Narodnog heroja košta 2000 eura, Orden Ratne zastave 2200 eura (dodijeljeno 210 ordena) ili recimo Orden Jugoslavenske zastave sa velikom zvijezdom 6000 eura (dodijeljeno 127 komada a od toga 115 strancima), Orden Partizanske zvijezde sa zlatnim vijencem 800 - 1000 eura ili jeftiniji, Orden za vojne zasluge sa velikom zvijezdom 300 eura, Orden Bratstva i Jedinstva sa zlatnim vijencem 200 eura, Partizanska spomenica 1941 ruski tip oko 200 eura onda ti vidi koliko je to jeftin sport. No uzalud ti i novci ako nema robe na tržištu (a ima je sve manje, barem originala).

Meni je van pameti da netko uopće prodaje originale, koje je dobio ili su dobili njegovi preci. Možda u teškoj nuždi ili ako ovisi život. Ne za kupovinu automobila ili zapit u birtiji. Question
Moj otac je dobio 1985.g. Orden rada sa srebrnim vijencem. Ne vrijedi puno na tržištu, ali uopće nije stvar u tome, ne bih ga nikada dao ni prodao. A i kupovina i preprodaja takvih stvari je prema meni moralno upitna (da se ne naljutite Pukovniče ili krivo shvatite).
Ipak, u pravim rukama, ordeni i medalje dožive svoje pravo vrednovanje.
Mi ovdje (za sad), na ovoj temi, smo potpuni amateri što se toga tiče, osim vas Pukovniče (bojnik zna nešto više).
Samo smo znatiželjni, jer volimo militariju općenito, pretpostavljam. Exclamation

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   31.12.12 19:16

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):
@Boske (citat):

Meni je van pameti da netko uopće prodaje originale, koje je dobio ili su dobili njegovi preci. Možda u teškoj nuždi ili ako ovisi život. Ne za kupovinu automobila ili zapit u birtiji. Question
Moj otac je dobio 1985.g. Orden rada sa srebrnim vijencem. Ne vrijedi puno na tržištu, ali uopće nije stvar u tome, ne bih ga nikada dao ni prodao. A i kupovina i preprodaja takvih stvari je prema meni moralno upitna (da se ne naljutite Pukovniče ili krivo shvatite).
Ipak, u pravim rukama, ordeni i medalje dožive svoje pravo vrednovanje.
Mi ovdje, na ovoj temi, smo potpuni amateri što se toga tiče, osim vas Pukovniče (bojnik zna nešto više).
Samo smo znatiželjni, jer volimo militariju općenito, pretpostavljam. Exclamation

To je svijet kolekcionarstva. Nemoralno je jedino trgovanje zvaničnim odlikovanjima postojeće države (bilo koje) što je i regulirano zakonom, ali kako da dođem do odlikovanja recimo III Reicha, ex Yu, Austro - Ugarske monarhije ili bivšeg SSSR-a, Kraljevine Yu ako ga ne kupim, dobijem ili zamijenim na specijaliziranim sajmovima militarije koji se održavaju u gotovo svakoj zemlji, antikvarijatima ili međusobno između kolekcionara. Ja sam znao neka odlikovanja mijenjati i sa muzejem ukoliko oni imaju nešto viška što ja nemam a imam ono što oni nemaju. Druga je prića sentimentalnost. Ni ja nisam otuđio odlikovanja pokojnog oca kao što ni sin neće otuđiti moja osobna odlikovanja.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   31.12.12 19:35

Ne pozivam vas na neki red, nije mi to bila misao. Vidim da ste stručnjak u tome, a i rekao sam da je bolje da su te stvari u rukama poznavaoca (ili u muzeju) nego na prašnjavom tavanu.
Sve je danas roba, pa i to, jasno mi je. Prema meni su nasljednici i potomci moralno upitni ako prodaju takve stvari, jer ne drže do svojih predaka onda, ali to je druga i šira tema.
Primijetio sam da vi pozivate na red ako netko skine neku sliku s neta i postavi je na forum.
U čemu je problem? Question
Taj koji je prvobitno stavio sliku na net, neka je onda zaštiti na drugi način ako mu se to ne sviđa.
Radi se ipak samo o fotografijama, zar ne?
Samo naprijed, nemojte da vas moje moguće primjedbe zbune, dobronamjeran sam. Exclamation
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   31.12.12 19:40

Da ti zornije dočaram ono što mislim reći. Kako bih došao do ovih ordena ako ih ne kupim, zamijenim ili dobijem. Na slici su sa lijeva na desno:

- bugarska medalja domovinskog rata 1944 - 1945
- rumunjska medalja za borbu protiv komunizma
- finska medalja 100 dana finsko ruskog rata
- francuska medalja Pokreta Otpora
- medalja preživjelim logorašima koncentracijskog logora Aušvic

Nedavno mi se desilo da mi je čovjek saznavši da sam kolekcionar i vidjevši moju kolekciju poklonio sva svoja odlikovanja i plakete iz JNA riječima: "Kod tebe ona puno više vrijede i bar će biti sačuvana". Zato sam kod predstavljanja nekih odlikovanja i napisao da su od meni poznate osobe.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   31.12.12 19:47

@Max Blitz (citat):
Ne pozivam vas na neki red, nije mi to bila misao. Vidim da ste stručnjak u tome, a i rekao sam da je bolje da su te stvari u rukama poznavaoca (ili u muzeju) nego na prašnjavom tavanu.
Sve je danas roba, pa i to, jasno mi je. Prema meni su nasljednici i potomci moralno upitni ako prodaju takve stvari, jer ne drže do svojih predaka onda, ali to je druga i šira tema.
Primijetio sam da vi pozivate na red ako netko skine neku sliku s neta i postavi je na forum.
U čemu je problem? Question
Taj koji je prvobitno stavio sliku na net, neka je onda zaštiti na drugi način ako mu se to ne sviđa.
Radi se ipak samo o fotografijama, zar ne?
Samo naprijed, nemojte da vas moje moguće primjedbe zbune, dobronamjeran sam. Exclamation

Oćito si pogrešno protumačio moje pitanje. Ja sam kao kolekcionar upitao da li su ta odlikovanja u kolekciji ( jer automatski se pojavljuje novi kolekcionar i stvara se mogućnost poznanstva i razmjene) ili je skinuto sa neta. Mislim da smo i otvorili ovu temu kako bi promovirali kolekcionare i njihove hobije (ili sam si ja nešto krivo protumaćio). Osim toga i nekakvo uljuđeno ponašanje kaže da ako nešto predstavljaš a nije tvoje, napišeš i izvor informacije, slike... Zar ne.

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   31.12.12 19:57

Izbrisano

bojnik: komentar modifikovan dana: 16.05.13 12:02; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   31.12.12 19:58

@pukovnik (citat):
Nedavno mi se desilo da mi je čovjek saznavši da sam kolekcionar i vidjevši moju kolekciju poklonio sva svoja odlikovanja i plakete iz JNA riječima: "Kod tebe ona puno više vrijede i bar će biti sačuvana". Zato sam kod predstavljanja nekih odlikovanja i napisao da su od meni poznate osobe.

Pukovniče, sve mi je jasno, pristojno bi bilo navesti izvor postavljenih fotografija, ali kažem, tu smo za sada samo znatiželjni amateri.
Kad bih imao neku vrijednu i rijetku kolekciju ordena, a sumnjao bih u potomke i njihov odnos prema tome u budućnosti, postupio bih isto kao i ovaj čovjek kojeg ste spomenuli. Exclamation
Stvari predaka i osobne, kažem, ne bih davao, jedino kao u gornjem slučaju.
Iako za vrijednije stvari preferiram muzeje, da svi ljudi koje to zanima mogu vidjeti.

P.S. U jednom od postova na početku teme sam postavio slike s ordenjem poznatih svjetskih diktatora koji nisu više živi. Dvojica od njih su dokazani ljudožderi What a Face, ali to sad nije važno. Dijelom sam se zezao, ali dijelom i ne.
Znate li možda kojim su jugoslavenskim odlikovanjima konkretno oni bili odlikovani? Malo širim priču, ali smatram da svakako paše na ovu temu i ovaj forum. Može se i o tome malo razgovarati, bez prevelikih dubioza, zar ne? Zanimljivo je u svakom slučaju. Very Happy

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 01.01.13 18:08; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   01.01.13 14:13

Da je sve u muzejima nebi postojalo kolekcionarstvo kao hobi. Ima dosta kolekcionara koji su "jači" i od dobrog dijela institucija koje sebe vole nazivati muzeji. Malo si ipak precijenio moje znanje iz faleristike jer odgovor na tvoje pitanje jednostavno ne znam. Vrlo je vjerojatno da su strani državnici prilikom posjeta dobivali neka odlikovanja ali nisam se previše opterećivao pitanjem tko i kojima. Na kraju krajeva nebi Tito sakupio toliko stranih odlikovanja da ih nije i dijelio.

@ bojnik

Lijepo si to sakupio. Ja ih imam devet i pištolj (PHP sa dugom cijevi serijskog broja 00667) dobiven 29.09.1992. od prvog Predsjednika.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   01.01.13 14:32

Propisom o uniformama iz 1946 godine ukinuti su partizanski činovi koji su se nosili na podlakticama rukava a uvedene su tvrde ruske epoletuške koje su se nosile na ramenima. Evo slika dijela tih epoleta u mojoj kolekciji. Gornji red su epolete majora Narodne milicije, potpukovnika KNOJ-e i majora ABKO. U donjem redu je kapetan artiljrije, zastavnik artiljerije i zastavnik pješadije. Da ne bude zabune zastavnik je u to vrijeme bio najniži oficirski čin. Boja čoje na epoleti je označavala rod/struku a neki rodovi su imali i aplikaciju roda iznad zvjezdica (kao ovaj artiljerac sa topovima, tenkista je imao tenkove a recimo muzičar liru). Nakon tih epoleta su uvedene mekane epolete koje poznajemo i na revere bluze su došle oznake roda/struke.

pukovnik: komentar modifikovan dana: 01.01.13 15:12; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   01.01.13 15:11

Da bi imali predođbu kako je to izledalo na uniformi evo i par slika (naravno u mojoj kolekciji)
- partizanski general major Josip Škorpik 1892 - 1973 oficir u Ausrto - Ugarskoj Monarhiji, Kraljevini Yu a od 1942 u partizanima na dužnosti NŠ IV Operativne zone za Hrvatsku. Nakon rata službovao u Generalštabu JNA. Umirovljen kao general potpukovnik. Sudionik I i II Svjetskog rata. I jedna zanimljivost vezana za tu porodicu je ta da mu je sin Velimir Škorpik 1919 - 1943 završio pomorsku vojnu akademiju. Po raspadu Kraljevine prešao u hrvatsko domobranstvo, 1941 postao član KPJ i radio ilegalno za komuniste. 1942 prešao u partizane i postao prvi komandant partizanske mornarice. Poginuo 07.11.1943 a za Narodnog Heroja proglašen 08.09.1952.godine
- kapetan artiljerije (njegove epolete imam) obiteljska fotografija
- pukovnik KNOJ-e (njegove epolete imam ali kad je bio potpukovnik) na lijevom đepu bluze mu vidite II tip Partizanske spomenice 1941.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   01.01.13 15:15

Pronašao sam da je Bokassa dobio Orden Jugoslavenske velike zvijezde 70-tih, a Gadafi ju je isto dobio, ali od Miloševića.
Šturi su podaci o dobitnicima. Ne znam gdje bih uopće tražio. Sumnjam da su Idi Amina izostavili s popisa dobitnika nekog odlikovanja.
Ne umanjujući ničije stvarne zasluge, Pukovniče, koliko je u Hr zaista vladala inflacija ordena (činova znamo da jest)?
Odnosno koliko je to stvarno uzelo maha. Gen. Zagorac, sada stanovnik zatvora, ima 13 ordena.
Jednog dana će tržište biti preplavljeno hrvatskim ordenima, pretpostavljam.
Što se kolekcionara tiče, gdje se mogu vidjeti njihovi ordeni? Laičko i općenito pitanje, naravno da ovisi o samom kolekcionaru.
Naime, tko smije uopće doći na specijalizirane sajmove? Smiju li odlikovanja gledati ljubitelji povijesti i militarije? Ispada da su privatne zbirke daleko od očiju javnosti. Jesu li? Question
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   01.01.13 16:38

Ništa manje nego u drugim zemljama. Svuda je bilo takvih Zagoraca. Imao je a sad više nema kao ni čin. Pa evo moja možeš vidjeti ovdje jer mislim da kolekcija treba živjeti. Koga god zanima rado ju pokažem. Normalno da vrijednije primjerke držim u sefu. Na svaki sajam možeš doći bez brige i gledati do mile volje. Kako vidim da si pod mjesto napisao Zagreb 12.01.ove godine imaš jedan takav izložbeno - prodajni sajam u Dubravi. Da li ili neće ti netko pokazati svoju kolekciju iskljućivo je njegova odluka i njegovo pravo. Po meni pravi i istinski kolekcionar surađuje sa kulturnim institucijama, ima registriranu zbirku pri Ministarstvu kulture i posuđuje svoju zbirku za razne postave izložbi s tim da se jasno kaže odakle potjeće izloženi predmet, slika, orden... Naravno da se kod toga radi ugovor i osigurava zbirka.

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   Today at 5:13

Na vrh Go down

Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/13Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-
» Srednja vojna škola KoV
» Vojna policija
» Evo malo stariji januarska 80 Slavonaka Požega a onda Ljubljana vojna policija
» VP 1703 Topčider Vojna policija
» Vojna kuhinja-recepti :)