FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18486
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   01.01.13 17:01

@pukovnik (citat):
Ništa manje nego u drugim zemljama. Svuda je bilo takvih Zagoraca. Imao je a sad više nema kao ni čin. Pa evo moja možeš vidjeti ovdje jer mislim da kolekcija treba živjeti. Koga god zanima rado ju pokažem. Normalno da vrijednije primjerke držim u sefu. Na svaki sajam možeš doći bez brige i gledati do mile volje. Kako vidim da si pod mjesto napisao Zagreb 12.01.ove godine imaš jedan takav izložbeno - prodajni sajam u Dubravi. Da li ili neće ti netko pokazati svoju kolekciju iskljućivo je njegova odluka i njegovo pravo. Po meni pravi i istinski kolekcionar surađuje sa kulturnim institucijama, ima registriranu zbirku pri Ministarstvu kulture i posuđuje svoju zbirku za razne postave izložbi s tim da se jasno kaže odakle potjeće izloženi predmet, slika, orden... Naravno da se kod toga radi ugovor i osigurava zbirka.

Pukovniče, hvala vam na informaciji. Da, živim u Zagrebu, i svakako ću se potruditi doći. Naime, nisam falerist, ali sam po struci (između ostalog) muzeolog, pa me zanimaju 'stare' stvari općenito, iako osobno imam druge favorite na tome području.
Baš sam u međuvremenu napravio neki mali popis ordena i medalja koje posjedujem, sve je osobno ili od predaka.
Djedova Partizanska spomenica, Orden rada sa srebrnim vijencem od oca (i još neke značke i priznanja tijekom radnog odnosa, ima i partijskog), te dvije medalje iz natjecanja u ribolovu.
Za osobne zasluge imam značku primjernog vojnika iz JNA, Spomenicu DR i nekoliko medalja iz streljaštva i jedrenja, ali u mlađim kategorijama.

P.S. Moram Bojnika pitat otkud mu značka primjernog vojnika, on je bio u ŠRO, oni je nisu mogli dobiti. Very Happy

P.P.S. Ide li uz odlikovanja i popratna dokumentacija o vjerodostojnosti? Vjerojatno kako za što... slično kao kod nakita ili vrijednih umjetnina. Kako se zaštititi od krivotvorina?
Vidite, svašta me zanima...... Like a Star @ heaven

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   01.01.13 22:56

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):
Ništa manje nego u drugim zemljama. Svuda je bilo takvih Zagoraca. Imao je a sad više nema kao ni čin. Pa evo moja možeš vidjeti ovdje jer mislim da kolekcija treba živjeti. Koga god zanima rado ju pokažem. Normalno da vrijednije primjerke držim u sefu. Na svaki sajam možeš doći bez brige i gledati do mile volje. Kako vidim da si pod mjesto napisao Zagreb 12.01.ove godine imaš jedan takav izložbeno - prodajni sajam u Dubravi. Da li ili neće ti netko pokazati svoju kolekciju iskljućivo je njegova odluka i njegovo pravo. Po meni pravi i istinski kolekcionar surađuje sa kulturnim institucijama, ima registriranu zbirku pri Ministarstvu kulture i posuđuje svoju zbirku za razne postave izložbi s tim da se jasno kaže odakle potjeće izloženi predmet, slika, orden... Naravno da se kod toga radi ugovor i osigurava zbirka.

Pukovniče, hvala vam na informaciji. Da, živim u Zagrebu, i svakako ću se potruditi doći. Naime, nisam falerist, ali sam po struci (između ostalog) muzeolog, pa me zanimaju 'stare' stvari općenito, iako osobno imam druge favorite na tome području.
Baš sam u međuvremenu napravio neki mali popis ordena i medalja koje posjedujem, sve je osobno ili od predaka.
Djedova Partizanska spomenica, Orden rada sa srebrnim vijencem od oca (i još neke značke i priznanja tijekom radnog odnosa, ima i partijskog), te dvije medalje iz natjecanja u ribolovu.
Za osobne zasluge imam značku primjernog vojnika iz JNA, Spomenicu DR i nekoliko medalja iz streljaštva i jedrenja, ali u mlađim kategorijama.

P.S. Moram Bojnika pitat otkud mu značka primjernog vojnika, on je bio u ŠRO, oni je nisu mogli dobiti. Very Happy
P.P.S. Ide li uz odlikovanja i popratna dokumentacija o vjerodostojnosti? Vjerojatno kako za što... slično kao kod nakita ili vrijednih umjetnina. Kako se zaštititi od krivotvorina?
Vidite, svašta me zanima...... Like a Star @ heaven

Ali su zato mogli dobiti Medalju za vojničke vrline ako su bili dobri  Very Happy

Uz svako odlikovanje ide i popratna dokumentacija o dodjeli koja se sastoji od: Uvjerenja o dodjeli i Povelje o dodjeli a uz neka odlikovanja ide i ordenska knjižica (recimo Partizanske spomenice, Orden Narodnog Heroja....). Kako se zaštititi od krivotvorina je dobro pitanje i moj odgovor bi  glasio:

- osobnom edukacijom nabavkom literature i detaljnih kataloga za temu koja te zanima
- višegodišnjim iskustvom i saznanjima koja područja (govorim o faleristici) su najčešće podložna falsificiranju
- članstvom po forumima specijaliziranim za temu kojom se baviš
- razmjenom iskustava sa kolekcionarima
- plaćanjem ekspertize i tada dobijaš certifikat ovlaštene osobe o autentičnosti
- nabavljanjem predmeta od provjerenih i pouzdanih prodavatelja
- izbjegavanje brzopletosti
- ako se radi o kupnji traži detaljne slike aversa i reversa pa te slike postavi na specijalizirani forum i zatraži drugo mišljenje
- ućenjem na vlastitim pogreškama po onoj narodnoj "Samo budalu zmija iz iste rupe dvaput ugrize"

i unatoć svemu opet ti se desi da pokupiš kopiju obzirom da je tehnologija falsificiranja toliko uznapredovala da ponekad ni sam nisam siguran imam li u ruci original ili kopiju.

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   01.01.13 23:48

Izbrisano

bojnik: komentar modifikovan dana: 16.05.13 12:02; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   02.01.13 1:50

@bojnik (citat):
Max dobio sam značku Primernog vojnika u prekomandi kasarna maršal Tito Zagreb, već sam napisao cijelu štoriju o tome, a imam negdje i naše lokalne novine koje su objavile tu vijest (na ponos i diku moga oca), pa kada nađem ću skenirati i postaviti na post.

Bojniče, ni uz najbolju volju, nisam uspio pronaći gdje si o tome pisao na forumu!
Zato te molim da me uputiš gdje. Na temi 'Primjeran vojnik i nagradna odsustva' to nisi spominjao, zašto? Promaklo mi je, zaista ne mogu naći, to je među starijim postovima.... Like a Star @ heaven
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   02.01.13 2:18

@pukovnik (citat):
Ništa manje nego u drugim zemljama. Svuda je bilo takvih Zagoraca. Imao je a sad više nema kao ni čin.

Nemam namjeru na forumu analizirati lik i djelo gen. Zagorca, tamo je gdje mu je i mjesto, po meni je malu zatvorsku kaznu dobio.
Što se njegovih odlikovanja tiče, zanima me nešto drugo. Je li on (i u sličnim slučajevima) mora i fizički vratiti dodijeljena mu odličja? Neka od njih su napravljena od zlata, srebra, dragog kamenja... i samim tim vrijede.
I imaju li takva, konkretna, vraćena odličja neku posebnu vrijednost u kolekcionarskom svijetu budući da predstavljaju svojevrstan raritet i kuriozitet? Question
Također i naknadno dobrovoljno vraćena ili odbijena odličja? Ovo mi je zanimljivo pitanje, jer inače sličnim artefaktima raste vrijednost ukoliko postoji 'dodatna' priča u pozadini..... Like a Star @ heaven
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   02.01.13 17:15

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):
Ništa manje nego u drugim zemljama. Svuda je bilo takvih Zagoraca. Imao je a sad više nema kao ni čin.

Nemam namjeru na forumu analizirati lik i djelo gen. Zagorca, tamo je gdje mu je i mjesto, po meni je malu zatvorsku kaznu dobio.
Što se njegovih odlikovanja tiče, zanima me nešto drugo. Je li on (i u sličnim slučajevima) mora i fizički vratiti dodijeljena mu odličja? Neka od njih su napravljena od zlata, srebra, dragog kamenja... i samim tim vrijede.
I imaju li takva, konkretna, vraćena odličja neku posebnu vrijednost u kolekcionarskom svijetu budući da predstavljaju svojevrstan raritet i kuriozitet? Question
Također i naknadno dobrovoljno vraćena ili odbijena odličja? Ovo mi je zanimljivo pitanje, jer inače sličnim artefaktima raste vrijednost ukoliko postoji 'dodatna' priča u pozadini..... Like a Star @ heaven

Zakonom o odlikovanjima i javnim priznanjima je propisan postupak oduzimanja odlikovanja. Osoba kojoj se oduzima odlikovanje dobiva o tome pisano rješenje u kojem stoji i postupak vraćanja odlikovanja u Ured Predsjednika Odjel za odlikovanja a Odluka se objavljuje u NN. Da li ga je netko stvarno i vratio ne znam ali ta odlikovanja ne mogu završiti kod kolekcionara u zbirkama jer mislim da se fizički uništavaju. Naravno da odlikovanje koje iza sebe ima argumentiranu priću više vrijedi od odlikovanja istog ranga bez podataka. Ima dosta elemenata koja podižu cijenu odlikovanju a to bi recimo bilo:
- očuvanost odlikovanja
- materijal izrade odlikovanja (zlato, srebro, tombak)
- broj ukupno dodijeljenih odlikovanja (nije isto da li je dodijeljeno recimo 700 ili 250000 komada
- serijski broj odlikovanja (nije isto imaš li odlikovanje sa brojem xx ili xxxxxx)
- kompletnost odlikovanja (kutija, odlikovanje, zamjenica, umanjenica)
- dokumenti o dodjeli (uvjerenje, Povelja, knjižica)

Kod nekih odlikovanja poglavito ratnih (govorim o partizanskim odlikovanjima) ponekad kutija vrijedi neznatno manje od samog odlikovanja jer su u tim vremenima kutije obićno bile balast. Dobiješ odlikovanje pred postrojenom jedinicom, staviš ga na uniformu a kutiju vremenom baciš ili uništiš. Evo revers Ordena za hrabrost iz moje kolekcije pa sam zakljući koji je od njih najvredniji.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   02.01.13 20:02

@pukovnik (citat):
- serijski broj odlikovanja (nije isto imaš li odlikovanje sa brojem xx ili xxxxxx)

Vjerojatno je ovaj sa rednim brojem 101 najvrijedniji.
Što se tiče odlikovanja i rednog broja, možda je neko odlikovanje u međuvremenu doživjelo inflaciju pa se izrađivalo u prekomjernim količinama. A isto tako, moguće je da ga je onaj tko ga je dobio poslije, više zaslužio od onog prije, mada je najčešće obratno. Primjećujete da ja nekako uvijek u priču s odlikovanjima i ordenima 'ubacujem' i dobitnike istih, po meni su oni ovdje važan dio priče, a ne samo broj izrađenih odlikovanja i dragocjene kovine od kojih su izrađeni.
Npr. Spomenica DR je prvobitno izrađena u malom broju komada i s natpisom 1990-1992, jer se mislilo da ratna zbivanja neće dugo. Poslije je taj natpis s godinama zamijenjen pleterom, a naklada je značajno porasla.

P.S. Mogli bismo od gen. V.Z. otkupiti odlikovanja dok ih još nije vratio, mada sumnjam da hoće. A on nek kaže nadležnima da ih je izgubio. Very Happy Sigurno bi u budućnosti kod kolekcionara imala posebnu vrijednost. Very Happy
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   02.01.13 20:26

Vratio on njih ili ne vratio svejedno je to objavljeno u svim službenim glasilima i ne smije ih javno isticati. Ot5kup ti ne vrijedi ako ti ne proda i papire o dodjeli jer drugačije ne možeš dokazati da su njegova. Sa SDR je stvar potpuno čista i jasna. Otkovan je određeni broj odlikovanja jer se mislilo kako će dolaskom UMPROFOR-a ratna djelovanja prestati. Obzirom da se to nije dogodilo a broj branitelja porastao moralo se ići u dodatnu proizvodnju ali je tada odlučeno da se umjesto godine (da nebi opet pogriješili) otisne pleter. Vjeruj da ni jedan branitelj iz 91 i 92 nije dobio SDR sa pleterom.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   02.01.13 20:47

Šalim se pukovniče, naravno sve je jasno.
Ovo za SDR isto sve jasno.
Tražim, a ne znam gdje bih tražio, koja su sve jugoslavenska odlikovanja dobili državnici poput gore već navedenih na onoj slici, ali i npr., Kim Il Sung, Pol Pot, Che Guevara, Castro, Kennedy, Papa,..., naravno da nisu svi u istom paketu, ali sam mislio naći neke poznatije i živopisnije likove.
Imate li ideju gdje bih tražio ili se na to naiđe slučajno kod pojedine biografije, ovisno gdje je i kada napisana.
Vi pukovniče, po svome, samo naprijed, zanimljivo vas je čitati, ne dajte da vas ometem svojim zanovijetanjima.

Laughing P.S. Ne budem li zadovoljan odlikovanjima koje prezentirate, počet ću postavljat ona iz Sjeverne Koreje, pa da vidite što su prava odlikovanja. Laughing Cool Laughing
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   02.01.13 23:08

Pa ne znam. Medalje koje si bordao i one koje su između njih su rađene u relativno malim količinama i dosta su skupe pa samim tim i cijenjene u kolekcionarskim krugovima. Možda takvo mišljenje o brojnosti stvara to da su rađene u verzijama na čiriličnom i latiničnom pismu. Recimo Medalja sudionocima rata u Španiji je dodijeljena samo 250 puta.

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   02.01.13 23:15

@pukovnik (citat):
Pa ne znam. Medalje koje si bordao i one koje su između njih su rađene u relativno malim količinama i dosta su skupe pa samim tim i cijenjene u kolekcionarskim krugovima. Možda takvo mišljenje o brojnosti stvara to da su rađene u verzijama na čiriličnom i latiničnom pismu. Recimo Medalja sudionocima rata u Španiji je dodijeljena samo 250 puta.
Mislio sam na razlog zbog koga je napravljena, zato sam i boldirao ove što su mi pomalo čudne. "Tito na Visu" i "Tito u Burmi", zar nije pomalo bez veze za to davati medalje. Smile
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   02.01.13 23:20

@Stazio (citat):
@pukovnik (citat):
Mislio sam na razlog zbog koga je napravljena, zato sam i boldirao ove što su mi pomalo čudne. "Tito na Visu" i "Tito u Burmi", zar nije pomalo bez veze za to davati medalje. Smile

Mislim da je za ono vrijeme, to zaista bila lijepa uspomena, sudionicima, a i njihovim potomcima danas.
Razumljivo je da je takvih medalja bilo malo, jer je bilo malo i sudionika. To su spomen medalje, znači za samo sudjelovanje, ne za posebno zapažena djela tijekom događaja.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   02.01.13 23:24

Ipak (po mojem skromnom mišljenju) najveću šarolikost i brojnost imaju amerikanci. Izdavali su medalje za sve i svašta. Ako su negdje proveli i dva dana utemeljili su medalju. Kod njih je još problem (kolekcionarima) što svaka grana ima dio zajedničkih ali i samo svojih medalja. Pa je tu kopnena vojska, zrakoplovstvo, mornarica, marinski korpus, obalna straža. Da se ubiješ od sakupljanja. Ni SSSR nije bio ništa bolji po tom pitanju. Izdavali su medalje za svaki grad koji su obranili, pa svaki grad koji su oslobodili, pa za godišnjice Crvene armije, pa za godine službe, pa KGB svoje. Ma užas.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   02.01.13 23:32

@Max Blitz (citat):
@Stazio (citat):
@pukovnik (citat):

Mislim da je za ono vrijeme, to zaista bila lijepa uspomena, sudionicima, a i njihovim potomcima danas.
Razumljivo je da je takvih medalja bilo malo, jer je bilo malo i sudionika. To su spomen medalje, znači za samo sudjelovanje, ne za posebno zapažena djela tijekom događaja.

Spomen medalja 20.godina boravka VŠ NOV i POJ na Visu utemeljena je 1965. godine i dodijeljena svim živim sudionicima tog tog događaja prigodom proslave a Spomen medalja Titovog puta u Indiju i Burmu je utemeljena 1955 godine i dodijeljena samo sudionicima tog puta.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   02.01.13 23:33

@pukovnik (citat):
Ma užas.

Stvarno to mislite?
A što kada bi uspjeli skupiti baš sve? Mislim da je zadovoljstvo u traženju i sakupljanju....
Ili biste zaista voljeli da jednoga dana možete sjesti i reći: 'Evo, napokon sam skupio SVE......' Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   02.01.13 23:40

@pukovnik (citat):
Ni SSSR nije bio ništa bolji po tom pitanju. Izdavali su medalje za svaki grad koji su obranili, pa svaki grad koji su oslobodili, pa za godišnjice Crvene armije, pa za godine službe, pa KGB svoje. Ma užas.

To sam zaboravio ranije spomenuti. Imam i lijepu kolekciju sovjetskih značaka.
Donosio ih je stari iz SSSR-a, a i dobivao od ruskih poslovnih partnera. Ima i značaka u obliku minijaturnih ordena, samo što ja naravno, ne znam što je što...
Neki ljudi su to bacali svojevremeno, ja naravno nisam, stoji u ormaru. Morao bih to nekako sortirati i ljepše izložiti. Mnogi će mi se smijati, ali me baš briga. Ionako svega imam po policama i zidovima, iz raznih država i sustava.... Like a Star @ heaven
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   02.01.13 23:43

@Max Blitz (citat):
@Stazio (citat):
@pukovnik (citat):

Dodjeliti nekome medalju, po meni, treba da je za neku izraženu hrabrost, junaštvo, dobro djelo, posebnu sposobnost i sl. Zato mi je ovo čudno, dati medalju za samo prisustvo negdje. Mogla je neka plaketa, diploma ili posebna značka ali bez naziva medalja, na to sam mislio kada sam komentarisao. Smile
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   02.01.13 23:59

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):
Ma užas.

Stvarno to mislite?
A što kada bi uspjeli skupiti baš sve? Mislim da je zadovoljstvo u traženju i sakupljanju....
Ili biste zaista voljeli da jednoga dana možete sjesti i reći: 'Evo, napokon sam skupio SVE......' Very Happy

Stvarno tako mislim jer neke stvari jednostavno ne možeš nabaviti recimo HEROJ SSSR ili KONGRESNU MEDALJU ČASTI. To su odlikovanja koja nisu rađena u serijama već za svaku dodjelu posebno. Slična stvar je sa exYu Ordenom Slobode koji je za Tita dodijeljen sedam puta ( Ivan Gošnjak, Kosta Nađ, Koča Popović, Peko Dapčević i Tito te Brežnjev i Žukov) i Miloševića dva puta Nebojša Pavković i Dragoljub Ojdanić s tim da je za jednog od njih orden uzet iz muzeja i dodijeljen jer ih više nije bilo).

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 0:06

@pukovnik (citat):

Nebojša Pavković i Dragoljub Ojdanić s tim da je za jednog od njih orden uzet iz muzeja i dodijeljen jer ih više nije bilo.

Pa sad se fino opet mogu ordeni vratiti u muzej, njima neće trebat. Cool Very Happy
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 0:14

@pukovnik (citat):
Stvarno tako mislim jer neke stvari jednostavno ne možeš nabaviti recimo HEROJ SSSR ili KONGRESNU MEDALJU ČASTI. To su odlikovanja koja nisu rađena u serijama već za svaku dodjelu posebno. Slična stvar je sa exYu Ordenom Slobode koji je za Tita dodijeljen sedam puta ( Ivan Gošnjak, Kosta Nađ, Koča Popović, Peko Dapčević i Tito te Brežnjev i Žukov) i Miloševića dva puta Nebojša Pavković i Dragoljub Ojdanić s tim da je za jednog od njih orden uzet iz muzeja i dodijeljen jer ih više nije bilo).
Zanimljivo da ih je toliko malo dobilo taj orden. Osim Brežnjeva, svi su nosioci najviših vojnih činova, da li je to razlog?
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 0:37

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):

Nebojša Pavković i Dragoljub Ojdanić s tim da je za jednog od njih orden uzet iz muzeja i dodijeljen jer ih više nije bilo.

Pa sad se fino opet mogu ordeni vratiti u muzej, njima neće trebat. Cool Very Happy

Sumnjam da će ih obitelji htjet dati jer im nisu oduzeta a materijal od kojeg su rađeni su zlato, briljanti i rubini. U svim meni dostupnim katalozima taj orden nema cijene. Samo je na tržištu dostupna minijatura tog ordena (ali naravno ne od navedenih materijala i cijena joj je oko 120-150 eura. Baš kao i Maršalski znak. 1946 ga je izradio August Augustinčić od zlata, platine, briljanata i rubina. Realativno je ogroman i tada je imao stravićnu vrijednost dok se danas stručnjaci slažu da je neprocjenjiv. Čuva se u trezoru muzeja historije u Beogradu. Evo slika iz 50-tih godina (u mojoj kolekciji) tek toliko da stekneš predođbu o ćemu se radi. Na uniformi se vide Orden Slobode, Orden jugoslavenske velike zvijezde (lijevo), Orden Junaka Socijalističkog rada i Maršalski znak. Toliko love da ni tvoji unuci nebi morali ništa u životu raditi.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 0:46

@pukovnik (citat):
Na uniformi se vide Orden Slobode, Orden jugoslavenske velike zvijezde (lijevo), Orden Junaka Socijalističkog rada i Maršalski znak. Toliko love da ni tvoji unuci nebi morali ništa u životu raditi.

Pa rekao sam vam već da bih ja to držao doma na zidu!
Ili u sefu ako baš mora, ne bih pojeo i popio....... nadam se...... Very Happy
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 0:52

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):
Na uniformi se vide Orden Slobode, Orden jugoslavenske velike zvijezde (lijevo), Orden Junaka Socijalističkog rada i Maršalski znak. Toliko love da ni tvoji unuci nebi morali ništa u životu raditi.

Pa rekao sam vam već da bih ja to držao doma na zidu!
Ili u sefu ako baš mora, ne bih pojeo i popio....... nadam se...... Very Happy

Uzrećica jednog kolege kolekcionara iz Slovenije je: Sve je na prodaju ako je dobra lova. Cool

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 1:06

@pukovnik (citat):
Gle, raspravljamo o istoj stvari u dvije teme. Hajde se prešaltaj na odlikovanja tako da ovdje ostane samo maketarstvo (naravno ako ti nije teško). Možda bi i moderator mogao oćistiti temu pa da imamo neku preglednost.
Bolje je ovdje, ostali ste mi "dužni" odgovor o Ordenu Slobode ako znate nešto više Smile . Koji su bili kriterijumi za dobijanje?
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 1:37

Maršalska zvijezda SSSR, zlato, platina i dijamanti. Shocked

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   Today at 13:33

Na vrh Go down

Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/13Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-
» Srednja vojna škola KoV
» Vojna policija
» Evo malo stariji januarska 80 Slavonaka Požega a onda Ljubljana vojna policija
» VP 1703 Topčider Vojna policija
» Vojna kuhinja-recepti :)